Ales ve öyp

• Konbuyu başlatan merve
  • Başlangıç tarihi
M

merve

Guest
Merhaba..ben sosyoloji mezunuyum ve sosoyolojide yüksek lisans yapıorum,son dönemim..ales ea puanında 70i geçemedim ama sözel 73 puanım var,öypye sözel puanımla başvurabiliyormuyum? öypye başvuru şartlarında ise alesten en az 70 almak yazmıyor..ama araştırma görevlisi olmak için en az 7o almak gerekiyor? Bu durumda öypye yine başvurulup araştırma görevlisi olabilirmisin öyp puanınla? üds sınavımda 50. Bir yerde de öyp başvuru için sanki en az 60 görmüştüm. Sosyoloji mezunuyum ama sözel puanımla da akademik kadroya başvurabilirmiyim? Bunu kabul eden üniversiteler var mı? Bu konuda beni bilgilendirebilirmisiniz? Teşekkür ederim..

sylar dexter

Öğrenci
Sınıf öğretmenliği mezunuyum ve Ales puan türümü sözel girdim.Seçeceğim alan Sözelden olabilir mi.Olmaz ise onaylanmış puanı EA türüne çevirmenin bir yolu var mı ??teşekkürler

imizci

Öğrenci
Merhaba..ben sosyoloji mezunuyum ve sosoyolojide yüksek lisans yapıorum,son dönemim..ales ea puanında 70i geçemedim ama sözel 73 puanım var,öypye sözel puanımla başvurabiliyormuyum? öypye başvuru şartlarında ise alesten en az 70 almak yazmıyor..ama araştırma görevlisi olmak için en az 7o almak gerekiyor? Bu durumda öypye yine başvurulup araştırma görevlisi olabilirmisin öyp puanınla? üds sınavımda 50. Bir yerde de öyp başvuru için sanki en az 60 görmüştüm. Sosyoloji mezunuyum ama sözel puanımla da akademik kadroya başvurabilirmiyim? Bunu kabul eden üniversiteler var mı? Bu konuda beni bilgilendirebilirmisiniz? Teşekkür ederim..
Siz sorunuza cevap bulabildiniz mi? ben de aynı konudan muzdaribim...

hly

Öğrenci
merhaba arkadaşlar, bnm ales puanı ile ilgili bir sorum olacak. Öyp tercih sayfasında öyp için ilk defa tercih yapılıyorsa güncel puanın otomatik olarak ösym'den çekileceği yazıyor ancak bnm 2011 ilkbahar ales puanım 2009 sonbahar döneminden baya düşük ve bu sebeple 2009 sonbahar ales puanımı kullanmayı düşünüyordum. ales puanını tercih sırasında değiştirme şansım varmı, bu konuda bilgilendirebilirmisiniz.Teşekkürler.

promethe

Öğrenci
Nazmi hocam ben pdr mezunuyum, pdr şu an ea ile öğrenci alıyor fakat ben bu bölümü kazandığımda sözel puanıyla öğrenci alıyordu. Ales sözeli mi yoksa eşit ağırlığı mı kullanmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve P ***olojik Danışmanlık Anabilim Dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun olduğu alandan en az Ales 70 (yetmiş) puan almış olmaları,
Alan türü değişen programlardan mezun olanların, alan türü değişen programlara başvurularında ise, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az Ales 70 (yetmiş) puan almış olmaları gerekmektedir.

promethe

Öğrenci
hocam cevabınız için teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş ama ben eksik yazdım sanırım :) Ben pdr mezunuyum fakat EPÖ'ye başvuracağım(EPÖ'nün alan türü değişti mi bilmiyorum). Bu durumda da yine ALES sözeli mi kullanmam lazım?

promethe

Öğrenci
Nazmi hocam EPÖ, Eğitim Programları ve Öğretimi. EPÖ eşit ağırlıkta. Ama bir önceki mesajınızdan anladığım kadarıyla EPÖ olmasının pek önemi yok gibi. Benim PDR mezunu olmam(sözel girişli olmam) EPÖ yü tercih ederken sözel ales'i kullanmama izin veriyor mu? Kafa karışıklığımın giderilmesi için değerli yorumlarınıza ihtiyacım var...saygılarımla

deucan

Doçent
merhaba ben tıp fak. mezunuyum.öyp için alese hangi bölümden gireceğim?

tıp fakülteleri sayısal ile alıyor hocam. ama artık üniler tıp fakültelerinde sağlık bilimlerinde yüksek ve doktora ilanlarına 3 puan türü diye ibare koymaya başladı. ama genel geçer sayısal ales puanıdır