Ales Sözel Mantık Sorusu ?

cerenceren

Öğrenci
Aylin, Burak, Cemre, Emrah, Fatma, Gamze ve Murat adlı 7 kardeşin yaşlarıyla ilgili olarak aşağıdakiler bilinmektedir :

-Aylin yaşça Cemre'den büyük, Gamze'den küçüktür.
-Cemre'den küçük 2 kardeş daha vardır
-Fatma ilk çocuktur
-Emrah, Cemre'den büyüktür.

Soru: Verilen bilgilere göre bu kardeşlerin yaşlarına göre sıralaması kaç farklı şekilde olabilir ?

a).2 b).3 c).4 d).5 e).6

( Arkadaşlar, ya cevap anahtarı hatalı ya da ben hatalıyım, bi türlü işin içinden çıkamadım. Tekrar tekrar çözmeme rağmen aynı sonucu buldum. Sizinde cevaplarınızı bekliyorum.)

Moderatör tarafında düzenlendi:

hicran

ALES Soru Editörü
Aylin, Burak, Cemre, Emrah, Fatma, Gamze ve Murat adlı 7 kardeşin yaşlarıyla ilgili olarak aşağıdakiler bilinmektedir :

-Aylin yaşça Cemre'den büyük, Gamze'den küçüktür.
-Cemre'den küçük 2 kardeş daha vardır
-Fatma ilk çocuktur
-Emrah, Cemre'den büyüktür.

Soru: Verilen bilgilere göre bu kardeşlerin yaşlarına göre sıralaması kaç farklı şekilde olabilir ?

a).2 b).3 c).4 d).5 e).6

( Arkadaşlar, ya cevap anahtarı hatalı ya da ben hatalıyım, bi türlü işin içinden çıkamadım. Tekrar tekrar çözmeme rağmen aynı sonucu buldum. Sizinde cevaplarınızı bekliyorum.)

1- A>C ve A<G -> G>A>C
2- C> x ve ye kardeşler diyelim
3- F> hepsi -> 1. adımdakileri de ekleyince: F>G>A>C>iki kardeş daha
4- E>C -> E bu diğer iki kardeşten biri olamaz, ilk çocuk fatma olduğu için ilk sırada da olamaz, bu durumda E;
* ya F ile G arasında olacak,
* ya G ile A arasında olacak,
* ya da A ile C arasında olacak.

Burada bitirirsek 3 çıkar. Ancak diğer iki kardeşin de sıralanması gerekiyor. Yani E için yukarıda saydığımız her seçenek için iki seçenek daha var. 3x2= 6
1- F>E>G>A>C>B>D
2- F>E>G>A>C>D>B
3- F>G>E>A>C>B>D
4- F>G>E>A>C>D>B
5- F>G>A>E>C>D>B
6- F>G>A>E>C>B>D

- - - Güncellendi - - -

Murat'ı D alınız :)

cerenceren

Öğrenci
fatma-emrah-gamze-aylin-cemre-murat-burak(1)
fatma-gamze-emrah-aylin-cemre-murat-burak(2)
fatma-gamze-aylin-emrah-cemre-murat-burak(3)

burdan sonra yerleri kesin olmayan murat ve burak için de en fazla iki yer değiştirme yapılabilir. yani murat 6. ya da 7. ya da burak 6. ya da 7. olur. burdan da 2 olasılık geliyor. toplamda 5 ediyor. lakin cevap anahtarı 6 diyor. siz çözümünüzü yazar mısınız ?

hicran

ALES Soru Editörü
fatma-emrah-gamze-aylin-cemre-murat-burak(1)
fatma-gamze-emrah-aylin-cemre-murat-burak(2)
fatma-gamze-aylin-emrah-cemre-murat-burak(3)

burdan sonra yerleri kesin olmayan murat ve burak için de en fazla iki yer değiştirme yapılabilir diyor. yani murat 6. ya da 7. ya da burak 6. ya da 7. olur. burdan da 2 olasılık geliyor. toplamda 5 ediyor. lakin bende 6 çıkardım. siz çözümünüzü yazar mısınız ?

çözümümü yazdım ve hatta üzerine Murat'ı D alın diye bir düzeltme yaptım? 2 olasılığın gelmesi 3+2 değil 3x2 yapar.

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
cevap 6 olur şu şekilde sırayla
1-emrah ceren burak murat
2-emrah ceren murat burak
3-emrah aylin burak murat
4-emrah aylin murat burak
5-emrah gamze burak murat
6-emrah gamze murat burak

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
yani burada emrahı fatmadan sonraki sıraya koyacaksınız ve son 2 kardeş te burak ve murat olacağı için bu şekilde sıraladım aradaki kardeşleri bilerek yazmadım.

Gamze

Administrator
İlk aramada Fatih, Canan ve Esin'i aramadıysa 3 Şans kalıyor; Ali, Burak, Demet ama 2. şarta geldiğimizde Burak 4. telefon eden olduğu için Fatih onu aramış olamaz, en son Ali arandığı için Fatih onu da aramış olamaz bu durumda Fatih Demet'i aramış oluyor.

Diğerlerinin yeri belli olduğu için 3. aranan ve 5. arananlar Canan veya Esin olacak. Ancak Burak'ın aradığı Canan olmadığı için Esin'i aramış oluor ve 3. aranan Canan oluyor. Kısaca;

1) F----> D
2) D----> C
3) C----> B
4) B ---> E
5) E ---> A

Tam anlatamamış olabilirim karışan durumları tekrar sorunuz :)

42'nin cevabı Burak, 43'ün cevabı 3 olmalı.

Şirince

Öğrenci
Yanit verdiğiniz icin tesekkur ederim ancak bir iki anlamadigim kisim var,yarin sorsam,dinlenmis bir kafayla daha iyi olacak gibi :)) sevgi ve saygiyla

_EMİR_

Araştırma Görevlisi
Bu sorudaki asıl dikkat edilecek olan birbirilerini zincirleme olarak aramalarıdır.Eğer Fatih, canan ve esin i aramadıysa ali, demet ya da burak kalır. Fakat sıralamaya göre Fatih burak ve ali'yi arayamaz çünkü zincir bozulur. O halde 2. sırada demet olur. 3. sıradaki ise ya da canan ya da esin olur. Verilenlere göre Burak, Canan'ı aramadıysa o halde canan 3. sırada olur. Canan burak'ı arar ve son aranan Ali olduğuna göre, Burak esin'i aramalıdır. Esin de Ali' yi arar. Oluşan zincirleme arama sırasına göre;

1-fatih----> demet sıralama olarak 1-fatih 2-demet 3-canan 4-burak 5-esin 6-ali o halde: 42-B, 43-C
2-demet-->canan
3- canan-->burak
4-burak--->esin
5-esin ---->ali

A

Akademik Forum

Guest
Soru

7P3yor.jpg

Arkadaşlar bu soru ile iki saattir uğraşıyorum yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim.

- - - Güncellendi - - -

hocam cevap E mi?

- - - Güncellendi - - -

cevap E mi hocam?