Akademisyen Olmak İstemekteyim Bana Yardımcı Olur Musunuz?

Ozcan GURBUZ

Öğrenci
Merhabalar,

Ben şuan da lise son sınıf öğrencisiyim. Kişisel olarak edebiyat o kadar ilgimi çekiyor ki, bunu kelimelere bile sığdıramam. Az çok matematik yapabiliyorum. Ancak tabi ki sözel kısımda daha iyiyim. Sınavda da İstanbul veya Boğaziçi Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerini okumak istiyorum. Duruma göre tercihim ikisinden biri olacak. Ancak dediğim gibi hedefim öğretmenlik falan değil, akademisyen olmak istiyorum. Sizden istediğim şeyse baş koyduğum yol doğru bir yol mu, bunu merak ediyorum. Çünkü çok fazla Edebiyat mezunu insan var. Ben neler yapabilirim vs. çok korkuyorum. Benden tecrübeli sizlerden de yardım istiyorum.

eczak

Yardımcı Editör
Merhabalar,

Ben şuan da lise son sınıf öğrencisiyim. Kişisel olarak edebiyat o kadar ilgimi çekiyor ki, bunu kelimelere bile sığdıramam. Az çok matematik yapabiliyorum. Ancak tabi ki sözel kısımda daha iyiyim. Sınavda da İstanbul veya Boğaziçi Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerini okumak istiyorum. Duruma göre tercihim ikisinden biri olacak. Ancak dediğim gibi hedefim öğretmenlik falan değil, akademisyen olmak istiyorum. Sizden istediğim şeyse baş koyduğum yol doğru bir yol mu, bunu merak ediyorum. Çünkü çok fazla Edebiyat mezunu insan var. Ben neler yapabilirim vs. çok korkuyorum. Benden tecrübeli sizlerden de yardım istiyorum.

Önce yüksek lisans/ doktora ile başlayın hocam ales, yds gibi puanlarınızı yükseltin sonra ilgili ilanları takip edersiniz. olmak istiyorsanız bir zaman illaki olursunuz

TheMachine

Öğrenci
Merhabalar,

Akademisyen olmak neyi gerektirir onu ararştırarak başlamanı tavsiye ederim. Bilimsel araştırma yapmak nasıl bir süreçtir. Şu an akademisyen olmaya karar vermek için çok erken olmasa da erken sayılacak yaştasın. Akademisyenliği hedeflemen güzel ama beklentilerine cevap vermeyebilir ileride.

Ozcan GURBUZ

Öğrenci
Gerçekten her şeyi araştırdım. Ancak sorun şu ki edebiyat alanında çok fazla mezun var. Öğretmenlerimin çoğu matematik çalışıp psikoloji veya hukukta ilerlememi söylüyorlar.

M

MİSAFİR

Guest
Lk

Artık her alanda bir sürü mezun var. Akademisyen olmak istiyorsan iş bulup bulamayacağını değil de alanını severek ve alana bir şeyler katarak ilerleyeceğini düşünmen gerekiyor. Akademisyen olduğunda geleceğin türk dili ve edebiyatı alanında çalışacak insanlarını yetiştireceksin. Bunun senin için önemi ve anlamı varsa bu yolda elinden geleni zaten yaparsın. Hemen de ales, yds falan demişler. Bunları ancak ve ancak o alanı seviyorsan ve gerçekten akademisyen olmak istiyorsan zaten çalışarak bir şekilde halledersin. Şimdilik içinden gelen sesi ve bu işi gerçekten yapmak isteyip istemediğini düşünmen yeterli. Zor bir iş olacak, yan gelip yatmayacaksın. Her gün çalışman gerekecek. Umarım yardımcı olur yazdıklarım. Bol şans...

eczak

Yardımcı Editör
Hocam arkadas lise son sinif ogrencisi, lisans degil.

:D:D:D lise o kadar uzak kalmış ki artık yazıyla bile idrak edememişim. YGS'ye çalış hocam sen boşver şimdi akademisyenliği :D Bir yere yerleş güzelce başla, 2.-3. sınıfta meslek dersleriyle de tanış ondan sonra tartışalım. Hem de yeni kararlar yönetmelikler kanunlar üzerinden olur.

akademia55

Öğrenci
Çok yüksek yerde tanıdığın varsa liyakatin önemi yok!

İlk önce kendine güzel bir torpil ayarlıcaksın, sonra nere istersen orası, ne istersen o!

Daha çok var o günlere ama, lisansı kazanırsan bir gün notlarını yüksek tut! Çok çalışkan ol, sonrası gelir ;)

Önemli Not: Yüksek yerlerde dayı, tanıdık vs bunlar önemli...

S

Sema Selçuk

Guest
Tıp vs Edebiyat

Merhabalar efenim, bu sene sınava girecek biri olarak şimdi ne yaptığını ve akademisyenlik hakkında ne düşündüğünü merak ediyorum. Şimdiye dek amacım İstanbul'da tıp kazanmaktı ama edebiyatı bir kenara atamıyorum işte. Geleceğimi hayal ettiğimde hep edebiyatla uğraşırken görüyorum kendimi ama bunun için tıbbın getireceği refahı bir köşeye atarsam ne kadar mutlu olabilirim bilmiyorum, aslında tıbbın yanında hala edebiyatla uğraşabilir miyim, hatta tıbbı edebi çalışmalarımda kullanabilir miyim merak ediyorum. Lütfen bilginiz varsa yardımcı olunuz.