9 Eylül 2018 YDS Sonbahar Sınavınız Nasıl Geçti?

gangsta77x

Öğrenci
Dil hocası ve dilbilimci olarak bu sınavın ciddi kötü hazırlanmış bir sınav olduğunu ve hatalar içerdiğini söyleyebilirim (bunu hazırlayanların beklentileri olan 'doğru' cevapları göz önünde bulundurarak söylüyorum). Boğaziçiliyim, ana dilim İngilizce ama ben şahsen bazı sorularda 'doğru' bir cevap göremedim. Eskiden hazırlanan KPDS en azından sıkıcı da olsa mantıklı cevaplar içeriyordu.
Soruları detaylı hatırlamıyorum ama Video games sorusunun paraphrase'inin doğru cevabı 'time-consuming' içeriyorsa kesinlikle yanlış. 'Waste of time' ve 'time-consuming' semantik olarak epey farklı.
Bu sınavın sorunu zorluk değil, hazırlayanların kafalarındaki saçma cevap beklentisi. TOEFL veya IELTS kesinlikle daha zor değil bence, en azından mantıklı bir insanın dil seviyesini ölçme kapasitesinde sınavlar.
Ülkemizdeki eğitimin geldiği hal içler acısı ve bu sınavdan belli bir puan almak zorunda olanlar için üzülüyorum. Bir çok soru itiraz edilebilecek nitelikte maalesef.

Hocam merhabalar, diyalog sorularında e theraphy li bir soru vardı orada bence a ve b şıklarının ikisi de doğru fakat cevap anahtarında verilen şıkkı kesinlikle yanlış siz ne düşünüyorsunuz ya da eğer c şıkkı doğruysa çözümü açıklayabilir misiniz?

D

Dilbilimci_29

Guest
C doğru çünkü psikoloğun verdiği cevap e-therapy ile ilgili insanların yanlış düşüncelerinin/bildiklerinin 'Ne olduğu' (WHAT) ve ona göre bunun neden doğru olmadığını açıklayan bir cevap. Yani e-therapy ile ilgili Myth'leri (yanlış bildiklerimizi) açıklıyor sadece. A ve B deki HOW veya WHy e cevap vermiyor.

Dilbilimci_29

Öğrenci
Biraz önce bu soruyu cevapladım ama nedense forumda çıkmadı. C şıkkı doğru çünkü e-therapy ile ilgili yanlış bildiklerimizi/yanlış düşüncelerimizi soruyor yani 'WHAT is the myth...' ve psikoloğun cevabı da bu, e-therapy ile ilgili yanlış bildiklerimizin ne (what) olduğudur ve ayrıca bunun (yani Myth'in) ona göre neden yanlış olduğudur. A ve B şıkları ise How ve Why…soruyor. Bunun cevabını vermiyor ama psikolog.

D

DGDGD

Guest
cevabı muğlak

cevabı compelling olan soruda diğer şıklar da doğru değil mi ? Her şık olmuyor mu o boşluğa ?

F

Fikret Elçi

Guest
YDS soru 18

Merhaba arkadaşlar 18.soruda(cloze test sorusu) We know the rules are there ... the way the speakers behave. Burada E şıkkındaki similar to kalıbı cümleyi anlamca da biçimce de tamamlıyor. Ama cevap because of verilmiş. Ben burada anlamca bir bağlantı kuramadım. Burada ne anlatılmak isteniyor ve cevap neden similar to değil?

brigand

Öğrenci
Resmen batırdığım bir sınav oldu. Kendime çok güveniyordum. Paragrafları ve şıkları anlamama rağmen resmen batırdım sınavı. Ufak tefek farkları görememem ve ilk girmenin verdiği heyecanla hüsrana uğradım. Ama hala sorunun sadece bende olduğunu da düşünmüyorum. Birkaç sorunun sanki tek bir cevabı yoktu ya da o kadar ince nüans vardı ki soruyu hazırlayanın kafasında olmanız lazımdı. Örneğin, fasting could boost your brain paragrafına ait what is the primary purpose of the author ? sorusu.. ÖSYM sistemine girip soruyu defalarca gözden geçirmeme rağmen hala kesin olarak doğru cevaba ulaşamıyorum. Oldukça göreceli, ince fark deyip geçilmeyecek derecede bir soru, hatalı mı desem, bilemedim. Soruda gidip yanlış şıkkı işaretlemişim ama o bana göre doğruydu, kesin bir şıkkı olduğunu da düşünmüyorum. Bu konuda yapılacak birşey var mıdır?

Gamze

Administrator
Biraz önce bu soruyu cevapladım ama nedense forumda çıkmadı. C şıkkı doğru çünkü e-therapy ile ilgili yanlış bildiklerimizi/yanlış düşüncelerimizi soruyor yani 'WHAT is the myth...' ve psikoloğun cevabı da bu, e-therapy ile ilgili yanlış bildiklerimizin ne (what) olduğudur ve ayrıca bunun (yani Myth'in) ona göre neden yanlış olduğudur. A ve B şıkları ise How ve Why…soruyor. Bunun cevabını vermiyor ama psikolog.

Hocam üye girişi olmadan yapılan yorumlar yönetim tarafından onaylanınca görülebiliyor. Ondan hemen çıkmamıştır.

Haker3

Öğrenci
Selamlar, 32. ve 58. sorular hakkında ne düşünüyorsunuz?

32'de hem b hem c şıkları uygun, hatta b daha 'mantıklı' duruyor bile denilebilir diye düşünüyorum ben.

58. soruyla ilgili çok tartışma görmüyorum ama paragrafın muhtemel başlığı için "different perspectives on first impressions" daha mantıklı değil mi?

İtiraz yolumuz var mı/açık mı ayrıca bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Dilbilimci_29

Öğrenci
Compelling evidence sorusunda tek doğru cevap 'compelling' çünkü diğer sıfatlar anlam olarak olmaz.

32inci soru bence bu sınavın en kötü sorusuydu. Ben bile burada takıldım çünkü bana göre hiç bir cevap doğru değildi. 'While' sadece kalıp olarak daha uygundu ama bana anlamsız geldi. Ben şahsen soğuk havanın biyolojik olarak vücut sağlığı için gerektiğini bilmiyordum ve bilmek zorunda değilim. Benim biyoloji bilgimi mi ölçüyor? Soru neyi ölçüyor? Syntax/gramer ise anlamlı olması lazım ve benim farklı alandaki bilgimi ölçemez. Bağlam dışı bir cümle soruyorsa, ki bu zaten çok kötü bir ölçme yöntemi dilde, bu cümle en azından farklı alanlardan bilgi gerektirmemeli. Bana göre bağlama göre D bile olabilir. Oradaki 'it' farklı bir şeye refer edebilir bağlama göre, yani önceki cümlelere ve böylece D anlamlı bir cümle olur. İtiraz edilecek kötü bir soru gerçekten.

58 de ise ilk izlenimlerin nasıl 'form' yani construct ve 'change' yani adjust edildiği üzerine parça, tek bir araştırmanın 'perspective'i üzerine, farklı görüşler yok.

B

Barocan

Guest
Sorular

Arkadaşlar 18. Soruda similar to kalıbı doğru olması lazım because of bu cümleye uymuyor anlamca. Bunun cevabı nasıl Because of oluyor? Umarım bu soruya da itiraz yapılmıştır. Ayrıca therapy sorusunda herkes bunu düşünüyor diyor konuşmacı. What is the biggest myth? Gibi bir soruya verilecek bir yanıt olsa bile anlam bakımından pek uyuşmuyor. Gerçekten ilginç sorular ve cevaplar var

kadı

Öğrenci
Compelling evidence sorusunda tek doğru cevap 'compelling' çünkü diğer sıfatlar anlam olarak olmaz.

32inci soru bence bu sınavın en kötü sorusuydu. Ben bile burada takıldım çünkü bana göre hiç bir cevap doğru değildi. 'While' sadece kalıp olarak daha uygundu ama bana anlamsız geldi. Ben şahsen soğuk havanın biyolojik olarak vücut sağlığı için gerektiğini bilmiyordum ve bilmek zorunda değilim. Benim biyoloji bilgimi mi ölçüyor? Soru neyi ölçüyor? Syntax/gramer ise anlamlı olması lazım ve benim farklı alandaki bilgimi ölçemez. Bağlam dışı bir cümle soruyorsa, ki bu zaten çok kötü bir ölçme yöntemi dilde, bu cümle en azından farklı alanlardan bilgi gerektirmemeli. Bana göre bağlama göre D bile olabilir. Oradaki 'it' farklı bir şeye refer edebilir bağlama göre, yani önceki cümlelere ve böylece D anlamlı bir cümle olur. İtiraz edilecek kötü bir soru gerçekten.

58 de ise ilk izlenimlerin nasıl 'form' yani construct ve 'change' yani adjust edildiği üzerine parça, tek bir araştırmanın 'perspective'i üzerine, farklı görüşler yok.
Sanki Ekvatordakiler sıcak havada gece gündüz ısıl fark bile olmadan yaşayamıyor??? Biri dava açsa yanlış bilgiden bu soru gider.

Dilbilimci_29

Öğrenci
Sanki Ekvatordakiler sıcak havada gece gündüz ısıl fark bile olmadan yaşayamıyor??? Biri dava açsa yanlış bilgiden bu soru gider.

Bu bilgi yanlışsa kesinlikle itiraz edilir bu soruya. Anlam olarak bozuk ve/veya yanlış bilgi içeren dil sorularının sınavda sorulmayacağını tüm dil hocaları bilir, özellikle yetişkinler için hazırlanmış akademik bir sınav ise! Ben şahsen bu soruda zaman kaybettim, çünkü doğru kabul edilen cevap o kadar anlamsız geldi ki, bu herhalde cevap olamaz dedim. Nasıl böyle bir hata yapar YDS'yi hazırlayanlar?
Dava açılsa, eminim hiç bir dil ölçme değerlendirme uzmanı bunun geçerli bir soru olduğunu savunamaz.

Dilbilimci_29

Öğrenci

Evet, sorunun nasıl bu kadar kötü olabileceğini araştırdım ve sanırım cevabı buldum. Bir başka forumda birisi 32inci sorunun orijinal metnini bulmuş;

32. sorunun alındığı kitap: The Handy Weather Answer Book, Giriş Bölümü, Sayfa VII (books.google.com.tr)

Orijinal Cümle: “While inclement weather might cause us discomfort or even death, our very lives depend on it to sustain agriculture and to keep our bodies healthy. Without weather, the Earth’s atmosphere would remain stagnant, rivers and lakes would dry up and it would be hard to imagine any life thriving on our planet’s continents and islands.”

Yapılan hata 'inclement weather' i 'cold weather' olarak değiştirmeleri. Orijinal metindeki 'inclement' sıfatını bıraksalardı cümle anlam kazanırdı çünkü 'inclement weather' semantik olarak 'YAĞIŞLI havayı' içeriyor ama Cold=yağışlı değil. Ama inclement = yağışlı, ıslak, fırtınalı, soğuk vs. Tek başına 'cold' kesinlikle 'inclement' değildir. Yani arkadaşlar 32inci soru kesinlikle anlam olarak yanlış ve itiraz edilir.

Çok şaşırdım,YDS'yi hazırlayanların İngilizce seviyeleri bu kadar mı düşük? Naslı inclement'i direkt 'soğuk' olarak eş anlamlı olarak değiştirmişler. Yanlış ve yetersiz.

kadı

Öğrenci
Evet, sorunun nasıl bu kadar kötü olabileceğini araştırdım ve sanırım cevabı buldum. Bir başka forumda birisi 32inci sorunun orijinal metnini bulmuş;

32. sorunun alındığı kitap: The Handy Weather Answer Book, Giriş Bölümü, Sayfa VII (books.google.com.tr)

Orijinal Cümle: “While inclement weather might cause us discomfort or even death, our very lives depend on it to sustain agriculture and to keep our bodies healthy. Without weather, the Earth’s atmosphere would remain stagnant, rivers and lakes would dry up and it would be hard to imagine any life thriving on our planet’s continents and islands.”

Yapılan hata 'inclement weather' i 'cold weather' olarak değiştirmeleri. Orijinal metindeki 'inclement' sıfatını bıraksalardı cümle anlam kazanırdı çünkü 'inclement weather' semantik olarak 'YAĞIŞLI havayı' içeriyor ama Cold=yağışlı değil. Ama inclement = yağışlı, ıslak, fırtınalı, soğuk vs. Tek başına 'cold' kesinlikle 'inclement' değildir. Yani arkadaşlar 32inci soru kesinlikle anlam olarak yanlış ve itiraz edilir.

Çok şaşırdım,YDS'yi hazırlayanların İngilizce seviyeleri bu kadar mı düşük? Naslı inclement'i direkt 'soğuk' olarak eş anlamlı olarak değiştirmişler. Yanlış ve yetersiz.

Herkesler anlasın diye soğuk demişlerdir:) Sınav anında da bunun yanlış olduğunu anlamıştım. Çünkü kar yağışları için hem mikrop kırar hem de sebze meyvelere yarar diye halk ağzında bir söz vardır. Ekvator'da kar olmasa da yağmur yağar hem de iyi yağar. Ben de ilk gün hocaların soruları çözdügündeki gibi stagnant şıkkını işaretledim. Sanki 2. cümleyi 1.'ye yamamışlar ve doğru cevap da B şıkkı ama biri bunları dürtmeli. Yalnız bu cold weather ın yaşamsal etkisi olsaydı 2 şık da doğru olurdu. Her sınav adayı bu bilgiye haiz olamayacağından soru iptal olmalı. Grammatically dual answer. Soruyu iyi bulmuşsunuz.

Dilbilimci_29

Öğrenci
Herkesler anlasın diye soğuk demişlerdir:) Sınav anında da bunun yanlış olduğunu anlamıştım. Çünkü kar yağışları için hem mikrop kırar hem de sebze meyvelere yarar diye halk ağzında bir söz vardır. Ekvator'da kar olmasa da yağmur yağar hem de iyi yağar. Ben de ilk gün hocaların soruları çözdügündeki gibi stagnant şıkkını işaretledim. Sanki 2. cümleyi 1.'ye yamamışlar ve doğru cevap da B şıkkı ama biri bunları dürtmeli. Yalnız bu cold weather ın yaşamsal etkisi olsaydı 2 şık da doğru olurdu. Her sınav adayı bu bilgiye haiz olamayacağından soru iptal olmalı. Grammatically dual answer. Soruyu iyi bulmuşsunuz.

Soru kesinlikle iptal edilmeli. Orijinal metine müdahale ederek bağlam dışı cümle soruyorlar, ki bu birinci hata ama en kötüsü sorunun cevabının yanlış bilgi içermesi. YDS'yi hazırlayanların eğitimleri belli ki İngilizce Ölçme ve Değerlendirme alanında yetersiz. (1. Hata bağlam dışı cümle sorma 2. Hata orijinal metine müdahale 3. Hata Yanlış synonym koymaları, ki bu çok vahim) Ben yıllar önce çok kez KPDS sınavına girdim ve hiç bir zaman tüm şıkları yanlış bulduğum bir soru olmadı.

Buradaki problem cümleyi bağlamdan çıkarınca anaphoric reference olan 'IT'in antecedent'i önceki dependent clause'da mı (cold weather) yoksa daha önceki çıkarılmış context'de mi? IT cold weather'a refer ediyorsa cümle yanlış bilgi içerir ve anlamsal olarak sorun çıkar. Ama IT daha önceki bağlama refer edebilir ve o zaman örneğin D şıkkı da doğru olur veya başka bir clause.

Bu tip sınavlara giren öğrenci/akademik personel hangi soruya gerçekten itiraz edebileceğini bilemediği için bu sistem böyle devam eder. Bilen dil hocaları da zaten yeterince puan aldığı için itiraz ile uğraşmaz. Yani hatalı sorular arada kaynar, insanların hakkı yenir ama sistem böyle gider… Çok üzücü gerçekten. Birileri bu sınavdan sorumlu şahısları uyarmalı.

kadı

Öğrenci
Soru kesinlikle iptal edilmeli. Orijinal metine müdahale ederek bağlam dışı cümle soruyorlar, ki bu birinci hata ama en kötüsü sorunun cevabının yanlış bilgi içermesi. YDS'yi hazırlayanların eğitimleri belli ki İngilizce Ölçme ve Değerlendirme alanında yetersiz. (1. Hata bağlam dışı cümle sorma 2. Hata orijinal metine müdahale 3. Hata Yanlış synonym koymaları, ki bu çok vahim) Ben yıllar önce çok kez KPDS sınavına girdim ve hiç bir zaman tüm şıkları yanlış bulduğum bir soru olmadı.

Buradaki problem cümleyi bağlamdan çıkarınca anaphoric reference olan 'IT'in antecedent'i önceki dependent clause'da mı (cold weather) yoksa daha önceki çıkarılmış context'de mi? IT cold weather'a refer ediyorsa cümle yanlış bilgi içerir ve anlamsal olarak sorun çıkar. Ama IT daha önceki bağlama refer edebilir ve o zaman örneğin D şıkkı da doğru olur veya başka bir clause.

Bu tip sınavlara giren öğrenci/akademik personel hangi soruya gerçekten itiraz edebileceğini bilemediği için bu sistem böyle devam eder. Bilen dil hocaları da zaten yeterince puan aldığı için itiraz ile uğraşmaz. Yani hatalı sorular arada kaynar, insanların hakkı yenir ama sistem böyle gider… Çok üzücü gerçekten. Birileri bu sınavdan sorumlu şahısları uyarmalı.
ÖSYM çok fena faka basmış. Konuyu bilmedikleri için yanlış cevabı doğru kabul etmişler. Ve o şık sadce şeklen doğru...

- - - Güncellendi - - -

ÖSYM ...

Son düzenleme: