65 altı olanlar için..

serguc

Araştırma Görevlisi
30 bin tl civarı bir ödenek var. bunu yurtdışı araştırmalarında kullanabilirsin. veya ben iyi ibir bilgisayarda çalışmak istiyorum der yeni bir bilgisayar alırsın :) fakat harç konusunda onlar bişey yapmıyor tüm süreci sen takip edicen. sadece harcını yatırırken üniversitene arş.gör olduğuna dairbir belge verirsen bazı uniler hiç harç parası almazken bazıları cüzi bir miktar alıyor. bu öypye has bir durum değil. tüm arş.görler için. yani ödenek içerisinde harç yok....

kolay gelsin.

bilgisayar istesek ödenekten alabiliyormuyuzz şimdi benim dizüstüm yok yeni atandığım ünide de bilsayar vermiyorlar bilgisayara ihtiayacım var desem ödeneği kullanabilirmiyim?...:)

ser0can

Öğrenci
tabiki kullanabılırısın. odandaki masadan sandalyeye kadar. ama sana tavsıyem mumkun oldukca az harca bu tıp harcamalar için. değilse arastırma masraflarına yetmeyebılırı

alope

Öğrenci
Peki bu tip harcamaları nasıl yapıyoruz, prosedür nedir? Araştırma masrafları konusunda haklısınız, parayı harcamamak gerekir ama başlıca muhtemelen birçoğumuzun bilgisayar ihtiyacı vardır, böyle bir imkan var ise gerçekten çok yerinde olur.

serguc

Araştırma Görevlisi
tabiki kullanabılırısın. odandaki masadan sandalyeye kadar. ama sana tavsıyem mumkun oldukca az harca bu tıp harcamalar için. değilse arastırma masraflarına yetmeyebılırı

süper bak öyp nin avantajlarını görüyoruzz...:) bu ödeneklerin sonuna kadar kullanılmasından yanayım ne de olsa bu yatırımlar geleceğe atılan tohumlar gibidir.... masa sandelyeye gerek yok ama programları çalıştıracak iyi bi bilgisayara ihtiyaç her zaman olacak...:D

ikt.pol

Öğrenci
arkadaslar, dil merkezleri seciminde kac tane tercih yapabiliyoruz. ve yaptığım tercihlerden herhangi birine yerleşmeme yanı açıkta kalma durumuu varmı? tek tercih yapsak mesala ben sadece yl yaptığım yeri tercih etsem nasıl olur:)

irmakk87

Öğrenci
Selamlar benim de bu ödeneklerle ilgili bir kaç düşüncem var son birkaç gündür.. Şimdi ben İstanbul Üni.de Yük.Lis. Tez aşamamdayım.. Dil eğitimim için geçecek 1 yıllık sürede tezimi bitirip seneye direkt öyp üniv.e doktoradan başlamayı hedefliyorum.. Tezim için yaptırmam gereken pahalı analizler var SEM,RAMAN,XRD gibi.. Ben ÖYP'den bu ödeneği isterken gerekçe olarak tezimde kullanacağımı gösterebiliyor muyum? Ve bu süreç ne kadar sürüyor, çünkü şuan hali hazırda projelendirdiğim tezim için BAP'dan da ödenek alabiliyorum ancak 5-6 ay sonra cevap gelir parayı alman 1 yılı bulur diyorlar? Ne kadar zamanda alıyorum ödemeyi? Yoksa ben analizler için direkt ödemeyi yapıyorum da sonradan ÖYP'ye faturalandırdığımda mı geri ödeme alıyorum?

alope

Öğrenci
Selamlar benim de bu ödeneklerle ilgili bir kaç düşüncem var son birkaç gündür.. Şimdi ben İstanbul Üni.de Yük.Lis. Tez aşamamdayım.. Dil eğitimim için geçecek 1 yıllık sürede tezimi bitirip seneye direkt öyp üniv.e doktoradan başlamayı hedefliyorum.. Tezim için yaptırmam gereken pahalı analizler var SEM,RAMAN,XRD gibi.. Ben ÖYP'den bu ödeneği isterken gerekçe olarak tezimde kullanacağımı gösterebiliyor muyum? Ve bu süreç ne kadar sürüyor, çünkü şuan hali hazırda projelendirdiğim tezim için BAP'dan da ödenek alabiliyorum ancak 5-6 ay sonra cevap gelir parayı alman 1 yılı bulur diyorlar? Ne kadar zamanda alıyorum ödemeyi? Yoksa ben analizler için direkt ödemeyi yapıyorum da sonradan ÖYP'ye faturalandırdığımda mı geri ödeme alıyorum?

Benim de bu konudan yola çıkarak şöyle bir sorum olacak. Ben de tez aşamasındayım ve dil eğitimi almak durumundayım. Dil eğitimi alırken tezimi yazmayı düşünüyorum ancak kafama şöyle birşey takıldı. Dil eğitimi ne kadar yoğunlukta geçiyor, hani hergün gidip dil eğitimi için derslere gireceğiz ancak ders dışı da yoğunluk oluyor mu? Yani özetle tezimizi yazmaya vakit bulabilir miyiz?

zeynep01

Öğrenci
bende aynen tez asamasndaym dil kursu ünw.lere göre farklılık gösteriyorms ama çok çalısırsak yazarız herhalde. peki birşey soracağım biz dilekçe yada herhangi birşey yazacakmıyız suan yl yaptığımıza dair. daha önce bunu sorduğumda forumdaki arkadaslar direk devam edeceksin sorun olmaz yazmıslardı ama baska konulara ggöz atarken dilekçeden bahsediolardı. Bununla ilgili bi fikriniz var mı acaba?

alope

Öğrenci
bende aynen tez asamasndaym dil kursu ünw.lere göre farklılık gösteriyorms ama çok çalısırsak yazarız herhalde. peki birşey soracağım biz dilekçe yada herhangi birşey yazacakmıyız suan yl yaptığımıza dair. daha önce bunu sorduğumda forumdaki arkadaslar direk devam edeceksin sorun olmaz yazmıslardı ama baska konulara ggöz atarken dilekçeden bahsediolardı. Bununla ilgili bi fikriniz var mı acaba?

Ben evraklarımı teslim ederken yükseklisans yaptığıma dair öğrenci belgesi verdim ve farklı bir anabilim dalında yükseklisans yaptığım için "YÖK Yürütme Kuluru Kararları" 2.madde a bendini örnek, öyp olanaklarından faydalanmamak kaydıyla lisansüstü yaptığım üni.ye geçici olarak görevlendirilebileceğimi gösterek oradaki adamı bilgilendirdim.
Ancak daha sonra forumda öğrendiğim bilgilerle dil eğitiminin yaklaşık 2 dönemimizi de alacağını, bu durumda tezimi de dil eğitimiyle paralel olarak bitirebileceğimi hesapladım.
O yüzden bir dilekçe yazmak veya görevlendirme talep etmek niyetinde değilim. Tek amacım dil eğitimi ve tezimi sorunsuz bitirip farklı abd'de yaptığım tezimin sayılması ve direkt kendi anabilim dalında doktoraya başlayabilmek =)

zeynep01

Öğrenci
aynen bnde belge verdim adamda sorun yok devam edersin dedi. benimde tek amacım o ama kalkıpta yok biz sizin yl kabul etmiorz gibi bişi demesin tek korkum bu. ama umarım böle bi sorun çıkmaz

alope

Öğrenci
aynen bnde belge verdim adamda sorun yok devam edersin dedi. benimde tek amacım o ama kalkıpta yok biz sizin yl kabul etmiorz gibi bişi demesin tek korkum bu. ama umarım böle bi sorun çıkmaz

Umarım zeynep, benim de şu an öyp'den en büyük isteğim, dil sonrası doktoradan başlayabilmek, şimdilik beklemekten başka birşey gelmez sanırım elimizden...

zeynep01

Öğrenci
sanırım öyle simdi yöke hiç hesap vermeden biz kendi basımıza yl bitircez:) dilden de 65i gecip doktorada öyp ile devam edeceğiz. umarım her şey yolunda gider

zeynep01

Öğrenci
arkadaslar hani dil eğitimi basladıktan en gec 1 yıl sonra yapılan dil sınavında 65i gecme sartı var ya eger önümüzdeki kpds ye girip 65i gecersekte sayılır değil mi?

raihagul

Öğrenci
öyp puanım 62.5 dil kursuna gitmek istememe gibi bir hakkım varmı. bize müsade edilen süreçte kendimiz hazırlanabilirmiyiz?

utkuanil

Öğrenci
Peki diyelim ki önümüzdeki kpds ye girdik ve sonuçlar açıklanmadan dil eğitimi başladı. Biz bu sınavdan 65 i geçtik. Bu durumda kursa gitmeme gibi bir durumumuz olur mu? Olursa atandığımız üniversitede mi bulunmamız gerekecek dil eğitimi bitene kadar?