65 Altı Dil Puanıyla ÖYP'yi Kazanıp Şimdi 65'i Geçenler Ne Yapmalı?

pinar

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

ÖYP yi ek kontejyanla kazandım o zaman dil puanım 65 altıydı ve şimdi KPDS den 65i geçtim.
Şimdi ne yapmak gerekiyor kazandığımız üniversiteye yeni sonuç belgesini götürürsek süreç nasıl ilerleyecek yani derlermi tekrar yazışmalar olacak falan.
Ayrıca yurtdışına gitmek istersem döndüğümde tekrar sınava gir ve 65i geç diyorlar mı?
Son olarak Bahar döneminde yüksek kontenjanı açılır değil mi?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Bahar dönemindeki kontenjanlar bitti. Şimdi kazandığınız üniversiteye 65'i geçtiğinize dair yeni kazandı belgenizi götürürseniz dil eğitimine başlamadan kendi üniversitenizde işe başlarsınız. 2011 güze kadar kendi üniversitenizde beklersiniz. Yazın yurtdışına giderseniz döndüğünüzde sizden herhangi bir puan beklemeyecekler.

pinar

Öğrenci
Sadece İstanbul ünv. mi kaldı? Açıklanmayan başka ünv. var mı?
Eğer yurtdışına gitmezsem Eylüle kadar okulda çalışmam gerekiyor öylemi?
Peki ingilizce eğitimi almak istersem eğitim bittikten sonra yeni dil puanı isterler mi?

ktusurveyor

Öğrenci
Merhaba Hocam

Benim küçük bir sorum olacaktı.Bende şu an da KPDS'den dil barajını geçmiş bulunmaktayım...2.dönem ÖYP y.lisans için açılan kadrolara "dil kursumu alırken" başvurabiliyormuyum..Sadece başvuru ama ?
Başvuruları 2.dönem alınan programlara da galiba 2011 GÜZ DÖNEMİ başlanacak ???
Öyle ise 2.dönem y.lisans başvurumu yapıp 2011 GÜZ DÖNEMİ y.lisansıma başlarım ...

Hocam sorularımı cevaplarsanız sevinirim.. :)

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Pazartesi günü toplantı olucak YÖK'te bu konu ile ilgili. Çünkü 65'i geçenlerin sayısı fazla eğer izin verilirse kurslar boşalacak ve bizim için para yatırıldı anladığım kadarı ile YÖK bunu istemiyor. Salı günü öğrenebileceğiz.

eunomia

Öğrenci
Arkadaşlar az önce konuştum YÖK ile. Ben Dil Eğitimi alıyorum ama 65i geçtim kpds'den aralıkta. Bahar döneminde başvuru yapabileceğimi, (sadece İstanbul kaldı ama) dil eğitimini de bırakabileceğimi söylediler. Bilgilerinize.

sukran

Öğrenci
merhabalar,
sunu belırtmek ıstedımkı; hanı arkadaslar demısya sadece ıst. unıv ılana cıkmayan kaldı dıye.. ama sonucta dıger unıversıtelerı kazanıpta kayıt yaptırmayan bırsuru arkadasta olacak. ki malesef zaten bır kısı bır kac yerde asıl lıstede yer aldıgından, unıversıtelerın kontejanı acıkmı kalacak bılemıyorum ama yedeklerını acıklamayanlarda vardı..

virgozer

Öğrenci
Dil puanım 65'in altında olduğu için Hacettepe Üniversitesi'nde dil eğitimine başladım. Son KPDS'den 65 puanını aldım. Hacettepe'deki söz konusu dil kursuna Mayıs ayına kadar devam edip, 3 aylık yurtdışı dil eğitimimi bu yaz almak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Dil puanım 65'in altında olduğu için Hacettepe Üniversitesi'nde dil eğitimine başladım. Son KPDS'den 65 puanını aldım. Hacettepe'deki söz konusu dil kursuna Mayıs ayına kadar devam edip, 3 aylık yurtdışı dil eğitimimi bu yaz almak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir?

Yurtdışı dil eğitimi tarihleri henüz bir açıklığa kavuşmamıştır. Şu anda bir şey yapmanıza gerek yoktur, önümüzdeki günlerde bununla ilgili bilgi yayınlanınca başvurunuzu yaparsınız.

niccoli

Öğrenci
nazmi hocam ben marmara üniversitesinde yabancı dil eğitimi aldım aralıkta üds yi geçtim.y.l ve doktora başvuruları geçmişti ama itü tekrardan ek kontenjon yayınladı.bende başvurdum ve kazandım.bölümümdeki hocalarımında sayesinde sağolsunlar bize oda masa gibi şeyler tahsis ettiler.derslerede yardımcı olmaya calısıyoruz şimdilik.kadromun oldugu üniversiteme marmaradaki eğitimimin sona ermesi ve 35.madde ile itüye gitmemle ilgili dilekçe gönderdim.ayrıca marmarayada kursumu itüde y.l başllayacağımdan dolayı devam edemeyeceğime dair dilekçe yazdımama şöle bi durum var marmara siz buraya 6 aylığına geldiniz gidemezsiniz dio ve dilekçeni kabul etmioruz dio.bende arada kaldım ben bidaha zorla yabancı dil eğitimi almak istemiorum.itüde de işler ii gidio.ben gelemicem dedim.ozaman biz yöke bildiriz diolar.şimdi sanırım yabancı dil sınavını geçince kurs bırakılabilio benimde sorunsuz ayrılan arkadaşlarım var ama bende durum böle..bu aşamada ben başka ne yapabilirim.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Ne yazık ki 35. madde çıkana kadar dil eğitiminde kalıyorsunuz. Lisansüstü eğitiminiz için dil eğitimi haricinde vaktiniz kalırsa devam edebilirsiniz çünkü 39. madde ile hala dil eğitimine bağlısınız. Dil eğitimindeyken 65'i geçerseniz bırakabiliyorsunuz ama kadronuzun bulunduğu üni.ye dönmek şartı ile yani 35. madde işlemleriniz başlamıyor. Bu da sizin durumunuzu değiştirmiyor.

teketek

Öğrenci
Nazmi hocam kadromuzun bağlı olduğu üniversite dil eğitimi görevlendirmesini sonlandırıp lisansüstü eğitime 35 ile çıkana kadar devam edebilmek için 39. madde ile lisansüstü yapacağımız yere bizi hemen gönderemez mi ? o zaman bu sorun çözülemez mi ?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Nazmi hocam kadromuzun bağlı olduğu üniversite dil eğitimi görevlendirmesini sonlandırıp lisansüstü eğitime 35 ile çıkana kadar devam edebilmek için 39. madde ile lisansüstü yapacağımız yere bizi hemen gönderemez mi ? o zaman bu sorun çözülemez mi ?

Teorik olarak olur, ama gelinde bunu üniversitenize anlatın. Çünkü yayınlanan kurul kararına göre dil merkezine gitmek istemeyenler kadrolarının bulundukları üniversiteye dönerler diye bir ibare var. Zaten dil merkezi hiç bir şekilde zorunlu değildi 39. maddeyi bozmak ve lisansüstü eğitim için yeniden karar almak sadece bir yönetim kurulu toplantısına bakar çünkü yazı yök'e gitmiyor görevlendirme kendi içinde yapılıyor. Bu şekilde ikna edebilirseniz ne alâ..

niccoli

Öğrenci
nazmi hocam şimdi marmara diyoki ben yök e bildiririm diyo bu öğrenc gelmio gbilerinden..eğer gönderirse yök bana benim yabancı dil eğitimine gitmeden önce imzaladıgım seneti ödetir mi..ben noter onaylı sözleşmemi gümüşhaneye göndermiştim.bunu yürülüğe sokacak olanda gümüşhane..ama bana yabancı dili bırak itüye git diyende gümüşhane.