6 yıllık doktora eğitiminde 3 tane SCI'li yayın çıkar mı?

ran

Doçent
Mümkün ama zor. Özellikle bazı alanlarda... Danışman veya başka hoca/araştırmacı desteği olmadan "normal" bir doktora öğrencisi yapamaz. Ha elinde veri vardır, ama parayla ama kişisel ilişkiyle yayınlatır orasını bilemem.

Efsun.

Öğrenci
Mümkün ama zor. Özellikle bazı alanlarda... Danışman veya başka hoca/araştırmacı desteği olmadan "normal" bir doktora öğrencisi yapamaz. Ha elinde veri vardır, ama parayla ama kişisel ilişkiyle yayınlatır orasını bilemem.

yani mükemmel bir çalışma yapsanız bile bildiğim kadarıyla dergilere gönderilmesi incelenmesi onaylanması bile oldukça zaman alan süreçler... illa dergi editörü mü tanımak zorundayız ben çok yoruldum ya ölürsem sebebi Hacettepedir :(

ran

Doçent
yani mükemmel bir çalışma yapsanız bile bildiğim kadarıyla dergilere gönderilmesi incelenmesi onaylanması bile oldukça zaman alan süreçler... illa dergi editörü mü tanımak zorundayız ben çok yoruldum ya ölürsem sebebi Hacettepedir :(

Evet, oldukça uzun sürüyor. Sadece değerlendirme için ortalama 1 yıl gibi düşünün. Adında Asian, African, Pakistani geçen dergilerde "tamamen duygusal" şekilde yayınlatanlar oluyor. Evet, bu dergiler SCI ya da SCI Exp ama bazı hocalar tarafından hoş karşılanmıyor.

Ekleme: Bu arada bu dediklerim kendi alanım için geçerli. Şimdi biri çıkıp bilmem ne Asian dergisi çok kaliteli, sen ne diyorsun yaaa demesin.

Son düzenleme:

Efsun.

Öğrenci
Evet, oldukça uzun sürüyor. Sadece değerlendirme için ortalama 1 yıl gibi düşünün. Adında Asian, African, Pakistani geçen dergilerde "tamamen duygusal" şekilde yayınlatanlar oluyor. Evet, bu dergiler SCI ya da SCI Exp ama bazı hocalar tarafından hoş karşılanmıyor.

Ekleme: Bu arada bu dediklerim kendi alanım için geçerli. Şimdi biri çıkıp bilmem ne Asian dergisi çok kaliteli, sen ne diyorsun yaaa demesin.

Dergi beğenmeme bizde de çok :( illa avrupa illa amerika... napıcam bilmiyorum. buarada cevaplar için çok teşekkürler. iyi çalışmalar.

eczak

Yardımcı Editör
Hacettepe üniversitesi doktorada mezuniyet şartına bunu koymayı düşünüyormuş.
sizce mümkün mü?

Sanmıyorum hocam ya. çok iddialı. Hani biri derleme biri tez ile ilgili araştırma makalesi olsa 2 tane neyse derim. Keza derlemenin de SCI'li kabul alması bile ayrı bir zorluk. Tezlerde tüm araştırma veya deneyler bitmeden eksik veri ile yapılan yayınlarda da SCI'li yayınlatmak oldukça zor oluyor. Sağlık Bilimlerinde bile durum buyken Sosyal Bilimlerde daha da zor olur diye tahmin ediyorum.
Böyle bir şart olsa da yanına başka maddelerde gelebilir diye düşünüyorum. Tez dönemimde 1 incelemeli patent 2 patent başvurusu, 1 Sanayi Bakanlığı projesi yürütücü görevi, bir Tübitak 1001 bursiyer, bir Tübitak 1002 bursiyer 15-16 tane uluslararası bildiri, sözlü bildiri, 1 i uluslararası olmak üzere 3 tane ödül aldım. Ama yayın sayım 2 tane SCI'li araştırma makalesi 1 tane alan endeksli derleme makale.
Bu durumda doktora mezunu olamıyorum halen. Tezin sonunda göndereceğim SCI'li yayını beklerken 1-1.5 yılım heba olacak o da en iyi ihtimal kabul olursa yayın. Biraz adaletsiz görünüyor.
Bunun yanı sıra dışardan doktora yapanların bitirme şansını bu durum sıfırlar.

T

The Chef

Guest
Hali hazırda Dokuz Eylülde başlayıp, öğrencilerden yükselen sesler nedeniyle SCI şartı 1'e indirilip (ilk sim olmak kaydı ile) diğer iki yayının özelliği ile ilgili ibareler kaldırılmıştır.
Yapılabilir mi?
ORPHEUS denen bu sistemin ilk kurbanlarından olarak bir yılda 5 çalışma çıkardım, doğum ve yeni annelik dahil. Henüz kabul aldığım olmadı fakat mezuniyete iki sene var.