50d'li iken Yrd.Doç. kadrosuna atanma

KHk ile 50d'li olduktan sonra, 50d'li iken bağlı bulunduğu üniversitede açılan Yrd.Doç. kadrosuna atanan bir ÖYP araştırma görevlisinin zorunlu hizmet senetleri ne olur? Zorunlu hizmet yapmak zorunda mı?

Tarko

Doçent
Zorunlu hizmeti olmaz diye düşünüyorum. Zira senetlerin sadece 33/a'ya atanırsak geçerli olması söz konusuydu. Yine de ilgili hükümleri bir hukukçuyla istişare etmekte fayda var.

kartalayca

Öğrenci
Zorunlu hizmetiniz yoktur hocam. Senetler 50d'li olduğunuz için hükmünü yitirmiştir. Normal şartlarda eğer doktoranız bitmişse ilişiğinizin de kesilmesi gerekir.

Zorunlu hizmetiniz yoktur hocam. Senetler 50d'li olduğunuz için hükmünü yitirmiştir. Normal şartlarda eğer doktoranız bitmişse ilişiğinizin de kesilmesi gerekir.

Sorulanı tam okumamışsınız anlaşılan. 50d kadrosunda bulunurken Yrd. Doç. kadrosuna atanmış. 50d kadrosunda yrd.doç. nerede gördünüz?
Öte yandan zorunlu hizmetin geçerli olduğunu düşünüyorum. 33a araştırma görevlisi kadrosuna geçirilmek bile zorunlu hizmeti geçerli kılıyorsa, öğretim üyesi olarak atanmak zorunlu hizmet kaldırır mı? Her ne kadar program kadük olmuşsa da, ÖYP bunu gerektirmiyor mu?

kartalayca

Öğrenci
Sayın hocam, ben 50d kadrosunda asistanken yrd doç kadrosuna geçiş olarak düşündüm ve buna istinaden cevap verdim. Aynı durumdayım ben. 33a'ya geçmediğim için zorunlu hizmetim olmadığını ve 50d kadrosunda asistan olarak bulunduğum için herhangi bir zorunlu hizmetim olmadığını ifade etti benim çalıştığım üniversitedeki personel birimi ve buna istinaden de ilişiğim kesildi. Farklı üniversitelerde farklı uygulamalar olabilir ama bana söylenen ve uygulanan bu.

- - - Güncellendi - - -

Sorulanı tam okumamışsınız anlaşılan. 50d kadrosunda bulunurken Yrd. Doç. kadrosuna atanmış. 50d kadrosunda yrd.doç. nerede gördünüz?
Öte yandan zorunlu hizmetin geçerli olduğunu düşünüyorum. 33a araştırma görevlisi kadrosuna geçirilmek bile zorunlu hizmeti geçerli kılıyorsa, öğretim üyesi olarak atanmak zorunlu hizmet kaldırır mı? Her ne kadar program kadük olmuşsa da, ÖYP bunu gerektirmiyor mu?

Sayın hocam, ben 50d kadrosunda asistanken yrd doç kadrosuna geçiş olarak düşündüm ve buna istinaden cevap verdim. Aynı durumdayım ben. 33a'ya geçmediğim için zorunlu hizmetim olmadığını ve 50d kadrosunda asistan olarak bulunduğum için herhangi bir zorunlu hizmetim olmadığını ifade etti benim çalıştığım üniversitedeki personel birimi ve buna istinaden de ilişiğim kesildi. Farklı üniversitelerde farklı uygulamalar olabilir ama bana söylenen ve uygulanan bu.

- - - Güncellendi - - -

33a'ya öyp'li olarak geçiş işlemleri doktorasını bitirenler için de yapıldı benim bulunduğum üniversitede, fakat ben farklı bir üniversiteden yrd doç kadrosu bulduğum için 33a'ya geçmedim kendi üniversitemde. Çünkü bu geçiş aynı zamanda zorunlu hizmet yükümlülüğü getiriyordu. 50d'de kaldığım için de ilişiğimi kestiler, çünkü doktoramı tamamlamış bulunuyorum.
Özetle 50d'de bulunan bir ÖYP'linin zorunlu görevi bulunmuyor.

Sorum doğru anlaşıldı. 50d'li arş.gör. doktorasını bitirince belirli bir süre de olsa (sanırım 1 seneye kadar) üniversitesi onu bünyesinde tutabiliyor. Bu sırada üniversitesinde açılan bir yardımcı doçent ilanına başvurabilir ve 50d'li iken, kadrosu yardımcı doçent kadrosuna aktarılır..

"Atanan" dediğiniz için varsayımsal bir soru olduğunu anlamadım. "Atanırsa" şeklinde olsaydı sanırım kastettiğiniz şekilde anlardım. Elbette 50 d li olduğu için senet devreye girmez.

Evet zorunlu hizmet olmaması lazım. O kadar çok aleyhimize karar çıktı ki 2011 yılından beri bir karar aldığımızda sonucunun ne olacağımızı kestiremiyoruz.

Tekircan

Öğrenci
Normalde doktor olsa bile 50 d liyken fakülte onu bünyesinde bir süre tutup sonra yar doc a aktarabiliyorsa şimdiki sisteme gire doktor öğretim görevlisi kadrosuna geçirebilir mi acabs

M

Misafiir

Guest
Sorum doğru anlaşıldı. 50d'li arş.gör. doktorasını bitirince belirli bir süre de olsa (sanırım 1 seneye kadar) üniversitesi onu bünyesinde tutabiliyor. Bu sırada üniversitesinde açılan bir yardımcı doçent ilanına başvurabilir ve 50d'li iken, kadrosu yardımcı doçent kadrosuna aktarılır..

Merhaba arkadaşlar, doktoradan mezun olan 50d linin bir süre devam edebildiği kanısına nasıl varıyorsunuz? bu nasıl mümkün oluyor? Benim üniversitem beni yrd. doç. olarak istemesine rağmen henüz istenilen yrd. doç. kadrosu gelmediği için ilişiğim kesildi. Şimdi dışarda bekliyorum kadroyu. Yani dr bitince tutmamız mümkün değil, bu hiçbir yerde yapılamaz zaten diyorlar.

Mandal

Öğrenci
Merhaba,
doktoram bittikten sonra 50d ile çalışmaya devam ettim. Belli bir süre sonra da öğretim üyesi oldum. Ancak şimdi doktoram bitiş tarihi ile öğretim üyesi olduğum tarih arasındaki maaşım geri isteniyor. Doktora bittiğinde yetkililer sorun olmayacağını çalışmak devam etmeni söyledi. Belli süre sonra da aynı üniversitede öğretim üyesi olarak atandım. Bu durumla karşılaşan var mı? Teşekkürler.

M

Misafiir

Guest
Hocam bu konuyu ciddi çalışman gerekiyor.
1. Doktordan sonra devam edebileceğini nasıl söylediler,tebligat var mı, aksi takdirde sen bize mezun olduğunu haber vermedin o yüzden devam ettirdik diyebilirler.
2. Şuan maaşlarını nasıl geri istiyorlar, borç bildirimi ile mi?
3. Mezun olduğun tarih ne zaman, yrd. doç. kadro talep için dilekçe verdim mi ne zaman?
4. Geri istenen maaşlar hangi sürelerde, mezuniyet tarihi ile kadroya başvuru tarihi arası mı yoksa atanma tarihi arası mı