50/d, doktora sonrası çalışma süresi

pd&r

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba.

Sorum şu:
Eski ÖYP'li, yeni 50d'li bir araştırma görevlisi doktorasını bitiriyor. Enstitüsüne doktorasını bitirmiş olduğunu belirten bir yazıyı görev süresini uzatma dilekçesindeki ekte belirtiyor. Enstitü görev süresini uzatıyor ve kişi kurumunda çalışmaya devam ediyor.
Yaklaşık 10 ay sonra başka bir kurumdaki kadro için hak kazandığında ve mevcut kurumundan ilişiğini kesmek istediğinde, enstitü doktora bitiminden bu yana geçen sürede kendisine ödenen maaşı geri ödemesini istiyor, 50d kadrosunda olduğu için mezuniyetinin ardından çalışamayacağını söylüyor. Ayrıca hak kazandığı diğer kuruma naklen atamasının yapılabilmesi için gerekli olan muvafakatnameyi vermek yerine de araştırma görevlisinin istifa etmesini istiyor.
1) Öncelikle bu durumda izlenmesi gereken yol ile ilgili önerisi olan ya da başına benzer bir durum gelen var mı?
2) Çalışılan sürede kişiye verilen maaş zannediyorum geri ödenemez, fikriniz nedir?
3) Kişinin istifası durumunda belirli bir yaptırım söz konusu mu? (OHAL dönemini de göz önünde bulundurarak)
4) Araştırma görevlilerinin doktorasının bitiminin ardından 1 yıl daha çalışabileceği ile ilgili bir genelgeden söz ediliyor ancak kaynağa ulaşamadım. Bilgisi olan var mı?

Konuya ilişkin bilgi sahibi arkadaşların paylaşımda bulunmasını rica ediyorum.

eczak

Yardımcı Editör
Arkadaşlar merhaba.

Sorum şu:
Eski ÖYP'li, yeni 50d'li bir araştırma görevlisi doktorasını bitiriyor. Enstitüsüne doktorasını bitirmiş olduğunu belirten bir yazıyı görev süresini uzatma dilekçesindeki ekte belirtiyor. Enstitü görev süresini uzatıyor ve kişi kurumunda çalışmaya devam ediyor.
Yaklaşık 10 ay sonra başka bir kurumdaki kadro için hak kazandığında ve mevcut kurumundan ilişiğini kesmek istediğinde, enstitü doktora bitiminden bu yana geçen sürede kendisine ödenen maaşı geri ödemesini istiyor, 50d kadrosunda olduğu için mezuniyetinin ardından çalışamayacağını söylüyor. Ayrıca hak kazandığı diğer kuruma naklen atamasının yapılabilmesi için gerekli olan muvafakatnameyi vermek yerine de araştırma görevlisinin istifa etmesini istiyor.
1) Öncelikle bu durumda izlenmesi gereken yol ile ilgili önerisi olan ya da başına benzer bir durum gelen var mı?
2) Çalışılan sürede kişiye verilen maaş zannediyorum geri ödenemez, fikriniz nedir?
3) Kişinin istifası durumunda belirli bir yaptırım söz konusu mu? (OHAL dönemini de göz önünde bulundurarak)
4) Araştırma görevlilerinin doktorasının bitiminin ardından 1 yıl daha çalışabileceği ile ilgili bir genelgeden söz ediliyor ancak kaynağa ulaşamadım. Bilgisi olan var mı?

Konuya ilişkin bilgi sahibi arkadaşların paylaşımda bulunmasını rica ediyorum.

Hocam 50/d kadrosunun doktoradan sonra süre uzatımı normalde olmuyor. YÖK'ün rektörlüklere gönderdiği bir yazı vardı Anabilim dalı başkanlığı aracılığıyla bizimle de payaşılmıştı. Kadrosu 50/d'de bulunan araştırma görevlilerinin doktorayu verir vermez ivedilikle ilişiklerinin kesilmesi üzerine yazılmıştı.
Ayrıca bildiğim bir kaç kişi doktoradan sonra devam eden farkedildiğinde anında ilişikleri kesildi. Yani 50/d'lilerin mezuniyetten sonra çalışamayacağı doğru.
Ancak, maaş iadesini ilk kez sizden duydum. Kadroyla ilişiğiniz kesilmediği ve görevde aktif çalıştığınız için geçmişe yönelik maaş iadesi olacağını düşünmüyorum. Bu durumda siz değil üniversiteniz mesül olmuş durumda. Bir usülsüzlük var size kendileri yapmış.
Burada sizin durumunuzda, muvafakat veya istifa süreci aslında yok gibi. Üniversitenizin bir an önce kadronuzu iade etmesi eğer kadronuz bulunduğunuz yerde ise ilişiğinizi kesmesi gerekiyor. Bu nedenle muvafakat zaten verilmez diye düşünüyorum. Ama kadro ile ilişiğinizi kesmiyorlarsa istifa yoluna gidebilirsiniz. Maaş iadesi burada istifa ettiğiniz tarih ile ilgili olarak geçerli olur. Akademisyenlerde istifada bir sorun bulunmuyor. İstifa edip başka bir kuruma veya üniversiteye kadroya geçebilirsiniz.

A

Akademik 067

Guest
Doktora sonrası 50d

Merhaba konuyla ilgili ne yaptınız acaba, bilgi verebilir misini? İstenilen iadeyi yaptınız mı yoksa dava mı açtınız? Teşekkürler

Mandal

Öğrenci
Merhaba, Bu durum ile ilgili ne yaptınız Bilgi verebilir misiniz?
doktoram bittikten sonra 50d ile çalışmaya devam ettim. Belli bir süre sonra da öğretim üyesi oldum. Ancak şimdi doktoram bitiş tarihi ile öğretim üyesi olduğum tarih arasındaki maaşım geri isteniyor. Doktora bittiğinde yetkililer sorun olmayacağını çalışmak devam etmeni söyledi. Belli süre sonra da aynı üniversitede öğretim üyesi olarak atandım.