35.madde ile görevlendirme hakkı

xxxaaa

Öğrenci
Arkadaşlar öncelikli alan kadrosuyla bir üniversite arş gör kazandım. Bugün kayıt oldum. Ancak başka bir üniversitede lisansüstü ders aşamasındayım. Ayrıca atandığım anabilim dalı ve yl yaptığım anabilim dalı farklı. Üniler birbirine çok uzak otobüs ile 2 aktarmalı 9-10 saat. Bölüm başkanı ne yapacağımı sordu bende 35.madde ile görevlendirme isteyeceğim diyince işler karıştı. Beni dekana uyumsuz ve sorumsuz olarak tanıtmış ve bunu almayalım demiş. Şimdiden üzerimde bir mobbing başladı. 35. madde ile görevlendirme benim hakkım değil mi?Buna dekan veya bölüm başkanı karar verebilir mi? Bana git gel yap diyorlar ancak bu çok imkansız. Görevlendirme alamaz mıyım? Ayrıca yüksek lisansını yak bu anabilim dalında tekrar başla diyorlar ancak bunu yapmak istemiyorum. Üstelik atandığım ünide iki anabilim dalında da yüksek lisans yok. Zaten dönem ortasındayım nasıl yakayım. Herhangi bir yasal dayanağı var mı?Yök zaten beni bu anabilim dalı ile kabul etmiş. Görevlendirme alamaz mıyım?

Kuninganna

Öğrenci
bu sizin yasal hakkınız. Özellikle YÖk ün son yazısıyla bu kişilerin isteğine bırakıldı. dekan veya bölüm başkanlarının değil. Bir an önce dilekçenizi verirseniz 1 ay içinde geçebilirsiniz.

Öncelikli alanlar araştırma görevlilerinin lisanüstü eğitimleri usul ve esaslarına uyulması gerekir. Bu usul ve esasları inceleyin. Bu arada öncelikli alanların lisansüstü eğitim yapacakları üniversiteler YÖK tarafından belirleniyor ve bunlar arasından tercihte bulunuluyordu. Tercih edilen yere yerleşince 35 le görevlendiriliyordu.

xxxaaa

Öğrenci
Hocam yökün ekim 2019’da yayınladığı yönetmelikte “lisansüstü eğitimlerini kadrosunun bulunduğu il dışında yapan öncelikli alan ve öyp 50/d araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitim yaptığı üniversiteye geçici kadro tahsisini ivedilikle yöke bildirin” diye bir madde var. YÖK tarafından belirlenen üniversiteler doktora için oluyor yani atandığı anabilim dalında doktora yapma şartıyla alıyor. Yükseklisansa karışmıyor. Zaten beni halihazırda bir yükseklisansta olduğum için kabul etti. Ancak üniversite önüme engel koyacağını belirtti. Biz buraya hizmet etmeni istiyoruz dedi. Dekan atamamı da yapmamla beni tehdit etti. Göreve başlamaya korkuyorum.

- - - Güncellendi - - -

bu sizin yasal hakkınız. Özellikle YÖk ün son yazısıyla bu kişilerin isteğine bırakıldı. dekan veya bölüm başkanlarının değil. Bir an önce dilekçenizi verirseniz 1 ay içinde geçebilirsiniz.

Tebligat geldikten sonra göreve başlamak için sözleşme imzalarsam daha sonra görevlendirmem reddedilirse görevimden cayma hakkım var mı hocam bir bilginiz var mı? Yoksa tazminat ödemek zorunda kalır mıyım? Çünkü bana çok zorluk çıkaracaklar gibi. Görevlendirme gelmezse muhtemelen bu görevi yapamayacağım ama göreve başlamadan da görevlendirme talep edemiyorum.

Devlet üniversitelerinde sözleşme imzalanmaz. Atama kararnamenizi imzalarsınız. Cayma hakkı demeyelim. İstifa edebilirsiniz. Tazminat, vakıf üniversitelerinde sözleşmelerinde tazminat maddesi varsa ödenir. Devlet üniversitesinde sözleşme imzalanmadığı için tazminat yoktur. İstifa hakkınız vardır.

xxxaaa

Öğrenci

Görevlendirme vermeyiz yüksek lisansını sıfırlarız. Atandığın anabilim dalında başlatırız diye tehdit ediyorlar. Dönem ortasında neyi sıfırlayıp neye başlatacaklar anlamıyorum. Zaten iki anabilim dalında da yüksek lisans yok atandığım üniversitede. Eti senin kemiği benim bu işler bölüm başkanın ne derse yapmak zorundasın dediler. Şimdiden bana zorluk çıkarıyorlar. Başlamamak en iyisi :(

xxxaaa

Öğrenci
Öncelikli alanlar araştırma görevlilerinin lisanüstü eğitimleri usul ve esaslarına uyulması gerekir. Bu usul ve esasları inceleyin. Bu arada öncelikli alanların lisansüstü eğitim yapacakları üniversiteler YÖK tarafından belirleniyor ve bunlar arasından tercihte bulunuluyordu. Tercih edilen yere yerleşince 35 le görevlendiriliyordu.

Hocam birde yök bu hakkı vermiş diyince de “YÖK öylede der böylede der biz yökün her dediğine uyarsak bu üniversitede işler yürümez” dediler. Göreve başlamaya korkuyorum beni şimdiden daha göreve başlamadan tehditlerle yıldırdılar. Bu şartlarda göreve başlamam çok zor görünüyor.Çok üzülüyorum

mraslan

Öğrenci
Yaşadığınız gerçekten üzücü bir durum ama yasal hakkınıza karşın o söylediklerinin hukuki hiçbir karşılığı yok. Siz dilekçenizi verip resmî kanallardan işlemlerinizi yapın derim. YÖK'ün kararını görmezden gelme gibi bir hakları yok en fazla işlemleri yavaşlatırlar diye düşünüyorum. Eğer reddederlerse YÖK nezdinde hakkınızı aramaya çalışın derim. Bunlar için ise sağlam bir motivasyon gerekiyor. Alternatif işiniz veya geliriniz varsa bir akademisyen olarak bu tip şeylerle zihninizi meşgul etmektense başlamayıp çalışmalarınıza odaklanmanız da bir seçenek.

Hocam birde yök bu hakkı vermiş diyince de “YÖK öylede der böylede der biz yökün her dediğine uyarsak bu üniversitede işler yürümez” dediler. Göreve başlamaya korkuyorum beni şimdiden daha göreve başlamadan tehditlerle yıldırdılar. Bu şartlarda göreve başlamam çok zor görünüyor.Çok üzülüyorum

Hocam dilekçenizi verin ve bekleyin. Mecbur işleme koymak zorundalar. Ancak her türlü psikolojik baskıya hazırlıklı olun. 35’i vermek istemiyorlar çünkü zorunlu hizmet yüklenilmiyor. Yani bir kere verirlerse doktora bitene kadar geri dönmüyorsunuz. Doktora bitincede ilişik kesileceğinden dolayı orayla bağlantınız bitiyor. Sadece yüksek lisansta 1 sene doktorada 3 sene içinde tezi bitiremezseniz yökten dönmeniz için talepte bulunma hakları var. Bunun haricinde bir bağlayıcılığınız yok.

FreeWill

Öğrenci
3 senede doktora 1senede yüksek lisans nasıl bitiyor hocam ?

Hocam dilekçenizi verin ve bekleyin. Mecbur işleme koymak zorundalar. Ancak her türlü psikolojik baskıya hazırlıklı olun. 35’i vermek istemiyorlar çünkü zorunlu hizmet yüklenilmiyor. Yani bir kere verirlerse doktora bitene kadar geri dönmüyorsunuz. Doktora bitincede ilişik kesileceğinden dolayı orayla bağlantınız bitiyor. Sadece yüksek lisansta 1 sene doktorada 3 sene içinde tezi bitiremezseniz yökten dönmeniz için talepte bulunma hakları var. Bunun haricinde bir bağlayıcılığınız yok.

- - - Güncellendi - - -

Üniversitelerdeki düzenin allah belasını versin. Çiftlik gibi yönetiliyor. Yasal hakkını bile kullanmana zorluk çıkartıyorlar.... Siz verin hem 39. ve 35. madde dilekçelerinizi basın gidin...