35 madde ile görevlendirilen 50d lilerin senetleri hakkında yardımcı olabilir misiniz ?

mklam

Öğrenci
Merhabalar,

İnternette aramama rağmen net bir bilgi bulamadım maalesef. Olanların hepsinde de "50d ye geçirilen ÖYP liler hakkında" haberler var. Ben bir üniversitede 50d maddesi ile atandım. ÖYP li değilim. Şu an başka bir üniversitede 35.madde ile görevliyim. Bizi üniversitemiz 33a' ya geçirmedi 50d de kaldık. Bu konuda, bizimde doktora eğitiminde başarısızlık veya istifa durumunda senetlerimiz iptal midir acaba? Bu senet olayını düşünmekten atamaları düşünmekten tezimize odaklanamaz olduk. Doktora bitse ortadayız. Bitmese yada istifa etsek senet var mı yok mu belli değil. Bu konuda lütfen bana yardımcı olun.
Teşekkürler

finduilas

Profesör
Sizin basta 33/A'li olup sonradan 50/D'ye gecirilme gibi bir durumunuz yok. Dolayisiyla "50/Dli kaldiginiz icin gecersiz olan senetler" diye bir durumunuz da yok. Senetleriniz gecerli.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

chilecAsh

Araştırma Görevlisi
Hocamin dedigi gibi sizin program zaten 50d olarak baslamisti. 33/a sözü verilmis olsa yada verilip alinmis olsa bi hak kaybi olurdu. İlginc olan bu sartlarda senet imzalamaniz/imzalatilmaniz.

mklam

Öğrenci
Hocam aradığım bir yazı vardı sonunda buldum. Burada sadece ÖYP lilerden değil 50d lilerden bahsediyor. Bu karara göre biz normal 50d li olup 35.madde ile görevlendirilenlerin ve 2018den önce 33a ya ataması yapılmayanların da senetleri iptal olmuş olmuyor mu ?

4 ve 5inci maddeler bilhassa

https://www.akademikpersonel.org/oyp-yonetmelikleri/46447-yok-genelgesi-20-11-2017-a.html

- - - Güncellendi - - -

Sizin basta 33/A'li olup sonradan 50/D'ye gecirilme gibi bir durumunuz yok. Dolayisiyla "50/Dli kaldiginiz icin gecersiz olan senetler" diye bir durumunuz da yok. Senetleriniz gecerli.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

Hocam aradığım bir yazı vardı sonunda buldum. Burada sadece ÖYP lilerden değil 50d lilerden bahsediyor. Bu karara göre biz normal 50d li olup 35.madde ile görevlendirilenlerin ve 2018den önce 33a ya ataması yapılmayanların da senetleri iptal olmuş olmuyor mu ?

4 ve 5inci maddeler bilhassa

https://www.akademikpersonel.org/oyp...11-2017-a.html

finduilas

Profesör
"01.01.2018 tarihi itibarıyla 2547 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında olup" diyor. Itibariyla, -den baslayarak demek (bknz: https://www.google.com/search?q=iti...2.69i57j0l5.4151j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8), yani 01.01.2018 tarihinde 50/D'ye donusturulenlerden, yani OYPlilerden bahsediliyor. Sizin kadronuz 50/D'ye donusturulmedi, zaten 50/D ile atandiniz. Dolayisi ile bu maddeler sizi baglamiyor.

Son düzenleme:

mdphantom

Öğrenci
2547 sayılı Kanunun Ek 38. Maddesi

2547 sayılı Kanunun Ek 38 inci maddesinde “Yükseköğretim kurumları araştırma görevlisi kadrolarına atamalar, 33 üncü maddede belirtilen usule uygun olarak 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında yapılır. Bu kapsamda atananlardan doktora veya sanatta yeterlik eğitimlerini tamamlayanların en fazla %20’si doktora veya sanatta yeterlik eğitimini tamamladıkları kurumların senatolarınca belirlenen ve Yükseköğretim Kurulunca onaylanan performansa dayalı kriterler çerçevesinde yardımcı doçent kadrolarına atanabilir. Bu kapsamda atanamayanların, doktora veya sanatta yeterlik eğitimini tamamladıkları kurumların öğretim üyesi kadrolarına atanabilmeleri için en az bir eğitim-öğretim yılı yurt içinde veya yurt dışında farklı bir yükseköğretim kurumunda çalışması gerekir. Bu madde kapsamında atananlara 35 inci maddeye göre yurt içinde başka bir yükseköğretim kurumlarındaki doktora veya sanatta yeterlik eğitim süreleri için mecburi hizmet yüklenemez.”
Son cümle özellikle sizi ilgilendiriyor gibi duruyor, ama kurumlar nasıl yorumlar bilmiyorum.

Mr December

Baş Editör
2547 sayılı Kanunun Ek 38 inci maddesinde “Yükseköğretim kurumları araştırma görevlisi kadrolarına atamalar, 33 üncü maddede belirtilen usule uygun olarak 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında yapılır. Bu kapsamda atananlardan doktora veya sanatta yeterlik eğitimlerini tamamlayanların en fazla %20’si doktora veya sanatta yeterlik eğitimini tamamladıkları kurumların senatolarınca belirlenen ve Yükseköğretim Kurulunca onaylanan performansa dayalı kriterler çerçevesinde yardımcı doçent kadrolarına atanabilir. Bu kapsamda atanamayanların, doktora veya sanatta yeterlik eğitimini tamamladıkları kurumların öğretim üyesi kadrolarına atanabilmeleri için en az bir eğitim-öğretim yılı yurt içinde veya yurt dışında farklı bir yükseköğretim kurumunda çalışması gerekir. Bu madde kapsamında atananlara 35 inci maddeye göre yurt içinde başka bir yükseköğretim kurumlarındaki doktora veya sanatta yeterlik eğitim süreleri için mecburi hizmet yüklenemez.”
Son cümle özellikle sizi ilgilendiriyor gibi duruyor, ama kurumlar nasıl yorumlar bilmiyorum.

Bitirdikten sonra onları ilgilendirebilir ama süreçte imzaladıkları senetler geçerli. Kökten bir çözüm gerekiyor, senet korkusundan insanlar hayatlarını yaşayamıyor artık.

asiyee

Öğrenci
T.C.

YÜKSEKÖGRETİM KURULU BAŞKANLIGI

Personel Dairesi Başkanlığı

Sayı :82444403-200-E.78513

Konu : 2547 sayılı Kanunun Ek 38.Maddesi Kadro Kullanım İzinleri
15.11.2017​

5-2547 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının(d) bendi kapsamında olup bu kanunun 35 inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılanlara mecburi hizmet yüklenmeyecek olup 01.01.2018 tarihinden önce geçici kadro tahsisi yapılanlardan bu tarihten önce 2547sayılı Kanunun 33 üncü maddesi kapsamında yeniden ataması yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri de kaldınlmış sayılmasına
,

Hocam Ek 38. madde 5. bölümden, benim anladığım 50/D maddesi ile atanan (öyp hariç) bütün araştırma görevlileri için zorunlu hizmet yüklenemez.

Ve eğer ki Ek 38. maddenin yürürlüğe girdiği tarihten (01.01.2018) önce 35. madde ile atan arş. gör. varsa onlara da ilgili kanunun 33/a maddesi gereği daimi kadro verilmezse bu arş. gör.lerinin de zorunlu hizmetlerinin ( ve senetlerinin) kaldırılmış sayılmasıdır.

Son düzenleme:

mklam

Öğrenci
Hocam 5.maddede

5- 2547 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında olup bu kanunun 35 inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılanlara mecburi hizmet yüklenmeyecek olup 01.01.2018 tarihinden önce geçici kadro tahsisi yapılanlardan bu tarihten önce 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesi kapsamında yeniden ataması yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri de kaldırılmış sayılmasına,

diyor. Buna göre ben zaten önceden beri 50d liydim ve 2015 yılında 35.madde ile başka bir üniversiteye doktora bitene kadar görevlendirildim. 01.01.2018 tarihine kadar da beni 33a ya almadılar 50d olarak kaldım. Bu durumda senet kalkmış olmuyor mu ?

mklam

Öğrenci
Bitirdikten sonra onları ilgilendirebilir ama süreçte imzaladıkları senetler geçerli. Kökten bir çözüm gerekiyor, senet korkusundan insanlar hayatlarını yaşayamıyor artık.

Aynen hocam maalesef, kaç yıldır senetle yatıp kalkıyoruz. İşleme konulması durumunda hayat söndürecek bir tutar çünkü. Doktorayı bitirsen bir dert bitirmesen yine bir dert. Bitirince kendi üniversitemize dönme şansımız da kalmadı. Normlardan dolayı heryer dolu

Hocam 5.maddede

5- 2547 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında olup bu kanunun 35 inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılanlara mecburi hizmet yüklenmeyecek olup 01.01.2018 tarihinden önce geçici kadro tahsisi yapılanlardan bu tarihten önce 2547 sayılı Kanunun 33 üncü maddesi kapsamında yeniden ataması yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri de kaldırılmış sayılmasına,

diyor. Buna göre ben zaten önceden beri 50d liydim ve 2015 yılında 35.madde ile başka bir üniversiteye doktora bitene kadar görevlendirildim. 01.01.2018 tarihine kadar da beni 33a ya almadılar 50d olarak kaldım. Bu durumda senet kalkmış olmuyor mu ?

asiyee

Öğrenci
Evet zorunlu hizmet kalkmış oluyor Hocam. Çünkü ben de 50/D ile göreve başladım ve şubat 2017 de 35. madde ile görevlendirildim. Aralık 2017de dekan yard. ile görüştüm 33a kadrosu verecek misiniz diye "HAYIR kimseyi 50/D den 33a ya geçirmeyeceğiz "dedi. Bu durumda da Ek 38. maddenin 5.bendi devreye giriyor ve doktoralar bittiğinde şu anda çalıştığımız üniveriteler hem doktora ile hem de kadro ile ilişiğimizi kesecek ve doktoralı işsizler olacağız.

Son düzenleme:

mklam

Öğrenci
Evet zorunlu hizmet kalkmış oluyor Hocam. Çünkü ben de 50/D ile göreve başladım ve şubat 2017 de 35. madde ile görevlendirildim. Aralık 2017de dekan yard. ile görüştüm 33a kadrosu verecek misiniz diye "HAYIR kimseyi 50/D den 33a ya geçirmeyeceğiz "dedi. Bu durumda da Ek 38. maddenin 5.bendi devreye giriyor ve doktoralar bittiğinde şu anda çalıştığımız üniveriteler hem doktora ile hem de kadro ile ilişiğimizi kesecek ve doktoralı işsizler olacağız.

Evet tam anlamıyla öyle hocam, ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Senetler kalktı dendi, sonra ÖYP liler ifadesi kafama takıldı, daha sonra o gönderdiğim yazıyı buldum falan derken bir kaç gündür tekrar bunu araştırıyorum işte. Şu senet işi, ya da atama işi mahvetti bizi. Yüksek lisansımda ne kadar güzel çalıştık, 1 SCI 3 yayın çıktı, şu an doktora tez döneminde 2 dönem geçti, benim açımdan elimde hiçbirşey yok. Uyku uyuyamaz oldum, doktora hocam ve konumda değiştiği için şu an ki konu çok zor ama kafa yorar zorlarsam yapacağım bir konu sonuçta. Çalışırken illa bir "ne olacak ?" dürtüsü geliyor. Hele hele şu senet işi işte, ola ki azami doktora süresi doldu ve tez bitmedi, o rakamı isterlerse ödemem imkansız. Yine de 5inci madde umutlandırdı beni.

Ayrıca, doktor bitse bile, kendi üniversiteme dönemiyorum zaten artık 33a lı olamadığım için. Norm kadrodan dolayı atamam da yapılamıyor. İşin o kısmı da muğlak zaten. Bu sebepten dolayı da senet olmaması lazım

Son düzenleme:

diogenes

Öğrenci
Hocam 5.maddede

kalkmış oluyor. aksi yorumlara aldanmayın.
zaten mantık olarak da, 50d li olan birisi, zorunlu hizmetini ifa edemeyeceği için senedinin bir hükmü kalmamış olur.

akademi20

Öğrenci
Öncelikle hukukçu olduğumu belirteyim. Arkadaşların da paylaştığı gibi YÖK Kanunu'nun ek 38. maddesi uyarınca imzalamış olduğunuz senetler herhangi bir hüküm ifade etmemekte, mecburi hizmet yükümlülüğünüz bulunmamaktadır. Yükseköğretim Genel Kurulu'nun kararı da belirttiğim yöndedir. Karara şu linkten ulaşabilirsiniz: http://birimler.dpu.edu.tr/app/view...un_Ek_38__Maddesi-Kadro_Kullan_m__zinleri.pdf

Bu durum yoruma açık bir durum değildir. Kanun'un hükmü oldukça açıktır. Dolayısıyla aksi yöndeki uygulamalar kanuna ve hukuka aykırı olacaktır. Zaten YÖK kararı da bu yöndeyken hiçbir üniversitenin buna aykırı hareket edeceğini zannetmiyorum. Ayrıca artık tüm ar. gör. alımları 50-d kapsamında yapıldığı için 35. madde kapsamında görevlendirilecek olan araştırma görevlilerine senet imzalattırılamaz ve mecburi hizmet yüklenemez.

Doktoralı işsiz olma meselesinde ise yazılanlara, en azından kendi bölümüm için katılmıyorum. Köklü üniversitelerden birinde doktarasını yapmış olan kaliteli bir hukukçu kolay kolay işsiz kalmaz. Devlet üniversitelerinde olmasa bile özel üniversitelerde dr. öğretim üyesi kadrosuna atanabilir. Bu bakımdan mecburi hizmetin kalkmış olmasını olumlu buluyorum. İnsanların gönülsüz çalıştığı yere akademi denmez. Mecburi hizmet döneminde maalesef bu tür sorunlar oluyordu. Mecburi hizmetinin bitmesi için adeta şafak sayar gibi gün sayan bir akademisyenden ne bekleyebilirsiniz? Oysa şimdi en azından kapasitesi yüksek olan akademisyenlere bir özgürlük verilmiş oldu. Kaldı ki isteyenlerin asıl kadrosunun bulunduğu üniversiteye dr. öğretim üyesi olarak atanma ihtimali oldukça yüksek. Zira özellikle hukuk fakülteleri bakımından, Anadolu şehirlerine akademisyen bulmak zorlu oluyor. Birçok fakülte bu yüzden açılışını erteliyor. Dolayısıyla 35. madde kapsamında doktorasını başka bir üniversitede bitirenlere, 50-d kapsamında ilk kez atandıkları kendi üniversitelerinin kapıları ardına kadar açık olacaktır.

- - - Güncellendi - - -

Evet tam anlamıyla öyle hocam, ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Senetler kalktı dendi, sonra ÖYP liler ifadesi kafama takıldı, daha sonra o gönderdiğim yazıyı buldum falan derken bir kaç gündür tekrar bunu araştırıyorum işte. Şu senet işi, ya da atama işi mahvetti bizi. Yüksek lisansımda ne kadar güzel çalıştık, 1 SCI 3 yayın çıktı, şu an doktora tez döneminde 2 dönem geçti, benim açımdan elimde hiçbirşey yok. Uyku uyuyamaz oldum, doktora hocam ve konumda değiştiği için şu an ki konu çok zor ama kafa yorar zorlarsam yapacağım bir konu sonuçta. Çalışırken illa bir "ne olacak ?" dürtüsü geliyor. Hele hele şu senet işi işte, ola ki azami doktora süresi doldu ve tez bitmedi, o rakamı isterlerse ödemem imkansız. Yine de 5inci madde umutlandırdı beni.

Ayrıca, doktor bitse bile, kendi üniversiteme dönemiyorum zaten artık 33a lı olamadığım için. Norm kadrodan dolayı atamam da yapılamıyor. İşin o kısmı da muğlak zaten. Bu sebepten dolayı da senet olmaması lazım

halfur

Öğrenci
hocam dediklerinizde çok haklısınız fakat kendi üniversitem doktora için 35.madde görevlendirmesinde senet imzalamadan kimseyi göndermiyor işlem yapmıyor. her ne kadar hükümsüz de desek bir kere imzaladıktan sonra bir ton uğraşmak gerekecek.bunun daha kısa kolay bir yolu yok mudur.