22 Şubat IELTS'e Girecekler İçin Son Taktikler

ysfczl

Öğrenci
Merhabalar; 22 Şubat'ta Trabzon'da yapılacak olan IELTS'e gireceğim. Bu benim ilk deneyimim olacak. Forumdaki birçok kişi gibi KPDS/ÜDS/YDS'den en fazla 51,25 alanlardanım. :( Hedefim 4,5 almak, yani YDS 55. (Doktora için)

Şu ana kadar çok verimli çalışamasam da "AEHelp, EngVid, Simon, Cambridge ve Exams"ı takip ettim.
Kalan bu zaman zarfında bana ve benim gibilere :) yönelik önerisi olan var mı acaba? "Bu süreçte şunu yapsan daha iyi olur." diyebileceğiniz önerilerinizi bekliyorum...

yusufb

Öğrenci
hocam ben ilk deneyimimi eskişehirde 01 şubat sınavında verdim. yds'den de 45 almışlığım vardı sonbahar sınavından. tavsiye olarak söyleyebilceğim şeyler;
1. her sınavda olduğu gibi bu sınavda da zaman problemi var. çözdüğün denemeleri kesinlikli zaman ayarlı çöz ben bunun biraz sıkıntısını yaşadım. zaman ayarlı çözdüklerimde oluyordu ancak çoğu yaptığım denemeler de (cambridge serisi) bunu gözardı ediyordum.
2. speaking için daha önce çıkmış sorulara çalış. ki ben buna pek ihtimal vermiyordum ama oldu.
3. sana verilen soru kitapçığını hemen başlamaktansa ilk eline alır almaz incele tahlilini yap ondan sonra başla.
4. kol saatini yanına almayı unutma. salon büyük ve salonda tek bir saat olunca saati görmekte zorlanabiliyorsun.
5. speaking de anlamadığın soru olursa anlamadım de. o bi daha daha yavaş tekrarlayacaktır. yanlış anladığın soruya cevap vermen puan kaybı oluyor haliyle.
6. ben genelde writing de çubuk grafik yada pasta grafik çalıştım. çözdüğüm sorularda bu özellikteydi. writing task 1 için söylüyorum. sınavda iki tane balon verildi. ( meşhur ürgüp, göremenin balonları içinde iki adam var.) karşılaştırma yapılması benzer ve farklı yönlerinin anlatılması istendi. diyeceğim grafiğin her türlüsüne alışık ol. zira ters köşe yapabilir. ki ben apışıp kalmıştım.
7. speaking için yine aklıma geldi 14 yada 11 dakika deniyor ama sana çok gibi görünmesin. çok kısa sürüyor. benim süre bittiğinde bitti mi demiştim. kadın ses kayıt cihazını göstermişti. o 14 dakikayı verimli kullanmaya çalış. duraksama fazla yapma, soruyu değiştiriyor ve senin üzerinde düşünmüş olduğun soru uçup gidiyor.
8. ve herkes ikamet ettiği yerde girsin bu da önemli bence vaya bildiğin ve tanıdığın biyerde. psikolojik rahatlık diyeyim anlayın.

şimdilik bu kadar. :)

Son düzenleme:

ysfczl

Öğrenci
Çok teşekkürler Hocam, gayet etkili şeyler söylediniz. Dediğiniz gibi Task 1'de grafik dışı bir şey çıkarsa, gerçekten perişan olurum. Task 2'nin konusunu hatırlıyor musunuz peki? Son olarak sizin sonuç yarın mı açıklanacak? Açıklanınca sonucu paylaşma imkanınız olur mu? Yani şöyle cevaplardan dolayı şöyle puanlar geldi gibisinden... Tekrardan çok teşekkürler paylaşımınız için, sağolun...

yusufb

Öğrenci
bişey değil hocam. sıkıntı yaşamamak için çıkmış çıkabilecek piyasada dolaşan tüm task 1 lere göz gezdirsen iyi edersin.

task 2 de liseden sonra çalışma hayatına atılan ve liseden sonra üniversiteye giden insanlar arasında ki yaşanılan farklar. bu konuda tercihi oluşturan faktörler. gibi gibi bir soruydu kabataslak.
sonuç yarın açıklanıyor. sonrasında bilgilendirme yaparım. ;)

son olarak sınav anı çok farklı bir şey hele ki yıllarca ösym tarafından test usülüne alışmış bizler için farklı bir deneyim. yani demek istediğim test usulü olunca bildiğin şeylerle karşılaşınca yapıyorsun. bu sınavda ÇOK İYİ bildiğin şeyler yardım ediyor sana bildiğin şeyler hatırlanmıyor. umarım farkı anlatabilmişimdir.

özetle İelts tam anlamıyla bütün kısımları ile bir DİL sınavı. :)

4.5 alınır zor değil sınavın mantığını kavra yeter. başarılar...

ysfczl

Öğrenci
İnşallah ben de şu 4.5 konusunu halledip rahatlarım :) Topu topu 8 gün kaldı, hayırlısı bakalım, umarım her şey yolunda gider :) Siz de inşallah istediğiniz puanı alırsınız Hocam, teşekkürler...

- - - Güncellendi - - -

Hocam sonucunuz açıklandı mı? Umarım sonuç iyidir.

gunaytemur

Öğrenci
İnşallah ben de şu 4.5 konusunu halledip rahatlarım :) Topu topu 8 gün kaldı, hayırlısı bakalım, umarım her şey yolunda gider :) Siz de inşallah istediğiniz puanı alırsınız Hocam, teşekkürler...

- - - Güncellendi - - -

mrblar arkadaşım sınavın nasıl geçti acaba? ne gibi sorular çıktı bizi bilgilendirirmisin? 1 mart gazisi de ben olacağım inşallah? umarım zor olmamıştır. istediğini alırsın

ysfczl

Öğrenci
Hocam hiç beklediğim gibi olmadı. :(
İlk olarak Listening çok hızlıydı, tabi ki bana göre. Bu yüzden çok kaçırdım.
Reading için en büyük sorun süre idi. Tüm soruları çözdüm ama daha çok yoğunlaşmak gerekirdi, çok özenli olmadı.
Writing Task 1'de grafik çıkmadı, kroki karşılaştırması çıktı. Doğal olarak güzel yapamadım. Task 2'de ise normalde uzun ve anlamlı cümleler kurabilmeme rağmen sınav stresi dolayısıyla cümlelerim çok basit kaldı. Konu, para kazananların birikim yapmaması idi.
Speaking'te ise tam anlamıyla rezil oldum. Yaşlı ve yabancı bir bayandı. İlk bölüm iyiydi ama kart bölümü rezildim. Esasında bu bölüm tamamen şans meselesi. Birçok farklı konuya çalışmıştım ama çok değişik bir soru çıktı, soruyu anlayamadım bile. Uzun süre cümle kuramadım, kadın resmen halime acıklı acıklı baktı.

Bana 4.5 gerekiyordu ama 4 bile alamam muhtemelen. :( Denemelerim iyiydi ama olmadı işte...

Sonuç olarak, bu sınava çok daha fazla yoğunlaşmak gerek. Her alternatifi düşünmek gerek. İstisna deyip soru tipi ayırmayın. Süreye çok dikkat edin. Bol pratik yapın. İnşallah çalışmadığınız yerden çıkmaz. :)

Son düzenleme:

BlackAndWhite

Öğrenci
Reading için en büyük sorun süre idi. Tüm soruları çözdüm ama daha çok yoğunlaşmak gerekirdi, çok özenli olmadı.
Writing Task 1'de grafik çıkmadı, kroki karşılaştırması çıktı. Doğal olarak güzel yapamadım. Task 2'de ise normalde uzun ve anlamlı cümleler kurabilmeme rağmen sınav stresi dolayısıyla cümlelerim çok basit kaldı. Konu, para kazananların birikim yapmaması idi.
Speaking'te ise tam anlamıyla rezil oldum. Yaşlı ve yabancı bir bayandı. İlk bölüm iyiydi ama kart bölümü rezildim. Esasında bu bölüm tamamen şans meselesi. Birçok farklı konuya çalışmıştım ama çok değişik bir soru çıktı, soruyu anlayamadım bile. Uzun süre cümle kuramadım, kadın resmen halime acıklı acıklı baktı.

Bana 4.5 gerekiyordu ama 4 bile alamam muhtemelen. :( Denemelerim iyiydi ama olmadı işte...

Sonuç olarak, bu sınava çok daha fazla yoğunlaşmak gerek. Her alternatifi düşünmek gerek. İstisna deyip soru tipi ayırmayın. Süreye çok dikkat edin. Bol pratik yapın. İnşallah çalışmadığınız yerden çıkmaz. :)

Geçmiş olsun. Bir kaç sorum olacaktı.

1. İngilizce düzeyiniz nedir?
2. En son eğer girdiyseniz YDS sınavından kaç almıştınız?
3. İELTS için kurs almışmıydınız?

Bu bilgiler ışığında bizlerde bir program yapalım :)

sidneh

Profesör
Arkadaşlar hep söylüyorum, en büyük hatanız IELTS'i YDS ile karşılaştırmanız. IELTS'ten iyi puan almanızın YDS'den iyi puan almanızla alakası yok. TOEFL'la karşılaştırsanız hadi tamam ama YDS ile IELTS'in hiçbir alakası yok.

clementine

Öğrenci

Hocam belli olmaz inş. alırsınız 4.5. Ben ilk girdiğimden speaking ve writingden beklediğimden iyi almıştım. Tekrar hazırlanıyorum, hocam kroki derken iki yerin ya da haritanın karşılaştırmasını mı vermişler, tam olarak neydi?

ysfczl

Öğrenci
Geçmiş olsun. Bir kaç sorum olacaktı.

1. İngilizce düzeyiniz nedir?
2. En son eğer girdiyseniz YDS sınavından kaç almıştınız?
3. İELTS için kurs almışmıydınız?

Bu bilgiler ışığında bizlerde bir program yapalım :)

:) En son 51.25 alabildim maalesef, 55'e ulaşamadım. :( Artık Nisan YDS'ye devam. IELTS için kurs almadım. Her ne kadar becerememiş olsam da eğer denklik kalkmamış olsaydı yine IELTS'e girerdim. :) Bundan sonra ne olur bilinmez tabi...

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar hep söylüyorum, en büyük hatanız IELTS'i YDS ile karşılaştırmanız. IELTS'ten iyi puan almanızın YDS'den iyi puan almanızla alakası yok. TOEFL'la karşılaştırsanız hadi tamam ama YDS ile IELTS'in hiçbir alakası yok.

Doğru söylüyorsunuz Hocam tabii ki. BlackAndWhite arkadaşımız fikir edinmek için sormuştur muhtemelen.

- - - Güncellendi - - -

Hocam belli olmaz inş. alırsınız 4.5. Ben ilk girdiğimden speaking ve writingden beklediğimden iyi almıştım. Tekrar hazırlanıyorum, hocam kroki derken iki yerin ya da haritanın karşılaştırmasını mı vermişler, tam olarak neydi?

İnşallah Hocam... Bir kültür merkezi vardı. Bunun 1988 yılındaki krokisi ile 2015'te planlanan hali vardı. İşte bahçeydi, otoparktı, odalardı falan. Bu yere fazladan birkaç eklenti yapılması planlanıyormuş... Süre derdi olmasa elbette yapılır ama bir de Task 2 olunca işte pek başarılı olmadı. Hayırlısı bakalım...

ysfczl Trabzon'da mı girdiniz sınava? Yaşlı kadın deyince Trabzon'da bana da yaşlı bir bayan geldi speaking için o yüzden sordum :) Aynı şekilde listening felaketti, ses sistemi olarak 2+1 getirmişlerdi sınıfa ama diyaloglarda hep uğultuya sebep olduğu için hiç bir şey anlaşılmıyordu.

gunaytemur

Öğrenci

- - - Güncellendi - - -

arkadaşım bir şey daha sorayım bu ses sistemi işi nasıl hoparlör le mi yapılıyor. öyle ise çok kötü yaa

ysfczl

Öğrenci
ysfczl Trabzon'da mı girdiniz sınava? Yaşlı kadın deyince Trabzon'da bana da yaşlı bir bayan geldi speaking için o yüzden sordum :) Aynı şekilde listening felaketti, ses sistemi olarak 2+1 getirmişlerdi sınıfa ama diyaloglarda hep uğultuya sebep olduğu için hiç bir şey anlaşılmıyordu.

:) Evet Hocam, Trabzon. Cumartesi 16:20 oturumundaki yaşlı bayan :) Belki de görmüşüzdür birbirimizi Hocam :) Diğer günler başka Hocalar da varmış Speaking sınavında. Evet ses uğultulu ve yankılı gibiydi ve bir anda oldu bitti her şey, haliyle cevap kağıdı boş kaldı. :)))

- - - Güncellendi - - -

arkadaşım bir şey daha sorayım bu ses sistemi işi nasıl hoparlör le mi yapılıyor. öyle ise çok kötü yaa

Evet Hocam, tıpkı lisedeki İngilizce öğretmeninin sınıfa getirip kurduğu en basit hoparlördü... :S Çok verimli olmadı yani...

ysfczl

Öğrenci
arkadaşlar listening den hatırladığınız var mı ben sınavda hiç duyamadım rakamları bile tam anlayamadım

Bir tane "$400" vardı hatırladığım. Diğer rakam aklıma gelmiyor. Telefon numarasını eksik yazdım. Sanki bir de "fridge" vardı. İlk bölümün son sorusunda da Call:____ diyordu; ben zannettim ki numara verecek, halbuki birisinin ismini verdi, hatta heceledi fakat ben geç uyandım. "Mr. Brash" gibi bir şey demişti sanki... Zaten ben ilk 10 soruda ancak birkaç tane yapabildim ve diğer A, B, C şıklı soruları mecburen sallamak zorunda kaldım. :S

erhan_firat

Öğrenci
bende ilk bölümde 1.soruyu salladım six duydum sanki six floor dedim. 2. soruyu 400 dolar dedim 3. soruyu 74 dedim sonra yine ilk bölümde bir yerde fridge dedim ilk bölüm için başka da hatırlamaıyorum. son 10 boşlukta bir ane insects bir de son soruya animals dedim ama gerçekten ses sistemi yüzünden mahvoldu listening
Bir tane "$400" vardı hatırladığım. Diğer rakam aklıma gelmiyor. Telefon numarasını eksik yazdım. Sanki bir de "fridge" vardı. İlk bölümün son sorusunda da Call:____ diyordu; ben zannettim ki numara verecek, halbuki birisinin ismini verdi, hatta heceledi fakat ben geç uyandım. "Mr. Brash" gibi bir şey demişti sanki... Zaten ben ilk 10 soruda ancak birkaç tane yapabildim ve diğer A, B, C şıklı soruları mecburen sallamak zorunda kaldım. :S

ysfczl

Öğrenci
bende ilk bölümde 1.soruyu salladım six duydum sanki six floor dedim. 2. soruyu 400 dolar dedim 3. soruyu 74 dedim sonra yine ilk bölümde bir yerde fridge dedim ilk bölüm için başka da hatırlamaıyorum. son 10 boşlukta bir ane insects bir de son soruya animals dedim ama gerçekten ses sistemi yüzünden mahvoldu listening

İlk soruyu hatırlayamadım. Sanki ben de "74" diye hatırlıyorum. Bir de o son soruyu sanki ben de "animals" yaptım, şimdi hatırladım. :) Dediğiniz gibi genel olarak çok fena... :(

- - - Güncellendi - - -

Bu arada, | IELTS Sınav Merkezi sayfasından kontrol ettim:

Listening kısmında;
5-8 doğru=3,
9-12 doğru=4,
13 doğru=4,5 yapıyormuş.