ALES Puan Hesaplama – Yeni Sistem – 20205 Mayıs 2019 ALES İlkbahar Sınavı Forum Tartışma Konusu için BURAYA TIKLAYINIZ.

Puan Hesaplama Motoru Standart Sapma Kullanılmadan Hazırlanmıştır. Sınavın Standart Sapmasına Göre Sonuçlarınızda Değişiklik Olabilir.

Puan Hesaplama Robotu sizler için derlenmiş olup, doğruya en yakın sonucu vermeyi hedeflemiştir, fakat standart sapma ihtimalini göz önünde bulundurarak hesap yapacağınızı unutmayınız…

984 Yorum

 1. Arkadaşlar merhaba 16 Ağustos 2020 tarihin yapılacak olan ALES-1 sınavından en az 60 almak istiyorum fakat puan hesaplaması çok değişikmiş ilk defa gireceğim bu sınava, sayısal hiç yapmadan 60 almak için sözelden kaç net çıkarmam gerekiyor lütfen cevaplarınızı bekliyorum çok ihtiyacım var bu sınav hakkında hiçbir bilgim yok lütfen cevaplarınızı bekliyorum

 2. Meraba arkadaşlar. Ales sınavında mezun olduğumuz üniversite not veriyor mu? mesela ygs ye girdiğimizde okul puan veriyordu, Ales sınavında da aynı durum geçerli mi? Teşekkür ederi.

 3. Sizn yapacağınız sitenin ben ! Burada 87 diyor ben aldım 79.11

  ÖSYM ve Site yapımcılarının ellerine sağlık. İnsanları umursamadan iş yapıyorsunuz

  1. bu sitenin yapabileceği birşey değil ösym soruları kolay yapıp puanları düşürdü site sana ortalama bir puan verir sadece

 4. Sayısal 43 doğru 7 yanlış, Sözel 12 doğru 6 yanlış yapınca ÖSYM’deki karşılığı 71. Sorular önceki sistemde çok daha zordu ve sayısı fazlaydı. Buna rağmen daha yüksek puanlar aldım. Yeni sistemde soruları azaltarak kolay yapıp standart sapmayı yükselttiler. İnsanlar sınavda güzel yaptığını düşünsün heveslensin ama puanlar düşük olsun ki bir sonraki sınavlar için umutları baki kalsın ve daha çok sınava girsinler. Zekice… 120 de, 180 de lira iyi para tabi.

 5. 2019 -3 ALES açıklanan 76 ben hesaplıyorum 86. Tamam standart sapma var madem eyvallah ama herkes mi bu kadar şikayetçi olur. Gerçekten çok saçma.

 6. standart sapmanın ne olduğunu bilmeyen kişilerin ales’e girip yüksek yapmak istemesi, ne kadar acınası bir halde olduğumuzun en büyük ispatı.

  hadi bilmiyorsun, insan buraya sormaya utanır, google’a yazar öğrenir!

  1. Ne saçmalıyorsun sen ya daha evvel hiç alese girmemiş birinin sınavla alakalı bilgisi olmayabilir. olayı bu kadar abartmaya gerek yok. Ayrıca yazınca ALES le ilgili standart sapmadan bahsetmiyor sitelerde bilmiyorsan öğren

  1. Hocam hesaplama motoru standart sapma dikkate alınmadan hazırlanmıştır. Sınavların standart sapması nedeniyle açıklanan puanlarda farklılık olabilir.

    1. Eski sınavlarda +- 2 civarında olurken son 1-2 yılda 7 puan değiştiğini bile gördüm. Sınavın zorluğuna/kolaylığına, giren kişi sayısına göre değişiyor.

     Sınavın şeklinin değişmesi de tahmin yürütmemizi zorlaştırıyor.

  2. Ales 2 icin hesaplama onceki sinavlardan farkliydi ornegin 38/11 sozel 1saysalla sozeli 76 getirdi buyuzden ales 2 hesaplamasi icin buradaki veriler dogrudur.Fakat 17 Kasimdaki hesaplama onceki kadar getirir mi bilinmez bakalim yasayip gorecegiz…

  3. 85.5 gösteriyor ama gelen puan 76 artık nasıl bir standart sapma olmuşsa netteki hiçbir puan hesaplama moturu sonuca yakın gösteremedi bu sınav

 7. merhaba arkadaşlar buradaki puan hesaplama doğru sonucu veriyor mu buradaki hesaplamada 66 çıkarken başka yerde 48 çıkıyor. birileri yardımcı olabilir mi acaba lütfen.

  1. Hocam buradaki hesaplama standart sapma göz önüne alınmadan hazırlanmıştır. Standart sapmaya göre puanınızda değişiklik olabilir.

 8. Bu yıl sözel bölüm sorularıyla (yabancı kelimelerle dolu, sıkıcıydı), ve EA puanlama sistemi yüzünden bir sözel bir sayısal testine geçmekten başım döndü. Bu kadar çalışıp da 70 bile alamayacak olmamın sebebi soruları hazırlayanların tuzlarının kuru olmasıdır. Soruları yapan yapar mantığıyla hazırlamanmış olmasıdır (doğru düzgün soru sordunuz veya yeterli süre verdinizde biz mi yapamadık?). Ayrıca 2 gün oldu soru ve cevaplar yayınlanmadı, geçen sınavda 2 gün sonra yayınlamışlardı, yarın yayınlanır umarım ve umarım bunca karmaşayı önümüze sınav sorusu diye getiren kör mantıkları kendi başlarını yer…

 9. ben bu yeni sistemden hiçbir sey anlamadım….sözelden 10 yanlısım var 64 almısım…70 alırım diye dusunuyodum…eskı sistemde 70 ten asagı almıyodum….bu yenı sıstemde sözelcıler için matematık yapmakmı gerekıyo anlamadım

 10. merhaba arkadaşlar daha önce girdiğim ales sınavlarımın geçerliliğini koruyup korumadığını nasıl anlayabilirim. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Girdiğiniz tüm ALES’ler 5 yıl geçerli.Yani 2013 İlkbahar ve sonrası şu an için geçerli.

  2. kaç yıl önce girdiğine bağlı. eski sisteme göre 3 yıl süreliydi şimdi ise 5 yıla çıkarıldı ales i kullanım süresi

   1. merhaba . cealetimi maruz gorun. konuyla yeni ilgilenmeye basladim. neden sayisal 1 ve 2 olarak 2 ayri soru bolumu var. istedigimiz soru bolumunu cevaplaya biliyor muyuz ya da karma yapabiliyor muyuz. Ya da lisans onlisans olmak uzere iki ayri bolum mu.Kafamda deli sorular . Biri zaman ayirip yanitlarsa mutesekkir olurum ?

 11. Merhaba, Eğitim fakültesi – Eğitimde Ölçme Değerlendirme alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Fakat lisansım Mütercim Tercümanlık. Yani alan dışı yüksek lisans yapacagım. Gerekli kişilerle hocalarla görüştüm boyle bir imkanım var, alese baglı dediler. Ama kac almalıyım bir bilgim yok. Lisans ortalamam 2.57 Çözdüğüm ales denemelerimin puanlarını hep bu siteden hesaplıyorum ve hep 85 üzeri hatta bazen 90-95 arası çıkıyor. Alesin önemi ne kadardır acaba bu puanla kabul edilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 12. Hocam felsefe bölümünde araştırma görevlisi olmak istiyorum ancak bende pek fazla matematik yok. Bu sebeple acaba kaç almam lazım atanmak için.

  1. Ayrıca yüksek lisans için bazı üniversiteler 70 ve altında ales puanı istiyorlar. Diyelim ki böyle bir puan alıp yüksek lisansa başladık daha sonradan yüksek lisans yapmış olarak araştırma görevlisi olunabilir mi? Umarım anlatabilmişimdir.

 13. benim sayısal doğrum : 16 yanlış : 3
  sözel doğru 29 yanlış: 4
  puanlarım : say: 63 söz : 63 EA : 64
  buraya giriyorum çok fark çıkıyor
  standart sapmadanmıdır nedir bilmiyorum

  1. Evet hocam standart sapmadan dolayı farklı çıkıyor. Hesaplama motoru standart sapma kullanılmadan hazırlandı.

 14. Ben konservatuvar türk halk müziği mezunuyum benim işim müzik enstrüman icra etmek ama malesef tutturmuşlar bir ales yds alanımızla ilgili sınav yapsınlar geçemezsem o zaman sorsunlar ama ben ve benim gibilerin hayatını geriye atan bir sistem malesef biz ne kadar konuşşakta devran bildiği gibi devam ediyor.

  1. Kaval mı çaldıracaklardı hepinize. saçma saçma konusmayın 200bin insan giriyor her birine branş sınavı nasıl yapılsın. Okudugunuzu anlayamıyorsanız bırakında akademisyen olmayın

   1. sayın mühendis bey anlıyorum ki sanatla tamamen yozlaşmış bir düşünceye sahipsiniz sizinle sistem hakkında konuşmaya gerek yok alanımızı küçümsemek yerine gelin o kavalı bağlamayı bir icra edin bakalım mühendislik yapmaya benziyormu biraz akadedemisyen zihniyetiyle düşünürseniz sanat ve yetenek gerektiren bölümlerde yds puanı ve ales puanının ön planda olmaması gerektiğini anlarsınız.

   2. sanatı aşağıdakilerden hangisidirle ölçemezsiniz, bu yüzden müzikle uğraşanlar üniversiteye yetenek sınavıyla alınıyor. Yüksek lisansa da yetenek sınavıyla alınsalar ne var?
    Hoş bizim ülkemizde yetenek sınavı denildi mi akla “torpil” geliyor ama neyse…

    Yahu hiç mi çok sesli korodur, ne bileyim orkestradır, game of thrones un müziğini yapanları bile izlemediniz mi yahu, ben hayran kalıyorum

 15. Ales puanım 79 geldi. Aynı netleri buraya yazıyorum 85 çıkıyor.
  Ayrıca ales puanlama sistemi değişti ve bizden önceki girenlerin sınavları da 5 yıl geçerli önceki sisteme göre arkadaşımın netini yüzdeye vurursak benden az net yapmış fakat 88 almış benim ki ise 79.
  Onlar bizden öncelikli durumda oluyor puan sistemi yüzünden.

 16. ALES bence ölçü değil, akaemik yeteneğe sahip olan insanlar sırf matemetiği ve türkçeyi hızlı yapamıyor diye ziyan olup gidiyorlar.

  1. Kesinlikle, sırf standart sapma yüzünden 3 puanla girmek istediğim yere giremiyorum. Puanım 77 geldi. Burada hesaplatınca 80.5 çıkıyor. Nedir bu standart sapma?

  2. Benim anlamadığım tek bir şey var ; Ales ten 100 bile alsa ne fark eder ? Derse giren akademisyen öğrencilere Türkçe Matematik mi anlatacak ? Alakasız bölümler alakasız bölümlerde derse giriyor sırf ales notu iyi olduğu için.Örneğin ben iç mimarım. Ve idea ediyorum ; Türkiye de meslek anlamında kimsede olmayan tekniklerim var fakat , ales ten çok yüksek alamadığım için bir bir halı bölümü mezunu bile bizim bölümde ders veriyor , ben körelip gidiyorum.

 17. universitenin gerekli belgeler bulumunde inglizce ogretmenlik doktora icin 60 sozal yaziyor ve sayisal poan istemiyor. simdi bu yeni uygulamada ben sadece sozel bolumune cevap verirsam ve yuzde yuz dogru olsa benim poanim kac olur? sayisal bolume cevap vermedigim icin poanimdan ne kadar kesilir?

 18. 1. EA Puan ile SAY Puanın farkı nedır?
  2. Yüksek lisans Mimarlik bölümü için hangi sorılara cevab vermem gerekir ? ( Sayısal-1, Sayısal-2
  ,Sözel-1, Sözel-2)?
  3. ALES Puan Hesaplaması sonbahar dönemi için aynıdır?

 19. ÖSYM’nin kılavuzunda acıkladıgı formülü mü uyguluyorsunuz? Arkadaki hesaplama algoritmasını merak ediyorum

 20. Biyoteknoloji mezunuyum sağlık bilimleri bölümünde yüksek lisans yapmak istiyorum eşit ağırlıklı mi test cozmeliyim bilen var mi lütfen

 21. buradaki hesaplama doğrumudur bana netlerime göre yüksek geldi 41 nette 67 puan oluyor sizce mantıklımı

  1. 47.75 netim vardı sonbahar aleste, 69.8 aldım, burda 3 puan fazla gösterdi ösymye göre 72,8

 22. saglık yönetimi bölümü mezunuyum bu alanda y. lisans yapmak istiyorum aleste hangi alandan soruları cözmem gerekli yada sadece türkçe yaparak kaç puan alabilirim acaba

  ,,

  1. tercih listesinden istediğin bölümün hangi alan istediğine bakman lazım ona göre soru çözersin

 23. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü Sözel bölümden 75 almışım kendi bölümümden hangi üniversitelerin yüksek lisans programlarına girme şansım var yardımcı olur musunuz

  1. Başvurmayı düşündüğünüz bölümle alakalı bir durum, eğer Arap dilinde yüksek lisans için soruyorsanız ALES sözel puanınız baz alınır.

 24. Ben 53 puan aldım ea dan fakat sözelden 64 almışım. sözel alandan tercih yapabiliyor muyum. bölümüm eşit ağırlık olarak görünüyor. lütfen çok acil yardım edin .

  1. Bu, başvurmayı düşündüğünüz program ile alakalı bir durum. Programın hangi ALES puan türünden alım yaptığı zaten belirtilir.

 25. Hesaplama motoruna 4 yanlış 1 doğruyu götürmüş şekilde mi yazıyoruz yoksa ne kadar doğru ne kadar yanlışımız varsa hiç eksiltme yapmadan mı yazıyoruz. Şimdiden teşekkürler

 26. Arkadaslar sizce 18 sayisal 1, 26 sozel 1 ,22 sozel 2 netine sozelden tahmini kac puan gelir alese ilk defa girdim her sitede farkli gosteriyor puani .

  1. Tam bir sonuç verebilmek için hesaplamaya standart sapmaların dahil edilmesi gerekiyor. Standart sapmalar da tam olarak açıklanmadığından tahmini bir sonuca ulaşılabilir.

 27. arkadaşlar ben pazar günü yapılan ales e ilk kez girdim ama o kadar zor ki yetiştirmek mümkün değil.. çalışsan da fark etmez gibi geldi sorular bi acayip… 70 ve üzeri puana ihtiyacım var.. alanlar neler yapıyor acaba sorsam..

 28. robot küllü yanlış. EA cıyım. son 2 aleste aynı neti yaptım aşağı yukarı.. 23 sözel-1, 15 tane sayısal-1 netim var. say-2 ye dokunmadım. 2015-sonbaharda EA 67 geldi, 2016-ilkbaharda EA puanım 65 geldi. sorular aşırı zor ve standart sapma çok yüksek arkadaslar.

 29. Merhaba, ben iktisat alanında yüksek lisans yapmak istiyorum fakat Sayısal 1 ve Sözel 1 bölümlerini çözdüm, Sayısal 2 çözmediğim için Ales puanımın hesaplanmama durumu olur mu?

 30. Merhaba şunu soracaktım örneğin bir sayısalcı sayısal puan türü için gerekli yerleri çözmüş ama sözel 2 çözmemişse bu kişinin sözel puanı hesaplanır mı ?

 31. Şimdi bi deneme çözdüm 35 sayısal 1 den 33 sayısal 2 den ve 25.5 sözel 1 den net yapdım puanımı 86.534 gösteriyor bazı sitelerde ise 89 küsür gösteriyor abartılı mı acaba bu puanlar?

 32. arkadaşlar bu hesaplama hangi dönem baz alınarak yapılıyor ben 2016 bahar döneminde yaptığım netleri buraya giriyorum 77 çıkıyor halbuki 81 aldım ??

   1. ben başka biriyim, ama ben de 2016 ilkbahar’da EA’dan 81 SAY’dan 80 almıstım o yüzden size yardımcı olayım.
    netlerim:

    MAT 1: 33D 1Y 6B
    MAT2: 16D 1Y 23B
    TÜRKÇE 1: 27D 8Y 5B

 33. Merhabalar, biyoloji öğretmenliği mezunuyum ve üzerin 2. üniversiteden 2 yıllık “Laborant ve veteriner sağlık” okudum. Laborantlıktan yüksek lisans yapmak için illa DGS’ye girip 4 yıla mı tamamlamam gerek? Yoksa ales’e girip hemen başvuru yapabilir miyim?

  1. Başvuracağınız ensitünün koşullarına bağlıdır bazıları sayısal bölüm mezunlarının hepsini alabilir de.

 34. Mrblar yardımcı olursanız sevinirim.4 yıldır öğretim görevlisi yim. Son 3 yıldır da alese girmedim. Dil puanım da 66.25. Doktora programına başvuracağım fakat Alesten en az 70 istiyorlar.Acaba Alesten muaf mıyım.Tşkler

 35. Merhaba işletme mezunuyum sosyoloji üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum hangi alanlara girmem lazım.

 36. Benim burada anlamadığım konu; yüksek lisans yapmak için 55 puanın yeterli olduğu ifade ediliyor. Ancak hesaplama motoru boş kağıt verirseniz sayısaldan 37 puan alacağımız gösteriyor. Doğru mudur?

 37. Merhaba ben sosyoloji lisans okuyup üstüne ales sınavına girerek psikoloji bölümüne yüksek lisans yapabilirmiyim ? yapabilir isem hangi puan türü ile yapmam gerekir ?

  1. psikoloji yüksek lisans programları psikoloji mezunlarına dahi az gelecek bir kontenjanda. psikoloji okuyamayıp yüksek lisans yapmak isteyen başka bölümler gerçekten psikolojinin başına bela olmuş durumda.

 38. Merhaba ben lisans eğitimimi Hemşirelikte tamamladım.yüksek lisans yapıyorum.araştırma görevlisi olabilmek için ales sınavında hangi Alanda ki soruları çözmem gerekiyor.

  1. Hemşirelikten yüksek lisans yapmak için sayısal puan türüne ihtiyacınız var yani ales sınavında sayısal 1 sayısal 2 ve sözel 1 alnlarını doldurmanız gerekiyor

 39. Merhaba ben ales sozelden 88 aldim ancak iletişim bolumunu tezli yuksek lisans icin seçebiliyor muyum? Ayrica tezli olanlarda da tezsiz gibi ucretler var midir? Bu kadar meblag yuksek midir

 40. Ben de sözel 1 25 doğru 14 yanlis,
  sozel 2 14 dogru 14 yanlis
  2015 sonbahar: 68.777196 sözel

  ancak sitede 66.200 cikiyor

 41. puanlama motorunuz dpğru sonuçların yanına bile yaklaşmıyor 2015 Ales netlerimi girdim 10 puan altını hesapladı.Hesapama motorunuzu tekrar gözden geçirmenizi öneririm

 42. Ben sayisal 1 den 32 civari soru cozdum sayisal 2 dende 10 kusur devamina zamanim yetmedi, 55 almam gerekiyor herhangi bir puan turunden sizce mumkun mu?

 43. sözel mezunuyum söz 1 den ve söz 2 den 36 şar soru yaptım.yani 72 soru cevapladım.toplamda 12 yanlıs falan beklıyorum.80 alma ihtimalim nedir sizce ?

 44. merhabalar ben liseden ea mezunuyum fakat üniversitemi sözel alandan seçtim ilahiyat okudum ve şimdi yüksek lisans için ales e giricem ama hangi soruları çözüceğimi bilemedim :/

 45. merhabalar.
  sınava kadar sürekli deneme yapıyorum. sözel 1 den 37 civarı, sözel ikiden 36 sayısal birden 9 . Başka siteler bu netlere 85 üstü hesaplıyor. Sizce ne kadar sapma olur. Sınavdan sonra şok olmak istemiyorum

 46. MAYIS 2016 ‘ DA ALES ‘ E GİRECEĞİM.. SÖZEL DEN GİRMEK İSTİYORUM. SÖZEL GURUBUNDAN VE SAYISAL KISMINDAN SAYISAL 1 Mİ YAPACAĞIM ?. SÖZEL DEN VE SAYISAL 1 DEN EN AZ KAÇ NET BIRAKMALIYIM ?.
  YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM.
  SAYGILARIMLA.

  1. sayısal 1 yapacaksınız onunda puanı yaklaşık olarak net bası 0,2 kaç tane yapabilirsen o kadar yap 😀

 47. Arkadaşlar merhabalar. Yeni sisteme göre ales yds not ortalaması vs. Yuzdelik dilimde Kaç etkiliyor?

 48. ea dan 70 almak için ne kadar yapmak gerekir? ilk girişimde 63 almştım. hangi kaynakları önerirsiniz?

 49. Sözel1 10 net sayısal bır 21 net say2 19 net 70 gelebılır mı sayısalda ve herkes sınav ıcın zordu dıyor..

 50. Merhaba arkadaşlar. Ben ea turunden puan istiyorum ama sinavda sozel1 fazla yaptim sayisala zamanim yetmedi sadece birkaç tane yapa bildim. sozel puanim iyi gelirse onu kullana bilir miyim? Yani sayisal1,2 den yapamasamda? Sozel 1 den 28 yaptim sayisala zaman yetmedi birkac tane yapa bildim ama yaparken sorulari net yaptigimi yani fazla yanlisim olmayacagini biliyorum 55 barajini gecebilir miyim? Ilk kez sinava girdim hic hazirlanamamisdim bide sure problemi yasadim.

  1. Geç yazıyorum ama yeni gördüm mesajı.
   Hocam ALES’te bahsettiğiniz gibi bir 55 barajı yok. Ve eğer sadece sözel 1 yapıp, sayısal 1 ve 2’den neredeyse hiç işaretlemediyseniz çok zor yeterli bir puan almanız.
   EA puan türünde de Sayısal -2 ve Sözel 1 çözmelisiniz çünkü.

 51. Selam kardeşim. Bu hesaplama doğrumu sence:)). 0 net çıkarsan bile 37 40 puan falan veriyor :))? cevap verirsen sevinirim

  1. Hasaplama doğru, Ales puanları çan eğrisi ile hesaplanır yani sizin kaç puan alacağınız sınava girenlerin aldığı puanlara göre değişiklik gösterir. Normal koşullarda insanların ortalama olarak yaptığı netin olduğu kısım 70 alır. Ortalamadan düşükseniz -30 luk bir dilimde yani 40 puana kadar düşer, ortalamanız yüksekse +30 luk yani 100 puana kadar yükselir. ( – net yapılınca hesap farklılık gösterir)

 52. Merhaba, ben okul öncesi öğretmenliği 4.sınıf öğrencisiyim. Birkaç arkadaş ve bilirkişi saydığımız kişilerle görüşürken aramızda anlaşmazlık cıktı. Teyit etmek için soruyorum yardimci olursanız çok sevirim. Okul öncesi öğretmenliğnde yl için eşit ağırlık puan türüne bakmak gerekmiyor mu? Siteyi pek fazla inceleme firsatim olmadı daha önce bilgi verdiyseniz ve görmediysem afedersiniz. İyi günler.

  1. Evet Eşit Ağırlık geçerli Okul Öncesi için. Yani say1-say2 ve Söz1 çözeceksiniz.

 53. 2015 bahar netlerimi girdiğimde mayıstaki aldığım puandan 6 puan daha eksik gösteriyor..

 54. Merhaba arkadaslar. Kasim daki ales giris belgeleri yayimlandimi? Sinava 2 haftadan az bir zaman kaldi. Yavastan metak ediyorum. Bilgisi olan varsa bilgilendirirsen sevinirim

 55. Merhaba. Yedi iklim yayınlarının ales denemelerini çözerken şöyle bir şey farkettim. Bilgilerin olduğu kısımda SAY-1 bölümünde ALES-SÖZ için 0,4; ALES-EA için 0,4 ve ALES-SAY hesaplanmasında 0,3 katsayısıyla çarpılacaktır yazıyor. SAY-2, SÖZ-1 ve SÖZ-2 kısımlarının başında da aynı ibare var. Bir yanlışlık mı var? Yoksa, bu katsayılar sayısalcıların durumunu nasıl açıklıyor? Cevaplarsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

 56. 2015 yeni sisteme göre diyor ama 2015 bahar sınavında aldığım sonuçları giriyorum 3 puana yakın fark çıkıyor. Doğru katsayı değil yani.

 57. Mrb ben işletme mezunuyum neler çözmem gerekiyor say1 say2 ve sözel1 deniyor, ama ben yüksek lisans programında sözel olan bi alan tercih etmeyi düşünüyorum bu durumda sözel 2 de çözmem gerekiyor mu? Cevap verirseniz sevinirim.. Şimdiden tşkler..

 58. 2011 ales 50’şer soru idi, bu ales 40’ar soru, o sebeple puanınız yüksek gelmiş

 59. merhabalar ben kamu yönetimi bölümü yüksek lisans mezunuyum . 2011 ales puanım 58 di. bu netlerle ales hesaplama motorundan tekrar hesaplama yaptım 73 cıkıyor. arada bır kac puanlık bir oynama olsa anlarım ama cok fazla fark var? o donem ki standart sapma desem yıne aradakı acği kapatmaya yetmez. cok sasırdım . aklına alternatıf gelen var mıdır bu konuyla ılgılı?

 60. Merhabalar , ben Türk Dili Ve Edebiyatı bölümünde okuyorum. Ales ‘te hangi puan türlerini çözmem gerekiyor.

 61. iktisat mezunuyum yüksek lisansıda sosyoloji üzerine yapmak istiyorum ea mı çözmem lazım

 62. Tesekkurker Beni bilgilendirdiginiz icin ama Benm bolumunda saglik yonetimunde sayisal 1. 2 ya da sozel Oran bazinda ne kadar etkiliyor ogrenebimir miyim

 63. Siyaset bilimi ve kamu yonetimi mezuyum siyaset bilimi uzerine yuksek lisans yapmayi planliyorum aleste hangi bolumlerden sorumlu oluyorum yardimci olursaniz sevinirim

  1. siz o zaman eşit ağırlık girişlisiniz bu yüzden sayısal 1 sayısal 2 sözel 1 yapmanız gerekir.

 64. Merhaba, sosyoloji mezunuyum Ea çıkışlı olduğumdan mat2 yerine söz2 yapmam durumunda nasıl bir puan farkı olur?

 65. Sosyal hizmet lisans mezunuyum araştırma görevlisi olabilmek için ea puanımı söz puanımı geçerli acaba bilen varsa yardımcı olursa sevinirim

 66. mrb felsefe mezunuyum ancak felsefe hem sözel hemde ea alıyor yüksek lisans başvurularında acaba cari alımlarda da mı böyle

 67. merhaba uluslararası ilişkiler mezunuyum aof den. tarihte yüksek lisans yapmak istiyorum. sayısalım kötü sadece sözel yaparak yapabilir miyim bir de tarihte yüksek lisans yapabiliyorum dimi?

 68. Merhaba yiyecek içecek isletmeciligi mezunuyum aleste hangi bölümleri çözmem gerekir

 69. meraba. ben mimarlık son sınıf öğrencisiyim. yüksek lisans yapmak istiyorum. yukarıda belirttiğiniz gibi sayısal oldugum için aynı durum benim için de geçerli mi

 70. istanbul üni. gazetecilik okuyum hangi bölümler üzerine yüksek lisan yapabilirim

 71. biyoloji mezunuyum gastronomi üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum aleste hangi alanları çözmem gerekiyor

 72. Merhaba.Ben maliye bölümü mezunu olacağım bu sene.Mayıs ayında ales sınavına gireceğim.Bilmek istediğim şimdi bende eşit ağırlık mı oluyor bide öyleyse ben sözel 1 , sözel 2 ve sayısal 1 i cevaplaya bilir miyim ? Yani sayısal 2 ni cevaplasam olur mu sözel 2 puanım hesaplanıyor mu , geçerli olacak mı? Eşit ağırlıkta eşit oluyor mu puanlar?Şimdi ben sayısal 2 yerine sözel 2 yaparsam puanım geçerli oluyor mu?

 73. Çeko mezunuyum yüksek lisans için sözel den girdim oyp için ales ten yine sözel mi yapmam gerek yoksa EA mi ?

 74. merhaba arkadaşlar eşit ağırlık mezunuyum sözelden girmek istiyorum ales sınavına ..söz 2 puanı hesaplanıyor mu…yani katıkısı yok derken hesaplanmıyor mu…ve kendi alanıma göre daha mı az hesaplanıyor yüzdelik olarak

 75. Slm arkadaşlar Ales soruları bir dönem kolay bir dönem zor hazırlanıyor ya genelde öyle bir durum oluyor sizce önümüzdeki Ales kolay mı olur zor mu tahmini olan var mı?

 76. Arkadaşlar ben Uluslarası İlişkiler Mezunuyum Siyaset Bilimi’nde tezli yüksek lisans düşünüyorum siyaset bilimi sözel mi eşit ağırlık mı net bi bilgim yok ben tam olarak hangi puan türünden ne almalıyım net bilgisi olan varsa cevap verebilir mi lütfen ve ayrıca özel ünv’ler de taban puan genelde kaç oluyor. Şimdiden teşekkür ederim

  1. siyaset bilimi devlet üniversitelerinde EAdır ama özellerde sözelden de alabiliyor özel üniversitelerde tahminimce 65-70 arası yerleşirsiniz.

 77. ALES SORULARININ HEPSİNİ ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİNDE GÖREBİLİYORSUNUZ. SORULARIN CEVAPLARINI MERAK EDEN ARKADAŞLAR. SORU NUMARASININ ÜZERİNE TIKLAYIN. SORU VE CEVAPLARI GÖRÜN

 78. arkadaşlar EA 69,917 ile öğretim görevliliğine başvuru yapabiliyor muyum acaba? Yönetmeliğe göre 70 şartı var ama yine de bir öğrenmek istedim

 79. Merhaba arkadaşlar, ales sözel den 80 aldım gazetecilik mexunuyum. Gazetecilik alanında öyp ataması istiyorum. Bi arkadaşım bizim okul ea ile alıyor dedi morr

 80. Arkadaşlar ben de Türk Dili Edebiyati mezunuyum deneme mahiyetinde girdim. Mantık soruları kolaydi diyorum bende ama bazen kolay diyoruz celdiricisi kuvvetli sorulardan oluşmuş bir sınav ise bu kolay kolay deyip yapmamış olabiliriz. Ben sayısal sadece 3 soru cozebildim.insallah hepimiz iyi sonuçlar alırız.

 81. Son 2 yılda sınavda yaptığım netlerle/aldığım sonuçlarla yukarıdaki motorun verdiği sonuçları karşılaştırdığımda standart sapmanın 5, 4, 2 puan olumlu yönde etki ettiğini görüyorum, umut verici doğrusu..

 82. Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Geçen yıl sözelden 93 puan almıştım. Bu yılki sınav daha kolaydı, sonuçların açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. Dalga mı gecıyorsunuz kendınızı tatmın mı edıyorsunuz anlamadık gıttı. 93 aldıysan ne halt etmeye sürtüyorsun buralarda bır baltaya saplanamadın mı?

   1. Bu yaz dönemi başvurularımı yapacağım. Geçen yıl kısmet olmadı malesef. Dediğin gibi henüz saplanamadık .)

 83. Sınavda sözel 1 sözel 2 yi yaptım ama vaktim yetmedi sayısal 1 ve 2 den toplamda 5 soru yaptım sanırım acaba 55 barajını geçebilir miyim ???

  1. öncelikle 4 gruptan bölümüne göre 3 tanesini çözmen gerekiyordu. sözelcisin sanırım . söz 1-2 ve say1 yapman gerekir

 84. Sınıf öğretmeniyim eşit agirliktan girerdim hep son sınavda 83.5 ea aldım bu sefer sozelden girdim 120 soruda 106 soru isaretleyebildim yetistiremedim fazla calismamistim umarım iyi bir puan gelir herkesin gönlünce olsun

 85. arkadaşlar, ben eşit ağırlıklı alandan girdim. yani say1,söz1 ve say2 yi çözdüm. tüm sözel mantık sorularını yaptım standart sapmada fark eder mi?

  1. Evet fark eder ancak bu sınavda biraz daha az fark eder çünkü sözel mantıklar aşırı kolaydı. Yine de sözel mantığa zaman yetiştiremeyen çok veya öylesine sınava girenlerin çoğu sözel mantıklarla uğraşmıyor. 2014 sonbahar sınavında sözel mantıklar 3 bilinmeyenli çıkmıştı, o sınavdaki kadar katkısı olmasa da yine etkisi olur diye düşünüyorum 🙂

   1. Mehmet Yetim hocam sınav sonucunuzun resmini burada paylaşın lütfen 🙂 Görelim bakalım ne kadar kolaymış 🙂 Ayrıca sözel mantık soruları da kolay değildi …

     1. Gerçekten son üç diyemem ama son iki seneye göre sözel 1 soruları basitti; basit demiyorum son iki seneye göre basitti diyorum sınıf öğretmenleri sorusu, hafta sonu yapılacak etkinlik sorusundan daha basitti,etkinlik sorusu standart sapmada daha etkili olacaktır diye umuyorum

 86. görüyorum ki sınav mantığını hala çözemeyen arkadaşlar var ben şu bölümüm ne çözeceğim bu bölüm hangi alanı çözecek vs bölümün önemi yok sayısal girişle mi alıyor sözel girişlemi alıyor bunu bilin yeterli eğer edebiyat okudunsa sözelsin tıp okuduysan sayısalsın arkadaşım sayısalcılar aleste say 1 say 2 söz 1 i çözer sözelciler söz 1 söz 2 say 1 i çözer ama şunu unutmayın yaklaşık %85 %89 aralığında puan kendi alanınızdan gelir örn: sözelciler söz 1 40 net söz 2 40 net yaparsa zaten 89-90 civarı not alır 10 puanda say1 40 sorusundan gelir yani önce emin olarak kendi alanınızı çözün süre kalırsa sayısalcılar sözel1 e sözelciler sayısal 1 e geçsin.

  1. sözelcilerin sözel 1 sözel 2 ve sayısal çözmesi gerekiyor zaten dostum sayılsal 1. i çözersen 10 puan da ordan geliyor sözel 1 ve sözel 2 den zaten ortalama 88 90 arası puan geliyor eğer yeterliyse bu puan sayısala hiç dokunma sözelin netini yüksek tut yeter

 87. Merhaba ben askerlik 2 yıl tehir için herhangi bir bölümü yazacam. Şu an hekimin. Say1- say2 söz1 yapacağım deme?

 88. 40ar soruya göre hesaplama yapıyor gibi, test ettiğim kadarıyla bi sorun görünmüyor. Ales de inşallah emek israfimiz olmasın

 89. Merhaba arkadaşlar, çok ciddi bir yanlış var sistemde. Sınavda her bölüm 50 sorudan oluşmakta. Lakin sistem her bölüm için 40 soruya tamamlanmasını bekliyor. Baştan savma ve yalancı olmuş. Umarım gereği yapılır.

 90. beden eğitimi ve spor öğretmenliği mezunları hangi alanı çözecekler bilgisi olan var mı ?

 91. mrb arkadaşlar. Ankara Turgut Ö. Ü işletme mezunuyum dip not 3.30 yüksek lisans için söz1 ve söz2 60 net say1 say2 15 net kaç ea puanı yapar ?

 92. Arkadaşlar merhaba.

  Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Sanatları bölümü mezunuyum. Ales’te hangi bölümden çözmem gerekiyor. Kesin bilen birisi varsa yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler.

 93. Ales te her site farkli puan hesapliyor katsayilar nedir ? Ales puani nasil hesaplaniyor bilen varmi ?

 94. Merhaba, ales denemesi çözüyorum puanımı görmek istiyorum en gerçekçi hesabı nerde bulabilirim ?

 95. bn lisede eşit ağırlık ünicersitede İİBF nin siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden mezunum aleste neleri çözmem lazım

 96. Merhabalar, ben bu sene ilk defa Alese müracaat ettim. İktisat Mezunuyum Eşit Ağırlık ortalamamın 55 ve üzeri olması gerekli hangi alanlarda soru çözmem benim için daha faydalı olacaktır. Teşekkürler.

  1. Say1 ve Söz1 size yüksek puan getirecektir vaktiniz kalırsa Say2 çözünüz.

 97. merhaba ben lisede sayısal mezunuyum ama universite sahne ve gösteri sanatları bölumu ve sinema tv okudum. şiğmdi öğretim görevlisi olmak için ales e gireceğim herhangi bir bölumden 70 ve ustu yapsam geçerli oluyor mu yoksa illa sayısal mı yapmak zorundayım ? teşekkürler.

 98. Çözmeniz gereken bölümlerin dışında bölüm çözerseniz asıl istenen puan türünüz düşük gelir, gerekli olmayan alanlar yüksek gelir, bunun yüksek olması da bi işe yaramaz çünkü bölümün sizden istedgi alandan puan almanız gerek. Zamanında ben de baya araştırmıştım. En iyisi yapamıyorum demeyip oturup bigüzel çalışmak bence:)

 99. merhaba ben iktisat mezunuyum say1 say2 ve sözel1 çözmem gerekiyor galiba ama sayısalım çok ii değil söz 1 2 ve say1 çözsem bana ne gibi bi dezavantajı olur?

 100. İlk önce akademik anlamda bişey yapcaksanız bölümünüzün yüksek lisans için alesten hangi puan türünü istedigini ógrenın, örn ea mı sózel mi. Her üniversitenin ve bölümün yüksek
  lisans doktora gibi programlarda belli bi istedigi alan türü ve puanı oluyor. Bunu da okulunuz hangi enstitüye baglı ise sayfasına internetten girin, orada bölümlerin oldugu bi seçenek olmali orada yazıyor olmalı, oradan ögrenebilirsiniz, en azından bizimki öyle.

 101. bnm hesaplarıma göre 81 puanım var sağlık kurumları işlemeciliği marmara üniversitesine girebilir miyim

 102. Arkadaslar sadece sozel 1-2den toplam 60 65 net yapmak 70 ve ustu aldirirmi marmara universitesi siyasal bilimler icin yeterli olurmu yardimci olun lutfen

 103. Merhaba hukuk fakultesi mezunuyum kamu hukuku alaninda yüksek lisans yapmak istiyorum hangi alanlarda soru cözmem gerekir tesekkur ederim

 104. Merhaba arkadaslar,mimarlik son sinif ogrencisiyim mimarlik alaninda yuksek lisans yapmak istiyorum alesten hangi bolumleri cozmem gerekir kac puan almaliyim

 105. Alan dışı yüksek lisans yapıldığında o alanda öğretim görevlisi olunabilir mi

 106. Sosyoloji okuyan arkadaş söz 1
  say 1 say 2 testini çözeceksin

  Ortalama konusuna gelince ales için 2.50 üzeri olmasi yeterli ancak rakiplerini de hesaba katarsak ort ne kadar yüksek olsa seni için o kadar iyi olur

 107. Mrb ben Hemşirelik Fakültesi 4.sinif öğrencisiyim tezli yüksek lisans yapmak istiyorum aleste hangi kısımları çözmem gerekecek?

  1. Merhaba Ceyda;
   Bölümün sayısal olduğu için sayısal 1, sayısal 2 ve söz1 alanlarını çözmen gerekiyor.

 108. merhaba ben konaklama işletmeciliği mezunuyum. ales te hangi bölümleri yapmalıyım?

 109. merhaba
  ben ilahiyat mezunuyum. alese girmek istiyorum. kafam çok karışık… hangi puan türüne ağırlık vermem lazım

 110. Merhaba, Mütercim Tercümanlik mezunuyum ve iltetisim, uluslararasi iliskiler, siyaset bilimi ya da kamu yönetimi bölümünde yüksek lisans yapmak istiyorum. hangi puan türünü dikate almam gerekiyor?

 111. Merhaba ben siyasal bil.kamu yonetiminde tezli yuksek lisans yapmak istiyorum alesden sadece sozel puanimla marmaraya gidebilme sansim varmidir tesekkurler.

 112. Merhaba ben iktisat mezunuyum alese girdim sözel puanım 92 iktisat mezunuyum diye illa ki ea dan alan bölümlere mi başvurmam gerekiyo sözelden de alan programlara başvurabilir miyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

 113. Merhaba,gida muhendisiyim,turizm isletmeciligi tezsiz yuksek lisan ogrencisiyim,tezliye gecme karari aldim.Ales te hangi kisimlari cozmem yeterli?en az kac puan gerekir

  1. ales sınavında sayısal 1 sayısal 2 ve sözel 1 kısmını çözmeni gerekecek siz matematik 1.bölümü sıkı tutun sayısal 2 çok fazla etkisi yok başarılar

 114. Merhaba arkadaşlar; Sineme ve Televizyon öğrencisiyim yüksek lisans için neler yapabilirim.

 115. anıl
  merhaba.ben işletme mezunuyum finans alanında yüksek lisans yapmak istiyorum.say 1,say 2,söz 1,söz 2 puan türlerinden hangilerini çözmem gerekir.

 116. merhabalar arkadaşlar ben sosyoloji okuyurum ben alesten hangi alanı yapacam ve master yapabilmek icin en az ortalamam kac olması gerekiyor

 117. Merhaba.felsefe mezunuyum ales te ea ,söz 1,say 1,say 2 çözcem .peki söz2 puanı ile de öyp den yerlesmem mümkün mü cevap evet ise bu bölümler neler.

 118. selam bn kamu yonetimi okuyorum bitirip master yapmak istyrm siyasal bilimlerden alesden sozelemi agirlik vermem gerekiyo bi sorum daha olacak siyasal bil.de yds zorunlumu tesekkurler

 119. Merhaba liseden eşit ağırlık çıkışlıyım. Lisans eğitimim sağlık yönetimi üzerine hangi puan turu üzerine çalışmalym

 120. Liseden myo sayısal puanla girdim bitirdikten sonra lisans tamamlama ile 2 yıl okuyarak 4 yıllık işletme bitirdim hangi puan türünden hazırlanmam gerek…alese

 121. Ben ingiliz dili ve edebiyatı mezunuyum ales de hangi puan türlerini çözmem gerek bir de ayrıca yds den de puan almam gerekli mi

  1. Siz SÖZEL alanı çözeceksiniz. Söz1-Söz2 ve Say1, YDS ÖYP için gerekli değil başvuruda ama sonrasında gerekli o yüzden alabilirseniz iyi olur.

 122. LISE EA ÇIKIŞLI YIM BESYO MEZUNUM ales de benim için hangi puan onemseniyor ? özel yetenek çıkışları için fark eder mi ?

  1. Özel yetenek sınavı ile alan bölümler için herhangi bir ALES puanı geçerli olacaktır.

 123. Ben 1988 de Siirt eğitim yüksekokuluna iki yıllık olarak girdim. 1993 te 4 yıllık fakülte mezunu olarak bitirdim. İrademiz dışında dört yıllıklara katılarak bitirdik. yükseklisans yaptım. şimdi bir yüksekokula öğretim görevlisi olmak üzere Alese gireceğim. benim kabul puanım eşit ağırlık mı yoksa sözel bölüm mü olacak. girmek istediğim alan okul öncesi bölümü.

 124. Lisans eğitimine eşit ağırlıktan girdim fakat artık bölümüm sözel bölümüyle alıyor, bu durumda ne yapmam gerek neye yönelik çalışmalıyım?

  1. Puan türü değişen bölümlerde başladığınız alan ile akademizyen olabilirsiniz yani Eşit Ağırlık ile.

 125. merhabalar Ben sosyal hizmet bölümünde mezun olacağım ales’te E.A puanı mı gerekiyor ?

 126. Merhabalar,seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği bölümünden mezunum.EA’dan söz1,2 mat1 çözmem yeterli midir?

 127. Merhaba ben iktisat mezunuyum ea çözcem söz1 say1 ve say2 yani söz 2 puan getirmez diyorlar ama ea puanıma mı Bişey getirmez yani çözsem söz puanıma katkısı olur mu yoksa ona da mı katkısı yok

 128. güvenlik bilimleri fakültesi bölümünden mezun olacağım hangi bölümden girmem gerekiyor ….

 129. merhaba güzel sanatlar fakültesi seramik bölümünü okuyorum aleste hangi alanları çözmem gerekiyor?

 130. Merhaba, Yurt dışında uçak gövde motor lisans bölümünü bitirdim. Eğitim dilim Rusça’ydı. Bulunduğum şehirdeki üniversitenin Makine Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapmak istiyorum. ALES ten hangi bölümleri çözmem gerekiyor? Başka bir sınava ( İngilizce ) girmeme gerek var mı ?
  Teşekkürler

  1. SAy1-Say2 ve Söz1 çözeceksiniz, ingilizce için ise üniversiteye göre değişmektedir nereye başvurmak istiyorsunuz.

 131. iyi günler hemşirelik bölümü 3.sınıf öğrencisiyim hangi alanları çözmem gerek ve 2015 ales sonbahar dönemi için sorumlu tutulan konu müfradatlarını nereden öğrenebilirim.

 132. Merhaba okul öncesi ogretmenligi okuyorum,som senem,aleste hangi bolum oluyorum,hangi dersleri yapmaliyim?

 133. Merhaba Kamu Yönetimi mezunuyum Kamu Yönetiminden Yüksek Lisans yapabilmem için hangi alanlardan soru çözmeliyim.

 134. Yurt dışında grafik bölümünü bitirip yökten lisans denkliği aldım. Ales te hangi soruları çözmem gerekir ve puan hesaplarken hepsi eşit mi hesaplanır?

  1. Grafik Türkiyede özel yeetenekle alıyorsa herhangi bir alanın puanını kullanabilirsiniz.

   1. Sözel 1-2 ve sayısal 1-2 den herhangi birini yapıp daha sonra herhangi 1 bölümde yüksek lisans yapabilir miyim?

 135. Fransadan Yüksek mimarım , akademisyenlik için , ALES te hangi bölümden giricem ? Ve kaç puan ile yerleşebilirim ? Hangi bölümlerden çözmeliyim? YDS puanı da Ales’e mi ekleniyor ?

  1. Merhaba, Sayısal alandan gireceksiniz. Say1-Say2 ve Söz1 çözmelisiniz. YDS en az 50 almanı zlazım cari kadrolar için ancak ÖYP ile yerleşmek istiyorsanız YDS’ye ihtiyaç yoktur.

 136. Uluslararası İlişkiler mezunuyum.Alese girmek istiyorum,Aleste hangi bölümdeki soruları çözmem gerekiyor?

 137. İktisat son sınıf öğrencisiyim. Uludağ üniversitesinde yüksek lisans yapmak istiyorum. Aleste hangi bölümleri çözmem gerekir. Bide ALES 70 yds 50 yeterli olur mu ?

  1. Say1-Say2 ve Söz1 çözmelisiniz. ALES ne kadr yüksek olursa şansınız o kadar artacaktır.

 138. Beden egitimi mezunuyum Hangi bölüm mezunu olmus oluyoruz eşit agırlıkmı sözelmi sayılsamı ?

 139. sozelden ales e girecegim matemstik bir den hiç yapamasam sozelden 55 -60 net yapsam 70puan almam yeterli mi

 140. Metalurji ve malzeme mühendisliği okuyorum bu yıl inşallah Ales’e gireceğim 4 tane sınava girdim diyelim 2015-2016 sonbahar ve ilkbahara şimdi ben 3 girdiğimden en Yüksek aldım diyelim ama 4.ye girdim puanım 3 ü Sınavdan düşük oldu diyelim hangisi sayılacak sonuncu mu yoksa en Yüksek aldığım teşekkür ederim

 141. merhbalar bi konuda yardıma ihtiyacım var. işletme mezunuyum ve 8 yıl mesleki tecrübem mevcut. yüksek okullarında mesleki alanda ders vermek istiyorum. yüksek lisans yapmalımıyım yoksa iş tecrübesi ders verebilmek adına yeterli geliyormu. ve aless sınavına girdimmi hangi türden 70 puan geçmem lazım. teşekkür ederim.

 142. Ales puanı denilince Eşit ağırlıklı puan mı oluyor, sayısal puan mı oluyor , sözel puan mı olyor ??? Örneğin Konservatuvarlar da yüksek okul kısmında hiç sayısal ders (matematik, fizik ,kimya vs.. ) yoktur. Konservatuvar mezunları kendi branşlarında (müzik,bale , tiyatro ) bir işe girerken,sözel puan mı isteniyor eşit ağırlıklı puan mı sayısal puan mı isteniyor.??? Kaç puan yeterli olur?

  1. Konservatuar ve özel yetenek sınavı ile akademik alım yapan üniversite mezunları için herhangi bir ALES puan türü yeterlidir.

   1. hocam herhangi bir ALES puan türü yeterlidir peki tamam da en az kaç puan gerekiyor , 50 puan yeterli olur mu mesela Ankara Opera’ya kadrolu bir müzisyen olmak için başvurduğum zaman. ?
    ayrıca YDS puanı da isteniyor mu ?(Ben Ankara Devlet Konservatuvarını 2014 te bitirdim . kadrolu maaşlı olarak bir işe başlamak niyetindeyim ?)

    1. Merhaba 70 lazım herhangi bir puan türünden. YDS’de en az 50 olmalı ancak bu dediğimiz akademik kadro sınavları içindir. Kadrolu müzisyenlik için maalesef bilgi veremiyoruz 🙁

 143. Klinik psikoloji yüksek lisansı için aleste hangi puan türüne bakılıyor? Uygulamalı klinikte değişiyor mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. 2013 yılında YBÜ siyaset bilimi ve kamu yönetiminde tezsiz yüksek lisans yaptım. Aynı zamanda emekli öğretmenim. 9 yıl bir ilköğretim okulunda asil müdürlük yaptım. Akademik yaşama devam etmek istiyorum. Öğretim görevlisi olarak çalışıp doktora yapmak istiyorum. Bunun için yüksek lisansımı tezliye nasıl çevirebilirim?

 144. benim adim Sulidan, ben kibristaki Yakin Dogu Teknik univerteside peyzaj mimarlikta yuksek lisans yapmak istiyorum, benim kac puan alam gerek

 145. merhabalar ben öyp başvurup atandığımda başka bir üniversitede yüksek lisans yapabilirmiyim bölümüm iktisat

  1. oyp den atandıkdan sonra eger kendı bolumunde yuksek lısans programı yoksa tabıkı yapabılırsın

  2. diğer bir sorum ise atandığım bölüm ile ilgili yüksek lisans yapmam mı gerekiyor? ör,: iktisat mezunuyum ama mali iktisat’da atandım ama makro iktisat alanında yapabilirmiyim

 146. meraba ben süleyman demirel üniversitesi şehir bölge planlama mezunuyum yüksek lisans yapmak istiyorum alesten kaç puan almam gerekir? bide kendi üniversiteme basvurmam bana bi avantaj sağlar mı? teşekkürler

 147. Puan hesaplama motorunda bir hata mı var acaba? Şöyle ki; Sözel 1 katsayısı sözel ve eşit ağırlıkta 0.40 yani eşit. Sayısal 1 katsayısı sözel de 0.20, eşit ağılıkta 0.40. Puan hesaplama tablosuna mesela söz 1 e 25, sayısal 1 e 15 doğru yazıp hesapla butonuna basınca sözel puan eşit ağırlıktan 4 puan fazla çıkıyor. Anlaşılır gibi değil. Aslında tam tersi olması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla bu hesaplamaya standart sapmada uygulanmıyor. Bilgisi olan açıklayabilir mi acaba? Selamlar.

  1. ALES’ten en az 70 almak ve yüksek lisansı bitirmiş veya alanda 2 yıl deneyimli olmak lazım.

   1. mrb ben y.lisans (tezli) ögrencisiyim ve meslek y.okullarında ögretm görevlisi olmak istiyorum ama bu konuda görüştügüm ennn yetkili biri direkt olarak 2 yıllık deneyim istedi yüksek lisans gecerli degilmiş .. sorum su : y.lisans deneyim yerine gecer mi? cünkü benim alanımda deneyim sadece devlet kadrosunda oluyor zaten devlet kadrom olsa niye ö.görevliliğini isteyeyim

    1. Merhaba, normal şartlar altında yüksek lisans mezunu olduğunuz zaman 2 yıl tecrübe şartını karşılarsınız. Geçerli değil diye bir durum söz konusu değildir ancak yüksek lisansın yanında ek olarak bir tecrübe şartı da istenebilir.

     1. Merhaba,

      Peki 2 yıllık tecrubeyi kesintisiz olarak mı istiyorlar yoksa toplamda 2 yıllık tecrube yeterli midir? Tesekkurler

     2. Hocam cevabiniz icin tesekkur ederim. bir sorum daha olacak. Myolara kadro talebinde biz mi bulunuyoruz yoksa okulların ihtiyaç duydugunda acacakları kadroları mı takip etmek gerekiyor ? Tesekkurler.

     3. Hocam YÖK’ün sayfasından sizin takip etmeniz gerekiyor.

   1. YÖK’ün sayfasından ilanları takip etmeniz lazım. Posta yolu ile veya şahsen başvurmanız gerekiyor.

 148. arkadaşlar öyp için çalışıyorum yüksek alanlar bilir 90 almam gerek nasl çalşmalıyım yardmcı olur musunz?

 149. Arkadaşlar bende intibak yayınları var şuanda 2 denemesini çözdüm eşit ağırlıktan gireceğim ve ilk sınav netim 99 2. sınav netim 103 1.sınavda bu yazılım 88 puan 2 .sınavda 89 olarak hesapladı puanımı şuan 3. sınıftayım şuanda sınava girsem güzel bir ales puanı alsam 4. sınıf sonunda o puanım benim işime yarar mı o alacağım puan 1 sene için mi geçerli oluyor ?

  1. Ales sınavı 3 yıl geçerlidir. Bence bir an önce gir de kendini rahata al daha sonra ydsye falan çalışmaya başlarsın. Birde Türkiye’deki bütün denemeler Ösym’nin sınavına göre basit kalıyor. Ben denemelerde 95 net yapıyordum, Aleste 75 net yaptım. Sınavda özellikle mat 2 bölümü oldukça zorlayıcı ve sözel mantık soruları da denemelerdeki gibi basit değil oldukça karmaşık, ancak deneyimlerle bunu da atlatman oldukça kolay, Ales puanları da puan motorunun hesapladığından en az 3 puan fazla geldi standart sapmayla daha yüksek puanlarda sana + puan katkısı 5 puana kadar yükselir 🙂

  1. Hilal merhaba. Ben de Türkçe öğrt. son sınıftayım. bahar dönemi alese gireceğim.çalışma yöntemini anlatır mısın, hangi kaynaklardan yararlandın? alesde kaç netin vardı? sayısaldan kaç tane yaptın? bu konuda yardımcı olabilir misin?

 150. S..A ARKADAŞLAR BEN İŞLETME MEZUNUYUM EŞİT AĞIRLIK ALES SONUCUM 56 SİZCE BİRŞEY ÇIKAR MI AMACIM YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ ALMAK .YARDIMLARINI BEKLİYORUM.SAYGILAR

 151. bu sinav sonuclari ne zaman aciklanicak acaba bir fikri olan var mi? durmadan su kadar net olursa ne olur diye arama motoruna yazip hesaplama yapmakdan yoruldum 🙂

 152. Arkadaslar selam. Soz 1 27 dogru 6 yanlis, say1 29dogru 3 yanlis, say2 2 dogru 1 yanlis bekliyorum 70 puan alabilir miyim? Tesekkurler

 153. benim say1 26 say2 14 sözel1 34 net olabilir sözellerden emin olamıyorum 39 tane işaretledim 4 yanlışım olsa diyorum 75 i geçebilir miyim sizce? yüksek lisans yapmak için istiyorum

 154. merhabalar say1: 38 doğru 2 yanlış
  say 2 :36 doğru 2 yanlış
  sözel1 :18 doğru 2 yanlış
  yaklaşık kaç puan getirir acaba

 155. Sınav soruları kolaydı fakat kesinlikle uğraştırıcıydı.Mevlüt’ün dediğine karşıt olarak ben de bu hesaplama motorundan hesapladığınız puandan en fazla 2 puan eksik gelir diyorum.

 156. yaklaşık
  say 1 35 net
  say 2 8 net
  sözel 1 32 net
  sayısal puandan kaç gelir acaba öyp için 85 puan lazım

 157. Arkadaşlar say1. 18d 4y say2 8d 4y söz1 35d 5y ea puanım 70 olur mu? lütfen cevap yazın?

  1. Çok sınırda. Söz1 zordu diyor sınava giren insanların geneli. Gerçekten öleyse söz1 katsayısı lehinize değişir ve 70 almanız kolaylaşır. 68-72 arası alacaksınız bence.

 158. ales sonuçlarını ne zaman açıklanacak ben iktisat bölümü yüm.yüksek lisanstayım.Doktorada hangi ales puaını geçerli sayısalmı sözelmi bilen varmı?

  1. iktisat için sayısal olması lazım. ama sen yine de yüksek lisansa hangi puan türüyle girmişsen o puan ile doktoraya da başvurabilirsin.

 159. 20 matematik 30 türkçe bana 55 gelirmii acaba :(( yazarsanız seevinirimm .. şimdidenn tşkler.

 160. Selam,
  11 Mayıs ales sınavında 38 net ile 63 puan aldım.
  mat1 4net, mat2 7 net, turkçe1 27 net
  23 Kasım sınavından da 48 net bekliyorum. nasıl oluyor da 70 puan için ortalama 65 net yapmak gerekir.

 161. selamlar herkese. bence de sınav kolaydı. ama zamanımı aldı biraz. geçen dönem ki girdiğim sınavdan 93 küsür almıştım. ama şimdiki sınav da toplam 15 soru yetiştiremedim.ama yine de 100 netim var. herhalde 88-90 civarı gelir inşallah. ama benim esas hedefim 95-96 geçmekti . herhalde olmaayacak bu sefer. herkese iyi çalışmalar.

  1. o dediğin aleste sorular zor olduğu için standart sapması da yüksekti . bu yüzden düşük netlere iyi puan aldın. ama bu sınav daha kolay olduğundan netlerde biraz yükselme olabilir. dolayısıyla 50 60 net e 70-75 puan bile gelebilir.

  1. sayısal 2 yok mu. eğer sadece bunlar ise netleriniz. zor gibi gözüküyo. çünkü toplamda 120 soru da en az 60 65 netniz olması lazım 70 almak için.

   1. tahmini. cevaplar yayınlansa bile bütün soruları vermiyorlar. ama ben kendi yaptıklarımı kesin emin olduklarıma görre hesapladım.

    1. mevlüt kardeşim ösym de çalışan arkadaşıma sordum mayıstakı s. sapma 5.30 buna daha fazla olur dedi ben sayısalcıyım

 162. hesaplama motorunda +-2 sapma olabilir yazıyor. ancak 2014 sonuçlarımla buradan elde edilen puan arasında -5 puan fark var. hesaplama motorunda sapma 2 den büyük görülüyor. bu sapma normal mi?

  1. ilkbahar sonuçlarımı hesaplama motoruna yazdığımda 62 puan çıkıyor ama ben 68 aldım yani 6 puanlık standart sapma var bu normal mi?

 163. 2014 mayis ales ten yaptigim netleri buraya yazinca 5 puan eksik sonuc çıkarıyor. Sinavdan 73 almisken burdan 68 görünüyor. Bu sinavdan bekledgm tahmini netleri yazip sonuca 5 puan eklemek sizce doğru olur mu aşağı yukarı ?

  1. o alese ben de girdim. sınav zordu. bu yüzden bazı soruların standart sapması büyüktü. ben de 1-2 puan filan farketti. ama bazı arkadaşlarım da 5-6 puan farketmiş. ama bu güz dönemi ales sınavında o kadar etkileyeceğini sanmam.

  2. tahmini say 1 37 say 2 27 sözel 1 16 hesapladım say ales 79.6 cıkıyor yani bu 82-83 mü olacak

 164. on üç sınavdır giriyorum onlar arasında en kolay olanı gerçekten buydu. say1 + say2 + söz1 de toplam 15 boşum var. Say2’de işlemli soruları şıktan çözmek daha mantıklıydı.

  1. aynı benim gibisin ben de en az on defa girdim . en kolayı buydu. ama geçenki sınav daha iyiydi. artık standart spmadan mı bilmem. benim de 15 filan boşum var. ama bunların yaklaşık on tanesi sözelden. ya senin ki.

 165. Sınav zor değildi fakat sayısal soruları acayip zaman kaybına yol açtı. Sorular basit ama sürekli işlem yapma gereksinimi olan tarzdaydı. Sayısal 1 bölümünde 1 boş 37 doğrum var. Sayısal 2 de 22 doğru 1 yanlış bakalım kaç puan gelecek.

   1. arkadaşlarla karşılıklı soru alışverişinde bulunduk. eğer ikimizin de doğruysa doğru. yanlışsa yanlıştır. dedik. ve kendi yaptıklarımdan özellikle sayısaldan eminim. şimdiye kadar genelde dediğim puan beş aşağı beş yukarı aynı geldi. ama sözelden genelde yaptıklarımı tam doğru olarak bilemiyorum. benim görüşüm bu. teşekkürler.

  1. bende bir matçı olarak yetiştiremedim say-1 1 bos var say-2 11 bos var türkçe 20 bos var ne gelir acaba

 166. son ikisine de girmiş biri olarak söyleyebilirimki kesinlikle zor bir sınav değildi sapmadan beklentisi olanlar bence fazla ümitlenmeyin

 167. sınava eşit ağırlıktan girdim. hiç ama hiç güzel geçmedi. en az 70 almayı hedeflediğim bir sınavdı. ancak söz1 den 34 soru anca yaptım say1 19 say2 9 ya da 10 soru yapabildim. buradan hesapladığımda hiç yanlış yapmamışsam 71.9 puan geliyor. ama böyle bi ihtimal yok tabi. sizce bu puanlarda oynamalar nasıl olur? bir de eşdeğer dikdörtgenlerin karenin içine çizildiği sorunun cevabını hatırlayan var mı son dk da gördüm işaretledim ama acaba ne işaretledim 🙂

 168. Sayı den 20 sayı den 20 net ve sözden 26 net girdiğimde eski sisteme göre ve yeni sisteme göre aynı puanlar çıkmaktadır bunun sebebi nedir ve sınav gerçekten zordu

  1. evet değişir. ama o kadar fazla değil. en fazla 4-5 puan farkeder. o da sınavın zorluğuna göre. ama bu sınav fazla zor değildi. belki matematikte bir iki soru zordu . onların katsayısı biraz fazla olabilir. ama sözeldeki mantık sorusu bence biraz kolaydı. o yüzden fazla etkileyeceğini sanmam. bu sınava en az 8- 10 defa giren birisi olarak bunları söyleyebilirim size. iyi çlışmalar.iyi günler.

 169. şu an 4. sınıfım ilk kez ales’ e girdim ve ylys başvurmak isitiyorum tabi bu gelecekseneye kaldı daha diplomam olmadığı için ve bu günkü ales’e göre 74-78 bekliyorum sizce yeterli mi? zaten ales e başvuru süresine kadar girmeye de devam edicem?

  1. hangi bölümdesin? çünkü bölümden bölüme fark ediyor. mesela ben matematikçiyim bizim puanlar 96 lardan aşağıya inmiyor. ama bir su ürünleri veya ilahiyat bölümünün puanları 75-85 arası değişiyor. yani bence ylys yi gerçeekten düşünüyorsan çok çalışman gerek.

 170. Merhaba benim durumum çok karisik saglik kurumalari yöneticiliği mezunuyum . yuksek lisans olarak egitim denetimi ve yönetimi bölümünu istiyorum özel üni.düşünüyorum istediğim ookulun sitesinde esitagirlik yada sözelpuan ttüründen en az 55 istiyor lisans bitirme puanim da 2.85 özelokul olicagi iicin çok zorluycaklarini sanmiyorum bu bolumu okumam için napmaliyim cevabinizi bekliyorum

  1. merhaba. ben de yüksek lisans yapıyorum şu anda. size şunu diyebilirim ki; yüksek lisans yapın ama hangi böüm olursa hangi okul olursa olsun. çünkü artık herkes sınavı kazanıp bi şekilde üniversiteye giriyor. artık üniversiteler lise , yüksek lisanslar üniversite gibi oldu. yani herkesten bi adım önde olmak istiyorsanız. en az bir artınız olarak yüksek lisansınız olsun bence. iyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

 171. merhabalar, bugünkü sınavda sözel 1 den mantık soruları hariç 32 soru yaptım, mat 1 21 soru ve mat 2 den de 4 soru yaptım, matematiklerin her birinden eminim emin olmadıklarıma hiç dokunmadım bile. o yüzden mat 1 den 21 mat 2 den de 4 netim var diyebilirim, sözel 1 den de 32 sorudan 2 soru hariç her birinden eminim diyebilirim. bu sonuçlara bakınca, hepsinin doğru olması durumunda ea puanı 70,3 görünüyor, sözden 2 yanlış olması dahilinde 68,5 oluyor puan, ben yine de sapmaları düşününce 2 yanlış bile olsa, sınavın genel zorluğundan ötürü 70 barajını geçeceğimi düşünüyorum. sizin de fikrinizi almak isterim.

 172. Merhaba, şuanki motor ile hesapladığımızda çıkan puan ile Kasım 2014 Ales arasında ne gibi bir farklılık oluşabilir sizce ?

  1. sadece bazı soruların zorluğuna göre standart sapmadan dolayı bir kaç puan etkiler. ama en fazla 5 puanı geçmez bence.

 173. Bir Ales sınavı puanı ile hem tezli hem de tezsiz yüksek lisansa ya da hem tezsiz yüksek lisans hem de doktoraya başvurmada kullanılabilir mi?

 174. üniversiteye dil puanıyla Turizm rehberliğine girdim daha sonra ismi değişerek Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği oldu. Buna göre sınavda hangi bölümü çözmeliyim ?

 175. İşletme mezunuyum halkla ilişkilerde yüksek lisans yapabilirmiyim?Ne çözmeliyim teşekkürler

 176. Hocam,

  Sınıf Öğrtmenliği okuyorum. İlkbahar ales düşünüyorum. Hangi bölümleri çözmem gerekiyor?

 177. iyi akşamlar hocam EA ALANINDAN sınava girecem say-1 kat sayısı, say-2 katsayısı ve söz-1 katsayı değerleri nedir?

 178. Matematik mezunuyum ama eğitimden araştırma görevlisi olmak istiyorum sözel 2 nin katkısı olacak mıdır hangi alan çözmem gerekir?

 179. Merhaba.
  Ben BESYO da son sınıfta okuyorum. Yarın ales e gireceğim hangi bölümü tercih etmeliyim.

 180. merhaba işletme mezunuyum say-1 say-2 sözel 1 çözüyorum yarın ki sınav için doğrudur değil mi ?
  teşekkürler

 181. iyi akşamlar ben türk dili ve edebiyatı okuyorum.alesten 90 ve üzeri alınınca yds şartı 1 yıl erteleniyormuş.böyle bir durum söz konusumudur?

 182. Merhaba. 0,4 ve 0,2 katsayılı söz1 ve say1 i ful yaptığımızda 79 söz puanı veriyor. Maks 60 alabiliyor olmamız gerekmez mi? Teşekkürler.

  1. Özel yetenekle girdiyseniz herhangi bir alandan çözebilirsiniz Akademisyenlik için.

 183. hocam merhaba;
  ben kamu yönetimi mezunuyum tezsiz halkla ilişkiler yüksek lisansı yapmak istiyorum bu mümkün mü?eğer mümkünse söz mi çözmem lazım ea mı?

 184. Ben 23 aralıktaki ALES’ e gireceğim. Sınava başvururken ‘lisansüstü eğitime başvurmak’ alanını işaretlemişim. ÖYP’ye başvururken bu sınav sonucunu kullanamayacak mıyım?

 185. fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum eğitim alanında veya kendi alanımda yüksek lisans yapmak istiyorum hangi testlere daha fazla vakit ayırmam gerekiyor ortalama say1say2söz1 70 net yapıyorum kaç puan gelir?

 186. Elekt.-Elektron. Müh. mezunuyum. Yüksek lisans puan hesaplamasında yabancı dil puanı da baz alınıyor mu ? Eğer öyle ise çok şaşırırım. Çünkü ÖYP ile 80 puanla akademik personel olan kişi var, ama yüksek lisansın taban puanı da 80. Eğer böyle ise adam niye yüksek lisans yerine akademik personel olmuyor ??Bir de yüksek lisans taban puanlarının bulunduğu linki atabilirmisiniz bana.
  Teşekkürler.

 187. merhaba ben aöf işletme son sınıf ögrencısıyım mayısta yapılacak sınava hazırlanmak istiyorum fakat bölümümden dolayı eşit agırlık olarak mı hazırlanmam gerekiyor acaba ?

  1. Toplamda 75-78 net yapmanız lazım özellikle sayısal1 ve söze1’den netleriniz yüksek olmalı.

  2. bu sitenın hesaplamasına göre 70-80 cıvarı alabilmek için 50-65 arası net yapmanız gerek. çünkü benim netlerim ve sonuçlarıma göre öyle çıkıyor.

 188. merhabalar sözel puanıyla yüksek lisans yapılan bölümler bana hitap etmiyor.bahar dönemine kadar çalışıp EA dan iyi bir puan alırım diye düşünüyorum.sınav yerim il dışında acaba sınava girmiyeyim mi karar veremedim .siz nedersiniz?

 189. Standart sapma olmadığı için daha düşük hesaplıyor. Sınavda standart sapma puanları etkiliyor.

 190. -3 puan hesaplıyor bende ilkbahar alese gidrim 84,046 gelmişti buraya aynı bilgileri yazınca 81,08 sonucunu verdi.

 191. Keşke Mayıs 2014’teki istatistiksel veriler baz alınsaydı. Gerçekte 79,81 olan puanımı 76,57 olarak hesaplıyor.

 192. EA dan sınava giricem 90 üstü almam icin ortalama netlerim nasıl olmali birde say 2 ile say 1 arasindaki soruların puan getirisi fark, nedir?

 193. Bence burada puanlar 2-3 puan düşük çıkıyor. Artı 2-3 olabildiğini zannetmiyorum.

 194. okulöncesiöğretmenliği lisans mezunuyum sadece sözel yaparak sınavı kazanabilirmiyim teşekkürler

 195. mrb hocam adalet menzunuyum hukuk bölümüne geçiş yapmak istiyorum onun için dgs sınavında EA PUANINA MI BAKILIYOR. SİZCE DGS DEN KAÇ PUAN ALMAM GEREKİYOR

  1. O kadar çok bölüm var ki, zaten cari usul için YDS 50 gerekiyor ÖYP için ise YDS başvuruda gerekli değil ama ALES’iniz düşük kalır.

 196. r eğitim görevlisi nasıl olunur merak ediyorum bilen varsa lütfen cevap yazar mı mümkünse siyte yönlendirmesi yapmayalım rica ediyorum.ilgini z için şimdiden teşşekkürler

  1. evet ögretim görevlisi veya başka yapa bileceğim başka üçretli bir iş varsa onu öğrenmek istedim üniversite içi

 197. merhaba hemsirelik mezunuyum yuksek lisans yada öyp de alesden aldigim say1 puanimi gecerli yoksa say 2mi bilen varmi

 198. ya bu direk 3 puan eksik hesaplıyor ona göre değiştirmeniz mümkün mü okadar net yapıp az almak moral bozuyor

 199. arkadaşlar işletmenden yüksek lisans yapmak istiyorum hangi puan dilimi hesaba alınıyor ea mı say mı?
  bir de araştırma görevli nasıl olnur eğitim görevlisi nasıl olunur merak ediyorum bilen varsa lütfen cevap yazısın

 200. sadece ales ve yds puanı ile yüksek llisans yapmadan araştırma görevlisine başvuru yapılabiliyor mu üniversiteye göre değişir mi

    1. yök ün sitesinden akademik kadro ilanlarını takip et. her üni nin farklı taban puanları ve şartları var. mesela odtü araştırma görevlisi başvurusu için yüksek lisans eğitimini zorunlu kılıyor ama dokuz eylül için lisans mezunu olman yeterli yada yds ve ales için belirlenen taban puanlar çok farklılık gösteriyor. istediğin üniversitenin kadrosunu sadece yök ün sitesinden takip edebilirsin.

 201. Odyometri okuyorum ve yuksek lisans olarak logopedi okumak istiyorum. Alesten kac puan almam gerek ve nerde okuyabilirim.yardiminizi bekliyorum simdiden teşekkürler

 202. merhaba ben 2011 sonbahar dönemi alese girmiş ve 72 sözel puanı almıştım ama işletme mezunuyum bu yıl bu puanımla üniversiteye başvurabilirmiyi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sözel bir bölümde yüksek lisans yapmak istiyorsanız başvurabilirsiniz ama işletme vs olmaz.

  2. bildiğim kadarıyla başvurduğunda ales puanın 3 yılı tamamlamamış olması gerekiyor. işletmede eşit ağırlıklı puan gözönüne alınıyor zannedersem….

 203. Sözel Net 20.75 – Sayısal-1 Net 11.50 için 2014 Yılı ALES Tablosundaki hesaplama ile ÖSYM tarafından açıklanan puanlarım, aradaki fark ve yüzde fark aşağıdaki gibidir;

  SÖZ Puan: 61.780 – 60.304 (+1.476) % +02.45
  EA Puanı : 55.285 – 61.555 (-6.270) % -10.19
  SAY Puan: 53.144 – 60.497 (7.353) % -12.15

  Aradaki farklar oldukça fazla, yaklaşık olarak hazırlanan bu hesaplama tabloları çoğunlukla yeterli olmuyor. Bu nedenle ÖSYM’nin yapmış olduğu hesaplamayı kontrol etme şansımız yok!!!

 204. Bu motorla son sınavımdaki netlerimi kullanarak yaptığım hesaplamada 3 puan eksik görünüyor. Bu hesaplama motorunda sorun olabilir.

  1. Uyarı: Ales puan hesaplama motoru sonuçlarında puanlamalar sınava göre +‐3 puan farklılık gösterebilir.

 205. mrb, ben felsefe’de yüksek lisans öğrencisiyim. öyp alımlarının ilanlarında ales için bazen hem sözel hem eşit ağırlık olarak belirtiliyor.sizce alese hangi alandan hazırlansam makul olur

 206. Merhaba ben işletme mezunuyum.ama sözel cikisliyim. Dolasiyla eşit ağırlık puanim düşük sözel puanim yuksek geliyor ve ben sözel puan üzerinden yüksek lisans yapmak istiyorum.ve yüksek lisans üzerinden ör. Ilahiyat , edebiyat, vs sözel puanim üzerinden kamu kurumlarına atanabilir miyim?

 207. İyi akşamlar ben okul öncesi öğretmenliğinde okuyorum ve din eğitiminde yüksek lisans yapmak istiyorum bunun için say 1 söz 1 söz 2 çözmem gerekiyor değil mi?

 208. Ben sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum eğitim bilimleri alanında yüksek lisans yapabiliyor muyum.

 209. merhabalar sosyoloji mezunuyum yüksek lisans veya öyp için hangi bölümleri çözmeliyim cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 210. merhaba benim kafam da şöyle bir soru işareti var . Ben geçen mayısta ilk kez girdim alese say 1 20 say 2 29 söz 1 den de 31 net yaptım ea puanım 81.5 geldi . Bi arkadaşımın sınav sonucuna baktım geçen gün onun ise aynı sınavda say 1 25 say 2 3 söz 1 den ise 28 neti var onun ea puanı 74 . yani ben 80 netle 81 o 56 netle 74 puan aldı . burada bir saçmalık yok mu sizce de ? ilk başta ben 80 netle 81 puan aldığıma şaşırmıştım çok aldığımı düşünmüştüm ancak arkadaşımın puanını görünce daha çok şaşırdım . puanlama sisteminde bir sıkıntı mı var daha önce de böyle ilginç olaylara şahit olanlar oldu mu ? yada alesin ham puan olarak verdiği başlangıç puanı mı çok yüksek ? Varsa bilgisi olan aydınlatırsa çok makbule geçer

 211. Merhaba eşit ağırlık bölümüm say 1 35 sayı 30 sözel 130 net yapsam ve yds 60 ise yeterli mi iktisat için

 212. Merhabalar. ben hesaplama yaptığımda tuhaf bi olayla karşılaştım. örneğin ben sayısalcıyım. 35 say1 35 say 2 neti yaparsam bana sayısal puan olarak 75 civarı geliyor. Fakat aynı şeyi sözel için deniyorum. 35 söz1 ve 35 söz2 neti yapıp hesapladığımda 84 civarı sözel puanı geliyor. bunun anlamı nedir? bu ayrım da neyin nesi lütfen biri bana anlatabilir mi??

  1. Çünkü sizin sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1çözmeniz gerekiyor. sözel 1’i de çözdüğünüz takdirde hesaplanmasını istediğiniz puanınız hesaplanacaktır.

  2. 2 alanla 80 den fazla alamaz kimse hata vardr sozel hesabnda sadece snavda sapma varsa 80 81 olur oda sadece snavda olur .d

  3. Katsayılar farklı çünkü, sayılsacının yyapması beklenenTürkçe ile sözelcinin yapması beklenen matematik bir olmaz.. Türkçe öyle böyle yapılır. Sayısalcı için türkçe katsayısı çok düşük tutulmamış ve yapması istenmiş. Bi ales sınavına bakarsan bilgi olarak hepsinin başında(sözel1 sayısal1vs) katsayıyı bulabilirsin, alanlar için.

 213. merhaba ben işletme mezunuyum ales sınavına gireceğim hangi kısımlardan sorumluyum acabe söz1 say1 söz2 say 2 yardımcı olmazı bekliyorum…

 214. slm arkarkadaşlar ben işletme son sınıf öğrencisiyim ales sınavında hangi alanlarda ağırlıklı soru çözmem gerekiyor cvb verirseniz sevinirim …

 215. ben ales için hazırlanmak istiyorum ama sayısal 2 konularını bulamadım. Sayısal 2 konuları nelerdir?

 216. merhaba. güzel sanatlar fakültesi tekstil ve moda tasarımı bölümünde lisansımı ve yüksek lisansımı yaptım. akademik personel olabilmek için ales sınavına girmem gerekiyor. ben Sözel mi çözmeliyim yoksa EA mı. cevap veririseniz sevinirim. teşekkürler

   1. Evet özel yetenek sinavi ile alıyor. fakat akademik personel olabilmek için ekstra alesten de en az 70 istiyor

    1. Evet, tabiki onunla ilgili bilgimiz var hangi alandan olacağını söylemek için sormuştuk. Sizin herhangi bir alandan ALES puanı alabilirsiniz özel yetenekle alındığınız için bölüme yani sözel de olur.

 217. merhaba ben iktisat mezunuyum akademik personel için alese gireceğim sınavda söz1 say 1 ve say 2 denmi sorumluyum?

   1. merhaba benim sorum; ben sözel çıkışlıyım ve sözel alanda yüksek lisans tercihi yapacağım, bunun için sözel 1 ve 2 den kendime çok güveniyorum en az 33er doğru çıkaracağımı düşünüyorum ancak sayısal 1 bende hiç yok burayı yapmadan 80 puanı bu netlerle tahmini alabilir miyim ve yükseklisans öğrencilerine bunu sorduğumda kendileri en fazla 75 alırsın dediler, şu an mattan 8 -9 tane de yapabiliyorum kısacası stres yaptım da biraz

 218. sözellim çok iyi.sözelden hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilirim.istediğim bölüm (pdr ve okul öncesi)EA dan alıyor.sayısalım hiç yok ne tavsiye edersiniz.76 doğumluyum okumayı seviyorum.sizce yüksek lisans yapmak yanlış bir tercihmi .sosyoloji 2.sınıftayım.(2.ünv.)mezun olduğumuz bölüm ve yüksek lisans arasında doğrudan ilişki varmı şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar Ayşe Hanım,
   genel olarak hepimizin yaşadığı mat sıkıntısını sizde yaşıyorsunuz sanırım. Bir YL öğrencisi olarak sorunuzu cevaplamak istedim.
   http://sosbilen.ege.edu.tr/files/1213kontenjan-yl.pdf
   linkinden sözelden hangi bölümlerde YL yapabileceğinize bakabilirsiniz. Fakat bazı üniversiteler YDS baraj puanı da istiyor. Başvururken bunu da göz önünde bulundurmanız faydanıza olacaktır. İstediğiniz bölümler için Say-1 kısmından min 15 net ve üzeri yapmanız gerekiyor. Bunun için çok güzel uzaktan eğitim videoları ve soru çözümleri mevcut, oradan çalışabilirsiniz. Yaşınız kaç olursa olsun okumak zihninizi zinde tutacaktır. Bence yetenek ve hevesi olan herkes YL yapmalı. Okuduğunuz bölüm ve YL arasında direkt bir ilişki yoktur bunu sizin heves ve ilgi alanlarınız belirler; ancak bulunduğunuz dalda YL yapmanız sizi uzmanlaştırır. Kolay gelsin…

 219. Merhablar ; Ben İşletme mezunuyum yüksek lisans icin hangi bölümleri çözmem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim..

 220. Merhabalar,
  Maliye (4yıllık) bölümünü bitirdim.ekonomi üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum hangi alanları çözmem gerekiyor ?
  Şimdiden teşekkür ederim
  Iyi çalışmalar

 221. Merhabalar,ben kamu yönetimi mezunuyum.Yüksek lisans yaparken hangi bölümleri tercih etmem daha yararlı olacaktır ve sözel 1 sözel 2 sayısal 1 yeterli mi?

 222. sözellim çok iyi.sözelden hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilirim.istediğim bölüm (pdr ve okul öncesi)EA dan alıyor.sayısalım hiç yok ne tavsiye edersiniz.şimdiden teşekkürler

 223. Hesaplama moturu 2014 bahar sınavı için hatalı sonuç veriyor. Mesela bende EA’da 10 puan eksik verdi. Programlama yaparken standart sapmayı hatalı kodlamış olabilirsiniz.

 224. el sanatları mezunuyum.okul öncesinde ve PDR de yüksek lisans için sözelmi EA mı lazım.

 225. Merhaba ben İngilizce Öğretmenliği mezunuyum. Boğaziçi ya da ODTÜ’de MBA yapmak istiyorum. kendi bölümüm için söz puanı isteniyor fakat mba için ea mı çözmeliyim? ya da en yükseği mi istenicek?

 226. Ben İstanbul universitesi ebelik bolumu mezunuyum guz donemi ales sinavina hazirlaniyorum da acaba hangi bolumun testlerini cozmem gerekli sinavda ? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim 🙂

 227. Merhaba,

  İşletme mezunuyum . Tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum. Üniversite, başvurmak istedigim bölüm icin ön koşul olarak; herhangi bir puan türünden belirli bir puan istemiş. Ben işletme mezunu oldugum icin EA puanımla mı basvurmak zorundayim yoksa sözel puanım daha yüksek olacagından sözel ( sozel1-sozel2-sayısal1) puanımla da basvuru yapabilir miyim ? Sınava ona göre hazırlanacagım icin cevabiniz benim icin önemli. Şimdiden tesekkür ederim.

     1. Merhaba,

      İşletme mezunuyum . Tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum. Üniversite, başvurmak istedigim

      bölüm icin ön koşul olarak; herhangi bir puan türünden belirli bir puan istemiş. Ben işletme

      mezunu oldugum icin EA puanımla mı basvurmak zorundayim yoksa sözel puanım daha yüksek

      olacagından sözel ( sozel1-sozel2-sayısal1) puanımla da basvuru yapabilir miyim ? Sınava ona

      göre hazırlanacagım icin cevabiniz benim icin önemli. Şimdiden tesekkür ederim.

     2. Merhaba, evet Sözel puanınız ile de başvuru yapabilirsiniz dediğiniz bölümleri çözmeniz yeterli olacaktır.

 228. önce başvuracağınız üniversitenin bölüm sayfasında hangi puan türünde kabul ettiğini öğrenin. Ona göre EA ise say1 say2 söz 1; söz puanı istiyorsa say1, söz1, söz2 çözeceksiniz.

 229. merhabalar, pazarlama yönetimi yüksek lisansı yapmak istiyorum. Hangi alanları çözmem gerekiyor.

 230. Merhabalar, ben makina resim öğrt. mezunuyum. Sınav soru sayısı geçen yıllarda 50’şer adet. Ama puan hesaplamada 40 üzerinden istiyor. Ayrıca bu yıl ilkbahar döneminde de 40’ar soru sorulmuş. Bu yıl (2014 sonbahar dönemi) kaç soru çıkacak ve süre ne kadar verilecek acaba. Şimdiden teşekkürler.

 231. maliye mezunuyum.alese başvuru yaptım kafamda bişi netleşmeden.hukukta yada maliyede bişiler yapmak isterim.maliye bölümü içinden alanmı seçmem gerek mesela kamu gelirleri fln yoksa hepsim
  i olcakk.maliye eşit ağırlık dimi.yardımcı olursanız çok sevinitim

 232. merhaba aöf iktisat bölümü mezunuyum yüksek lisans yapmak istiyorum fakat bu konuda çok fazla karmaşık net olmayan bilgi kirliliği mevcut .yüksek lisansı pazarlama ve lojistik üzerine yapmak istiyorum sözel mi yapmam gerekiyor

 233. EA ALES İçin hangi bölümlere girmeliyim. Hangisi daha fazla puan getirir. Standart sapma var mı sorularda.

 234. Merhaba. Ben ingilizce öğretmenliği mezunu olucam bu yıl. ALES’te halka ilişkiler fakültesine başvuru yapmak istiyorum. Bu mümkün mü ve eğer mümkünse sözel mi seçmem lazım? Halkla ilişkiler bölümü için 70 puanla İstanbulda ve ya Ankaradaki üniverstilerin birine kabul olma gibi bi şansım olur mu? Teşekkürler

 235. Merhaba, ben türk dili ve edebiyatı son sınıf öğrencisiyim.Pedegojik formasyon almak için aleste hangi bölüm sorularını çözmeliyim?

 236. Tarih yada edebiyat bölümü mezunu olup ales ve ydsye girmiş bir kişi AYÖPe başvuru yaptığında ales puanından sözel puanı mı yoksa eşit ağırlık puanımı baz alıyor?

 237. merhabalar ben aof ısletme 2013 mezunuyum.formasyon alabılecegımı duydum. aleste hangı bolum sorularını cozmelıyım?

  1. Formasyon için genellikle alan türüne bakılmıyor ama her kılavuzda durum değişebiliyor o yüzden size EA’yi yani say1-say2 ve söz1’i çözmenizi tavsiye ederiz.

 238. Merhaba. Kamu Yönetimi mezunuyum Adalet Formasyonu almak için aleste hangi bölüm sorularını çözmeliyim?

  1. Formasyon için genellikle alan türüne bakılmıyor ama her kılavuzda durum değişebiliyor o yüzden size EA’yi yani say1-say2 ve söz1’i çözmenizi tavsiye ederiz.

   1. Selamlar, ben Kamu Yönetimi mezunuyum. Formasyon almak istediğimde hangi puan türüne bakılacak? Söz, EA, SAY… Hangisi?
    Tamam Kamu Yönetimi EA bölümüne giriyor. Yalnız Kamu Yönetimi mezunlarına formasyon verecek üniversiteler alım yaparken hangi puan türümüze bakacaklar? Diploma puanımıza da bakıyorlar mı?

    Birde örneğin ben Kamu Yönetimi mezunu olarak gidip -atıyorum- Tarihten Yüksek Lisans yapmak istersem hangi puan türüme bakacaklar?

    Şimdiden cevaplar için teşekkürler, saygılar…

    1. Normal şartlarda formasyon için hangisi yüksekse ona bakılıyor ama şartlar her an değişebilir Kamu Yönetimi için EA çözmeniz faydanıza olacaktır. Tarih YL için Sözel istenir.

     1. Teşekkürler cevaplar için. Yalnız formasyon için diploma puanını sormuştum cevap alamadım…

      Anladığım şu ki formasyon için en yüksek puanımız geçerli olacak ama ne olur olmaz diye Kamu Yönetimi-EA mezunu olduğumuz için EA’ya öncelik verelim diyorsunuz. Burda bir nevi sürprizlere açık olmak gerekiyor. Umarım formasyon için mezun olunan bölüm(EA) ALES puanı fark etmemeye devam eder 🙂

      Formasyon almayı düşündüğümüz üniversiteleri seçerken SADECE ALES puanımız(en yüksek aldığımız bölüm puanı) geçerli olacak değil mi? Seçilen Üniversite, kontenjanına göre yüksekten alçağa doğru yerleştirme yapacak değil mi?

     2. Evet SADECE ALES (en yüksek olan) gerekiyor ve deidğiniz gibi yapılıyor yerleştirme.

 239. merhabalar. ben sizin hesaplama motorunuza 2014 ilkbahar netlerimi yazdığımda puanımı 81.600 olarak gösteriyor. Ama ben sınavdan 84.4 aldım. Hesaplama motorunun bire bir ölçmesi standart sapmalar gereği tabiki beklenemez ama yaklaşık 3 puanlık hatalı bir ölçümün nedeni nedir ? Öte yandan sizin motorunuzda hesapladığımız her puanın üzerine bu 3 puanlık sapmaya binaen 3 puan daha eklesek ne kadar doğru olur ? Faydalı çalışmalarınızdan ve hizmetlerinizden dolayı tesekkür ederim.

  1. Merhaba, son yapılan sınavda bizim de tahmin etmediğimiz bir sapma oldu ancak bizim kullandığımız ortalamalar son 2 yıla ait toplam 4 yılın sınavlarının ortalamasıdır. Bazı alanlarda 4 puanda oynayabiliyor, 3-4 puan ekleyebilirsiniz 🙂

 240. Merhabalar. Ben sozel bolumunden sinava girecegim sorum su olacak; sayisal bir bize ek yani ekstra puan mi getirecek yoksa puan havuzun da kendine ait bir puan dilimine sahip mi? Ornekle anlatmak gerekirse sizin hesaplama motorunuzda sozel 1 ve 2 den 80 de 80 yapsak puan 89 kusur oluyor. Geri kalan sayisal 1 in puani midir?

  1. Say1 size ek puan getiriyor bunu hsaplamada da görebilirsiniz ama say2’nin hiç bir katkısı yoktur.

 241. Merhaba Sayin Site Yoneticisi

  isletme fakultesi mezunuyum (anadolu universitesi) alesi kazanmak icin kac soru cozmek gerekir. Sadece sozel cozmek yeterli olur mu, sayisaldan hic anlamiyorum. Sinavi kazaninca (olur ya hani kazanirsam sadece sozel cozerek olur mu bilmem ama) universitelerde gorev yapmak icin ne yapmam gerekir.

  Simdiden cok tesekkurler, kolay gelsin…

 242. Merhaba amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünün ales te sözel mi çözmesi gerekiyor yoksa baska bir alan mı?

 243. İyi günler ,Aile danışmanlığı bölümü için say 1 ,say 2 ve söz1 mi olur .Yardımcı olabilirmisinz teş

 244. Merhaba. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu mezunlarını yüksek lisans, öyp hangi puan türü ile almakta. teşekkürler

 245. iyi günler ben iktisat fakültesi mezunuyum ales ilk baharda ea’tan 88 aldım diplama notum 100’lük sistemde 72 gaziantep üniversitesi mezunuyum araştırma görevlisi olmak için yds lazım biliyorum ama dil sıfır bende acaba başvuru yapsam dili sonra halletsem kazanabilirmiyim…

  1. evet o şekilde yapılabiliyor, bir dönem bekleniyor 65 alabilmeniz için değilse yurtiçi dik kurslarına yönlendiriyorlar diye biliyorum.

 246. merhaba rehberlik ve psikolojik danışmalık öğrencileri öypde eşit ağırlık puanını mı seçmeliler ?

 247. Merhaba, ben ÖYP başvurularımı yaparken 4’lük sistemde 2.78 olan diploma notumu girerken, yüzlük sistem çevirisinde yanlışlıkla 5’lik sisteme göre çevirdim. Yani yüzlük sistem çevirisi 71 olması gereken diploma notum, 58 oldu. Ve böyle kaydetmiş bulundum. Şu an da süre dolduğu için değiştiremiyorum.

  Yapabileceğim bir şey, itiraz edebileceğim bir merci var mıdır ki? Teşekkür ederim.

 248. Merhaba,

  Ben 2010 yılı Yakın Doğu Ünv. (Özel) Bilgisayar Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. Bu yıl ales için en düşük kaç puan almam gerekiyor.Ve sözel sayısal hangılerınden gırecegım sınava

  Tşk.

  1. Say1-Say2 ve Söz1 çözmelisiniz kaç almanız gerektiği aslında ALES puanı ile hedeflediğinizin ne olduğuna bağlı akademik kariyer ise en az 70 olmalı.

 249. işletme mezunları öyp de tercih yaparken sayısal puanını mı eşit ağırlığınkini mi seçmeliler iyi günler

 250. Merhaba,
  Ben 2010 yılı Yakın Doğu Ünv. (Özel) Bilgisayar Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. Bu yıl ales için en düşük kaç puan almam gerekiyor.
  Tşk.

 251. mrb ben beslenme ve diyetetik öğrencisiyim. alese bu sene bahar döneminde girmeyi düşünüyorum say1 say2 sözel 1 i mi yapmam gerekiyor

 252. alesten 75 alman yeterli değil dil bölümünden de geçerlilik puanını almanız lazım kadro açarlarsa gano ales ve dil puanınıza göre alıyorlar

 253. mrb arkadaşlar ben eşit agırlık çıkışlıyım felsefe bölümünü bitirdim yüksek lisans yapmak istiyorum.bunun için alesten en az kaç puan almalıyım. bide sözelden alsam olurmu

  1. En az 55 almalısınız ama artık yetmiyor daha fazlası için çalışmalısınız.

 254. Alesi kazandım diyelim yüksek lisanda yaptım 2 yıl peki bundan sonraki aşamalar ne hangi sınavlara girilecek yüksek lisans yapılırken maaş verilecek mi

  1. eğer 90 ve üzeri puan yaparsan tübitak 500 tl galiba burs veriyor ayrıca devlette 700 tl para veriyor lisans öğrencilerine
   yüksek lisans yaptıktan sonra araştırma görevlisi olmak için oöp programı denilen sınava gireceksin geçersen hayırlı olsun 🙂

 255. Iyi günler ben 4. Sınıf öğrencisiyim alese girip ardından 75 puan alsam nerelere atanabılırım ve okullar hangi tarihler arasında kaç kişi alacağını belirtiyor ?

 256. Merhaba, ben Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunuyum ve formasyon için Ales’e girmek istiyorum. En düşük kaç puan almam gerektiğini öğrenebilir miyim?Teşekkürler

 257. merhabalar
  ben ÖYP li değilim normal lisans üstü eğitimi DR. eğitimi için baş vuru yapacam. Baş vuruda bulunacağım önceden hep IELTS ile öğrenci alıyorlardı ancak ilanlarında kalkmış şimdi IELTS. Benim IELTS ım Temmuz 2013 tarihli. Ben baş vuru yapsam bana gelip derlermi almıyoruz arkadaş IELTSİn geçmez bu okulda die?

  1. Alperen
   25 Mayıs 2014, 16:37
   merhabalar
   ben ÖYP li değilim normal lisans üstü eğitimi DR. eğitimi için baş vuru yapacam. Baş vuruda bulunacağım okul önceden hep IELTS ile öğrenci alıyorlardı ancak ilanlarında kalkmış şimdi IELTS. Benim IELTS ım Temmuz 2013 tarihli. Ben baş vuru yapsam bana gelip derlermi almıyoruz arkadaş IELTSİn geçmez bu okulda die?

 258. Özellikle EA puanında baya bir düşük gösteriyor. Benimde puanımı 7,5 puan düşük gösterdi..

 259. Söz 0, 6 Say 2, EA 1,7 puan daha düşük gösteriyor program.Standart sapmadan bu kadarlık normal gibi

 260. 4.5 puan ea puanını düşük hesapladı. Sayısalı da 5 puan eksik hesaplamış; ama sözel puanı aynı.

 261. Sayın Admin bir problemle yüz-yüze kaldım, sadece sözel olarak soru çözdüm ama yanlışlıkla cevap kağıdında sayısal yerine yazmışım. Doğru yanlış sorularıma baktım cevap kağıdında sözel bölümüne yazzarsam en az 57 puanla geçiyorum. Osym’e bununla ilgili gidersem sorunuma bakarlar mı? Lütfen bilen birisi varsa cevaplasın?

   1. Yarın Osym’in adaletine güvenerek sorun için başvurucam. Nasıl olsa ellerinde kitapçık var ordan bakıp doğru söylediğimi göre bilirler. İki buçuk saat çekdiğimiz zahmetin sonucunu inşallah değerlendirirler.

  1. Teşekkürler, puanları belirten arkadaşlarımızın yardımları sayesinde hesaplama motoru yenilenecektir.

  1. Teşekkürler, puanları belirten arkadaşlarımızın yardımları sayesinde hesaplama motoru yenilenecektir.

 262. say 1 25.75 say2 23.25 söz1 21.5
  say puan 78.36 geldi hocam burası bi 4 puan eksik gösterdi.

 263. sonbahar dönemi mi yoksa ilkbahar mı daha zordu? sonbaharda az nete iyi puan geldi bunda ne olur acaba?

 264. Sayın admin ben 49 sözel soru yaza bildim, burda bakıyorum ki, 15, 16, hatta 19 yanlışım çıkmasına rağmen sözelden 55 puanı geçiyorum. Eğer bu aşağı yukarı doğruysa sevinirim.:) Lütfen bir cevap yazınız? Bilen arkadaşlar da cevap yazsın lütfen

  1. Merhaba, hocam bu hesaplama sadece fikir vermesi içindir 40 soruluk sistem için elimizde fazla veri yok ancak kişisel tahminim 555’i rahat geçersiniz.

 265. sayın hocan ben söz 1. : 32 say1: 32 say2 : 20 hesaplattığımda 81 geliyor fakat siz taban puanı 48 almışsınız taban puan değişince puanımım daha aşağı düşme ihtimali var mı?

 266. Yani sizden hesapladigimiz doru sayisiyla gelen puani osymde daha yuksek gelme ihtimali var olemi lutfen cvb verirseniz sevinirim