Akademik Personel | 11 Aralık 2018, Salı

ALES Puan Hesaplama – Yeni Sistem – 2018

 

18 Kasım 2018 ALES/3 Sınavı Forum Tartışma Konusu için Tıklayınız.

Puan Hesaplama Motoru Standart Sapma Kullanılmadan Hazırlanmıştır. Sınavın Standart Sapmasına Göre Sonuçlarınızda Değişiklik Olabilir.

Yorumlar

1 32 33 34
 1. said dedi ki:

  Bence buranın hesaplaması yanlış sonuç fazla çıkıyor.

 2. yasemin dedi ki:

  merhaba arkadaşlar buradaki puan hesaplama doğru sonucu veriyor mu buradaki hesaplamada 66 çıkarken başka yerde 48 çıkıyor. birileri yardımcı olabilir mi acaba lütfen.

  1. Gamze Ç. dedi ki:

   Hocam buradaki hesaplama standart sapma göz önüne alınmadan hazırlanmıştır. Standart sapmaya göre puanınızda değişiklik olabilir.

 3. Nurum dedi ki:

  Bu yıl sözel bölüm sorularıyla (yabancı kelimelerle dolu, sıkıcıydı), ve EA puanlama sistemi yüzünden bir sözel bir sayısal testine geçmekten başım döndü. Bu kadar çalışıp da 70 bile alamayacak olmamın sebebi soruları hazırlayanların tuzlarının kuru olmasıdır. Soruları yapan yapar mantığıyla hazırlamanmış olmasıdır (doğru düzgün soru sordunuz veya yeterli süre verdinizde biz mi yapamadık?). Ayrıca 2 gün oldu soru ve cevaplar yayınlanmadı, geçen sınavda 2 gün sonra yayınlamışlardı, yarın yayınlanır umarım ve umarım bunca karmaşayı önümüze sınav sorusu diye getiren kör mantıkları kendi başlarını yer…

 4. TOPUZ dedi ki:

  Düzeltilmeli bu gidiş. ALES

 5. zeynep özkan dedi ki:

  ben bu yeni sistemden hiçbir sey anlamadım….sözelden 10 yanlısım var 64 almısım…70 alırım diye dusunuyodum…eskı sistemde 70 ten asagı almıyodum….bu yenı sıstemde sözelcıler için matematık yapmakmı gerekıyo anlamadım

 6. sedat dedi ki:

  merhaba arkadaşlar daha önce girdiğim ales sınavlarımın geçerliliğini koruyup korumadığını nasıl anlayabilirim. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Gamze Ç. dedi ki:

   Girdiğiniz tüm ALES’ler 5 yıl geçerli.Yani 2013 İlkbahar ve sonrası şu an için geçerli.

  2. yeşim dedi ki:

   kaç yıl önce girdiğine bağlı. eski sisteme göre 3 yıl süreliydi şimdi ise 5 yıla çıkarıldı ales i kullanım süresi

 7. Bartu dedi ki:

  Merhaba, Eğitim fakültesi – Eğitimde Ölçme Değerlendirme alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Fakat lisansım Mütercim Tercümanlık. Yani alan dışı yüksek lisans yapacagım. Gerekli kişilerle hocalarla görüştüm boyle bir imkanım var, alese baglı dediler. Ama kac almalıyım bir bilgim yok. Lisans ortalamam 2.57 Çözdüğüm ales denemelerimin puanlarını hep bu siteden hesaplıyorum ve hep 85 üzeri hatta bazen 90-95 arası çıkıyor. Alesin önemi ne kadardır acaba bu puanla kabul edilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 8. Eren dedi ki:

  Hocam felsefe bölümünde araştırma görevlisi olmak istiyorum ancak bende pek fazla matematik yok. Bu sebeple acaba kaç almam lazım atanmak için.

  1. Eren dedi ki:

   Ayrıca yüksek lisans için bazı üniversiteler 70 ve altında ales puanı istiyorlar. Diyelim ki böyle bir puan alıp yüksek lisansa başladık daha sonradan yüksek lisans yapmış olarak araştırma görevlisi olunabilir mi? Umarım anlatabilmişimdir.

 9. ali dedi ki:

  benim sayısal doğrum : 16 yanlış : 3
  sözel doğru 29 yanlış: 4
  puanlarım : say: 63 söz : 63 EA : 64
  buraya giriyorum çok fark çıkıyor
  standart sapmadanmıdır nedir bilmiyorum

  1. Gamze Ç. dedi ki:

   Evet hocam standart sapmadan dolayı farklı çıkıyor. Hesaplama motoru standart sapma kullanılmadan hazırlandı.

 10. öss dedi ki:

  Ben konservatuvar türk halk müziği mezunuyum benim işim müzik enstrüman icra etmek ama malesef tutturmuşlar bir ales yds alanımızla ilgili sınav yapsınlar geçemezsem o zaman sorsunlar ama ben ve benim gibilerin hayatını geriye atan bir sistem malesef biz ne kadar konuşşakta devran bildiği gibi devam ediyor.

  1. mühendis dedi ki:

   Kaval mı çaldıracaklardı hepinize. saçma saçma konusmayın 200bin insan giriyor her birine branş sınavı nasıl yapılsın. Okudugunuzu anlayamıyorsanız bırakında akademisyen olmayın

   1. öss dedi ki:

    sayın mühendis bey anlıyorum ki sanatla tamamen yozlaşmış bir düşünceye sahipsiniz sizinle sistem hakkında konuşmaya gerek yok alanımızı küçümsemek yerine gelin o kavalı bağlamayı bir icra edin bakalım mühendislik yapmaya benziyormu biraz akadedemisyen zihniyetiyle düşünürseniz sanat ve yetenek gerektiren bölümlerde yds puanı ve ales puanının ön planda olmaması gerektiğini anlarsınız.

   2. Başka bir mühendis dedi ki:

    sanatı aşağıdakilerden hangisidirle ölçemezsiniz, bu yüzden müzikle uğraşanlar üniversiteye yetenek sınavıyla alınıyor. Yüksek lisansa da yetenek sınavıyla alınsalar ne var?
    Hoş bizim ülkemizde yetenek sınavı denildi mi akla “torpil” geliyor ama neyse…

    Yahu hiç mi çok sesli korodur, ne bileyim orkestradır, game of thrones un müziğini yapanları bile izlemediniz mi yahu, ben hayran kalıyorum

 11. sena dedi ki:

  Ales puanım 79 geldi. Aynı netleri buraya yazıyorum 85 çıkıyor.
  Ayrıca ales puanlama sistemi değişti ve bizden önceki girenlerin sınavları da 5 yıl geçerli önceki sisteme göre arkadaşımın netini yüzdeye vurursak benden az net yapmış fakat 88 almış benim ki ise 79.
  Onlar bizden öncelikli durumda oluyor puan sistemi yüzünden.

 12. kadir Kara dedi ki:

  ALES bence ölçü değil, akaemik yeteneğe sahip olan insanlar sırf matemetiği ve türkçeyi hızlı yapamıyor diye ziyan olup gidiyorlar.

  1. Recai Ünal dedi ki:

   Bence de öyle; bütünüyle doğru bir değerlendirme.

  2. sena dedi ki:

   Kesinlikle, sırf standart sapma yüzünden 3 puanla girmek istediğim yere giremiyorum. Puanım 77 geldi. Burada hesaplatınca 80.5 çıkıyor. Nedir bu standart sapma?

  3. Tuğba dedi ki:

   Benim anlamadığım tek bir şey var ; Ales ten 100 bile alsa ne fark eder ? Derse giren akademisyen öğrencilere Türkçe Matematik mi anlatacak ? Alakasız bölümler alakasız bölümlerde derse giriyor sırf ales notu iyi olduğu için.Örneğin ben iç mimarım. Ve idea ediyorum ; Türkiye de meslek anlamında kimsede olmayan tekniklerim var fakat , ales ten çok yüksek alamadığım için bir bir halı bölümü mezunu bile bizim bölümde ders veriyor , ben körelip gidiyorum.

  4. TOPUZ dedi ki:

   ÇOK DOGRU HOCAM. MALESEF BÖYLE

Yorum Yaz

1 32 33 34