Akademik Personel | 18 Şubat 2018, Pazar

ALES Puan Hesaplama – Yeni Sistem – 2017

19 Kasım 2017 ALES Sonbahar Sınavı Forum Tartışma Konusu için Tıklayınız.

Yorumlar

1 32 33 34
 1. Eren dedi ki:

  Hocam felsefe bölümünde araştırma görevlisi olmak istiyorum ancak bende pek fazla matematik yok. Bu sebeple acaba kaç almam lazım atanmak için.

  1. Eren dedi ki:

   Ayrıca yüksek lisans için bazı üniversiteler 70 ve altında ales puanı istiyorlar. Diyelim ki böyle bir puan alıp yüksek lisansa başladık daha sonradan yüksek lisans yapmış olarak araştırma görevlisi olunabilir mi? Umarım anlatabilmişimdir.

 2. ali dedi ki:

  benim sayısal doğrum : 16 yanlış : 3
  sözel doğru 29 yanlış: 4
  puanlarım : say: 63 söz : 63 EA : 64
  buraya giriyorum çok fark çıkıyor
  standart sapmadanmıdır nedir bilmiyorum

  1. Gamze Ç. dedi ki:

   Evet hocam standart sapmadan dolayı farklı çıkıyor. Hesaplama motoru standart sapma kullanılmadan hazırlandı.

 3. öss dedi ki:

  Ben konservatuvar türk halk müziği mezunuyum benim işim müzik enstrüman icra etmek ama malesef tutturmuşlar bir ales yds alanımızla ilgili sınav yapsınlar geçemezsem o zaman sorsunlar ama ben ve benim gibilerin hayatını geriye atan bir sistem malesef biz ne kadar konuşşakta devran bildiği gibi devam ediyor.

  1. mühendis dedi ki:

   Kaval mı çaldıracaklardı hepinize. saçma saçma konusmayın 200bin insan giriyor her birine branş sınavı nasıl yapılsın. Okudugunuzu anlayamıyorsanız bırakında akademisyen olmayın

 4. sena dedi ki:

  Ales puanım 79 geldi. Aynı netleri buraya yazıyorum 85 çıkıyor.
  Ayrıca ales puanlama sistemi değişti ve bizden önceki girenlerin sınavları da 5 yıl geçerli önceki sisteme göre arkadaşımın netini yüzdeye vurursak benden az net yapmış fakat 88 almış benim ki ise 79.
  Onlar bizden öncelikli durumda oluyor puan sistemi yüzünden.

 5. kadir Kara dedi ki:

  ALES bence ölçü değil, akaemik yeteneğe sahip olan insanlar sırf matemetiği ve türkçeyi hızlı yapamıyor diye ziyan olup gidiyorlar.

  1. Recai Ünal dedi ki:

   Bence de öyle; bütünüyle doğru bir değerlendirme.

  2. sena dedi ki:

   Kesinlikle, sırf standart sapma yüzünden 3 puanla girmek istediğim yere giremiyorum. Puanım 77 geldi. Burada hesaplatınca 80.5 çıkıyor. Nedir bu standart sapma?

  3. Tuğba dedi ki:

   Benim anlamadığım tek bir şey var ; Ales ten 100 bile alsa ne fark eder ? Derse giren akademisyen öğrencilere Türkçe Matematik mi anlatacak ? Alakasız bölümler alakasız bölümlerde derse giriyor sırf ales notu iyi olduğu için.Örneğin ben iç mimarım. Ve idea ediyorum ; Türkiye de meslek anlamında kimsede olmayan tekniklerim var fakat , ales ten çok yüksek alamadığım için bir bir halı bölümü mezunu bile bizim bölümde ders veriyor , ben körelip gidiyorum.

Yorum Yaz

1 32 33 34