Akademik Personel | 12 Ağustos 2020, Çarşamba

ALES Puan Hesaplama – Yeni Sistem – 2020

5 Mayıs 2019 ALES İlkbahar Sınavı Forum Tartışma Konusu için BURAYA TIKLAYINIZ.

Puan Hesaplama Motoru Standart Sapma Kullanılmadan Hazırlanmıştır. Sınavın Standart Sapmasına Göre Sonuçlarınızda Değişiklik Olabilir.

Puan Hesaplama Robotu sizler için derlenmiş olup, doğruya en yakın sonucu vermeyi hedeflemiştir, fakat standart sapma ihtimalini göz önünde bulundurarak hesap yapacağınızı unutmayınız…

Yorumlar

 1. ALES2020 dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba 16 Ağustos 2020 tarihin yapılacak olan ALES-1 sınavından en az 60 almak istiyorum fakat puan hesaplaması çok değişikmiş ilk defa gireceğim bu sınava, sayısal hiç yapmadan 60 almak için sözelden kaç net çıkarmam gerekiyor lütfen cevaplarınızı bekliyorum çok ihtiyacım var bu sınav hakkında hiçbir bilgim yok lütfen cevaplarınızı bekliyorum

 2. baran dedi ki:

  Meraba arkadaşlar. Ales sınavında mezun olduğumuz üniversite not veriyor mu? mesela ygs ye girdiğimizde okul puan veriyordu, Ales sınavında da aynı durum geçerli mi? Teşekkür ederi.

  1. iboshow dedi ki:

   Geçerli değil. Sınavdan aldığınız not geçerli sadece.

 3. DOYURDUNUZ dedi ki:

  Sizn yapacağınız sitenin ben ! Burada 87 diyor ben aldım 79.11

  ÖSYM ve Site yapımcılarının ellerine sağlık. İnsanları umursamadan iş yapıyorsunuz

  1. ahmet dedi ki:

   bu sitenin yapabileceği birşey değil ösym soruları kolay yapıp puanları düşürdü site sana ortalama bir puan verir sadece

 4. Gamze dedi ki:

  Sayısal 43 doğru 7 yanlış, Sözel 12 doğru 6 yanlış yapınca ÖSYM’deki karşılığı 71. Sorular önceki sistemde çok daha zordu ve sayısı fazlaydı. Buna rağmen daha yüksek puanlar aldım. Yeni sistemde soruları azaltarak kolay yapıp standart sapmayı yükselttiler. İnsanlar sınavda güzel yaptığını düşünsün heveslensin ama puanlar düşük olsun ki bir sonraki sınavlar için umutları baki kalsın ve daha çok sınava girsinler. Zekice… 120 de, 180 de lira iyi para tabi.

 5. İnci dedi ki:

  2019 -3 ALES açıklanan 76 ben hesaplıyorum 86. Tamam standart sapma var madem eyvallah ama herkes mi bu kadar şikayetçi olur. Gerçekten çok saçma.

 6. Revolter dedi ki:

  standart sapmanın ne olduğunu bilmeyen kişilerin ales’e girip yüksek yapmak istemesi, ne kadar acınası bir halde olduğumuzun en büyük ispatı.

  hadi bilmiyorsun, insan buraya sormaya utanır, google’a yazar öğrenir!

  1. Funda dedi ki:

   Ne saçmalıyorsun sen ya daha evvel hiç alese girmemiş birinin sınavla alakalı bilgisi olmayabilir. olayı bu kadar abartmaya gerek yok. Ayrıca yazınca ALES le ilgili standart sapmadan bahsetmiyor sitelerde bilmiyorsan öğren

 7. monroexx dedi ki:

  açıklanan 71 burada 76 gösteriyor.

  1. Gamze Ç. dedi ki:

   Hocam hesaplama motoru standart sapma dikkate alınmadan hazırlanmıştır. Sınavların standart sapması nedeniyle açıklanan puanlarda farklılık olabilir.

   1. saime dedi ki:

    standart sapma dediğiniz şey ales sınavında +- nedir acaba?

    1. Gamze Ç. dedi ki:

     Eski sınavlarda +- 2 civarında olurken son 1-2 yılda 7 puan değiştiğini bile gördüm. Sınavın zorluğuna/kolaylığına, giren kişi sayısına göre değişiyor.

     Sınavın şeklinin değişmesi de tahmin yürütmemizi zorlaştırıyor.

  2. Melitta dedi ki:

   Ales 2 icin hesaplama onceki sinavlardan farkliydi ornegin 38/11 sozel 1saysalla sozeli 76 getirdi buyuzden ales 2 hesaplamasi icin buradaki veriler dogrudur.Fakat 17 Kasimdaki hesaplama onceki kadar getirir mi bilinmez bakalim yasayip gorecegiz…

  3. Ömer dedi ki:

   açıklanan 68 burda 67 çıkıyor

  4. xx dedi ki:

   85.5 gösteriyor ama gelen puan 76 artık nasıl bir standart sapma olmuşsa netteki hiçbir puan hesaplama moturu sonuca yakın gösteremedi bu sınav

   1. Özlem dedi ki:

    Kaça kaç net yaptınız acaba

  5. Hmaras dedi ki:

   Bana da 74 gosterdi gelen ise 63 🙁

 8. said dedi ki:

  Bence buranın hesaplaması yanlış sonuç fazla çıkıyor.

 9. yasemin dedi ki:

  merhaba arkadaşlar buradaki puan hesaplama doğru sonucu veriyor mu buradaki hesaplamada 66 çıkarken başka yerde 48 çıkıyor. birileri yardımcı olabilir mi acaba lütfen.

  1. Gamze Ç. dedi ki:

   Hocam buradaki hesaplama standart sapma göz önüne alınmadan hazırlanmıştır. Standart sapmaya göre puanınızda değişiklik olabilir.

 10. Nurum dedi ki:

  Bu yıl sözel bölüm sorularıyla (yabancı kelimelerle dolu, sıkıcıydı), ve EA puanlama sistemi yüzünden bir sözel bir sayısal testine geçmekten başım döndü. Bu kadar çalışıp da 70 bile alamayacak olmamın sebebi soruları hazırlayanların tuzlarının kuru olmasıdır. Soruları yapan yapar mantığıyla hazırlamanmış olmasıdır (doğru düzgün soru sordunuz veya yeterli süre verdinizde biz mi yapamadık?). Ayrıca 2 gün oldu soru ve cevaplar yayınlanmadı, geçen sınavda 2 gün sonra yayınlamışlardı, yarın yayınlanır umarım ve umarım bunca karmaşayı önümüze sınav sorusu diye getiren kör mantıkları kendi başlarını yer…

 11. TOPUZ dedi ki:

  Düzeltilmeli bu gidiş. ALES

 12. zeynep özkan dedi ki:

  ben bu yeni sistemden hiçbir sey anlamadım….sözelden 10 yanlısım var 64 almısım…70 alırım diye dusunuyodum…eskı sistemde 70 ten asagı almıyodum….bu yenı sıstemde sözelcıler için matematık yapmakmı gerekıyo anlamadım

 13. sedat dedi ki:

  merhaba arkadaşlar daha önce girdiğim ales sınavlarımın geçerliliğini koruyup korumadığını nasıl anlayabilirim. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Gamze Ç. dedi ki:

   Girdiğiniz tüm ALES’ler 5 yıl geçerli.Yani 2013 İlkbahar ve sonrası şu an için geçerli.

  2. yeşim dedi ki:

   kaç yıl önce girdiğine bağlı. eski sisteme göre 3 yıl süreliydi şimdi ise 5 yıla çıkarıldı ales i kullanım süresi

   1. idil elifo dedi ki:

    merhaba . cealetimi maruz gorun. konuyla yeni ilgilenmeye basladim. neden sayisal 1 ve 2 olarak 2 ayri soru bolumu var. istedigimiz soru bolumunu cevaplaya biliyor muyuz ya da karma yapabiliyor muyuz. Ya da lisans onlisans olmak uzere iki ayri bolum mu.Kafamda deli sorular . Biri zaman ayirip yanitlarsa mutesekkir olurum 😊

 14. Bartu dedi ki:

  Merhaba, Eğitim fakültesi – Eğitimde Ölçme Değerlendirme alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Fakat lisansım Mütercim Tercümanlık. Yani alan dışı yüksek lisans yapacagım. Gerekli kişilerle hocalarla görüştüm boyle bir imkanım var, alese baglı dediler. Ama kac almalıyım bir bilgim yok. Lisans ortalamam 2.57 Çözdüğüm ales denemelerimin puanlarını hep bu siteden hesaplıyorum ve hep 85 üzeri hatta bazen 90-95 arası çıkıyor. Alesin önemi ne kadardır acaba bu puanla kabul edilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 15. Eren dedi ki:

  Hocam felsefe bölümünde araştırma görevlisi olmak istiyorum ancak bende pek fazla matematik yok. Bu sebeple acaba kaç almam lazım atanmak için.

  1. Eren dedi ki:

   Ayrıca yüksek lisans için bazı üniversiteler 70 ve altında ales puanı istiyorlar. Diyelim ki böyle bir puan alıp yüksek lisansa başladık daha sonradan yüksek lisans yapmış olarak araştırma görevlisi olunabilir mi? Umarım anlatabilmişimdir.

 16. ali dedi ki:

  benim sayısal doğrum : 16 yanlış : 3
  sözel doğru 29 yanlış: 4
  puanlarım : say: 63 söz : 63 EA : 64
  buraya giriyorum çok fark çıkıyor
  standart sapmadanmıdır nedir bilmiyorum

  1. Gamze Ç. dedi ki:

   Evet hocam standart sapmadan dolayı farklı çıkıyor. Hesaplama motoru standart sapma kullanılmadan hazırlandı.

 17. öss dedi ki:

  Ben konservatuvar türk halk müziği mezunuyum benim işim müzik enstrüman icra etmek ama malesef tutturmuşlar bir ales yds alanımızla ilgili sınav yapsınlar geçemezsem o zaman sorsunlar ama ben ve benim gibilerin hayatını geriye atan bir sistem malesef biz ne kadar konuşşakta devran bildiği gibi devam ediyor.

  1. mühendis dedi ki:

   Kaval mı çaldıracaklardı hepinize. saçma saçma konusmayın 200bin insan giriyor her birine branş sınavı nasıl yapılsın. Okudugunuzu anlayamıyorsanız bırakında akademisyen olmayın

   1. öss dedi ki:

    sayın mühendis bey anlıyorum ki sanatla tamamen yozlaşmış bir düşünceye sahipsiniz sizinle sistem hakkında konuşmaya gerek yok alanımızı küçümsemek yerine gelin o kavalı bağlamayı bir icra edin bakalım mühendislik yapmaya benziyormu biraz akadedemisyen zihniyetiyle düşünürseniz sanat ve yetenek gerektiren bölümlerde yds puanı ve ales puanının ön planda olmaması gerektiğini anlarsınız.

   2. Başka bir mühendis dedi ki:

    sanatı aşağıdakilerden hangisidirle ölçemezsiniz, bu yüzden müzikle uğraşanlar üniversiteye yetenek sınavıyla alınıyor. Yüksek lisansa da yetenek sınavıyla alınsalar ne var?
    Hoş bizim ülkemizde yetenek sınavı denildi mi akla “torpil” geliyor ama neyse…

    Yahu hiç mi çok sesli korodur, ne bileyim orkestradır, game of thrones un müziğini yapanları bile izlemediniz mi yahu, ben hayran kalıyorum

 18. sena dedi ki:

  Ales puanım 79 geldi. Aynı netleri buraya yazıyorum 85 çıkıyor.
  Ayrıca ales puanlama sistemi değişti ve bizden önceki girenlerin sınavları da 5 yıl geçerli önceki sisteme göre arkadaşımın netini yüzdeye vurursak benden az net yapmış fakat 88 almış benim ki ise 79.
  Onlar bizden öncelikli durumda oluyor puan sistemi yüzünden.

 19. kadir Kara dedi ki:

  ALES bence ölçü değil, akaemik yeteneğe sahip olan insanlar sırf matemetiği ve türkçeyi hızlı yapamıyor diye ziyan olup gidiyorlar.

  1. Recai Ünal dedi ki:

   Bence de öyle; bütünüyle doğru bir değerlendirme.

  2. sena dedi ki:

   Kesinlikle, sırf standart sapma yüzünden 3 puanla girmek istediğim yere giremiyorum. Puanım 77 geldi. Burada hesaplatınca 80.5 çıkıyor. Nedir bu standart sapma?

  3. Tuğba dedi ki:

   Benim anlamadığım tek bir şey var ; Ales ten 100 bile alsa ne fark eder ? Derse giren akademisyen öğrencilere Türkçe Matematik mi anlatacak ? Alakasız bölümler alakasız bölümlerde derse giriyor sırf ales notu iyi olduğu için.Örneğin ben iç mimarım. Ve idea ediyorum ; Türkiye de meslek anlamında kimsede olmayan tekniklerim var fakat , ales ten çok yüksek alamadığım için bir bir halı bölümü mezunu bile bizim bölümde ders veriyor , ben körelip gidiyorum.

  4. TOPUZ dedi ki:

   ÇOK DOGRU HOCAM. MALESEF BÖYLE

 20. Sevgi dedi ki:

  neredeyse 11 puan yanlış hesaplıyor

  1. sedat dedi ki:

   ayen ya hayaller buraya göre 78 gerçekler 69.98899. bari 70 olaymış

 21. shima dedi ki:

  universitenin gerekli belgeler bulumunde inglizce ogretmenlik doktora icin 60 sozal yaziyor ve sayisal poan istemiyor. simdi bu yeni uygulamada ben sadece sozel bolumune cevap verirsam ve yuzde yuz dogru olsa benim poanim kac olur? sayisal bolume cevap vermedigim icin poanimdan ne kadar kesilir?

 22. ali dedi ki:

  1. EA Puan ile SAY Puanın farkı nedır?
  2. Yüksek lisans Mimarlik bölümü için hangi sorılara cevab vermem gerekir ? ( Sayısal-1, Sayısal-2
  ,Sözel-1, Sözel-2)?
  3. ALES Puan Hesaplaması sonbahar dönemi için aynıdır?

  1. Gamze Ç. dedi ki:

   Şu an için yeni sisteme göre değil hesaplama motorumuz. Yakında güncellenecektir.

   Artık Sözel-1 Sözel -2 ayrımı bulunmuyor. Sözel ve sayısal bölümde 50şer soru bulunuyor. Herkes tüm bölümleri çözecek. Katsayılar farklı olacak. Yeni katsayılar şöyle; https://www.akademikpersonel.org/anasayfa/ales-gecerlilik-suresi-ve-katsayilar-belli-oldu.html

 23. sena sari dedi ki:

  ÖSYM’nin kılavuzunda acıkladıgı formülü mü uyguluyorsunuz? Arkadaki hesaplama algoritmasını merak ediyorum

 24. Hasan dedi ki:

  Böyleleri ile mücadele etmek çok daha basit ama :)))

 25. veli dedi ki:

  Hala neden acıklanmadı ALES sonucu…

  1. Gamze Çıplak dedi ki:

   ÖSYM’nin takvimine göre 8 Haziran’da açıklanacak.

 26. Meryam dedi ki:

  Biyoteknoloji mezunuyum sağlık bilimleri bölümünde yüksek lisans yapmak istiyorum eşit ağırlıklı mi test cozmeliyim bilen var mi lütfen

 27. zeynep ishakoğlu dedi ki:

  buradaki hesaplama doğrumudur bana netlerime göre yüksek geldi 41 nette 67 puan oluyor sizce mantıklımı

  1. kazım dedi ki:

   47.75 netim vardı sonbahar aleste, 69.8 aldım, burda 3 puan fazla gösterdi ösymye göre 72,8

 28. fatma dedi ki:

  saglık yönetimi bölümü mezunuyum bu alanda y. lisans yapmak istiyorum aleste hangi alandan soruları cözmem gerekli yada sadece türkçe yaparak kaç puan alabilirim acaba

  ,,

  1. mehmet fatih dedi ki:

   tercih listesinden istediğin bölümün hangi alan istediğine bakman lazım ona göre soru çözersin

 29. Burcu dedi ki:

  Ales puanının hesaplanması için yds ye başvuru gerekli midir?

  1. Recep Yavuz dedi ki:

   O şekilde bir şart bulunmamakta.

   1. kübra dedi ki:

    formasyon eğitimi için formasyon şartı aranmakta yds ye de girmek gerekir mi

    1. kübra dedi ki:

     pardon ales şartı aranmakta

 30. Cennet dedi ki:

  Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü Sözel bölümden 75 almışım kendi bölümümden hangi üniversitelerin yüksek lisans programlarına girme şansım var yardımcı olur musunuz

 31. Damla dedi ki:

  Ben arap dili okuyorum.Benim alanım hangisi olur?

  1. aktan dedi ki:

   Başvurmayı düşündüğünüz bölümle alakalı bir durum, eğer Arap dilinde yüksek lisans için soruyorsanız ALES sözel puanınız baz alınır.

 32. ASLI dedi ki:

  Ben 53 puan aldım ea dan fakat sözelden 64 almışım. sözel alandan tercih yapabiliyor muyum. bölümüm eşit ağırlık olarak görünüyor. lütfen çok acil yardım edin .

  1. aktan dedi ki:

   Bu, başvurmayı düşündüğünüz program ile alakalı bir durum. Programın hangi ALES puan türünden alım yaptığı zaten belirtilir.

  2. Murat dedi ki:

   Lütfen siz yüksek lisans yapmayın, 0 net yapan 50 puan alıyor zaten.

 33. Talu dedi ki:

  Hesaplama motoruna 4 yanlış 1 doğruyu götürmüş şekilde mi yazıyoruz yoksa ne kadar doğru ne kadar yanlışımız varsa hiç eksiltme yapmadan mı yazıyoruz. Şimdiden teşekkürler

  1. aktan dedi ki:

   Sadece doğru ve yanlış sayılarınızı yazacaksınız, kendisi hesaplama yapıyor.

  2. adnan dedi ki:

   okuduğunu anlamayan insanlar ales e giriyor

 34. Sema dedi ki:

  Arkadaslar sizce 18 sayisal 1, 26 sozel 1 ,22 sozel 2 netine sozelden tahmini kac puan gelir alese ilk defa girdim her sitede farkli gosteriyor puani .

 35. muhammet dedi ki:

  Bir mat 2 sorusu ortalama kac puan ? Buradaki puanmatihe gore 0.330 dogru mu bu peki? (ea icin)

  1. aktan dedi ki:

   Tam bir sonuç verebilmek için hesaplamaya standart sapmaların dahil edilmesi gerekiyor. Standart sapmalar da tam olarak açıklanmadığından tahmini bir sonuca ulaşılabilir.

 36. kocaağa dedi ki:

  merhaba sayın akademik portal ALES PUAN HESAPLAMASINDA DİPLOMA PUANIDA EKLENİYOR MU

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır eklenmiyor.

  2. mutat dedi ki:

   keşke eklense

 37. mutat dedi ki:

  arkadaşlar ben pazar günü yapılan ales e ilk kez girdim ama o kadar zor ki yetiştirmek mümkün değil.. çalışsan da fark etmez gibi geldi sorular bi acayip… 70 ve üzeri puana ihtiyacım var.. alanlar neler yapıyor acaba sorsam..

 38. eduardo dedi ki:

  robot küllü yanlış. EA cıyım. son 2 aleste aynı neti yaptım aşağı yukarı.. 23 sözel-1, 15 tane sayısal-1 netim var. say-2 ye dokunmadım. 2015-sonbaharda EA 67 geldi, 2016-ilkbaharda EA puanım 65 geldi. sorular aşırı zor ve standart sapma çok yüksek arkadaslar.

 39. Seval A. dedi ki:

  Merhaba, ben iktisat alanında yüksek lisans yapmak istiyorum fakat Sayısal 1 ve Sözel 1 bölümlerini çözdüm, Sayısal 2 çözmediğim için Ales puanımın hesaplanmama durumu olur mu?

  1. İsimsiz dedi ki:

   Hesaplanir fakat mat2’yi de cozenlerden daha az puan alirsiniz.

 40. Muhammet dedi ki:

  Merhaba şunu soracaktım örneğin bir sayısalcı sayısal puan türü için gerekli yerleri çözmüş ama sözel 2 çözmemişse bu kişinin sözel puanı hesaplanır mı ?

  1. Solo dedi ki:

   Hesaplanir. Ama sozel puani biraz dusuk gelir.

 41. Murat dedi ki:

  Şimdi bi deneme çözdüm 35 sayısal 1 den 33 sayısal 2 den ve 25.5 sözel 1 den net yapdım puanımı 86.534 gösteriyor bazı sitelerde ise 89 küsür gösteriyor abartılı mı acaba bu puanlar?

 42. niğde dedi ki:

  arkadaşlar bu hesaplama hangi dönem baz alınarak yapılıyor ben 2016 bahar döneminde yaptığım netleri buraya giriyorum 77 çıkıyor halbuki 81 aldım ??

  1. ayşe dedi ki:

   merhaba
   kac netle 81 almıştınız

   1. henry dedi ki:

    ben başka biriyim, ama ben de 2016 ilkbahar’da EA’dan 81 SAY’dan 80 almıstım o yüzden size yardımcı olayım.
    netlerim:

    MAT 1: 33D 1Y 6B
    MAT2: 16D 1Y 23B
    TÜRKÇE 1: 27D 8Y 5B

   2. niğde dedi ki:

    Sözel1 31 net
    Sözel2 24 net
    Sayısal1 3 net

 43. Emine dedi ki:

  Merhabalar, biyoloji öğretmenliği mezunuyum ve üzerin 2. üniversiteden 2 yıllık “Laborant ve veteriner sağlık” okudum. Laborantlıktan yüksek lisans yapmak için illa DGS’ye girip 4 yıla mı tamamlamam gerek? Yoksa ales’e girip hemen başvuru yapabilir miyim?

  1. akademikportal dedi ki:

   Başvuracağınız ensitünün koşullarına bağlıdır bazıları sayısal bölüm mezunlarının hepsini alabilir de.

 44. Hakan dedi ki:

  Mrblar yardımcı olursanız sevinirim.4 yıldır öğretim görevlisi yim. Son 3 yıldır da alese girmedim. Dil puanım da 66.25. Doktora programına başvuracağım fakat Alesten en az 70 istiyorlar.Acaba Alesten muaf mıyım.Tşkler

 45. GÜLDEN dedi ki:

  Merhaba işletme mezunuyum sosyoloji üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum hangi alanlara girmem lazım.

 46. Murat Hasekioğlu dedi ki:

  Benim burada anlamadığım konu; yüksek lisans yapmak için 55 puanın yeterli olduğu ifade ediliyor. Ancak hesaplama motoru boş kağıt verirseniz sayısaldan 37 puan alacağımız gösteriyor. Doğru mudur?

 47. Gülşah dedi ki:

  Merhaba ben sosyoloji lisans okuyup üstüne ales sınavına girerek psikoloji bölümüne yüksek lisans yapabilirmiyim ? yapabilir isem hangi puan türü ile yapmam gerekir ?

  1. psk. dedi ki:

   psikoloji yüksek lisans programları psikoloji mezunlarına dahi az gelecek bir kontenjanda. psikoloji okuyamayıp yüksek lisans yapmak isteyen başka bölümler gerçekten psikolojinin başına bela olmuş durumda.

  2. niğde dedi ki:

   ea puan türü

 48. Gülhan dedi ki:

  Merhaba ben lisans eğitimimi Hemşirelikte tamamladım.yüksek lisans yapıyorum.araştırma görevlisi olabilmek için ales sınavında hangi Alanda ki soruları çözmem gerekiyor.

  1. Aybüke Akay dedi ki:

   Hemşirelikten yüksek lisans yapmak için sayısal puan türüne ihtiyacınız var yani ales sınavında sayısal 1 sayısal 2 ve sözel 1 alnlarını doldurmanız gerekiyor

  2. Enes dedi ki:

   Yüksek lisans yapan bir insan zaten alese girmiş demektir.Ne saçma sorular soruluyor yahu

 49. sefa dedi ki:

  ales 90 alsam ne işe yarar

 50. hatice dedi ki:

  Merhaba ben ales sozelden 88 aldim ancak iletişim bolumunu tezli yuksek lisans icin seçebiliyor muyum? Ayrica tezli olanlarda da tezsiz gibi ucretler var midir? Bu kadar meblag yuksek midir

  1. hatice dedi ki:

   Alesin hangi bolumde oldugunu bulamadim cunku tesekkurler

 51. Adnan dedi ki:

  Ben de sözel 1 25 doğru 14 yanlis,
  sozel 2 14 dogru 14 yanlis
  2015 sonbahar: 68.777196 sözel

  ancak sitede 66.200 cikiyor

  1. Bsk dedi ki:

   Adnan Bey Sayısal Puanınız kaç gelmişti bu netler ile?

 52. Yavuz dedi ki:

  puanlama motorunuz dpğru sonuçların yanına bile yaklaşmıyor 2015 Ales netlerimi girdim 10 puan altını hesapladı.Hesapama motorunuzu tekrar gözden geçirmenizi öneririm

  1. MURAT dedi ki:

   HANGİ SİTE EN İYİ SONUCU VERİYOR?

 53. Şenol dedi ki:

  Mrb ben say 1 32 say 2 30 söz 1 30 netim var tahminen kaç puan gelir acaba ?

 54. Osman dedi ki:

  Ben sayisal 1 den 32 civari soru cozdum sayisal 2 dende 10 kusur devamina zamanim yetmedi, 55 almam gerekiyor herhangi bir puan turunden sizce mumkun mu?

  1. osman. dedi ki:

   benim adım da osman bende aynı netleri yaptım bu bir tesadüfmüdür 🙂 🙂

 55. hulya dedi ki:

  sözel mezunuyum söz 1 den ve söz 2 den 36 şar soru yaptım.yani 72 soru cevapladım.toplamda 12 yanlıs falan beklıyorum.80 alma ihtimalim nedir sizce ?

 56. busrakose dedi ki:

  merhabalar ben liseden ea mezunuyum fakat üniversitemi sözel alandan seçtim ilahiyat okudum ve şimdi yüksek lisans için ales e giricem ama hangi soruları çözüceğimi bilemedim :/

  1. berkant dedi ki:

   hangi bölümden yüksek lisans yapacaksan onu çözecen

 57. Nermin dedi ki:

  merhabalar.
  sınava kadar sürekli deneme yapıyorum. sözel 1 den 37 civarı, sözel ikiden 36 sayısal birden 9 . Başka siteler bu netlere 85 üstü hesaplıyor. Sizce ne kadar sapma olur. Sınavdan sonra şok olmak istemiyorum

 58. yaren dedi ki:

  Hesaplama sistemi çalışmıyor mu?

 59. GÖKÇEN BARIŞ BARIŞ dedi ki:

  MAYIS 2016 ‘ DA ALES ‘ E GİRECEĞİM.. SÖZEL DEN GİRMEK İSTİYORUM. SÖZEL GURUBUNDAN VE SAYISAL KISMINDAN SAYISAL 1 Mİ YAPACAĞIM ?. SÖZEL DEN VE SAYISAL 1 DEN EN AZ KAÇ NET BIRAKMALIYIM ?.
  YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM.
  SAYGILARIMLA.

  1. veysel dedi ki:

   sayısal 1 yapacaksınız onunda puanı yaklaşık olarak net bası 0,2 kaç tane yapabilirsen o kadar yap 😀

 60. Serhat dedi ki:

  Arkadaşlar merhabalar. Yeni sisteme göre ales yds not ortalaması vs. Yuzdelik dilimde Kaç etkiliyor?

 61. Ubeydullah Başak dedi ki:

  ea dan 70 almak için ne kadar yapmak gerekir? ilk girişimde 63 almştım. hangi kaynakları önerirsiniz?

 62. Nermin dedi ki:

  Sözel1 10 net sayısal bır 21 net say2 19 net 70 gelebılır mı sayısalda ve herkes sınav ıcın zordu dıyor..

  1. Saffet dedi ki:

   hayale kapılma o netlerle

 63. swtgrl dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben ea turunden puan istiyorum ama sinavda sozel1 fazla yaptim sayisala zamanim yetmedi sadece birkaç tane yapa bildim. sozel puanim iyi gelirse onu kullana bilir miyim? Yani sayisal1,2 den yapamasamda? Sozel 1 den 28 yaptim sayisala zaman yetmedi birkac tane yapa bildim ama yaparken sorulari net yaptigimi yani fazla yanlisim olmayacagini biliyorum 55 barajini gecebilir miyim? Ilk kez sinava girdim hic hazirlanamamisdim bide sure problemi yasadim.

  1. bigaripmuhendis dedi ki:

   Geç yazıyorum ama yeni gördüm mesajı.
   Hocam ALES’te bahsettiğiniz gibi bir 55 barajı yok. Ve eğer sadece sözel 1 yapıp, sayısal 1 ve 2’den neredeyse hiç işaretlemediyseniz çok zor yeterli bir puan almanız.
   EA puan türünde de Sayısal -2 ve Sözel 1 çözmelisiniz çünkü.

 64. Jeojeo dedi ki:

  Puan hesaplama motoru nerde ben ulaşamıorm

 65. birdost dedi ki:

  burdaki cıkan puana 3 puan ekleyın puanınız o dur.

 66. Sercan dedi ki:

  Selam kardeşim. Bu hesaplama doğrumu sence:)). 0 net çıkarsan bile 37 40 puan falan veriyor :))? cevap verirsen sevinirim

  1. salto dedi ki:

   benim nete 75 ea çıkarıyor ama 2015 puanım78.

  2. Pixlik dedi ki:

   Hasaplama doğru, Ales puanları çan eğrisi ile hesaplanır yani sizin kaç puan alacağınız sınava girenlerin aldığı puanlara göre değişiklik gösterir. Normal koşullarda insanların ortalama olarak yaptığı netin olduğu kısım 70 alır. Ortalamadan düşükseniz -30 luk bir dilimde yani 40 puana kadar düşer, ortalamanız yüksekse +30 luk yani 100 puana kadar yükselir. ( – net yapılınca hesap farklılık gösterir)

 67. Zeynep2 dedi ki:

  Motor nerede yahu?neden ulaşamıyorum ben? :/

 68. xxyt dedi ki:

  Teşekkürler, kolay gelsin.

 69. xxyt dedi ki:

  Merhaba, ben okul öncesi öğretmenliği 4.sınıf öğrencisiyim. Birkaç arkadaş ve bilirkişi saydığımız kişilerle görüşürken aramızda anlaşmazlık cıktı. Teyit etmek için soruyorum yardimci olursanız çok sevirim. Okul öncesi öğretmenliğnde yl için eşit ağırlık puan türüne bakmak gerekmiyor mu? Siteyi pek fazla inceleme firsatim olmadı daha önce bilgi verdiyseniz ve görmediysem afedersiniz. İyi günler.

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet Eşit Ağırlık geçerli Okul Öncesi için. Yani say1-say2 ve Söz1 çözeceksiniz.

 70. alessl dedi ki:

  2015 bahar netlerimi girdiğimde mayıstaki aldığım puandan 6 puan daha eksik gösteriyor..

 71. atilla dedi ki:

  Merhaba arkadaslar. Kasim daki ales giris belgeleri yayimlandimi? Sinava 2 haftadan az bir zaman kaldi. Yavastan metak ediyorum. Bilgisi olan varsa bilgilendirirsen sevinirim

  1. akademikportal dedi ki:

   Henüz yayınlanmadı.

 72. sstrunza dedi ki:

  Merhaba. Yedi iklim yayınlarının ales denemelerini çözerken şöyle bir şey farkettim. Bilgilerin olduğu kısımda SAY-1 bölümünde ALES-SÖZ için 0,4; ALES-EA için 0,4 ve ALES-SAY hesaplanmasında 0,3 katsayısıyla çarpılacaktır yazıyor. SAY-2, SÖZ-1 ve SÖZ-2 kısımlarının başında da aynı ibare var. Bir yanlışlık mı var? Yoksa, bu katsayılar sayısalcıların durumunu nasıl açıklıyor? Cevaplarsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

  1. akademikportal dedi ki:

   Onlar ham katsayılar yani ağırlı olarak hesaplanmamıştır.

 73. Ali dedi ki:

  2015 yeni sisteme göre diyor ama 2015 bahar sınavında aldığım sonuçları giriyorum 3 puana yakın fark çıkıyor. Doğru katsayı değil yani.

  1. akademikportal dedi ki:

   +- 3 puan oynayabilir hocam.

 74. Nisa dedi ki:

  Mrb ben işletme mezunuyum neler çözmem gerekiyor say1 say2 ve sözel1 deniyor, ama ben yüksek lisans programında sözel olan bi alan tercih etmeyi düşünüyorum bu durumda sözel 2 de çözmem gerekiyor mu? Cevap verirseniz sevinirim.. Şimdiden tşkler..

 75. Zeynep dedi ki:

  Cok haklisin8z bu acidan dusunmemistim

 76. Zeynep dedi ki:

  Tesekkur ederim

 77. Oğuz dedi ki:

  2011 ales 50’şer soru idi, bu ales 40’ar soru, o sebeple puanınız yüksek gelmiş

 78. zeynep dedi ki:

  merhabalar ben kamu yönetimi bölümü yüksek lisans mezunuyum . 2011 ales puanım 58 di. bu netlerle ales hesaplama motorundan tekrar hesaplama yaptım 73 cıkıyor. arada bır kac puanlık bir oynama olsa anlarım ama cok fazla fark var? o donem ki standart sapma desem yıne aradakı acği kapatmaya yetmez. cok sasırdım . aklına alternatıf gelen var mıdır bu konuyla ılgılı?

 79. Silan dedi ki:

  Neden herkese cevap vermiyosunuz

 80. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar , ben Türk Dili Ve Edebiyatı bölümünde okuyorum. Ales ‘te hangi puan türlerini çözmem gerekiyor.

  1. akademikportal dedi ki:

   Sözel 1 ve 2, Sayısal 1 çözeceksiniz.

 81. Tuğçe dedi ki:

  iktisat mezunuyum yüksek lisansıda sosyoloji üzerine yapmak istiyorum ea mı çözmem lazım

 82. Buket dedi ki:

  Tesekkurker Beni bilgilendirdiginiz icin ama Benm bolumunda saglik yonetimunde sayisal 1. 2 ya da sozel Oran bazinda ne kadar etkiliyor ogrenebimir miyim

 83. oguzT dedi ki:

  Siyaset bilimi ve kamu yonetimi mezuyum siyaset bilimi uzerine yuksek lisans yapmayi planliyorum aleste hangi bolumlerden sorumlu oluyorum yardimci olursaniz sevinirim

  1. TÜLAY dedi ki:

   siz o zaman eşit ağırlık girişlisiniz bu yüzden sayısal 1 sayısal 2 sözel 1 yapmanız gerekir.

 84. Silan dedi ki:

  Merhaba, sosyoloji mezunuyum Ea çıkışlı olduğumdan mat2 yerine söz2 yapmam durumunda nasıl bir puan farkı olur?

 85. Nur dedi ki:

  Merhaba, Aralık öyp atamalarında 2012 sonbahar ALES puanı geçerli olacak mı?

 86. Elf dedi ki:

  Sosyal hizmet lisans mezunuyum araştırma görevlisi olabilmek için ea puanımı söz puanımı geçerli acaba bilen varsa yardımcı olursa sevinirim

 87. buket dedi ki:

  Saglik yonetimi okuyorum aleste hangi alanlardan sorumluyuz

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 alanlarını çözeceksiniz.

 88. nazlı dedi ki:

  mrb felsefe mezunuyum ancak felsefe hem sözel hemde ea alıyor yüksek lisans başvurularında acaba cari alımlarda da mı böyle

  1. akademikportal dedi ki:

   Cari alımlarda EA puanına bakılıyor.

   1. nazlı dedi ki:

    teşekkür ederim

 89. aydın dedi ki:

  merhaba uluslararası ilişkiler mezunuyum aof den. tarihte yüksek lisans yapmak istiyorum. sayısalım kötü sadece sözel yaparak yapabilir miyim bir de tarihte yüksek lisans yapabiliyorum dimi?

 90. kubra dedi ki:

  Merhaba yiyecek içecek isletmeciligi mezunuyum aleste hangi bölümleri çözmem gerekir

 91. gizem dedi ki:

  meraba. ben mimarlık son sınıf öğrencisiyim. yüksek lisans yapmak istiyorum. yukarıda belirttiğiniz gibi sayısal oldugum için aynı durum benim için de geçerli mi

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet, say1-say2 ve söz1 çözeceksiniz.

 92. bedirhan dedi ki:

  istanbul üni. gazetecilik okuyum hangi bölümler üzerine yüksek lisan yapabilirim

 93. elif dedi ki:

  biyoloji mezunuyum gastronomi üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum aleste hangi alanları çözmem gerekiyor

  1. ADEM dedi ki:

   sayısal olduğu için sayısal 1 ve 2 ile sözel 1 i çözmeniz yeterlidir.

 94. Sweet Girl dedi ki:

  Merhaba.Ben maliye bölümü mezunu olacağım bu sene.Mayıs ayında ales sınavına gireceğim.Bilmek istediğim şimdi bende eşit ağırlık mı oluyor bide öyleyse ben sözel 1 , sözel 2 ve sayısal 1 i cevaplaya bilir miyim ? Yani sayısal 2 ni cevaplasam olur mu sözel 2 puanım hesaplanıyor mu , geçerli olacak mı? Eşit ağırlıkta eşit oluyor mu puanlar?Şimdi ben sayısal 2 yerine sözel 2 yaparsam puanım geçerli oluyor mu?

 95. sevgi b. dedi ki:

  Çeko mezunuyum yüksek lisans için sözel den girdim oyp için ales ten yine sözel mi yapmam gerek yoksa EA mi ?

 96. abdullah dedi ki:

  merhaba arkadaşlar eşit ağırlık mezunuyum sözelden girmek istiyorum ales sınavına ..söz 2 puanı hesaplanıyor mu…yani katıkısı yok derken hesaplanmıyor mu…ve kendi alanıma göre daha mı az hesaplanıyor yüzdelik olarak

 97. Asyam dedi ki:

  Slm arkadaşlar Ales soruları bir dönem kolay bir dönem zor hazırlanıyor ya genelde öyle bir durum oluyor sizce önümüzdeki Ales kolay mı olur zor mu tahmini olan var mı?

  1. Nejla dedi ki:

   genelde güz dönemi daha kolay oluyormuş bahar dönemi zor

 98. bahar dedi ki:

  Ales puan hesablamaq uchun

 99. yunus dedi ki:

  Arkadaşlar ben Uluslarası İlişkiler Mezunuyum Siyaset Bilimi’nde tezli yüksek lisans düşünüyorum siyaset bilimi sözel mi eşit ağırlık mı net bi bilgim yok ben tam olarak hangi puan türünden ne almalıyım net bilgisi olan varsa cevap verebilir mi lütfen ve ayrıca özel ünv’ler de taban puan genelde kaç oluyor. Şimdiden teşekkür ederim

  1. cefa dedi ki:

   siyaset bilimi devlet üniversitelerinde EAdır ama özellerde sözelden de alabiliyor özel üniversitelerde tahminimce 65-70 arası yerleşirsiniz.

 100. tanzimat dedi ki:

  ALES SORULARININ HEPSİNİ ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİNDE GÖREBİLİYORSUNUZ. SORULARIN CEVAPLARINI MERAK EDEN ARKADAŞLAR. SORU NUMARASININ ÜZERİNE TIKLAYIN. SORU VE CEVAPLARI GÖRÜN

 101. ahmet dedi ki:

  arkadaşlar EA 69,917 ile öğretim görevliliğine başvuru yapabiliyor muyum acaba? Yönetmeliğe göre 70 şartı var ama yine de bir öğrenmek istedim

 102. merve dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, ales sözel den 80 aldım gazetecilik mexunuyum. Gazetecilik alanında öyp ataması istiyorum. Bi arkadaşım bizim okul ea ile alıyor dedi morr

 103. Esra dedi ki:

  Arkadaşlar ben de Türk Dili Edebiyati mezunuyum deneme mahiyetinde girdim. Mantık soruları kolaydi diyorum bende ama bazen kolay diyoruz celdiricisi kuvvetli sorulardan oluşmuş bir sınav ise bu kolay kolay deyip yapmamış olabiliriz. Ben sayısal sadece 3 soru cozebildim.insallah hepimiz iyi sonuçlar alırız.

 104. Worzel dedi ki:

  Son 2 yılda sınavda yaptığım netlerle/aldığım sonuçlarla yukarıdaki motorun verdiği sonuçları karşılaştırdığımda standart sapmanın 5, 4, 2 puan olumlu yönde etki ettiğini görüyorum, umut verici doğrusu..

 105. hacı dedi ki:

  Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Geçen yıl sözelden 93 puan almıştım. Bu yılki sınav daha kolaydı, sonuçların açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. hoca dedi ki:

   Dalga mı gecıyorsunuz kendınızı tatmın mı edıyorsunuz anlamadık gıttı. 93 aldıysan ne halt etmeye sürtüyorsun buralarda bır baltaya saplanamadın mı?

   1. hacı dedi ki:

    Bu yaz dönemi başvurularımı yapacağım. Geçen yıl kısmet olmadı malesef. Dediğin gibi henüz saplanamadık .)

 106. Hilal dedi ki:

  Sınavda sözel 1 sözel 2 yi yaptım ama vaktim yetmedi sayısal 1 ve 2 den toplamda 5 soru yaptım sanırım acaba 55 barajını geçebilir miyim ???

  1. aysegül dedi ki:

   öncelikle 4 gruptan bölümüne göre 3 tanesini çözmen gerekiyordu. sözelcisin sanırım . söz 1-2 ve say1 yapman gerekir

   1. aysegül dedi ki:

    ve sözeller iyi gelirse 55 i rahat gecersin 🙂

 107. Ayşegül dedi ki:

  Sınıf öğretmeniyim eşit agirliktan girerdim hep son sınavda 83.5 ea aldım bu sefer sozelden girdim 120 soruda 106 soru isaretleyebildim yetistiremedim fazla calismamistim umarım iyi bir puan gelir herkesin gönlünce olsun

 108. mehmet sari dedi ki:

  arkadaşlar, ben eşit ağırlıklı alandan girdim. yani say1,söz1 ve say2 yi çözdüm. tüm sözel mantık sorularını yaptım standart sapmada fark eder mi?

  1. Mehmet Yetim dedi ki:

   Evet fark eder ancak bu sınavda biraz daha az fark eder çünkü sözel mantıklar aşırı kolaydı. Yine de sözel mantığa zaman yetiştiremeyen çok veya öylesine sınava girenlerin çoğu sözel mantıklarla uğraşmıyor. 2014 sonbahar sınavında sözel mantıklar 3 bilinmeyenli çıkmıştı, o sınavdaki kadar katkısı olmasa da yine etkisi olur diye düşünüyorum 🙂

   1. yaşar dedi ki:

    Mehmet Yetim hocam sınav sonucunuzun resmini burada paylaşın lütfen 🙂 Görelim bakalım ne kadar kolaymış 🙂 Ayrıca sözel mantık soruları da kolay değildi …

    1. Hasan dedi ki:

     Bu seneki mantık soruları son 3 senenin en kolayıydı.

     1. Bett dedi ki:

      Gerçekten son üç diyemem ama son iki seneye göre sözel 1 soruları basitti; basit demiyorum son iki seneye göre basitti diyorum sınıf öğretmenleri sorusu, hafta sonu yapılacak etkinlik sorusundan daha basitti,etkinlik sorusu standart sapmada daha etkili olacaktır diye umuyorum

 109. ŞÜKRÜ dedi ki:

  görüyorum ki sınav mantığını hala çözemeyen arkadaşlar var ben şu bölümüm ne çözeceğim bu bölüm hangi alanı çözecek vs bölümün önemi yok sayısal girişle mi alıyor sözel girişlemi alıyor bunu bilin yeterli eğer edebiyat okudunsa sözelsin tıp okuduysan sayısalsın arkadaşım sayısalcılar aleste say 1 say 2 söz 1 i çözer sözelciler söz 1 söz 2 say 1 i çözer ama şunu unutmayın yaklaşık %85 %89 aralığında puan kendi alanınızdan gelir örn: sözelciler söz 1 40 net söz 2 40 net yaparsa zaten 89-90 civarı not alır 10 puanda say1 40 sorusundan gelir yani önce emin olarak kendi alanınızı çözün süre kalırsa sayısalcılar sözel1 e sözelciler sayısal 1 e geçsin.

 110. sami dedi ki:

  geçen seneki netlerimi yazdım 5 puan düşük hesaplıyor. Bu kadar sapması normal mi?

 111. hüso dedi ki:

  acil yardım söz1=23 net say1=28 net say2=20 net kaç gelir fikri olan varmı

  1. serooo dedi ki:

   70 üstü gelir

  2. ahmet can yakışır dedi ki:

   40 gelir.

 112. taner dedi ki:

  arkadaşlar sözelciğim, sadece sözel soruları çözmeyi düşünüyorum olurmu acaba?

  1. ŞÜKRÜ dedi ki:

   sözelcilerin sözel 1 sözel 2 ve sayısal çözmesi gerekiyor zaten dostum sayılsal 1. i çözersen 10 puan da ordan geliyor sözel 1 ve sözel 2 den zaten ortalama 88 90 arası puan geliyor eğer yeterliyse bu puan sayısala hiç dokunma sözelin netini yüksek tut yeter

 113. ömer dedi ki:

  Merhaba ben askerlik 2 yıl tehir için herhangi bir bölümü yazacam. Şu an hekimin. Say1- say2 söz1 yapacağım deme?

  1. sk dedi ki:

   Ağa sen önce Türkçe konuşmayı öğren.

   1. ŞÜKRÜ dedi ki:

    hekim isen sayısal bölüm mezunusun demektir say 1 say 2 söz 1 yapacaksın

 114. hava dedi ki:

  40ar soruya göre hesaplama yapıyor gibi, test ettiğim kadarıyla bi sorun görünmüyor. Ales de inşallah emek israfimiz olmasın

 115. Umut dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, çok ciddi bir yanlış var sistemde. Sınavda her bölüm 50 sorudan oluşmakta. Lakin sistem her bölüm için 40 soruya tamamlanmasını bekliyor. Baştan savma ve yalancı olmuş. Umarım gereği yapılır.

  1. akademikportal dedi ki:

   Yaklaşık 2 senedir ALES’de her bölümde 40 soru sorulmaktadır.

 116. Yunus dedi ki:

  Sözel puanını 5 eşit ağırlık puanını 10 puan eksik hesaplıyor

 117. recep dedi ki:

  beden eğitimi ve spor öğretmenliği mezunları hangi alanı çözecekler bilgisi olan var mı ?

 118. eyizmer dedi ki:

  ALES puani nasil hesaplicaz goremiom. Diploma puanim 3.70

 119. murat dedi ki:

  mrb arkadaşlar. Ankara Turgut Ö. Ü işletme mezunuyum dip not 3.30 yüksek lisans için söz1 ve söz2 60 net say1 say2 15 net kaç ea puanı yapar ?

 120. Emir dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba.

  Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Sanatları bölümü mezunuyum. Ales’te hangi bölümden çözmem gerekiyor. Kesin bilen birisi varsa yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler.

 121. elif dedi ki:

  Ales te her site farkli puan hesapliyor katsayilar nedir ? Ales puani nasil hesaplaniyor bilen varmi ?

 122. Ahmet Faruk Kahya dedi ki:

  Merhaba, ales denemesi çözüyorum puanımı görmek istiyorum en gerçekçi hesabı nerde bulabilirim ?

 123. fikret kozan dedi ki:

  arkadaşlar mrh, anadolu üniversitesi işletme bölümü mezunuyum ales’ten hangi alan sorularını çözmem gerekiyor

  1. akademikportal dedi ki:

   Say-1,Say-2 ve Söz-1 çözeceksiniz.

  2. barış dedi ki:

   hangi alana başvuracaksan o alanın aldığı alanın puanına göre soru çözeceksin.

 124. eda narin dedi ki:

  merhaba güzel sanatlar mezunuyum hangi alanı yapmalıyım

  1. akademikportal dedi ki:

   Özel yetenekle alım yapan bölümler için herhangi bir alan yeterlidir.

 125. zehra dedi ki:

  http://www.ankarakafasi.com da ales ile ilgili güzel bir e-kitap var arkadaşlar bilginize.

 126. nadir dedi ki:

  selam.benim fakultem siyasal bilimlerdir,hangi alani yapcam esit agirlikmi??

 127. Dadaş dedi ki:

  bn lisede eşit ağırlık ünicersitede İİBF nin siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden mezunum aleste neleri çözmem lazım

 128. hakan dedi ki:

  Merhabalar, ben bu sene ilk defa Alese müracaat ettim. İktisat Mezunuyum Eşit Ağırlık ortalamamın 55 ve üzeri olması gerekli hangi alanlarda soru çözmem benim için daha faydalı olacaktır. Teşekkürler.

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1 ve Söz1 size yüksek puan getirecektir vaktiniz kalırsa Say2 çözünüz.

 129. mina dedi ki:

  merhaba ben lisede sayısal mezunuyum ama universite sahne ve gösteri sanatları bölumu ve sinema tv okudum. şiğmdi öğretim görevlisi olmak için ales e gireceğim herhangi bir bölumden 70 ve ustu yapsam geçerli oluyor mu yoksa illa sayısal mı yapmak zorundayım ? teşekkürler.

 130. ASENA ÇALIŞ dedi ki:

  mrb ben Sosyal Bilgiler mezunuyum sözelden girmek için ne yapcam..

  1. akademikportal dedi ki:

   Sözel1, Sözel2 ve Sayısal 1 çözeceksiniz.

 131. sibel dedi ki:

  Çözmeniz gereken bölümlerin dışında bölüm çözerseniz asıl istenen puan türünüz düşük gelir, gerekli olmayan alanlar yüksek gelir, bunun yüksek olması da bi işe yaramaz çünkü bölümün sizden istedgi alandan puan almanız gerek. Zamanında ben de baya araştırmıştım. En iyisi yapamıyorum demeyip oturup bigüzel çalışmak bence:)

 132. ebru dedi ki:

  Merhaba.ales puanları 2 yıl mı yoksa 3 yıl mı geçerli acaba ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli

 133. fgn dedi ki:

  merhaba ben iktisat mezunuyum say1 say2 ve sözel1 çözmem gerekiyor galiba ama sayısalım çok ii değil söz 1 2 ve say1 çözsem bana ne gibi bi dezavantajı olur?

 134. sibel dedi ki:

  İlk önce akademik anlamda bişey yapcaksanız bölümünüzün yüksek lisans için alesten hangi puan türünü istedigini ógrenın, örn ea mı sózel mi. Her üniversitenin ve bölümün yüksek
  lisans doktora gibi programlarda belli bi istedigi alan türü ve puanı oluyor. Bunu da okulunuz hangi enstitüye baglı ise sayfasına internetten girin, orada bölümlerin oldugu bi seçenek olmali orada yazıyor olmalı, oradan ögrenebilirsiniz, en azından bizimki öyle.

 135. canan dedi ki:

  bnm hesaplarıma göre 81 puanım var sağlık kurumları işlemeciliği marmara üniversitesine girebilir miyim

 136. muhammet dedi ki:

  Arkadaslar sadece sozel 1-2den toplam 60 65 net yapmak 70 ve ustu aldirirmi marmara universitesi siyasal bilimler icin yeterli olurmu yardimci olun lutfen

  1. ŞÜKRÜ dedi ki:

   65 yeterli yaklaşık 75 civarı gelir

 137. Kaan dedi ki:

  Merhaba hukuk fakultesi mezunuyum kamu hukuku alaninda yüksek lisans yapmak istiyorum hangi alanlarda soru cözmem gerekir tesekkur ederim

 138. yonca dedi ki:

  Mrb ben edebiyattan mezun olucam alesten hangi alanı yapcam

  1. HAKAN dedi ki:

   elbette sözel 1-sözel 2 ve sayısal 1 yani ales-sözel puan önemli

 139. mustafa dedi ki:

  Merhaba arkadaslar,mimarlik son sinif ogrencisiyim mimarlik alaninda yuksek lisans yapmak istiyorum alesten hangi bolumleri cozmem gerekir kac puan almaliyim

 140. seda dedi ki:

  Alan dışı yüksek lisans yapıldığında o alanda öğretim görevlisi olunabilir mi

 141. dadaş dedi ki:

  Sosyoloji okuyan arkadaş söz 1
  say 1 say 2 testini çözeceksin

  Ortalama konusuna gelince ales için 2.50 üzeri olmasi yeterli ancak rakiplerini de hesaba katarsak ort ne kadar yüksek olsa seni için o kadar iyi olur

 142. Ceyda dedi ki:

  Mrb ben Hemşirelik Fakültesi 4.sinif öğrencisiyim tezli yüksek lisans yapmak istiyorum aleste hangi kısımları çözmem gerekecek?

  1. Faith dedi ki:

   Merhaba Ceyda;
   Bölümün sayısal olduğu için sayısal 1, sayısal 2 ve söz1 alanlarını çözmen gerekiyor.

 143. Emre dedi ki:

  Merhaba. Ben tarih bolumunden mezun olacagm ales te hangi bolumu cozecegm

  1. ŞÜKRÜ dedi ki:

   söz1 söz2 say 1

 144. HANİFE dedi ki:

  merhaba ben konaklama işletmeciliği mezunuyum. ales te hangi bölümleri yapmalıyım?

  1. akademikportal dedi ki:

   Eşit Ağırlık yani Say1, Say2 ve Söz1

 145. selma dedi ki:

  merhaba
  ben ilahiyat mezunuyum. alese girmek istiyorum. kafam çok karışık… hangi puan türüne ağırlık vermem lazım

 146. Musa dedi ki:

  Merhaba, Mütercim Tercümanlik mezunuyum ve iltetisim, uluslararasi iliskiler, siyaset bilimi ya da kamu yönetimi bölümünde yüksek lisans yapmak istiyorum. hangi puan türünü dikate almam gerekiyor?

 147. muhammet dedi ki:

  Merhaba ben siyasal bil.kamu yonetiminde tezli yuksek lisans yapmak istiyorum alesden sadece sozel puanimla marmaraya gidebilme sansim varmidir tesekkurler.

 148. ada dedi ki:

  Merhaba ben iktisat mezunuyum alese girdim sözel puanım 92 iktisat mezunuyum diye illa ki ea dan alan bölümlere mi başvurmam gerekiyo sözelden de alan programlara başvurabilir miyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

 149. Senem dedi ki:

  Merhaba,gida muhendisiyim,turizm isletmeciligi tezsiz yuksek lisan ogrencisiyim,tezliye gecme karari aldim.Ales te hangi kisimlari cozmem yeterli?en az kac puan gerekir

  1. Ali dedi ki:

   ales sınavında sayısal 1 sayısal 2 ve sözel 1 kısmını çözmeni gerekecek siz matematik 1.bölümü sıkı tutun sayısal 2 çok fazla etkisi yok başarılar

 150. Erhan ÇELİK dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar; Sineme ve Televizyon öğrencisiyim yüksek lisans için neler yapabilirim.

 151. anıl dedi ki:

  anıl
  merhaba.ben işletme mezunuyum finans alanında yüksek lisans yapmak istiyorum.say 1,say 2,söz 1,söz 2 puan türlerinden hangilerini çözmem gerekir.

  1. alper dedi ki:

   sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1

 152. mehmet dedi ki:

  merhabalar arkadaşlar ben sosyoloji okuyurum ben alesten hangi alanı yapacam ve master yapabilmek icin en az ortalamam kac olması gerekiyor

  1. Zeki dedi ki:

   Sözel – tezli olması için en az 55 almalısın

 153. zeynep dedi ki:

  Merhaba.felsefe mezunuyum ales te ea ,söz 1,say 1,say 2 çözcem .peki söz2 puanı ile de öyp den yerlesmem mümkün mü cevap evet ise bu bölümler neler.

 154. Elvin dedi ki:

  selam bana sozel sonucu lazim sayisal yazmasamda olurmu?

 155. Namik dedi ki:

  Merhaba ben kamu yonetimi mezunuyum hangi puan turunden sinava girmeliyim.

  1. akademikportal dedi ki:

   Eşit Ağırlıktan gireceksiniz. Say1-Say2 ve Söz 1 çözeceksiniz.

 156. muhammet dedi ki:

  selam bn kamu yonetimi okuyorum bitirip master yapmak istyrm siyasal bilimlerden alesden sozelemi agirlik vermem gerekiyo bi sorum daha olacak siyasal bil.de yds zorunlumu tesekkurler

 157. Refiye merve dedi ki:

  Merhaba liseden eşit ağırlık çıkışlıyım. Lisans eğitimim sağlık yönetimi üzerine hangi puan turu üzerine çalışmalym

 158. Alper dedi ki:

  Liseden myo sayısal puanla girdim bitirdikten sonra lisans tamamlama ile 2 yıl okuyarak 4 yıllık işletme bitirdim hangi puan türünden hazırlanmam gerek…alese

 159. irem dedi ki:

  Ben ingiliz dili ve edebiyatı mezunuyum ales de hangi puan türlerini çözmem gerek bir de ayrıca yds den de puan almam gerekli mi

  1. akademikportal dedi ki:

   Siz SÖZEL alanı çözeceksiniz. Söz1-Söz2 ve Say1, YDS ÖYP için gerekli değil başvuruda ama sonrasında gerekli o yüzden alabilirseniz iyi olur.

 160. Abdul dedi ki:

  LISE EA ÇIKIŞLI YIM BESYO MEZUNUM ales de benim için hangi puan onemseniyor ? özel yetenek çıkışları için fark eder mi ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Özel yetenek sınavı ile alan bölümler için herhangi bir ALES puanı geçerli olacaktır.

 161. nihat öner dedi ki:

  Ben 1988 de Siirt eğitim yüksekokuluna iki yıllık olarak girdim. 1993 te 4 yıllık fakülte mezunu olarak bitirdim. İrademiz dışında dört yıllıklara katılarak bitirdik. yükseklisans yaptım. şimdi bir yüksekokula öğretim görevlisi olmak üzere Alese gireceğim. benim kabul puanım eşit ağırlık mı yoksa sözel bölüm mü olacak. girmek istediğim alan okul öncesi bölümü.

 162. Şeyma dedi ki:

  Lisans eğitimine eşit ağırlıktan girdim fakat artık bölümüm sözel bölümüyle alıyor, bu durumda ne yapmam gerek neye yönelik çalışmalıyım?

  1. akademikportal dedi ki:

   Puan türü değişen bölümlerde başladığınız alan ile akademizyen olabilirsiniz yani Eşit Ağırlık ile.

 163. ERDİNÇ dedi ki:

  merhabalar Ben sosyal hizmet bölümünde mezun olacağım ales’te E.A puanı mı gerekiyor ?

 164. beyda dedi ki:

  Cevabınız için çok teşekkür ederim

 165. Kübra dedi ki:

  Merhabalar,seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği bölümünden mezunum.EA’dan söz1,2 mat1 çözmem yeterli midir?

 166. beyda dedi ki:

  Merhaba ben iktisat mezunuyum ea çözcem söz1 say1 ve say2 yani söz 2 puan getirmez diyorlar ama ea puanıma mı Bişey getirmez yani çözsem söz puanıma katkısı olur mu yoksa ona da mı katkısı yok

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır EA ye hiç bir şey getirmez yalnızca SÖzel puanınız da hesaplanır.

 167. mert dedi ki:

  Sosyal bilgiler öğrt okuyorum hangi alanı çözmek gerekiyor?

 168. kemal dedi ki:

  güvenlik bilimleri fakültesi bölümünden mezun olacağım hangi bölümden girmem gerekiyor ….

  1. ARİF BABA dedi ki:

   LİSANS EĞİTİMİNE HANGİ ALANDAN GİRDİYSENİZ O ALANDAN GİRMENİZ GEREKİYOR.

 169. hamit dedi ki:

  merhaba güzel sanatlar fakültesi seramik bölümünü okuyorum aleste hangi alanları çözmem gerekiyor?

  1. akademikportal dedi ki:

   Özel yetenekle girdiyseniz herhangi bir alanı çözebilirsiniz.

 170. Birkan dedi ki:

  Merhaba, Yurt dışında uçak gövde motor lisans bölümünü bitirdim. Eğitim dilim Rusça’ydı. Bulunduğum şehirdeki üniversitenin Makine Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapmak istiyorum. ALES ten hangi bölümleri çözmem gerekiyor? Başka bir sınava ( İngilizce ) girmeme gerek var mı ?
  Teşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   SAy1-Say2 ve Söz1 çözeceksiniz, ingilizce için ise üniversiteye göre değişmektedir nereye başvurmak istiyorsunuz.

   1. Birkan dedi ki:

    Gaziantep üniversitesine başvurmak istiyorum

 171. ahuela dedi ki:

  iyi günler hemşirelik bölümü 3.sınıf öğrencisiyim hangi alanları çözmem gerek ve 2015 ales sonbahar dönemi için sorumlu tutulan konu müfradatlarını nereden öğrenebilirim.

 172. helin dedi ki:

  Merhaba okul öncesi ogretmenligi okuyorum,som senem,aleste hangi bolum oluyorum,hangi dersleri yapmaliyim?

  1. akademikportal dedi ki:

   Eşit Ağırlık oluyorsunuz. Say1, Say2 ve Söz 1 çözeceksiniz.

 173. Atakhan dedi ki:

  Bilişim bilimi bölümü mezunları sayisl agirlikli mi calişmalı

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet, Özellikle Say1 ve Say2 puan getirir.

 174. özlem dedi ki:

  Merhaba Kamu Yönetimi mezunuyum Kamu Yönetiminden Yüksek Lisans yapabilmem için hangi alanlardan soru çözmeliyim.

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözmelisiniz.

 175. Oya dedi ki:

  Yurt dışında grafik bölümünü bitirip yökten lisans denkliği aldım. Ales te hangi soruları çözmem gerekir ve puan hesaplarken hepsi eşit mi hesaplanır?

  1. akademikportal dedi ki:

   Grafik Türkiyede özel yeetenekle alıyorsa herhangi bir alanın puanını kullanabilirsiniz.

   1. Oya dedi ki:

    Sözel 1-2 ve sayısal 1-2 den herhangi birini yapıp daha sonra herhangi 1 bölümde yüksek lisans yapabilir miyim?

 176. Architecte dedi ki:

  Fransadan Yüksek mimarım , akademisyenlik için , ALES te hangi bölümden giricem ? Ve kaç puan ile yerleşebilirim ? Hangi bölümlerden çözmeliyim? YDS puanı da Ales’e mi ekleniyor ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Merhaba, Sayısal alandan gireceksiniz. Say1-Say2 ve Söz1 çözmelisiniz. YDS en az 50 almanı zlazım cari kadrolar için ancak ÖYP ile yerleşmek istiyorsanız YDS’ye ihtiyaç yoktur.

 177. busra dedi ki:

  Besyo rekreasyon bolumu öğrencileri ales de hangi bölümden sınava giriyorlar?

 178. nisan dedi ki:

  Uluslararası İlişkiler mezunuyum.Alese girmek istiyorum,Aleste hangi bölümdeki soruları çözmem gerekiyor?

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözmelisiniz.

 179. Finansçı dedi ki:

  İşletme meZunu için hangi alanları aleste çözmeliyiz?

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözmelisiniz.

 180. Betül dedi ki:

  İktisat son sınıf öğrencisiyim. Uludağ üniversitesinde yüksek lisans yapmak istiyorum. Aleste hangi bölümleri çözmem gerekir. Bide ALES 70 yds 50 yeterli olur mu ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözmelisiniz. ALES ne kadr yüksek olursa şansınız o kadar artacaktır.

 181. youusef dedi ki:

  Beden egitimi mezunuyum Hangi bölüm mezunu olmus oluyoruz eşit agırlıkmı sözelmi sayılsamı ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Özel yetenekle girdiyseniz herhangi biri kabul ediliyor.

 182. mine dedi ki:

  sozelden ales e girecegim matemstik bir den hiç yapamasam sozelden 55 -60 net yapsam 70puan almam yeterli mi

 183. mihriban dedi ki:

  sınıf öğretmenliği bölümü hangi aleste hangi alanları çözmeli?

  1. akademikportal dedi ki:

   Eşit ağırlık yani say1-say2 ve söz2 çözmeli.

 184. Yusuf dedi ki:

  Metalurji ve malzeme mühendisliği okuyorum bu yıl inşallah Ales’e gireceğim 4 tane sınava girdim diyelim 2015-2016 sonbahar ve ilkbahara şimdi ben 3 girdiğimden en Yüksek aldım diyelim ama 4.ye girdim puanım 3 ü Sınavdan düşük oldu diyelim hangisi sayılacak sonuncu mu yoksa en Yüksek aldığım teşekkür ederim

 185. ahmet dedi ki:

  ziraat mühendisliği için hangi ales puanı gerekiyor. hangi bölümleri çözüyoruz.?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sayısal gerekiyor, SAY1-SAY2 ve SÖZ1 çözüyorsunuz.

 186. efterya dedi ki:

  maliye bölümü öğrencisi ales hangi alanları çözmeli?

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 Çözmeli.

 187. ERGİN dedi ki:

  merhbalar bi konuda yardıma ihtiyacım var. işletme mezunuyum ve 8 yıl mesleki tecrübem mevcut. yüksek okullarında mesleki alanda ders vermek istiyorum. yüksek lisans yapmalımıyım yoksa iş tecrübesi ders verebilmek adına yeterli geliyormu. ve aless sınavına girdimmi hangi türden 70 puan geçmem lazım. teşekkür ederim.

 188. astro dedi ki:

  Ales puanı denilince Eşit ağırlıklı puan mı oluyor, sayısal puan mı oluyor , sözel puan mı olyor ??? Örneğin Konservatuvarlar da yüksek okul kısmında hiç sayısal ders (matematik, fizik ,kimya vs.. ) yoktur. Konservatuvar mezunları kendi branşlarında (müzik,bale , tiyatro ) bir işe girerken,sözel puan mı isteniyor eşit ağırlıklı puan mı sayısal puan mı isteniyor.??? Kaç puan yeterli olur?

  1. akademikportal dedi ki:

   Konservatuar ve özel yetenek sınavı ile akademik alım yapan üniversite mezunları için herhangi bir ALES puan türü yeterlidir.

   1. astro dedi ki:

    hocam herhangi bir ALES puan türü yeterlidir peki tamam da en az kaç puan gerekiyor , 50 puan yeterli olur mu mesela Ankara Opera’ya kadrolu bir müzisyen olmak için başvurduğum zaman. ?
    ayrıca YDS puanı da isteniyor mu ?(Ben Ankara Devlet Konservatuvarını 2014 te bitirdim . kadrolu maaşlı olarak bir işe başlamak niyetindeyim ?)

    1. akademikportal dedi ki:

     Merhaba 70 lazım herhangi bir puan türünden. YDS’de en az 50 olmalı ancak bu dediğimiz akademik kadro sınavları içindir. Kadrolu müzisyenlik için maalesef bilgi veremiyoruz 🙁

 189. pınar dedi ki:

  Klinik psikoloji yüksek lisansı için aleste hangi puan türüne bakılıyor? Uygulamalı klinikte değişiyor mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Muharrem FİDAN dedi ki:

   2013 yılında YBÜ siyaset bilimi ve kamu yönetiminde tezsiz yüksek lisans yaptım. Aynı zamanda emekli öğretmenim. 9 yıl bir ilköğretim okulunda asil müdürlük yaptım. Akademik yaşama devam etmek istiyorum. Öğretim görevlisi olarak çalışıp doktora yapmak istiyorum. Bunun için yüksek lisansımı tezliye nasıl çevirebilirim?

 190. özge özcan dedi ki:

  merhaba ben tekstil mühendisiyim öyp atanmam için kaç puan gerekli alesten?

  1. akademikportal dedi ki:

   İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; https://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 191. Nilüfer dedi ki:

  Merhaba ben anadolu uni.iktisat Fakültesi mezunuyum..ales ten kaç puan almaliyim

 192. su li dan dedi ki:

  benim adim Sulidan, ben kibristaki Yakin Dogu Teknik univerteside peyzaj mimarlikta yuksek lisans yapmak istiyorum, benim kac puan alam gerek

 193. hüso dedi ki:

  merhabalar ben öyp başvurup atandığımda başka bir üniversitede yüksek lisans yapabilirmiyim bölümüm iktisat

  1. alper dedi ki:

   oyp den atandıkdan sonra eger kendı bolumunde yuksek lısans programı yoksa tabıkı yapabılırsın

  2. hüso dedi ki:

   diğer bir sorum ise atandığım bölüm ile ilgili yüksek lisans yapmam mı gerekiyor? ör,: iktisat mezunuyum ama mali iktisat’da atandım ama makro iktisat alanında yapabilirmiyim

 194. murat dedi ki:

  Böte yüksek lisans okumaktayım öyp ile kaç puanla yerleşebilirim

 195. leyla dedi ki:

  meraba ben süleyman demirel üniversitesi şehir bölge planlama mezunuyum yüksek lisans yapmak istiyorum alesten kaç puan almam gerekir? bide kendi üniversiteme basvurmam bana bi avantaj sağlar mı? teşekkürler

 196. elif dedi ki:

  öyp 82 puanla kamu yönetiminin gelmesi mümkünmüdür

 197. yasin dedi ki:

  öyp puanım 70 ve tercih yaptım makine mühendisi olarak kazanma şansım nedir

 198. seyma dedi ki:

  ales puanım 65 bölümüm pdr tercih yapabilirmiyim ve nasıl acil cevap lütfen

  1. behcet dedi ki:

   hangı bolum de kac net yaparak 65 aldın.bılgı verırsen sevınırım

 199. ayhan dedi ki:

  Puan hesaplama motorunda bir hata mı var acaba? Şöyle ki; Sözel 1 katsayısı sözel ve eşit ağırlıkta 0.40 yani eşit. Sayısal 1 katsayısı sözel de 0.20, eşit ağılıkta 0.40. Puan hesaplama tablosuna mesela söz 1 e 25, sayısal 1 e 15 doğru yazıp hesapla butonuna basınca sözel puan eşit ağırlıktan 4 puan fazla çıkıyor. Anlaşılır gibi değil. Aslında tam tersi olması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla bu hesaplamaya standart sapmada uygulanmıyor. Bilgisi olan açıklayabilir mi acaba? Selamlar.

 200. ilknrr dedi ki:

  meslek yüksek okullarında öğretim görevlisi olabilmek için ne yapmamaız gerekiyor???

  1. akademikportal dedi ki:

   ALES’ten en az 70 almak ve yüksek lisansı bitirmiş veya alanda 2 yıl deneyimli olmak lazım.

   1. elif dedi ki:

    mrb ben y.lisans (tezli) ögrencisiyim ve meslek y.okullarında ögretm görevlisi olmak istiyorum ama bu konuda görüştügüm ennn yetkili biri direkt olarak 2 yıllık deneyim istedi yüksek lisans gecerli degilmiş .. sorum su : y.lisans deneyim yerine gecer mi? cünkü benim alanımda deneyim sadece devlet kadrosunda oluyor zaten devlet kadrom olsa niye ö.görevliliğini isteyeyim

    1. akademikportal dedi ki:

     Merhaba, normal şartlar altında yüksek lisans mezunu olduğunuz zaman 2 yıl tecrübe şartını karşılarsınız. Geçerli değil diye bir durum söz konusu değildir ancak yüksek lisansın yanında ek olarak bir tecrübe şartı da istenebilir.

     1. Ali dedi ki:

      Merhaba,

      Peki 2 yıllık tecrubeyi kesintisiz olarak mı istiyorlar yoksa toplamda 2 yıllık tecrube yeterli midir? Tesekkurler

     2. akademikportal dedi ki:

      Toplam tecrübe yeterli.

     3. Ali dedi ki:

      Hocam cevabiniz icin tesekkur ederim. bir sorum daha olacak. Myolara kadro talebinde biz mi bulunuyoruz yoksa okulların ihtiyaç duydugunda acacakları kadroları mı takip etmek gerekiyor ? Tesekkurler.

     4. akademikportal dedi ki:

      Hocam YÖK’ün sayfasından sizin takip etmeniz gerekiyor.

  2. ilknrr dedi ki:

   çokteşekkür ederim peki nasıl başvuruluyor

   1. akademikportal dedi ki:

    YÖK’ün sayfasından ilanları takip etmeniz lazım. Posta yolu ile veya şahsen başvurmanız gerekiyor.

 201. eren dedi ki:

  Ales puandan hedefim 85 sayısal birde ve sayısal2’de full bekliyom diğerlerden 3-4 yanlış bekliyorum

 202. özge dedi ki:

  arkadaşlar öyp için çalışıyorum yüksek alanlar bilir 90 almam gerek nasl çalşmalıyım yardmcı olur musunz?

 203. Hüseyin dedi ki:

  Arkadaşlar bende intibak yayınları var şuanda 2 denemesini çözdüm eşit ağırlıktan gireceğim ve ilk sınav netim 99 2. sınav netim 103 1.sınavda bu yazılım 88 puan 2 .sınavda 89 olarak hesapladı puanımı şuan 3. sınıftayım şuanda sınava girsem güzel bir ales puanı alsam 4. sınıf sonunda o puanım benim işime yarar mı o alacağım puan 1 sene için mi geçerli oluyor ?

  1. Mehmet dedi ki:

   Ales sınavı 3 yıl geçerlidir. Bence bir an önce gir de kendini rahata al daha sonra ydsye falan çalışmaya başlarsın. Birde Türkiye’deki bütün denemeler Ösym’nin sınavına göre basit kalıyor. Ben denemelerde 95 net yapıyordum, Aleste 75 net yaptım. Sınavda özellikle mat 2 bölümü oldukça zorlayıcı ve sözel mantık soruları da denemelerdeki gibi basit değil oldukça karmaşık, ancak deneyimlerle bunu da atlatman oldukça kolay, Ales puanları da puan motorunun hesapladığından en az 3 puan fazla geldi standart sapmayla daha yüksek puanlarda sana + puan katkısı 5 puana kadar yükselir 🙂

 204. zehra dedi ki:

  arkadaşlar ben de bahar döneminde ALES e gireceğim. Hangi kaynakları önerirsiniz?

 205. yasin dedi ki:

  sayısalcıyım 77 almışım yüksek lisans şansım sizce yüksek mi

 206. hilal dedi ki:

  89.3 almışım sözelciyim 🙂

  1. özge dedi ki:

   Hilal merhaba. Ben de Türkçe öğrt. son sınıftayım. bahar dönemi alese gireceğim.çalışma yöntemini anlatır mısın, hangi kaynaklardan yararlandın? alesde kaç netin vardı? sayısaldan kaç tane yaptın? bu konuda yardımcı olabilir misin?

  2. yasin dedi ki:

   sıralamanızı öğrenebilirmiyim

 207. ceyhun dedi ki:

  S..A ARKADAŞLAR BEN İŞLETME MEZUNUYUM EŞİT AĞIRLIK ALES SONUCUM 56 SİZCE BİRŞEY ÇIKAR MI AMACIM YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ ALMAK .YARDIMLARINI BEKLİYORUM.SAYGILAR

 208. mahmut dedi ki:

  82.7 puan alan arkadaş başarı sıranız kaç acaba? öğrenebilir miyim?

 209. sezin dedi ki:

  ben 82.7 aldım burada netlerimi yazınca 78.2 çıkıyor. ona göre hesaplayın arkadaşlar.

 210. esra dedi ki:

  sinac sonuclari aciklandi! malesef 80.5 🙁

 211. akın dedi ki:

  ALES sonuçları açıklanıyor.. şuan sisteme yükleme yapılıyor…

 212. esra dedi ki:

  bu sinav sonuclari ne zaman aciklanicak acaba bir fikri olan var mi? durmadan su kadar net olursa ne olur diye arama motoruna yazip hesaplama yapmakdan yoruldum 🙂

 213. Mehmet dedi ki:

  Arkadaslar selam. Soz 1 27 dogru 6 yanlis, say1 29dogru 3 yanlis, say2 2 dogru 1 yanlis bekliyorum 70 puan alabilir miyim? Tesekkurler

 214. ceren dedi ki:

  benim say1 26 say2 14 sözel1 34 net olabilir sözellerden emin olamıyorum 39 tane işaretledim 4 yanlışım olsa diyorum 75 i geçebilir miyim sizce? yüksek lisans yapmak için istiyorum

  1. Doğa dedi ki:

   Çok rahat geçer 78-80 arası gelecek bence

 215. mehmet dedi ki:

  merhabalar say1: 38 doğru 2 yanlış
  say 2 :36 doğru 2 yanlış
  sözel1 :18 doğru 2 yanlış
  yaklaşık kaç puan getirir acaba

  1. doğa dedi ki:

   89-92 arası geleceğini düşünüyorum.

   1. mehmet dedi ki:

    inşallah dediğiniz gibi olur ilginiz için teşekkür ederim

 216. vils dedi ki:

  Ya ben perisan oldum bu sinavda Say-1 26 say-2 27 soz-1 37 kac gelir sizce?

 217. osym magduru dedi ki:

  Say1 32 doğru 2 yanlis say2 26dogru 3 yanlis soz1 18 doğru kaçpuan gelir

  1. Doğa dedi ki:

   80-81 arası gelece bence

 218. nurgül dedi ki:

  buradaki puanlar çok düşük.bi hata olmalı.sınav puanı burdaki gibi gelirse yandık!

  1. Adar dedi ki:

   sanırım standart sapma ile beraber 3 puan fark var arada 2 veya 3 puan daha fazlası gelir.

 219. ali dedi ki:

  sayısal 1 38 sayısal 2 33 sozel 1 16 net kac puan gelır tahmını

 220. doğa dedi ki:

  Sınav soruları kolaydı fakat kesinlikle uğraştırıcıydı.Mevlüt’ün dediğine karşıt olarak ben de bu hesaplama motorundan hesapladığınız puandan en fazla 2 puan eksik gelir diyorum.

 221. misafir dedi ki:

  yaklaşık
  say 1 35 net
  say 2 8 net
  sözel 1 32 net
  sayısal puandan kaç gelir acaba öyp için 85 puan lazım

  1. kartal dedi ki:

   say 2 den 8 yapmışsın sayısal 85 istiyosun 🙂

 222. seda ceren dedi ki:

  Arkadaşlar say1. 18d 4y say2 8d 4y söz1 35d 5y ea puanım 70 olur mu? lütfen cevap yazın?

  1. Selin dedi ki:

   Çok sınırda. Söz1 zordu diyor sınava giren insanların geneli. Gerçekten öleyse söz1 katsayısı lehinize değişir ve 70 almanız kolaylaşır. 68-72 arası alacaksınız bence.

 223. pınar dedi ki:

  ales sonuçlarını ne zaman açıklanacak ben iktisat bölümü yüm.yüksek lisanstayım.Doktorada hangi ales puaını geçerli sayısalmı sözelmi bilen varmı?

  1. Merve dedi ki:

   EA geçerli. Say 1, say 2 ve söz 1.

  2. mevlüt dedi ki:

   iktisat için sayısal olması lazım. ama sen yine de yüksek lisansa hangi puan türüyle girmişsen o puan ile doktoraya da başvurabilirsin.

 224. fatma dedi ki:

  20 matematik 30 türkçe bana 55 gelirmii acaba :(( yazarsanız seevinirimm .. şimdidenn tşkler.

  1. mevlüt dedi ki:

   büyük ihtimalle gelir.

 225. seçkin dedi ki:

  Selam,
  11 Mayıs ales sınavında 38 net ile 63 puan aldım.
  mat1 4net, mat2 7 net, turkçe1 27 net
  23 Kasım sınavından da 48 net bekliyorum. nasıl oluyor da 70 puan için ortalama 65 net yapmak gerekir.

 226. mevlüt dedi ki:

  selamlar herkese. bence de sınav kolaydı. ama zamanımı aldı biraz. geçen dönem ki girdiğim sınavdan 93 küsür almıştım. ama şimdiki sınav da toplam 15 soru yetiştiremedim.ama yine de 100 netim var. herhalde 88-90 civarı gelir inşallah. ama benim esas hedefim 95-96 geçmekti . herhalde olmaayacak bu sefer. herkese iyi çalışmalar.

  1. mevlüt dedi ki:

   o dediğin aleste sorular zor olduğu için standart sapması da yüksekti . bu yüzden düşük netlere iyi puan aldın. ama bu sınav daha kolay olduğundan netlerde biraz yükselme olabilir. dolayısıyla 50 60 net e 70-75 puan bile gelebilir.

 227. NG dedi ki:

  merhaba,

  sözel-1 35 doğru 3 yanlış
  sayısal-1 20 doğru 3 yanlış

  ile EA 70 alınır mı

  1. mevlüt dedi ki:

   sayısal 2 yok mu. eğer sadece bunlar ise netleriniz. zor gibi gözüküyo. çünkü toplamda 120 soru da en az 60 65 netniz olması lazım 70 almak için.

  2. elif dedi ki:

   kaç doğrunuz olduğunu nasıl hesaplıyorsunuz? Tahminimi? Cevaplar yayınlandımı?

   1. mevlüt dedi ki:

    tahmini. cevaplar yayınlansa bile bütün soruları vermiyorlar. ama ben kendi yaptıklarımı kesin emin olduklarıma görre hesapladım.

    1. imran dedi ki:

     mevlüt kardeşim ösym de çalışan arkadaşıma sordum mayıstakı s. sapma 5.30 buna daha fazla olur dedi ben sayısalcıyım

  3. K dedi ki:

   Gelme ihtimali var Elif. Ben ilkbaharda 51 netle 70 aldım sayısal 2 5.75 netle 🙂

 228. sel dedi ki:

  hesaplama motorunda +-2 sapma olabilir yazıyor. ancak 2014 sonuçlarımla buradan elde edilen puan arasında -5 puan fark var. hesaplama motorunda sapma 2 den büyük görülüyor. bu sapma normal mi?

  1. mehmet dedi ki:

   ilkbahar sonuçlarımı hesaplama motoruna yazdığımda 62 puan çıkıyor ama ben 68 aldım yani 6 puanlık standart sapma var bu normal mi?

   1. misafiir dedi ki:

    ben de ilkbahar netlerimi yazınca 58 çıkıyor ama ben 65 almıştım

    1. Lvnt dedi ki:

     6-7 puanlık sapmalar normaldir.

 229. vils dedi ki:

  2014 mayis ales ten yaptigim netleri buraya yazinca 5 puan eksik sonuc çıkarıyor. Sinavdan 73 almisken burdan 68 görünüyor. Bu sinavdan bekledgm tahmini netleri yazip sonuca 5 puan eklemek sizce doğru olur mu aşağı yukarı ?

  1. mevlüt dedi ki:

   o alese ben de girdim. sınav zordu. bu yüzden bazı soruların standart sapması büyüktü. ben de 1-2 puan filan farketti. ama bazı arkadaşlarım da 5-6 puan farketmiş. ama bu güz dönemi ales sınavında o kadar etkileyeceğini sanmam.

  2. ekrem dedi ki:

   tahmini say 1 37 say 2 27 sözel 1 16 hesapladım say ales 79.6 cıkıyor yani bu 82-83 mü olacak

   1. mevlüt dedi ki:

    evet . aşağı yukarı öyle gelir. eğer dediğin gibi netlerin varsa.

 230. hk dedi ki:

  on üç sınavdır giriyorum onlar arasında en kolay olanı gerçekten buydu. say1 + say2 + söz1 de toplam 15 boşum var. Say2’de işlemli soruları şıktan çözmek daha mantıklıydı.

  1. mevlüt dedi ki:

   aynı benim gibisin ben de en az on defa girdim . en kolayı buydu. ama geçenki sınav daha iyiydi. artık standart spmadan mı bilmem. benim de 15 filan boşum var. ama bunların yaklaşık on tanesi sözelden. ya senin ki.

 231. Kaşif dedi ki:

  Sınav zor değildi fakat sayısal soruları acayip zaman kaybına yol açtı. Sorular basit ama sürekli işlem yapma gereksinimi olan tarzdaydı. Sayısal 1 bölümünde 1 boş 37 doğrum var. Sayısal 2 de 22 doğru 1 yanlış bakalım kaç puan gelecek.

  1. hc dedi ki:

   doğru yanlışları neye göre hesapladınız ?

   1. mevlüt dedi ki:

    arkadaşlarla karşılıklı soru alışverişinde bulunduk. eğer ikimizin de doğruysa doğru. yanlışsa yanlıştır. dedik. ve kendi yaptıklarımdan özellikle sayısaldan eminim. şimdiye kadar genelde dediğim puan beş aşağı beş yukarı aynı geldi. ama sözelden genelde yaptıklarımı tam doğru olarak bilemiyorum. benim görüşüm bu. teşekkürler.

  2. ekrem dedi ki:

   bende bir matçı olarak yetiştiremedim say-1 1 bos var say-2 11 bos var türkçe 20 bos var ne gelir acaba

 232. baran dedi ki:

  son ikisine de girmiş biri olarak söyleyebilirimki kesinlikle zor bir sınav değildi sapmadan beklentisi olanlar bence fazla ümitlenmeyin

 233. dkjsfkjfhs dedi ki:

  sınava eşit ağırlıktan girdim. hiç ama hiç güzel geçmedi. en az 70 almayı hedeflediğim bir sınavdı. ancak söz1 den 34 soru anca yaptım say1 19 say2 9 ya da 10 soru yapabildim. buradan hesapladığımda hiç yanlış yapmamışsam 71.9 puan geliyor. ama böyle bi ihtimal yok tabi. sizce bu puanlarda oynamalar nasıl olur? bir de eşdeğer dikdörtgenlerin karenin içine çizildiği sorunun cevabını hatırlayan var mı son dk da gördüm işaretledim ama acaba ne işaretledim 🙂

 234. levent dedi ki:

  ayrıca ben say 1 27 sözel 1 27 net bekliyorum kaç puan gelir sizce

 235. levent dedi ki:

  zor bi sınavdı

 236. ufuk dedi ki:

  Sayı den 20 sayı den 20 net ve sözden 26 net girdiğimde eski sisteme göre ve yeni sisteme göre aynı puanlar çıkmaktadır bunun sebebi nedir ve sınav gerçekten zordu

 237. Ebru dedi ki:

  Sınav sonuç puanları, sınavın zorluğuna göre değişebilir mi?

  1. mevlüt dedi ki:

   evet değişir. ama o kadar fazla değil. en fazla 4-5 puan farkeder. o da sınavın zorluğuna göre. ama bu sınav fazla zor değildi. belki matematikte bir iki soru zordu . onların katsayısı biraz fazla olabilir. ama sözeldeki mantık sorusu bence biraz kolaydı. o yüzden fazla etkileyeceğini sanmam. bu sınava en az 8- 10 defa giren birisi olarak bunları söyleyebilirim size. iyi çlışmalar.iyi günler.

 238. hüso dedi ki:

  şu an 4. sınıfım ilk kez ales’ e girdim ve ylys başvurmak isitiyorum tabi bu gelecekseneye kaldı daha diplomam olmadığı için ve bu günkü ales’e göre 74-78 bekliyorum sizce yeterli mi? zaten ales e başvuru süresine kadar girmeye de devam edicem?

  1. mevlüt dedi ki:

   hangi bölümdesin? çünkü bölümden bölüme fark ediyor. mesela ben matematikçiyim bizim puanlar 96 lardan aşağıya inmiyor. ama bir su ürünleri veya ilahiyat bölümünün puanları 75-85 arası değişiyor. yani bence ylys yi gerçeekten düşünüyorsan çok çalışman gerek.

 239. kübra dedi ki:

  Merhaba benim durumum çok karisik saglik kurumalari yöneticiliği mezunuyum . yuksek lisans olarak egitim denetimi ve yönetimi bölümünu istiyorum özel üni.düşünüyorum istediğim ookulun sitesinde esitagirlik yada sözelpuan ttüründen en az 55 istiyor lisans bitirme puanim da 2.85 özelokul olicagi iicin çok zorluycaklarini sanmiyorum bu bolumu okumam için napmaliyim cevabinizi bekliyorum

  1. mevlüt dedi ki:

   merhaba. ben de yüksek lisans yapıyorum şu anda. size şunu diyebilirim ki; yüksek lisans yapın ama hangi böüm olursa hangi okul olursa olsun. çünkü artık herkes sınavı kazanıp bi şekilde üniversiteye giriyor. artık üniversiteler lise , yüksek lisanslar üniversite gibi oldu. yani herkesten bi adım önde olmak istiyorsanız. en az bir artınız olarak yüksek lisansınız olsun bence. iyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

 240. gürbüz dedi ki:

  merhabalar, bugünkü sınavda sözel 1 den mantık soruları hariç 32 soru yaptım, mat 1 21 soru ve mat 2 den de 4 soru yaptım, matematiklerin her birinden eminim emin olmadıklarıma hiç dokunmadım bile. o yüzden mat 1 den 21 mat 2 den de 4 netim var diyebilirim, sözel 1 den de 32 sorudan 2 soru hariç her birinden eminim diyebilirim. bu sonuçlara bakınca, hepsinin doğru olması durumunda ea puanı 70,3 görünüyor, sözden 2 yanlış olması dahilinde 68,5 oluyor puan, ben yine de sapmaları düşününce 2 yanlış bile olsa, sınavın genel zorluğundan ötürü 70 barajını geçeceğimi düşünüyorum. sizin de fikrinizi almak isterim.

 241. Kivanc dedi ki:

  Merhaba, şuanki motor ile hesapladığımızda çıkan puan ile Kasım 2014 Ales arasında ne gibi bir farklılık oluşabilir sizce ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sınav gerçekten çok zor geçtiyse daha az nete daha çok puan alabilirsiniz.

  2. mevlüt dedi ki:

   sadece bazı soruların zorluğuna göre standart sapmadan dolayı bir kaç puan etkiler. ama en fazla 5 puanı geçmez bence.

 242. Muhammet Ali dedi ki:

  Bir Ales sınavı puanı ile hem tezli hem de tezsiz yüksek lisansa ya da hem tezsiz yüksek lisans hem de doktoraya başvurmada kullanılabilir mi?

  1. akademikportal dedi ki:

   Geçerlilik süresi içinde dileğiniz yerde dilediğinzi kadar kullanabilirsiniz.

 243. yasin dedi ki:

  sizce ales 70 puan ile yüksek lisans yapma şansım ne

  1. akademikportal dedi ki:

   70-75 Y.lisans için ortalama puanlardır mülakata bağlı genelde.

   1. yasin dedi ki:

    Y.lisans için mulakat sisitemi nasıl oluyor yani gennellikle ne sorulur

    1. akademikportal dedi ki:

     Alandan bilgiler soruluyor, bir de bu programı neden seçtiniz vs soruları vardır.

 244. Nuray dedi ki:

  üniversiteye dil puanıyla Turizm rehberliğine girdim daha sonra ismi değişerek Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği oldu. Buna göre sınavda hangi bölümü çözmeliyim ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sözel çözeceksiniz, alanı değişen bölüm ilk bölümden çözebilir.

 245. Nilgün DEMİR dedi ki:

  İşletme mezunuyum halkla ilişkilerde yüksek lisans yapabilirmiyim?Ne çözmeliyim teşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   Tam sizlik örneğimiz var 🙂 ALES’te hangi bölümleri çözmeliyim?: http://bit.ly/1xZLyse

 246. Hülya dedi ki:

  Hocam,

  Sınıf Öğrtmenliği okuyorum. İlkbahar ales düşünüyorum. Hangi bölümleri çözmem gerekiyor?

  1. akademikportal dedi ki:

   ALES’te hangi bölümleri çözmeliyim?: http://bit.ly/1xZLyse

  2. tolga dedi ki:

   sayısal 1 sayısal 2 sözel 1 çözmelisiniz hocamm…

 247. ilhan dedi ki:

  iyi akşamlar hocam EA ALANINDAN sınava girecem say-1 kat sayısı, say-2 katsayısı ve söz-1 katsayı değerleri nedir?

  1. akademikportal dedi ki:

   ALES’te hangi bölümleri çözmeliyim?: http://bit.ly/1xZLyse

 248. ayşenur dedi ki:

  Matematik mezunuyum ama eğitimden araştırma görevlisi olmak istiyorum sözel 2 nin katkısı olacak mıdır hangi alan çözmem gerekir?

  1. akademikportal dedi ki:

   ALES’te hangi bölümleri çözmeliyim?: http://bit.ly/1xZLyse

 249. yusuf dedi ki:

  Merhaba.
  Ben BESYO da son sınıfta okuyorum. Yarın ales e gireceğim hangi bölümü tercih etmeliyim.

  1. akademikportal dedi ki:

   ALES’te hangi bölümleri çözmeliyim?: http://bit.ly/1xZLyse

 250. vildan dedi ki:

  merhaba işletme mezunuyum say-1 say-2 sözel 1 çözüyorum yarın ki sınav için doğrudur değil mi ?
  teşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet doğrudur, başarılar dileriz.

 251. Emre dedi ki:

  PDR mezunuyum. Hangi bölümleri çözmem gerekli acaba?

  1. akademikportal dedi ki:

   EA çözeceksiniz: say-1 say-2 sözel1

 252. büşra dedi ki:

  ftr okuyorum hangi soruları çözmem gerekiyor?

  1. akademikportal dedi ki:

   SAy1-Say2 ve Söz1 çözeceksiniz.

 253. ecem dedi ki:

  iyi akşamlar ben türk dili ve edebiyatı okuyorum.alesten 90 ve üzeri alınınca yds şartı 1 yıl erteleniyormuş.böyle bir durum söz konusumudur?

  1. akademikportal dedi ki:

   Ne için sordunuz erteleme işlemini?

  2. Murat dedi ki:

   Böyle bir şey var mı hakikaten?

 254. Yusuf Gök dedi ki:

  Merhaba. 0,4 ve 0,2 katsayılı söz1 ve say1 i ful yaptığımızda 79 söz puanı veriyor. Maks 60 alabiliyor olmamız gerekmez mi? Teşekkürler.

 255. mertcan dedi ki:

  iyi akşamlar besyo antrenörlük mezunuyum ? hangi tür çözmem gerekiyor ? söz say ea ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Özel yetenekle girdiyseniz herhangi bir alandan çözebilirsiniz Akademisyenlik için.

 256. sena dedi ki:

  sosyoloj okuyorum öyp ile atanabilmem için sayısal1 sözel1 sözel2 çözsem olmaz mı?

  1. akademikportal dedi ki:

   Olmaz, say1-say2 ve söz1 çözeceksiniz.

 257. gönül dedi ki:

  hocam merhaba;
  ben kamu yönetimi mezunuyum tezsiz halkla ilişkiler yüksek lisansı yapmak istiyorum bu mümkün mü?eğer mümkünse söz mi çözmem lazım ea mı?

  1. akademikportal dedi ki:

   Mümkündür, sözel alan çözeceksiniz.

 258. zeynep dedi ki:

  Ben 23 aralıktaki ALES’ e gireceğim. Sınava başvururken ‘lisansüstü eğitime başvurmak’ alanını işaretlemişim. ÖYP’ye başvururken bu sınav sonucunu kullanamayacak mıyım?

  1. akademikportal dedi ki:

   O sadece anketti tabiki ÖYP’de de kullanabilirsiniz.

 259. fenci dedi ki:

  fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum eğitim alanında veya kendi alanımda yüksek lisans yapmak istiyorum hangi testlere daha fazla vakit ayırmam gerekiyor ortalama say1say2söz1 70 net yapıyorum kaç puan gelir?

  1. sevda dedi ki:

   hangi alandan kaç net yaptığınız önemli toplam net belirleyici olmuyor

 260. ysn dedi ki:

  mühedislik için hangi testler çözülmeli

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1,say2 ve söz1 çözeceksiniz.

   1. ysn dedi ki:

    en çok hangi test puan getiriyor? say1 mi. say2 mi?

    1. akademikportal dedi ki:

     Handi alanda olduğunuza göre değişiyor bu necisiniz?

     1. ysn dedi ki:

      mühendislik

 261. yusufeemuh dedi ki:

  Elekt.-Elektron. Müh. mezunuyum. Yüksek lisans puan hesaplamasında yabancı dil puanı da baz alınıyor mu ? Eğer öyle ise çok şaşırırım. Çünkü ÖYP ile 80 puanla akademik personel olan kişi var, ama yüksek lisansın taban puanı da 80. Eğer böyle ise adam niye yüksek lisans yerine akademik personel olmuyor ??Bir de yüksek lisans taban puanlarının bulunduğu linki atabilirmisiniz bana.
  Teşekkürler.

 262. nazife coskun dedi ki:

  merhaba ben aöf işletme son sınıf ögrencısıyım mayısta yapılacak sınava hazırlanmak istiyorum fakat bölümümden dolayı eşit agırlık olarak mı hazırlanmam gerekiyor acaba ?

  1. akademikportal dedi ki:

   İşletme için EA çözmeniz lazım yani Say1, Say2 ve Söz1.

 263. hüseyin dedi ki:

  sosyal hizmet lisans okuyorum.hangi testleri çözmem gerekiyor

  1. asiye dedi ki:

   eşit ağırlık yani sayısal 1-2 ve sözel 1 i çözmeniz gerekecek

 264. Alperen dedi ki:

  Sayın admin ea’tan 70-80 alabilmek için ortalama kaç net yapmalıyım.

  1. akademikportal dedi ki:

   Toplamda 75-78 net yapmanız lazım özellikle sayısal1 ve söze1’den netleriniz yüksek olmalı.

   1. Alperen dedi ki:

    Adamın dibisinnn akademik portal. Cansınnn Cann

  2. leyla dedi ki:

   bu sitenın hesaplamasına göre 70-80 cıvarı alabilmek için 50-65 arası net yapmanız gerek. çünkü benim netlerim ve sonuçlarıma göre öyle çıkıyor.

 265. hakan dedi ki:

  oyp başvurularında dil puanımız yoksa ortalamaya katılmıyormu acaba

  1. akademikportal dedi ki:

   Ortalamaya katılıyor tabiki “0” olarak.

 266. ayşe evren dedi ki:

  merhabalar sözel puanıyla yüksek lisans yapılan bölümler bana hitap etmiyor.bahar dönemine kadar çalışıp EA dan iyi bir puan alırım diye düşünüyorum.sınav yerim il dışında acaba sınava girmiyeyim mi karar veremedim .siz nedersiniz?

 267. aylak m. dedi ki:

  Standart sapma olmadığı için daha düşük hesaplıyor. Sınavda standart sapma puanları etkiliyor.

 268. Bett dedi ki:

  Sınavdaki gerçek netlerimi yazarak burada hesaplattım tam 7 puan eksik çıktı

 269. Furkan dedi ki:

  -3 puan hesaplıyor bende ilkbahar alese gidrim 84,046 gelmişti buraya aynı bilgileri yazınca 81,08 sonucunu verdi.

 270. Murat dedi ki:

  Keşke Mayıs 2014’teki istatistiksel veriler baz alınsaydı. Gerçekte 79,81 olan puanımı 76,57 olarak hesaplıyor.

 271. ahmet dedi ki:

  EA dan sınava giricem 90 üstü almam icin ortalama netlerim nasıl olmali birde say 2 ile say 1 arasindaki soruların puan getirisi fark, nedir?

 272. Semih Şahin dedi ki:

  Bence burada puanlar 2-3 puan düşük çıkıyor. Artı 2-3 olabildiğini zannetmiyorum.

 273. pınar suluhan dedi ki:

  okulöncesiöğretmenliği lisans mezunuyum sadece sözel yaparak sınavı kazanabilirmiyim teşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır sizin EA yapmanız lazım.

 274. aziz dedi ki:

  mrb hocam adalet menzunuyum hukuk bölümüne geçiş yapmak istiyorum onun için dgs sınavında EA PUANINA MI BAKILIYOR. SİZCE DGS DEN KAÇ PUAN ALMAM GEREKİYOR

  1. akademikportal dedi ki:

   EA puanına bakılıyor evet.

 275. murat dedi ki:

  doğru ve yanlış alanların toplamı 40 olabilir ne demek ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Yani bir alanda toplam 40 soru var demek.

   1. burç dedi ki:

    Yeni sisteme göre bir alanda toplamda 40 soru yok ki!

    1. akademikportal dedi ki:

     Kaç soru var 🙂

 276. fatma dedi ki:

  Hem yuksek lisans hemde öyp için soruyorm hocam

 277. yasin dedi ki:

  araştırma görevlisi için ales 78 yds 31 puan sizce yeterli olurmu

  1. akademikportal dedi ki:

   O kadar çok bölüm var ki, zaten cari usul için YDS 50 gerekiyor ÖYP için ise YDS başvuruda gerekli değil ama ALES’iniz düşük kalır.

 278. vekaslan dedi ki:

  r eğitim görevlisi nasıl olunur merak ediyorum bilen varsa lütfen cevap yazar mı mümkünse siyte yönlendirmesi yapmayalım rica ediyorum.ilgini z için şimdiden teşşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   Öğretim görevlisini mi soruyorsunuz hocam?

  2. vekaslan dedi ki:

   evet ögretim görevlisi veya başka yapa bileceğim başka üçretli bir iş varsa onu öğrenmek istedim üniversite içi

 279. fatma dedi ki:

  merhaba hemsirelik mezunuyum yuksek lisans yada öyp de alesden aldigim say1 puanimi gecerli yoksa say 2mi bilen varmi

 280. matematikçi dedi ki:

  ya bu direk 3 puan eksik hesaplıyor ona göre değiştirmeniz mümkün mü okadar net yapıp az almak moral bozuyor

  1. akademikportal dedi ki:

   Sınavdan sonra değiştireceğiz hocam.

 281. vekaslan dedi ki:

  arkadaşlar işletmenden yüksek lisans yapmak istiyorum hangi puan dilimi hesaba alınıyor ea mı say mı?
  bir de araştırma görevli nasıl olnur eğitim görevlisi nasıl olunur merak ediyorum bilen varsa lütfen cevap yazısın

 282. yasin dedi ki:

  sadece ales ve yds puanı ile yüksek llisans yapmadan araştırma görevlisine başvuru yapılabiliyor mu üniversiteye göre değişir mi

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet araştırma görevliliğine yüksek lisans yapmadan başurabilirsiniz.

   1. yasin dedi ki:

    bunun için genellikle şartlar neler en az kaç puan yds ve ales lazım

    1. akademikportal dedi ki:

     Ne için şartlar neler?

    2. mrnt dedi ki:

     yök ün sitesinden akademik kadro ilanlarını takip et. her üni nin farklı taban puanları ve şartları var. mesela odtü araştırma görevlisi başvurusu için yüksek lisans eğitimini zorunlu kılıyor ama dokuz eylül için lisans mezunu olman yeterli yada yds ve ales için belirlenen taban puanlar çok farklılık gösteriyor. istediğin üniversitenin kadrosunu sadece yök ün sitesinden takip edebilirsin.

 283. ismail dedi ki:

  Odyometri okuyorum ve yuksek lisans olarak logopedi okumak istiyorum. Alesten kac puan almam gerek ve nerde okuyabilirim.yardiminizi bekliyorum simdiden teşekkürler

 284. cennet dedi ki:

  işletme mezunuyum. akademik personellk için hangi bölümlerden başvurabilirim.

 285. hümeyra dedi ki:

  merhaba ben 2011 sonbahar dönemi alese girmiş ve 72 sözel puanı almıştım ama işletme mezunuyum bu yıl bu puanımla üniversiteye başvurabilirmiyi yardımcı olursanız sevinirim

  1. akademikportal dedi ki:

   Sözel bir bölümde yüksek lisans yapmak istiyorsanız başvurabilirsiniz ama işletme vs olmaz.

  2. sa dedi ki:

   bildiğim kadarıyla başvurduğunda ales puanın 3 yılı tamamlamamış olması gerekiyor. işletmede eşit ağırlıklı puan gözönüne alınıyor zannedersem….

 286. Sinan Berkdemir dedi ki:

  Sözel Net 20.75 – Sayısal-1 Net 11.50 için 2014 Yılı ALES Tablosundaki hesaplama ile ÖSYM tarafından açıklanan puanlarım, aradaki fark ve yüzde fark aşağıdaki gibidir;

  SÖZ Puan: 61.780 – 60.304 (+1.476) % +02.45
  EA Puanı : 55.285 – 61.555 (-6.270) % -10.19
  SAY Puan: 53.144 – 60.497 (7.353) % -12.15

  Aradaki farklar oldukça fazla, yaklaşık olarak hazırlanan bu hesaplama tabloları çoğunlukla yeterli olmuyor. Bu nedenle ÖSYM’nin yapmış olduğu hesaplamayı kontrol etme şansımız yok!!!

 287. maksut dedi ki:

  Bu motorla son sınavımdaki netlerimi kullanarak yaptığım hesaplamada 3 puan eksik görünüyor. Bu hesaplama motorunda sorun olabilir.

  1. akademikportal dedi ki:

   Uyarı: Ales puan hesaplama motoru sonuçlarında puanlamalar sınava göre +‐3 puan farklılık gösterebilir.

 288. hacer dedi ki:

  mrb, ben felsefe’de yüksek lisans öğrencisiyim. öyp alımlarının ilanlarında ales için bazen hem sözel hem eşit ağırlık olarak belirtiliyor.sizce alese hangi alandan hazırlansam makul olur

 289. Emir dedi ki:

  Merhaba ben işletme mezunuyum.ama sözel cikisliyim. Dolasiyla eşit ağırlık puanim düşük sözel puanim yuksek geliyor ve ben sözel puan üzerinden yüksek lisans yapmak istiyorum.ve yüksek lisans üzerinden ör. Ilahiyat , edebiyat, vs sözel puanim üzerinden kamu kurumlarına atanabilir miyim?

  1. akademikportal dedi ki:

   Kamu kurumu ile kastettiğiniz akademik kadrolarsa atanırsınız.

 290. Şuheda dedi ki:

  İyi akşamlar ben okul öncesi öğretmenliğinde okuyorum ve din eğitiminde yüksek lisans yapmak istiyorum bunun için say 1 söz 1 söz 2 çözmem gerekiyor değil mi?

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet SÖzel Alanı çözeceksiniz yani sizin dediğiniz bölümler uygun.

 291. prm dedi ki:

  merhaba ben hemşirelik mezunuyum hangi alanlardan sorumluyum

  1. ayşe dedi ki:

   Sayısal 1 , sayısal 2 ve sözel 1 bölümlerinden sorumlusunuz.

 292. fatime dedi ki:

  Ben sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum eğitim bilimleri alanında yüksek lisans yapabiliyor muyum.

 293. mustafa akpolat dedi ki:

  merhabalar sosyoloji mezunuyum yüksek lisans veya öyp için hangi bölümleri çözmeliyim cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 294. mustafa dedi ki:

  merhaba benim kafam da şöyle bir soru işareti var . Ben geçen mayısta ilk kez girdim alese say 1 20 say 2 29 söz 1 den de 31 net yaptım ea puanım 81.5 geldi . Bi arkadaşımın sınav sonucuna baktım geçen gün onun ise aynı sınavda say 1 25 say 2 3 söz 1 den ise 28 neti var onun ea puanı 74 . yani ben 80 netle 81 o 56 netle 74 puan aldı . burada bir saçmalık yok mu sizce de ? ilk başta ben 80 netle 81 puan aldığıma şaşırmıştım çok aldığımı düşünmüştüm ancak arkadaşımın puanını görünce daha çok şaşırdım . puanlama sisteminde bir sıkıntı mı var daha önce de böyle ilginç olaylara şahit olanlar oldu mu ? yada alesin ham puan olarak verdiği başlangıç puanı mı çok yüksek ? Varsa bilgisi olan aydınlatırsa çok makbule geçer

 295. Mert dedi ki:

  Merhaba eşit ağırlık bölümüm say 1 35 sayı 30 sözel 130 net yapsam ve yds 60 ise yeterli mi iktisat için

 296. Gül dedi ki:

  Merhabalar. ben hesaplama yaptığımda tuhaf bi olayla karşılaştım. örneğin ben sayısalcıyım. 35 say1 35 say 2 neti yaparsam bana sayısal puan olarak 75 civarı geliyor. Fakat aynı şeyi sözel için deniyorum. 35 söz1 ve 35 söz2 neti yapıp hesapladığımda 84 civarı sözel puanı geliyor. bunun anlamı nedir? bu ayrım da neyin nesi lütfen biri bana anlatabilir mi??

  1. emine dedi ki:

   Çünkü sizin sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1çözmeniz gerekiyor. sözel 1’i de çözdüğünüz takdirde hesaplanmasını istediğiniz puanınız hesaplanacaktır.

  2. emrah dedi ki:

   2 alanla 80 den fazla alamaz kimse hata vardr sozel hesabnda sadece snavda sapma varsa 80 81 olur oda sadece snavda olur .d

  3. sabutay dedi ki:

   Katsayılar farklı çünkü, sayılsacının yyapması beklenenTürkçe ile sözelcinin yapması beklenen matematik bir olmaz.. Türkçe öyle böyle yapılır. Sayısalcı için türkçe katsayısı çok düşük tutulmamış ve yapması istenmiş. Bi ales sınavına bakarsan bilgi olarak hepsinin başında(sözel1 sayısal1vs) katsayıyı bulabilirsin, alanlar için.

 297. murat dedi ki:

  merhaba ben işletme mezunuyum ales sınavına gireceğim hangi kısımlardan sorumluyum acabe söz1 say1 söz2 say 2 yardımcı olmazı bekliyorum…

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözeceksiniz.

 298. rosi dedi ki:

  slm arkarkadaşlar ben işletme son sınıf öğrencisiyim ales sınavında hangi alanlarda ağırlıklı soru çözmem gerekiyor cvb verirseniz sevinirim …

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 ağırlıklı çözmeniz lazım.

 299. cansu dedi ki:

  ben ales için hazırlanmak istiyorum ama sayısal 2 konularını bulamadım. Sayısal 2 konuları nelerdir?

  1. Aydın dedi ki:

   Sayısal1 ve Sayısal2 konuları aynıdır sadece biraz daha zordur Sayısal2

 300. nuriye dedi ki:

  merhaba. güzel sanatlar fakültesi tekstil ve moda tasarımı bölümünde lisansımı ve yüksek lisansımı yaptım. akademik personel olabilmek için ales sınavına girmem gerekiyor. ben Sözel mi çözmeliyim yoksa EA mı. cevap veririseniz sevinirim. teşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   Yetenek sınavı ile mi alıyor bölümünüz?

   1. nuriye dedi ki:

    Evet özel yetenek sinavi ile alıyor. fakat akademik personel olabilmek için ekstra alesten de en az 70 istiyor

    1. akademikportal dedi ki:

     Evet, tabiki onunla ilgili bilgimiz var hangi alandan olacağını söylemek için sormuştuk. Sizin herhangi bir alandan ALES puanı alabilirsiniz özel yetenekle alındığınız için bölüme yani sözel de olur.

 301. nihan dedi ki:

  merhaba ben iktisat mezunuyum akademik personel için alese gireceğim sınavda söz1 say 1 ve say 2 denmi sorumluyum?

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet o alanlardan sorumlusunuz.

   1. tayfun dedi ki:

    merhaba benim sorum; ben sözel çıkışlıyım ve sözel alanda yüksek lisans tercihi yapacağım, bunun için sözel 1 ve 2 den kendime çok güveniyorum en az 33er doğru çıkaracağımı düşünüyorum ancak sayısal 1 bende hiç yok burayı yapmadan 80 puanı bu netlerle tahmini alabilir miyim ve yükseklisans öğrencilerine bunu sorduğumda kendileri en fazla 75 alırsın dediler, şu an mattan 8 -9 tane de yapabiliyorum kısacası stres yaptım da biraz

 302. ayşe evren dedi ki:

  cevabınızı dört gözle bekliyorum

 303. ayşe dedi ki:

  sözellim çok iyi.sözelden hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilirim.istediğim bölüm (pdr ve okul öncesi)EA dan alıyor.sayısalım hiç yok ne tavsiye edersiniz.76 doğumluyum okumayı seviyorum.sizce yüksek lisans yapmak yanlış bir tercihmi .sosyoloji 2.sınıftayım.(2.ünv.)mezun olduğumuz bölüm ve yüksek lisans arasında doğrudan ilişki varmı şimdiden teşekkürler.

  1. Sait dedi ki:

   Merhabalar Ayşe Hanım,
   genel olarak hepimizin yaşadığı mat sıkıntısını sizde yaşıyorsunuz sanırım. Bir YL öğrencisi olarak sorunuzu cevaplamak istedim.
   http://sosbilen.ege.edu.tr/files/1213kontenjan-yl.pdf
   linkinden sözelden hangi bölümlerde YL yapabileceğinize bakabilirsiniz. Fakat bazı üniversiteler YDS baraj puanı da istiyor. Başvururken bunu da göz önünde bulundurmanız faydanıza olacaktır. İstediğiniz bölümler için Say-1 kısmından min 15 net ve üzeri yapmanız gerekiyor. Bunun için çok güzel uzaktan eğitim videoları ve soru çözümleri mevcut, oradan çalışabilirsiniz. Yaşınız kaç olursa olsun okumak zihninizi zinde tutacaktır. Bence yetenek ve hevesi olan herkes YL yapmalı. Okuduğunuz bölüm ve YL arasında direkt bir ilişki yoktur bunu sizin heves ve ilgi alanlarınız belirler; ancak bulunduğunuz dalda YL yapmanız sizi uzmanlaştırır. Kolay gelsin…

   1. ayşe dedi ki:

    teşekkür ederim

 304. cansu dedi ki:

  ben uluslararası ilişkiler mezunuyum. hangi bölümler çözmem gerekiyor?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sizin için de say1-say2 ve söz1 gerekiyor.

 305. Yakup Türkmen dedi ki:

  Merhablar ; Ben İşletme mezunuyum yüksek lisans icin hangi bölümleri çözmem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim..

  1. akademikportal dedi ki:

   Sizin için de say1-say2 ve söz1 gerekiyor.

 306. Selma dedi ki:

  Merhabalar,
  Maliye (4yıllık) bölümünü bitirdim.ekonomi üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum hangi alanları çözmem gerekiyor ?
  Şimdiden teşekkür ederim
  Iyi çalışmalar

  1. akademikportal dedi ki:

   Sizin için de say1-say2 ve söz1 gerekiyor.

 307. sinem bozkurt dedi ki:

  Merhabalar,ben kamu yönetimi mezunuyum.Yüksek lisans yaparken hangi bölümleri tercih etmem daha yararlı olacaktır ve sözel 1 sözel 2 sayısal 1 yeterli mi?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sizin için say1-say2 ve söz1 gerekiyor.

 308. ayşe evren dedi ki:

  sözellim çok iyi.sözelden hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilirim.istediğim bölüm (pdr ve okul öncesi)EA dan alıyor.sayısalım hiç yok ne tavsiye edersiniz.şimdiden teşekkürler

 309. bülent dedi ki:

  Hesaplama moturu 2014 bahar sınavı için hatalı sonuç veriyor. Mesela bende EA’da 10 puan eksik verdi. Programlama yaparken standart sapmayı hatalı kodlamış olabilirsiniz.

 310. ayşe evren dedi ki:

  el sanatları mezunuyum.okul öncesinde ve PDR de yüksek lisans için sözelmi EA mı lazım.

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet EA çözmeniz gerekmektedir.

 311. seda dedi ki:

  Merhaba ben İngilizce Öğretmenliği mezunuyum. Boğaziçi ya da ODTÜ’de MBA yapmak istiyorum. kendi bölümüm için söz puanı isteniyor fakat mba için ea mı çözmeliyim? ya da en yükseği mi istenicek?

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet MBA İçin Eşit Ağırlık isteniyor.

 312. meryem dedi ki:

  merhaba,ben sosyoloji okuyorum aleste hangi puan türünü dikkate almalıyım.

  1. akademikportal dedi ki:

   Eşit Ağırlık puan türünü dikkate almalısınız.

 313. seher dedi ki:

  Ben İstanbul universitesi ebelik bolumu mezunuyum guz donemi ales sinavina hazirlaniyorum da acaba hangi bolumun testlerini cozmem gerekli sinavda ? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim 🙂

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz-1 çözmeniz gerekmektedir.

 314. neo dedi ki:

  Merhaba,

  İşletme mezunuyum . Tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum. Üniversite, başvurmak istedigim bölüm icin ön koşul olarak; herhangi bir puan türünden belirli bir puan istemiş. Ben işletme mezunu oldugum icin EA puanımla mı basvurmak zorundayim yoksa sözel puanım daha yüksek olacagından sözel ( sozel1-sozel2-sayısal1) puanımla da basvuru yapabilir miyim ? Sınava ona göre hazırlanacagım icin cevabiniz benim icin önemli. Şimdiden tesekkür ederim.

  1. akademikportal dedi ki:

   Merhaba, hangi üniversiteye başvuru yapacaksınız tezsiz için?

   1. neo dedi ki:

    İstanbul Üniversitesi tezsiz ||. Öğretim

   2. neo dedi ki:

    Yardımcı olamayacak mısınız acaba?

    1. akademikportal dedi ki:

     Sorunuzu tekrarlar mısınız lütfen gözden kaçmış olabilir.

     1. neo dedi ki:

      Merhaba,

      İşletme mezunuyum . Tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum. Üniversite, başvurmak istedigim

      bölüm icin ön koşul olarak; herhangi bir puan türünden belirli bir puan istemiş. Ben işletme

      mezunu oldugum icin EA puanımla mı basvurmak zorundayim yoksa sözel puanım daha yüksek

      olacagından sözel ( sozel1-sozel2-sayısal1) puanımla da basvuru yapabilir miyim ? Sınava ona

      göre hazırlanacagım icin cevabiniz benim icin önemli. Şimdiden tesekkür ederim.

     2. akademikportal dedi ki:

      Merhaba, evet Sözel puanınız ile de başvuru yapabilirsiniz dediğiniz bölümleri çözmeniz yeterli olacaktır.

 315. nurgun afacan dedi ki:

  Hocam iibf işletme öğrencisiyim hangi Ales puan türleri benim için gerekli

  1. akademikportal dedi ki:

   EA puan türü geçerli sizin için.

 316. hooman dedi ki:

  merhaba,ben yabanci ogrenciyim,bolumum endustri muhendisligi,hangi alanlari cozmem gerekiyor.

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözeceksiniz.

 317. ayhan dedi ki:

  önce başvuracağınız üniversitenin bölüm sayfasında hangi puan türünde kabul ettiğini öğrenin. Ona göre EA ise say1 say2 söz 1; söz puanı istiyorsa say1, söz1, söz2 çözeceksiniz.

 318. iclal yıldız dedi ki:

  merhabalar, pazarlama yönetimi yüksek lisansı yapmak istiyorum. Hangi alanları çözmem gerekiyor.

 319. N dedi ki:

  Merhabalar

  Maliye mezunu biri hangi testleri çözmeli? Sözel çözebilir miyim?

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözebilirsiniz.

 320. Kenan dedi ki:

  Merhabalar, ben makina resim öğrt. mezunuyum. Sınav soru sayısı geçen yıllarda 50’şer adet. Ama puan hesaplamada 40 üzerinden istiyor. Ayrıca bu yıl ilkbahar döneminde de 40’ar soru sorulmuş. Bu yıl (2014 sonbahar dönemi) kaç soru çıkacak ve süre ne kadar verilecek acaba. Şimdiden teşekkürler.

  1. akademikportal dedi ki:

   Puanlama sistemi değişti arık 40 soru ve 150 dk sınav.

 321. irem dedi ki:

  maliye mezunuyum.alese başvuru yaptım kafamda bişi netleşmeden.hukukta yada maliyede bişiler yapmak isterim.maliye bölümü içinden alanmı seçmem gerek mesela kamu gelirleri fln yoksa hepsim
  i olcakk.maliye eşit ağırlık dimi.yardımcı olursanız çok sevinitim

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet EA çözeceksiniz, hepsi aynı kamu ve hukuk için.

 322. k.marx dedi ki:

  merhaba aöf iktisat bölümü mezunuyum yüksek lisans yapmak istiyorum fakat bu konuda çok fazla karmaşık net olmayan bilgi kirliliği mevcut .yüksek lisansı pazarlama ve lojistik üzerine yapmak istiyorum sözel mi yapmam gerekiyor

  1. akademikportal dedi ki:

   Merhaba, Eşit Ağırlık ile alınıyor isteiğiniz bölümlere.

 323. Gökhan dedi ki:

  EA ALES İçin hangi bölümlere girmeliyim. Hangisi daha fazla puan getirir. Standart sapma var mı sorularda.

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözeceksiniz. Size Say1 ve Söz1 daha çok puan getiriyor.

 324. Mesut dedi ki:

  Ben Ales denemesi yaptım.80 aldım.görünüyor.herhalde iyi yoldayım…

 325. Lale dedi ki:

  Merhaba. Ben ingilizce öğretmenliği mezunu olucam bu yıl. ALES’te halka ilişkiler fakültesine başvuru yapmak istiyorum. Bu mümkün mü ve eğer mümkünse sözel mi seçmem lazım? Halkla ilişkiler bölümü için 70 puanla İstanbulda ve ya Ankaradaki üniverstilerin birine kabul olma gibi bi şansım olur mu? Teşekkürler

 326. berna dedi ki:

  Merhaba, ben türk dili ve edebiyatı son sınıf öğrencisiyim.Pedegojik formasyon almak için aleste hangi bölüm sorularını çözmeliyim?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sözel1-Sözel2-Sayısal1 çözeceksiniz.

 327. kaan dedi ki:

  Tarih yada edebiyat bölümü mezunu olup ales ve ydsye girmiş bir kişi AYÖPe başvuru yaptığında ales puanından sözel puanı mı yoksa eşit ağırlık puanımı baz alıyor?

  1. akademikportal dedi ki:

   SÖZEL puana bakılıyor.

 328. aysun dedi ki:

  merhabalar ben aof ısletme 2013 mezunuyum.formasyon alabılecegımı duydum. aleste hangı bolum sorularını cozmelıyım?

  1. akademikportal dedi ki:

   Formasyon için genellikle alan türüne bakılmıyor ama her kılavuzda durum değişebiliyor o yüzden size EA’yi yani say1-say2 ve söz1’i çözmenizi tavsiye ederiz.

 329. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba. Kamu Yönetimi mezunuyum Adalet Formasyonu almak için aleste hangi bölüm sorularını çözmeliyim?

  1. akademikportal dedi ki:

   Formasyon için genellikle alan türüne bakılmıyor ama her kılavuzda durum değişebiliyor o yüzden size EA’yi yani say1-say2 ve söz1’i çözmenizi tavsiye ederiz.

   1. Cem dedi ki:

    Selamlar, ben Kamu Yönetimi mezunuyum. Formasyon almak istediğimde hangi puan türüne bakılacak? Söz, EA, SAY… Hangisi?
    Tamam Kamu Yönetimi EA bölümüne giriyor. Yalnız Kamu Yönetimi mezunlarına formasyon verecek üniversiteler alım yaparken hangi puan türümüze bakacaklar? Diploma puanımıza da bakıyorlar mı?

    Birde örneğin ben Kamu Yönetimi mezunu olarak gidip -atıyorum- Tarihten Yüksek Lisans yapmak istersem hangi puan türüme bakacaklar?

    Şimdiden cevaplar için teşekkürler, saygılar…

    1. akademikportal dedi ki:

     Normal şartlarda formasyon için hangisi yüksekse ona bakılıyor ama şartlar her an değişebilir Kamu Yönetimi için EA çözmeniz faydanıza olacaktır. Tarih YL için Sözel istenir.

     1. Cem dedi ki:

      Teşekkürler cevaplar için. Yalnız formasyon için diploma puanını sormuştum cevap alamadım…

      Anladığım şu ki formasyon için en yüksek puanımız geçerli olacak ama ne olur olmaz diye Kamu Yönetimi-EA mezunu olduğumuz için EA’ya öncelik verelim diyorsunuz. Burda bir nevi sürprizlere açık olmak gerekiyor. Umarım formasyon için mezun olunan bölüm(EA) ALES puanı fark etmemeye devam eder 🙂

      Formasyon almayı düşündüğümüz üniversiteleri seçerken SADECE ALES puanımız(en yüksek aldığımız bölüm puanı) geçerli olacak değil mi? Seçilen Üniversite, kontenjanına göre yüksekten alçağa doğru yerleştirme yapacak değil mi?

     2. akademikportal dedi ki:

      Evet SADECE ALES (en yüksek olan) gerekiyor ve deidğiniz gibi yapılıyor yerleştirme.

 330. yaşar dedi ki:

  merhabalar. ben sizin hesaplama motorunuza 2014 ilkbahar netlerimi yazdığımda puanımı 81.600 olarak gösteriyor. Ama ben sınavdan 84.4 aldım. Hesaplama motorunun bire bir ölçmesi standart sapmalar gereği tabiki beklenemez ama yaklaşık 3 puanlık hatalı bir ölçümün nedeni nedir ? Öte yandan sizin motorunuzda hesapladığımız her puanın üzerine bu 3 puanlık sapmaya binaen 3 puan daha eklesek ne kadar doğru olur ? Faydalı çalışmalarınızdan ve hizmetlerinizden dolayı tesekkür ederim.

  1. akademikportal dedi ki:

   Merhaba, son yapılan sınavda bizim de tahmin etmediğimiz bir sapma oldu ancak bizim kullandığımız ortalamalar son 2 yıla ait toplam 4 yılın sınavlarının ortalamasıdır. Bazı alanlarda 4 puanda oynayabiliyor, 3-4 puan ekleyebilirsiniz 🙂

 331. zafer dedi ki:

  Merhabalar. Ben sozel bolumunden sinava girecegim sorum su olacak; sayisal bir bize ek yani ekstra puan mi getirecek yoksa puan havuzun da kendine ait bir puan dilimine sahip mi? Ornekle anlatmak gerekirse sizin hesaplama motorunuzda sozel 1 ve 2 den 80 de 80 yapsak puan 89 kusur oluyor. Geri kalan sayisal 1 in puani midir?

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1 size ek puan getiriyor bunu hsaplamada da görebilirsiniz ama say2’nin hiç bir katkısı yoktur.

 332. Elif dedi ki:

  Merhaba Sayin Site Yoneticisi

  isletme fakultesi mezunuyum (anadolu universitesi) alesi kazanmak icin kac soru cozmek gerekir. Sadece sozel cozmek yeterli olur mu, sayisaldan hic anlamiyorum. Sinavi kazaninca (olur ya hani kazanirsam sadece sozel cozerek olur mu bilmem ama) universitelerde gorev yapmak icin ne yapmam gerekir.

  Simdiden cok tesekkurler, kolay gelsin…

  1. akademikportal dedi ki:

   Merhaba, ALES’i kazanmak derken amacınızı biraz daha özelleştirir misiniz?

 333. YASEMİN dedi ki:

  hemşirelik mezunları aleste hangi bölüm sorularını çözmelidir?

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözmelisiniz.

 334. nur dedi ki:

  Merhaba amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünün ales te sözel mi çözmesi gerekiyor yoksa baska bir alan mı?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sözel çözeceksiniz.

 335. Esen dedi ki:

  İyi günler ,Aile danışmanlığı bölümü için say 1 ,say 2 ve söz1 mi olur .Yardımcı olabilirmisinz teş

 336. Hakan dedi ki:

  Merhaba. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu mezunlarını yüksek lisans, öyp hangi puan türü ile almakta. teşekkürler

 337. Hamza dedi ki:

  iyi günler ben iktisat fakültesi mezunuyum ales ilk baharda ea’tan 88 aldım diplama notum 100’lük sistemde 72 gaziantep üniversitesi mezunuyum araştırma görevlisi olmak için yds lazım biliyorum ama dil sıfır bende acaba başvuru yapsam dili sonra halletsem kazanabilirmiyim…

  1. mayy dedi ki:

   evet o şekilde yapılabiliyor, bir dönem bekleniyor 65 alabilmeniz için değilse yurtiçi dik kurslarına yönlendiriyorlar diye biliyorum.

 338. Emre dedi ki:

  merhaba rehberlik ve psikolojik danışmalık öğrencileri öypde eşit ağırlık puanını mı seçmeliler ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet EA seçilecek.

   1. Emre dedi ki:

    teşekkürler

 339. Ayşegül Esra dedi ki:

  Merhaba, ben ÖYP başvurularımı yaparken 4’lük sistemde 2.78 olan diploma notumu girerken, yüzlük sistem çevirisinde yanlışlıkla 5’lik sisteme göre çevirdim. Yani yüzlük sistem çevirisi 71 olması gereken diploma notum, 58 oldu. Ve böyle kaydetmiş bulundum. Şu an da süre dolduğu için değiştiremiyorum.

  Yapabileceğim bir şey, itiraz edebileceğim bir merci var mıdır ki? Teşekkür ederim.

 340. ELİF dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 2010 yılı Yakın Doğu Ünv. (Özel) Bilgisayar Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. Bu yıl ales için en düşük kaç puan almam gerekiyor.Ve sözel sayısal hangılerınden gırecegım sınava

  Tşk.

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözmelisiniz kaç almanız gerektiği aslında ALES puanı ile hedeflediğinizin ne olduğuna bağlı akademik kariyer ise en az 70 olmalı.

 341. cezair dedi ki:

  işletme mezunları öyp de tercih yaparken sayısal puanını mı eşit ağırlığınkini mi seçmeliler iyi günler

  1. akademikportal dedi ki:

   İşletme mezunşarı EA seçmelidir.

 342. Elif dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 2010 yılı Yakın Doğu Ünv. (Özel) Bilgisayar Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. Bu yıl ales için en düşük kaç puan almam gerekiyor.
  Tşk.

 343. Can Polat dedi ki:

  acaba standart sapmayı tahmini olarak kaç almalıyız?

 344. şeyma dedi ki:

  mrb ben beslenme ve diyetetik öğrencisiyim. alese bu sene bahar döneminde girmeyi düşünüyorum say1 say2 sözel 1 i mi yapmam gerekiyor

 345. yavuz selim dedi ki:

  alesten 75 alman yeterli değil dil bölümünden de geçerlilik puanını almanız lazım kadro açarlarsa gano ales ve dil puanınıza göre alıyorlar

 346. mehmet dedi ki:

  mrb arkadaşlar ben eşit agırlık çıkışlıyım felsefe bölümünü bitirdim yüksek lisans yapmak istiyorum.bunun için alesten en az kaç puan almalıyım. bide sözelden alsam olurmu

  1. akademikportal dedi ki:

   En az 55 almalısınız ama artık yetmiyor daha fazlası için çalışmalısınız.

 347. Kübra dedi ki:

  Alesi kazandım diyelim yüksek lisanda yaptım 2 yıl peki bundan sonraki aşamalar ne hangi sınavlara girilecek yüksek lisans yapılırken maaş verilecek mi

  1. yavuz selim dedi ki:

   eğer 90 ve üzeri puan yaparsan tübitak 500 tl galiba burs veriyor ayrıca devlette 700 tl para veriyor lisans öğrencilerine
   yüksek lisans yaptıktan sonra araştırma görevlisi olmak için oöp programı denilen sınava gireceksin geçersen hayırlı olsun 🙂

   1. Emre dedi ki:

    nede 90 yapmamız lazım ?

 348. Kübra dedi ki:

  Iyi günler ben 4. Sınıf öğrencisiyim alese girip ardından 75 puan alsam nerelere atanabılırım ve okullar hangi tarihler arasında kaç kişi alacağını belirtiyor ?

 349. yakup ka dedi ki:

  bende matematikçiyim formasyon için giriyorum.ama bu türkçe olduruyor beni.

 350. Işıl dedi ki:

  Merhaba, ben Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunuyum ve formasyon için Ales’e girmek istiyorum. En düşük kaç puan almam gerektiğini öğrenebilir miyim?Teşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   ALES puanında bir alt sınır yoktur ne kadar yüksekse şansınız o kadar artar.

 351. Alperen dedi ki:

  merhabalar
  ben ÖYP li değilim normal lisans üstü eğitimi DR. eğitimi için baş vuru yapacam. Baş vuruda bulunacağım önceden hep IELTS ile öğrenci alıyorlardı ancak ilanlarında kalkmış şimdi IELTS. Benim IELTS ım Temmuz 2013 tarihli. Ben baş vuru yapsam bana gelip derlermi almıyoruz arkadaş IELTSİn geçmez bu okulda die?

  1. Alperen dedi ki:

   Alperen
   25 Mayıs 2014, 16:37
   merhabalar
   ben ÖYP li değilim normal lisans üstü eğitimi DR. eğitimi için baş vuru yapacam. Baş vuruda bulunacağım okul önceden hep IELTS ile öğrenci alıyorlardı ancak ilanlarında kalkmış şimdi IELTS. Benim IELTS ım Temmuz 2013 tarihli. Ben baş vuru yapsam bana gelip derlermi almıyoruz arkadaş IELTSİn geçmez bu okulda die?

 352. sufi dedi ki:

  SÖZ 5, EA ve SAY 6 puan düşük gösteriyor bu motor benimkini

 353. Seker dedi ki:

  Bu 66 gösteriyor ben 72 aldım yavvvv

 354. Zara dedi ki:

  eh ales yuzunden bisey yapamiyorum(yds 98 ama ales iste((

 355. Zara dedi ki:

  Bu arada puan hesaplama motoru 2 yuksek gosteriyor)

 356. Zara dedi ki:

  Ben 57 kusur aldim. Bi ise yarar mi acaba(? YDS yuksek, 90 uzere

  1. yakup ka dedi ki:

   iyi puan

 357. Burak dedi ki:

  Özellikle EA puanında baya bir düşük gösteriyor. Benimde puanımı 7,5 puan düşük gösterdi..

 358. gökçe dedi ki:

  eşit eğırlık puanımı 7.5 puan düşük gösterdi

 359. puan dedi ki:

  +- 2 doğru bi açıklama 1,4 aşağı gösteriyor

 360. the baran dedi ki:

  ea bölümüm. puanımı 3,5 puan düşük gösterdi

 361. Eyupf46 dedi ki:

  Söz 0, 6 Say 2, EA 1,7 puan daha düşük gösteriyor program.Standart sapmadan bu kadarlık normal gibi

 362. oyku dedi ki:

  Bende 6 puan eksik gözüküyor

 363. onur dedi ki:

  ea cıyım. 78 küsür aldım.. bu motorda 3 küsür puan aşağıda hesapladı

  1. sehriyar dedi ki:

   gecid puanlari kac oldu acaba bilen varmi??

   1. akademikportal dedi ki:

    Pardon ne puanı öğrenmek istediniz?

    1. Zara dedi ki:

     yani universite elemani olarak baslamak icin taban puan kac acaba? ben onu merak ediyorum

     1. akademikportal dedi ki:

      ALES 70 taban puandır.

   2. Zara dedi ki:

    Ben de onu merak ediyorum

 364. ece dedi ki:

  4.5 puan ea puanını düşük hesapladı. Sayısalı da 5 puan eksik hesaplamış; ama sözel puanı aynı.

 365. Khan dedi ki:

  Sayın Admin bir problemle yüz-yüze kaldım, sadece sözel olarak soru çözdüm ama yanlışlıkla cevap kağıdında sayısal yerine yazmışım. Doğru yanlış sorularıma baktım cevap kağıdında sözel bölümüne yazzarsam en az 57 puanla geçiyorum. Osym’e bununla ilgili gidersem sorunuma bakarlar mı? Lütfen bilen birisi varsa cevaplasın?

  1. akademikportal dedi ki:

   Merhaba, ne yazık ki mümkün değil hocam. Yeniden asla hesaplamazlar 🙁

   1. Khan dedi ki:

    Yarın Osym’in adaletine güvenerek sorun için başvurucam. Nasıl olsa ellerinde kitapçık var ordan bakıp doğru söylediğimi göre bilirler. İki buçuk saat çekdiğimiz zahmetin sonucunu inşallah değerlendirirler.

 366. izm dedi ki:

  sayısal 1 puanımı 4,4 puan az hesaplıyor

 367. Ersin dedi ki:

  Benim 2 puani eksik hesapladi.

  1. akademikportal dedi ki:

   Teşekkürler, puanları belirten arkadaşlarımızın yardımları sayesinde hesaplama motoru yenilenecektir.

 368. zeynep dedi ki:

  4 puan eksik ea ve sayısal dan.sözel 2 puan fazla veriyo burda

  1. akademikportal dedi ki:

   Teşekkürler, puanları belirten arkadaşlarımızın yardımları sayesinde hesaplama motoru yenilenecektir.

 369. mustafa dedi ki:

  4 puan az veriyosun hocam

  1. akademikportal dedi ki:

   Teşekkürler.

 370. kadır dedi ki:

  say 1 25.75 say2 23.25 söz1 21.5
  say puan 78.36 geldi hocam burası bi 4 puan eksik gösterdi.

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet, genel olarak 4 puanlık bir sorun var şimdi ona bakıyoruz teşekkürler 🙂

 371. Khan dedi ki:

  Morel verdiğiniz için teşekkür ederim admin bey

 372. e_mat dedi ki:

  sonbahar dönemi mi yoksa ilkbahar mı daha zordu? sonbaharda az nete iyi puan geldi bunda ne olur acaba?

 373. Kaan dedi ki:

  Hocam,
  Bugün açıklanır mı artıkın umsuluk olduk:-)

  1. zeynep dedi ki:

   Arkadaşım sen nerelisin? “Umsuluk” beni benden aldı :))

 374. Khan dedi ki:

  Sayın admin ben 49 sözel soru yaza bildim, burda bakıyorum ki, 15, 16, hatta 19 yanlışım çıkmasına rağmen sözelden 55 puanı geçiyorum. Eğer bu aşağı yukarı doğruysa sevinirim.:) Lütfen bir cevap yazınız? Bilen arkadaşlar da cevap yazsın lütfen

  1. akademikportal dedi ki:

   Merhaba, hocam bu hesaplama sadece fikir vermesi içindir 40 soruluk sistem için elimizde fazla veri yok ancak kişisel tahminim 555’i rahat geçersiniz.

 375. Alperen dedi ki:

  Hala bu sorular ve sonuçlar açıklanmadı….

 376. zeynep dedi ki:

  say1 22 say2 23 sözel1 10 net. sayısal puanım 70 altında gelirmi acaba

 377. esma dedi ki:

  sayın hocan ben söz 1. : 32 say1: 32 say2 : 20 hesaplattığımda 81 geliyor fakat siz taban puanı 48 almışsınız taban puan değişince puanımım daha aşağı düşme ihtimali var mı?

 378. gulsen dedi ki:

  Yani sizden hesapladigimiz doru sayisiyla gelen puani osymde daha yuksek gelme ihtimali var olemi lutfen cvb verirseniz sevinirim

 379. Kaan dedi ki:

  Hocam,
  Bugün açıklanır mı sonuçlar?düşünceniz nedir?

  1. akademikportal dedi ki:

   Ülkenin içinde bulunduğu malum durum nedeni ile salı gününe kalabilir.

 380. Savaş dedi ki:

  Hocam matematik katsayısı 37 görünüyor mantıklı mı bu

 381. onur dedi ki:

  say 1=30 say 2 =25 nete kaç puan gelir inşaat müh.mezunuyum yüksek lisans yapmam için alesten kaç puan almak gerekir kasım ayı ales puanım 71 küsürdü.

 382. ertayemre dedi ki:

  sayın akademikportal
  tabanı yine 48 almışsınız soru çarpanlarını değiştirdik diyorsunuz ama sınavda özellikle dikkat ettim çarpanlar yine 0,4-0,4 ve 0,2 şeklindeydi. ösym katsayı çarpanlarını değiştirmemiş.siz neden değiştirdinizki?
  tabanı yükseltmeniz gerekirdi.cuma günü yada engeç ptesi sonuç açıklanınca görecez bakalım taban kaç alınmış.

  1. akademikportal dedi ki:

   ÖSYM’nin “KATSAYILARI” yıllardır aynı zaten soru çarpanları ile katsayıları neden kıyasladınız onu anlamadım, standart sapmayı nasıl göz önünde bulundurmuyorsunuz? Ayrıca tabiki müneccim değiliz ortalama değerler alıyor elbetteki taban değişecek bu sistem sadece size fikir vermek için bunu unutmayınız hiç bir sistem size tam puanınızı söyleyemez.

   1. ertayemre dedi ki:

    benim demek istediğim soru sayısı azalmışssa mantık olarak tabanında yükselmesi lazım. siz tabanı aynı bırakmışsınız.iyi bekleyip hesaplama yapanlar burada düşük puan görünce moralleri bozuluyor.

    1. akademikportal dedi ki:

     Hocam tabanı yükseltseydik bu sefer çarpanları ya aynı bırakacak ya da çarpanları daha az yükseltecektik o zaman da beklediğinizden fazla puan gelirdi asıl sonuçlar açıklanınca fazla çıktı diyecektiniz şu açıdan bakın burda hesapladığınızdan fazla çıkarsa sevinirsiniz ama az çıkarsa bize söverdiniz 🙂

 383. ahmet dedi ki:

  taban 48 alıyorsanız ful yapan biri sizin hesaplamnıza göre ea 88 alır yanlş mı

  1. akademikportal dedi ki:

   Şu anda hesaplama sisteminde full yaptığınız zaman 100 alıyorsunuz denediniz mi?

   1. aozcan dedi ki:

    hocam standart sapma ne alındı bu hesaplamada,standart sapmanın değişme ihtimali nedir?

    1. akademikportal dedi ki:

     Sapmalar sınav olmadan belli olamayacağı için 2013 verilerini değerlendirdik.

   2. ertayemre dedi ki:

    tabanı aynı bırakıp soruların çarpanlarını 100’e göre hesaplamışsınız.onun için 100 e ulaşılmış olunuyor. siz hiç soru sayısı azalırken tabanın aynı kaldıgı sınav gördünüz mü?

    1. akademikportal dedi ki:

     Açıkcası YDS dışında sorusu azalan sınav ilk defa görüyorum. Onun da hesaplama sisteminde sapma yok.

 384. hüseyin dedi ki:

  kasım daki ales ea taban puanı 48 şimdi yine 48 almısssınız soru sayısı azalmasına rağmen neden acaba açıklarmısnız

  1. akademikportal dedi ki:

   Çünkü soru sayıları değişti, sınav sistemi komple değişmedi taban puanın değişmesi için bölümlerin ayrılması ya da birleşmesi gerekir bizler soruların çarpanlarını değiştirdik yeni sistem için.

 385. faruk dedi ki:

  hocam mantıklardan 15 dogrum var ik sözel bölümdende 30 ar net gelse kac puan eder ve size gelen yorumlara göre sınav nasılmış…

 386. lualua dedi ki:

  sonuçlar ne zaman açıklanır

  1. akademikportal dedi ki:

   1 haftada açıklıyor artık ÖSYM.

 387. ertayemre dedi ki:

  sayın admin
  2013 sonbahar aleste 150 soruda ea 48 taban puandı
  şimdi 120 soru puanlamasında taban puanı yine 48 almışsınız.
  bunda bir yanlışlık yokmu?

 388. ertayemre dedi ki:

  sayın admin
  bu sınavda ea taban puanı kaç bekliyorsunuz??
  Lütfen cevap??

 389. Hatijet dedi ki:

  Sözelde bir soru vardı parantez içinde verilen bilgi yanlıştır diye şıklarda tanımlama açıklama karşılaştırma vs.. Vardı cevabın bilen var mı

  1. yasin dedi ki:

   saptama olacak o sorunun cevabı saptama ile ilgisi yoktu verilen bilginin

 390. deliçocuk dedi ki:

  abi sorular ne zaman açıklanıyor bilen yokmu?

  1. akademikportal dedi ki:

   Açıklansa bile sadece %10’u açıklanacak.

   1. mehmet dedi ki:

    sayın admın sozel 1 ve 2 yı full yaptıgımda sozel puanım :89 kusur gelırken sayısal 1 ve 2yi full yaptıgımda sayısal puanım : 81 kusur yapıo neden aralarında bole bır fark war ?????????????

    1. akademikportal dedi ki:

     Standart sapmaları ve taban puanları farklı çünkü.

     1. mehmet dedi ki:

      ulke olarak sayısalı yapan kısı sayısı daha azken nasıl bole bısı olabılıyo anlamıyorum ılgınc gercekten

     2. Savaş dedi ki:

      Hocam taban puanları var ama bu kadar fark olması anormal değil mi

 391. ertayemre dedi ki:

  7.sayfada kaan arkadaşın söz1-söz2 toplam 52 sözel net hesaplamasına 75 puan geliyor
  benim mat1-söz-1 toplam 57 net hesaplamama 71.600 puan geliyor
  aynı katsayılar geçerli olduğu halde 57 nete daha yüksek gelmesi gerekmiyormu?
  bu puan hesaplama moturu yanlış bence.

  1. mehmet dedi ki:

   bnde aynı seyı sordum yukarda kardesım sozelı full yaptıgında 1 ve 2 yı yanı 89 kusur alınırken sayısalı full yaptıgında bu puan 81 kusur yapıyo ılgınc

 392. ertayemre dedi ki:

  Lütfen cevap
  bu sınavda 120 soruyu da doğru yapsak 0,4-0,4-0,20 hesaplamasıyla 40 puan yapıyor.geriye kalıyor 60 puan. bu 60 puan taban puan almıyormu?çünkü sonbahar dönemi ales sonucuma göre taban puan 50 iken standart sapmadan dolayı 48 olmuş.bu dönemde de 60 değilde 58 olsun.olamaz mı?
  soru sayısı azaltılırsa mantıken taban puanın artması gerekmiyormu?Lütfen cvp?

 393. murat dedi ki:

  bu puanlardan sözele mi eşit ağırlığa mı sayısala mı bakacaz

  1. akademikportal dedi ki:

   Bölümünüze bağlı..

   1. murat dedi ki:

    sınııf öğretmenliği bölümüm

 394. ceonaksoy dedi ki:

  hocam sözel 1 mantık sorularını boş bıraktım .32 sözel birden 2 yanlışım anca çıkar. 14 say1 11 say 2 ea dan 70 almamım imkanı yok mu. gecmıs soruları çözdüm son 5 yılın bu kadar zor gelmesi. standart sapma felan ne olur gelmez mi 70 . halbuki dün elime kuş sıcmıstı 🙂

  1. lokman dedi ki:

   kuştan büyük bişey gerekiyormuş demek 😀 😀

   1. ceonaksoy dedi ki:

    olmadı artık başka kuşlara 🙂

 395. Seçkin dedi ki:

  Bugüne kadar 6 defa Ales’e girdim. Her seferinde aldığım net sayısı hesaplama motoruna girdiğimde puan -3 çıktı. Yani burada hesapladığım 85 sınavda 88.

 396. Burak dedi ki:

  Ben sadece sözel 1 ve sözel 2 yi yaptım. İkisinde de 30 doğru 10 yanlış yani toplamda 60 doğru 20 yanlış olunca Sözel puanım 76.600 görünüyor. Bu benim ales puanım mı oluyor yani

 397. akademia dedi ki:

  Arkadaşlar burada hesaplanan puanlara sınavın zorluğu ile orantılı olarak +4 ile +7 arasında bir puan koyun. 2013 Sonbaharında yaptığım netlerin çeşitli sitelerde hesaplaması 77 iken ben 82.5 puan aldım. Yani 5.5 puan standart sapma ile oynadı.

 398. adnan dedi ki:

  Hocam mrb. 50 soruluk sinav sisteminden yoplam 60 net var 70 puan gtrdi. 120 sorudan gene 60 net var puan puqn yukselirmi . Esit agrlik

 399. Aykut dedi ki:

  Arkadaşlar SAY1: 5D, 2Y;
  SAY2: 4D, 3Y;
  SÖZ1: 36D, 4Y giriyorum. 60 çıkıyorum. Bundan iki önceki sınavdan daha az netle 66 falan alıyordum. Sizce 70’i geçme şansım yok mu? Ayrıca neyi değiştirdiler de daha çok netle daha az puan geliyor?

 400. mıho dedi ki:

  arkadaslar ösym bu sefer iyice raydan çıkmıştı çok zor idi dolayısıyla düşük netleriniz yüksek puanlar demek benim görüşüm bu bu motorda zannıca daha düşük puanlar veriyor rahat olun olan olmuştur bundan sora üzülsekte sıkılsakda bi nane çıkmayacak ancak ösym gittikçe kasıyor bizleri matematik profesörü zannediyor heralde

 401. yasın dedi ki:

  say 1 26 say 2 25 turkce 8 gırıyorum 60 ı gecıor puanım anlamadım bu kadar yuksek cıkmaması lazım

 402. fkaya dedi ki:

  hocam 50 soru sorulurken yapılan net sayısı mı çok puan getirir yoksa 40 soru varken mi

 403. ümit sarı dedi ki:

  2014 ilk bahar sınavında tahmini netim 32 net sözel 1 15 net sayısal 1 EA puanı kaç olur?

 404. fatih dedi ki:

  bu sınavdada yine son kısımda süre yetiştiremedim. sözel-1 in tamamını çözdüm. sayısal-1 in de tamamını çözdüm sayısal-2 den 33 soru çözdüm. çözdüğüm kısımda 2 3 yanlışı geçmez. bir önceki dönemdede 87 almıştım. 90 puanı geçebilirmiym yeni sistemde. endüstri mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. ales le ne tür başvurular yapabilirim

  1. lokman dedi ki:

   fatih iyi yapmışsın

 405. gekas dedi ki:

  sayısal 1 =7 dogrıu 11 yanlıs
  sayısal 2 =1dogru 3 yanlıs
  sözel 1=23 dogru 11 yanlış
  sayısal puanı 59,14233 bu puanı aldı

  ben
  sayısal 1 =18 dogru 0 yanlıs
  sayısal 2 =1 dogru 0 yanlıs
  sözel 1=20 net giriyorum bu puanı zor alıyorum saçma değil mi

 406. mervenhna dedi ki:

  Merhaba hocam ben beden egitimi ogretmenligi okuyorum onceki alesten 82 aldim dil puanim 46 ama mezun degilim, okul biter bitmez yuksek lisans yapmadan oyp ile atanma sansim nedir veya nasil olmalidir. Teşekkür ederim

  1. akademikportal dedi ki:

   İlk önce şurdan ÖYP puanınızı hesaplayınız; http://www.oyp.com.tr/oyp-puan-hesaplama.html sonra da şuradan yerleştirme puanlarına bakınız; https://www.akademikpersonel.org/anasayfa-haberleri/18650-tum-oyp-puanlari-excel-sirali.html Böylece bölümünüzün kaç puanla aldığı hakkında fikir edinebilirsiniz ve şansınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 407. kaan dedi ki:

  hocam,
  öncelıkle bu kadar kısa sürede geri dönüş yaptıgınız için tesekkurler…
  diğer site söz taban puanı:43.588 olarak almış…
  hesaplamadakı fark burdan doguya gıbı?
  evet 40 soru yenı sistemden yapmış bu arada…
  siz gönlunuz rahat etsın +-2 oynar bana güvenın diyosanız sıkıntısız bir pazar gecırcem:))
  tekrar tesekkurler ve saygılar….

  1. akademikportal dedi ki:

   Valla hocam biz son 4 senenin tüm katsayılarını ve taban puanlarını oranladık öyle belirledik 🙂

 408. umut dedi ki:

  arkadaşlar bu ales puan hesaplama motoru doğru mu sizce

 409. kaan dedi ki:

  hocam, öncelıkle saygılar ..2014 ales sınavından toplamda 52 net (söz1-söz2) en kötü yaptıgımı varsaydıgımda söz:puanım-75 göruluyor.ama baska bi sitenın arama motorunda 67 görunyor sözel puanım:(
  8 puanlık fark çok fazla …bu geceyi rahat uyumam adına bilgilendırır misiniz benı:)))çunku 70 üstü puana ıhtıyacım var:(

  1. akademikportal dedi ki:

   Diğer hesapladığınız yer 40 soruluk yeni sistem mi? Eski sistemse 40 soruya göre değildir o zaman fark olur.

 410. Cns dedi ki:

  Ben fen bilgisi öğretmenliği okuyorum biyoloji alanında yüksek lisans için hangi bölümü çözmeliyim

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözmelisiniz.

 411. Barış dedi ki:

  Merhaba
  Ben işletme mezunuyum.Ama doktoramı Uluslararası Pazarlama bölümünden yapmak istiyorum.Sözelden mi yoksa eşit ağırlıktanmı gireceğim sınava.Yardımınız için teşekkürler..Herkese Bol şans sınavda

  1. akademikportal dedi ki:

   Eşit Ağırlıktan gireceksiniz, başarılar dileriz.

 412. esraa dedi ki:

  arkadaşlar dil son sınıf ögrencisiyim alesten hangi böümleri çözmem gerekir?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sözel yani söz1-söz2 ve say1 çözeceksiniz.

 413. Halis dedi ki:

  Ben sözelden gireceğim acilen kaç matematik sorusu 1 sözel nete eşit acaba? cevaplarsanız sevinirim.

  1. akademikportal dedi ki:

   Yaklaşık 3.5 mat 1 sözel nete eşit.

 414. ysf dedi ki:

  Biyoloji son sınıfım sayısaldanmı eşit ağırlıktanmı gireceğim sınava?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sayısaldan gireceksiniz.

 415. Oruç Cem dedi ki:

  bu sene 50 soru yerine 40 soru sorulacak. bununla ilgili puan hesaplama motoru mevcut mu?

  1. akademikportal dedi ki:

   Şu anda yorum yaptığınız hesaplama motoru 40 soruluk yeni sisteme göre hazırlanmıştır 🙂

   1. Oruç Cem dedi ki:

    soru çözmekten kafa gitti tabi, çok teşekkürler 🙂

    1. akademikportal dedi ki:

     Başarılar dileriz 🙂

 416. nisa dedi ki:

  Iyi geceler, ben sayısaldan gireceğim bu sınava. Tamam her bir bölümün katsayısı belli ancak merak ettiğim benim sayısal puanimin nasıl hesaplandigi. Mesela cozmem gereken 0.35 katsayıli sözel 1 kısmından elde ettigim puan hangi oranda sayısal puanimi etkiliyor. Yani yüzde bilmem kaçını sayısal puanima ekliyorlar mı?

  1. akademikportal dedi ki:

   O dediğiniz katsayılar her sene değişir. Hesaplama motoruna 1 net girerseniz kaçla etki ettiğiniz görebilirsiniz.

 417. necati dedi ki:

  Edit agirlikla sayisal arasinda bir dark yok neden ayri ayri puanlar var. Tek say yada ea desinler ikisindede soz 1 etkilemuyor. Aslinda Bu edit agirligi kaldirmalari lazim Boyle sacma sistemmi olur. Yada say 2 yada soz 2 de secme yapsinlar

 418. tugberk dedi ki:

  Sosyal hizmet lisan son sinif ogrencisiyim.alesten hangi alandan sorulari cozmem gerwkiyor sozel mi esit agirlik mi?ayrica bu bolumde oyp arastrma grv.icin hesaplanan ales puan turu hangisidir?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sosyal hizmetlet YGS-5 ile öğrenci alır yani Eşit Ağırlık siz de say1, say2 ve söz1 çözeceksiniz.

 419. ahmet aslan dedi ki:

  iyi günler .
  sayısal puanının hesaplanması için bölümlerin katsayıları nedir.farklı farklı sitelerde değişik bilgiler var.ve bu bilgileri verirken ki referans noktanız nedir.uzun araştırmalarıma rağmen resmi bi kaynak bulamadım.
  teşekküler

  1. akademikportal dedi ki:

   Merhaba, BURADAN 14. sayfaya bakabilirsiniz. SAYISAL İçin: say1=0.35 say2=0.35 söz1=0.30

   1. ahmet aslan dedi ki:

    ÇOK TEŞŞEKKÜRLER . .

 420. cnsu dedi ki:

  ea puanı için say1 say 2 sözel 1 katsayıları değişti mi yenisini öğrenebilir miyim

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır değişmedi say1=0.40 say2=0.20 söz1=0.40

 421. engin dedi ki:

  sadece ales puanı ile yüksek lisans yapabilirmiyim yds ye girmeden .

  1. akademikportal dedi ki:

   “Bazı” üniversiteler dil puanı olmadan da başvuru almaktadır mesela Marmara üniversitesi.

 422. Emre Karaca dedi ki:

  İyi günler hocam, İktisat 3. sınıf öğrencisiyim. söz1 say1 ve say2 sorularının puan ortalamasında etkilediği yüzdelikler kaçtır acaba? hangisine daha öncelik tanımalıyım?

  1. akademikportal dedi ki:

   Katsayılar: say1 0,40 – say2 0,20 – söz1 0,40

 423. Erhan dedi ki:

  50 soruluk sistemde sayısal 1 için 21.sorudan itibaren 44’lere kadar sayısal mantık soruları soruluyordu.Yani neredeyse %50 sayısal mantık. 40’Lık soru sisteminde de yine %50’si mantık olabilir mi?

 424. duygu dedi ki:

  merhaba,
  hemşirelik mezuznuyum say1 say2 söz1 çözeceğim ama üni’ye başvururken EA PUANI mı SAY PUANI mı kullanıyorum, kuruma göre değişebilir mi nereden öğrenebilirim? teşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   Siz her türlü SAY punanınızı kullanacaksınız.

 425. meltem dedi ki:

  Yenilenen ales sistemindeki konularda tahmini olarak en çok daralma nerede gerçekleşir? Yeni sisteme göre düzenlenmiş deneme sınavlarında özellikle sayısal soruları kolay tutulmuş ve şekil yetenek soruları azaltılmış. Bu konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum teşekkür ederim iyi calışmalar.

 426. Ejder dedi ki:

  Selam. Eski ales notu 85 ve üzeri iyi not kabul edilirdi. Şimdiki uygulama nasıl? Yani eski 85 not şimdiki uygulama ile kaç yapar?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hocam notların hesaplanmasında bir değişiklik olmadı, soru sayısı değişti yani 85 hala yüksek bir not 🙂

 427. Ejder dedi ki:

  Selam. Ben Ege universitesi halkla ilişkiler bölümünde okumak istiyorum. Sözel ales puanim net olaraq kaç olsa daha iyi olur? 🙂

  1. akademikportal dedi ki:

   ALES’in yanında yapılacak mülakatta önemli bir unsur 80 ve üzeri ALES başvurmak için iyi bir puan halkla ilişkilere.

 428. gamze dedi ki:

  Merhabalar. Yeni 40 soruluk sistemde sayısaldan ortalama 85 puan almak için ne kadar net yapmam lazım herbir bölümden

  1. akademikportal dedi ki:

   32 say1 30 say2 25 söz1 yaparsanız yaklaşık o kadar puan alırsınız.

 429. ayse el dedi ki:

  Merhaba hocam ben sayısal mezunuyum alesten yüksek puan almak icn say2 mi dha iyi çözmem lazım söz1 mi snavda hangisine daha cok ağırlık versem yüksek olur.

  1. aktan dedi ki:

   Sayısal 2’nin katsayısı daha yüksek..Sözel 1’e göre

   1. ayse el dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam 🙂

  2. necdet dedi ki:

   mrb hocam eşit ağırlık mezunu hangilerini çözmesi gerekiyor..

   1. akademikportal dedi ki:

    Say1-Say2 ve Söz1 çözmesi lazım.

 430. Mehmet.. dedi ki:

  Mrb hocam söz1 mi söz2 daha zor sınavda

  1. akademikportal dedi ki:

   Sözel 2 bölümü Sözel 1’e göre daha zordur.

 431. gamze dedi ki:

  Mrb işletme son sınıfım lisans puanım 90.20 yds nisan 2014 puanım 68.75 alesten 80 ustu almam için say1 say2 ve sozel1 den kac net yapmam gerekiyor ortalama olarak?

  1. aktan dedi ki:

   Sayısal 1 ve Sözel 1 den 34 soru yapmanız durumunda sayısal 2’ye cevap vermeseniz bile 78 civarı bir EA puan alıyorsunuz..
   Sayısal 2 den 5 soru yetiştirdiğiniz durumda ise bu puanınız tam 80 oluyor.

 432. oguzhan dedi ki:

  mrb hocam ben egıtım bılımlerınden yukseklısans yapmak ıstıorum hangı puan turunden ne kadr net yapmam lazım

  1. akademikportal dedi ki:

   EA yani say1-say2 ve söz1 çözeceksiniz. Kaç net yapmanızı ne yazık ki söylemek çok zor, ne kadar yüksek olursa şansınız o kadar artar.

 433. nil dedi ki:

  Merhaba sözelden 80 ve üstü almam için kaç net yapmam gerekir? Bir de bu ales sınavında kaç mantık sorusu olacak ?

 434. Aleperen dedi ki:

  Hocam Uluslararası Yüksek Lisans mezunuyum doktora için baş vuracağım bölüm ea/söz 55 istiyor bu doğrultuda hangisini çözmeliyim? Sözel çözmem kafimi?

  1. akademikportal dedi ki:

   Söz1-söz2 ve say1 çözezek yüksek SÖZEL puanı alabilirsiniz.

 435. Hatice Akyağcı dedi ki:

  hocam iyi günler bilgisayar mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim öyp ile atanmak istiyorum %15 dil puanı %60 ales %25 ortalamamı aldığımda 70 yapıyor ama öyp nin sitesinde bilgisayar mühendisliği atamaları en düşük 78 den başlıyor acaba atanabilme imkanım var mı yok mu ?

  1. akademikportal dedi ki:

   ÖYP puanları genelde dengesizdir ama 70 puan düşük ALES’isinizi yükseltiniz.

 436. duygu dedi ki:

  Hocam, Benim sadece sözel bölümden 70 alabilmem için bu son 2014 aleste tahmini kaç sözel sorusu çözmem gerekiyor bu sisteme göre? Teşekkür ederim..

  1. akademikportal dedi ki:

   Sözel1 22 net, Sözel2’den 25 net yaparsanız 70 alırsınız.

 437. hüseyin gök dedi ki:

  Hocam kolay gelsin ben zihin engelliler öğretmenliği mezunuyum. Sözel puan mı gerekli ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet YGS-4 yani SÖZEL ile öğrenci alıyor siz de söz1-söz2 ve say1 çözeceksiniz.

 438. akif durna dedi ki:

  Iyi gunler hocam bi sorum olacakti alman dili ve edebiyati mezunuyum aleste hangi sorulari cozmem gerekiyor yardimci olurmusun ?

  1. akademikportal dedi ki:

   SÖZEL çözeceksiniz yani söz1-söz2 ve say1.

 439. zeynep dedi ki:

  ben siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyorum hangi bölümleri çözmem gerekiyor?

  1. akademikportal dedi ki:

   EA sizin bölümünüz, say1-say2 ve söz1 çözeceksiniz.

  2. akademikportal dedi ki:

   EA yani say1-say2 ve söz1 çözeceksiniz.

 440. Hasan dedi ki:

  Merhabalar, Aöf kamu yönetimi mezunuyum. Avusturya viyana üniversitesinde yüksek lisans yapmak istiyorum. Yurt dışı yüksek lisans için ne gerekli ve dahada önemlisi hangi bölümde yüksek lisans yapabilirim? Cevaplarsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler

 441. Mehmet dedi ki:

  merhaba hocam hesaplama motorundaki -+ 2 standart sapmada cok fazla bir değişiklik olurmu ornegin sözelden 45 net yaptınmı 70 barajını rahatlıkla geceiyorsun

  1. akademikportal dedi ki:

   Hocam soru sayıları değiştiği için artık standart sapmalar da değişecek.

 442. Semih dedi ki:

  Sayısal 1-2 sozel 1 20 ser netten 68.5 puan cıkıyor. sapmaya gore en az 65 tekabul eder dogru mudur? yani 120 soruda 60 net ile yaklasık 70 puan almak cok mantıklı gelmedi?

 443. Hazel_aze dedi ki:

  Hocam,

  rakamlari giriyorum, hatali cikiyor. Toplam 40 olabilir gosteriyor acilan pencerede. neden?

   1. Hazel_aze dedi ki:

    Tamam, anladim şimdi 🙂 Teşekkürler!

    1. akademikportal dedi ki:

     Başarılar dilerim 🙂

 444. cihan dedi ki:

  Merhaba hocam turizm işletmeciliği ve otelcilik Yüksekokulu mezunuyum 2014 ales ilkbahar sınavına gireceğim sınavda hangi bölümlerden soru çözem bana daha faydalı olur ve puanı mı yükseltir Teşekkürler iyi geceler iyi kandiller

  1. akademikportal dedi ki:

   Sizin yüksekokulunuza ait bölümlerin çoğunluğu Eşit Ağırlık ile alıyor. ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır, iyi kandiller dileriz.

 445. halil ibrahim dedi ki:

  hocam hesaplama motoru fazla göstermiyo değil mi söz1 21net say1 25.25 net say2 28 net 76 gösteriyo :\

  1. akademikportal dedi ki:

   Bu yeni sistem için, 40 soruya göre ayarlandı.

 446. duygu dedi ki:

  Hocam merhabalar,
  Ben Konservatuar mezunuyum.Kadro alabilmek için Ales e giriyorum. 70 puan bana yeterli fakat sadece sözel bölümü yaparak bu puana ulaşabilmem mümkünmü ve sadece sözel puanı geçerli olurmu?Teşekkür ederim..

  1. akademikportal dedi ki:

   Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az ALES 70 puan almaları gerekmektedir. Yani durumunuz böyleyse evet SÖZEL’de olur.

   1. duygu dedi ki:

    Hocam,
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.. Benim sözel bölümden 70 alabilmem için bu son 2014 aleste tahmini kaç sözel sorusu çözmem gerekiyor?çünkü sistemin değiştiğini duydum ve endişeliyim..

 447. Muhammed dedi ki:

  Felsefe ve Din Bilimlerinde, alan dışından başvurduğum için Yüksek Lisans hazırlık okuyorum. Haziranda bitmiş olacak. ÖYP’nin “Felsefe ve Din Bilimleri Bölümünde Yüksek Lisans yapıyor olmak” şartını karşılıyor muyum? Temmuz atamalarında başvurabilir miyim? Enstitünün vermiş olduğu öğrenci belgesinde Yüksek Lisans öğrencisi yazıyor.

  1. akademikportal dedi ki:

   Bilimsel hazırlık önemli değil başvurabilirsiniz o şekilde.

 448. ugur dedi ki:

  merhabalar

  siyasal bilimler ya da sosyoloji üstüne yüksek lisans yapmak istiyorum hangi alanları çözmeliyim?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sayısal1, Sayısal2 ve Sözel1 alanlarını çözeceksiniz toplamda 120 soru. Sözel2 alanı size hiç bir puan getirmez.

   1. ugur dedi ki:

    peki bu alanlarda yüksek lisans yapmam için en az kaç puan almam gerekir.bu bölümlere girmek zor mu?

    cevabınız için teşekkür ediyorum.

    1. akademikportal dedi ki:

     Sosyoloji alanına daha rahat girebilirsiniz çünkü multidisipliner bir alandır siyasal bilimler için lisans programınızda önemlidir. 80-85 ALES puanı bu bölümler için iyi puanlardır.

 449. Kemal Vatansever dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Hocam ales’e ilk defa gireceğim makine mühendisliği çıkışlıyım sayısal puanı için hangi bölümleri çözeceğim? Sözel 2 ‘nin katkısı var mı ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sözel-2’nin katkısı yok size Say1, Say2 ve Söz1 çözeceksiniz.

 450. serkan uğur dedi ki:

  Sayısal puana etkisi olan bölüm hangisidir? Sözel 1 mi Sözel 2’mi ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Sözel-1 etki eder.

 451. asd asd dedi ki:

  Turkiyenin hangi shehirlerinde ALES sinava girmek mumkun? adreslerin listesini nereden bula bilirim?

  1. akademikportal dedi ki:

   ALES, Türkiye’de 81 il merkezi (tüm illerde) ile Lefkoşa’da ve Bişkek’te (Kırgızistan) yapılacaktır. Bişkek’te sınav Türkiye saatiyle
   09.30’da başlayacaktır.

   1. asd asd dedi ki:

    ben turkiye vatandashi degilim, onun icin tam adres yaza bilirmisizin? Tam olarak Trabzon icin yazsaniz sevinirim, teshekkurler

    1. akademikportal dedi ki:

     Trabzonda ALES yapılmaktadır ancak ALES başvuruları sona erdi belli bir adres yok siz başvurursunuz ve ondan sonra okulun adresi belli olur.

 452. sinan dedi ki:

  bu hesap motoruna göre söz1 35, söz2 35, say1 30 yapılsa söz puan 92 gösteriyor. bir yanlışlık yok değil mi? bu kadar net yapmak zor değil daha önce 81 almıştım yani 150 soruda 91 net yapmıştım. bu sınavda 120 soruda 100 net olsa 92 olması ne kadar gerçeği yansıtıyor

  1. Batuhan dedi ki:

   150 soruda kolay soru sayısı daha fazla olduğu için dediğiniz netleri yapmak normal. Ancak 120 soruda 100 net zor bir ihtimal çünkü soru sayısı azaltıldığı için çok kolay soru sayısı da azalacak. Baktığımızda 150 soruda 91 net; 120 soruda 72.8 nete rast geliyor. Bir de öyle hesaplayın bence. İyi günler.

 453. muharrem eren dedi ki:

  hocam hayırlı akşamlar…önceki puanlar da bu hesaplamaya göre mi hesaplanacak ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır önceki puanlar aynı şekilde geçerli olacak.

 454. Çetin dedi ki:

  Merhaba
  Sayisaldan 85 civarı ol almam için sadece 80 sayısalı net olarak yapmam yeterli olur mu acaba?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hesaplarımıza göre yetmiyor, 80-81 gibi bir puan çıkıyor.

   1. Çetin dedi ki:

    Tesekurler sanırım uzerine 10 15 sözel sorunu tamamlar

 455. semaa dedi ki:

  merhaba. ben beden eğitiminde yuksek lisans yapıyorum ama kadrolara başvurmak için 70 gerekli sanırım gecen sınavda hiç sayısal yapmadım söz1 söz2 de toplam 100 soruda 50 netim var ve 68.5 aldım. şimdi 80 soruda 45-50 net yaparsam kaç puan alırım ?? ya da 70 üstü almam için kaç nete ihtiyacım var?? tesekkr ederm

  1. akademikportal dedi ki:

   Merhaba, en az toplam 60 net yapmanız gerekir.

   1. semaa dedi ki:

    60 net bana kaç puan getirir..? ben geçen sınavda 100 sorudan 50 netle 68.5 aldım. kılavuzda gecen dönemle aynı hesaplama şeklinde.. o zaman 80 sorudan en az 40-45 net bana yine 70 e yakın getirmez mi acaba? çünkü hiç sayısal yapamıyorum

    1. akademikportal dedi ki:

     60 net 70 ile 80 arasında bir puan almanızı garantiler.

     1. semaa dedi ki:

      denemelerde 50 netin üstüne çıkamadım henüz ve 10 gün kaldı sınava.. 50 net bana 70-71 falan getirir mi? çok tesekkr ederm

 456. rukiye dedi ki:

  moda tasarım mezunuyum. EA tan mı sorumlu oluyorum acaba? bir de soru sayısının bölümlerde 40 a düşmesi avantaj mı dezavantaj mıdır?

  1. akademikportal dedi ki:

   LYS ile hangi puandan öğrenci alıyorsa o alandan sorumlusunuz Moda TAsarımı için LYS kılavuzuna bakmanız gerekiyor.

 457. Gülay dedi ki:

  İktisat mezunuyum ama İletişim fakültesinde bir bölümde yüksek lisans yapmak istiyorum, söz puan alanında çözmem gerekli değil mi?

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet Söz1-Söz2 ve Say1 çözeceksiniz.

   1. Gülay dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler, uzun zamandır say 2 ile vakit kaybediyordum.

    1. akademikportal dedi ki:

     Başarılar dileriz.

 458. ceonaksoy dedi ki:

  HOCAM ÖNCELİKLE İYİ GÜNLER DİLERİM. İŞLETME MEZUNLARI. İKTİSATTAN ALAN İÇİ OLARAK TEZLİ YÜKSEK LİSANS YAPABİLİYOR MU.YAPIYORSA İŞLETME Mİ İKTİSAT MI DAHA AVANTAJLIDIR. BİR DE İŞLETME ABD. MUHASEBE FİNANSMAN / YÖNETİM ORGANIZASYON VS.. DALLARA AYRILIYOR YÜKSEK LİSANSTA. BU DALLARIN İLERİDE ÖĞRETİM GÖREVLİLİĞİ İÇİN BİR AYRIMI OLUYOR MU. DİYELİM ÖĞRETİM GÖREVLİSİ ALACAKLAR İŞLETME ABD DİYE Mİ YOKSA DAL OLARAK YÖNETİM ORGANIZASYON GİBİ Mİ OLUYOR. YANITLARSANIZ SEVİNİRİM.

  1. akademikportal dedi ki:

   İşletme alanı daha geniş olduğu için daha avantajlı diye düşünüyorum ve evet anabilim dalının çok büyük önemi var ilanlar anabilim dalına göre çıkıyor genellikle.

   1. ceonaksoy dedi ki:

    tesekkur ederim hocam . bulundugum ilde yakın olarak iktisat var. o yüzden kafam karısık.İşletme için şehirdısı olacak mecbur.iyi çalışmalar

    1. akademikportal dedi ki:

     Başarılar dileriz hocam.

 459. tugce dedi ki:

  Ben fen bilgisi öğretmenligi bölümü 4.sinif ogrencisiyim yüksek lisans yapmak istiyorum.Hangi puani kriter almam gerekiyor acaba sayisal sozel E.A olarak ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözeceksiniz Alanınız SAYISAL olacak.

 460. ismail dedi ki:

  2014 ALES sınavında sözel 1 ve sözel 2 mantık soruları kaç tane çıkabilir?

  1. Merve dedi ki:

   Belli olmaz. Son sınavda ilk defa 24 tane çıkmıştı..En azından 16 tane çıkacağını düşünüyorum.

   1. ismail dedi ki:

    teşekkür ederim

 461. esra dedi ki:

  akademik personel olmak için yaş sınırı kaç? daha önceden memurluk yapanlar için de yaş sınırı var mı?

  1. akademikportal dedi ki:

   Öğretim görevlisi ya da öğretim üyesi olmak için yaş sınırı yok sadece araştırma görevlisi olmak için 35 yaş sınırı var.

 462. erhan dedi ki:

  Muhasebe Bilgi Sistemleri bölümü iktisadi ve idari Bilimler fakültesine yani işletme vb bölümlere denk mi?

  1. akademikportal dedi ki:

   O bilgiyi sadece YÖK çağrı merkezi veriyor ne yazık ki bir listesi yok bizlerde. 444 89 65’i arayınız.

 463. gülsüm dedi ki:

  söz öğrencisi de mi bütün soruları çözecek?
  daha doğrusu kim neyi çözecek?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hemen hesaplama motorunun altına yazmıştık 🙂

   Sözel puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 alanlarını doldurunuz. Sayısal 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

   Eşit ağırlık puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

   Sayısal puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 464. Oguz dedi ki:

  İktisatci hangi bolumlerden mesul?

  1. akademikportal dedi ki:

   EA’dan mesul, yani Say1, Say2 ve Söz1 çözecek.

 465. cem dedi ki:

  her bölüm 40 soru oldu öyle di mi?

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet her bölüm 40 soru oldu 150 dk. da 120 soru cevaplamalısınız.

 466. Hayati dedi ki:

  Burdaki puanlamada söz1 ve söz2 ayni puani getiriyor ama normalde katsayilari farkli degil mi?

  1. akademikportal dedi ki:

   BURADAN Ales Kılavuzuna bakarsanız SÖZEL puan için SÖZ-1 ve SÖZ-2’nin katsayılarının aynı olduğunu görürsünüz, onlar SAY ve EA puanları için farklı katsayı alır aynen burdaki gibi hesaplanır yalnız yıllara göre standart sapmaları farklı olur henüz yapılmayan bir sınavında sapmasını alamayız 🙂

 467. Uğur dedi ki:

  Merhaba, Ben yurt dışında criminal justice bölümünde lisans eğitimimi tamamladım. YÖK denklik olarak bölümümü kriminoloji ve kolluk olarak belirledi. Öyp ye başvuru şartlarında kendi bölümünüz ve bölümünüzün anabilim dallarında yapabilirsiniz diye bir olay varmış. Bu durumda ben hangi bölümlere başvurabilirim. Bir bilginiz var mı? Yardımcı olursanız memnun kalırım. Saygılar.

  1. akademikportal dedi ki:

   Lisans bölümünüz mü o şekilde beli