reklam
reklam
Akademik Personel | 29 Ağustos 2015, Cumartesi

ALES Puan Hesaplama – Yeni Sistem 2015

Test Alanı Doğru Yanlış Net
Sayısal-1
Sayısal-2
Sözel-1
Sözel-2
Söz1 Net Söz2 Net: Say1 Net: Say2 Net:
Toplam Net: SÖZ Puan: EA Puan: SAY Puan:

reklam
reklam

ALES Puan Hesaplama Motoru

Uyarı: Ales puan hesaplama motoru sonuçlarında puanlamalar sınava göre +‐2 puan farklılık gösterebilir.

 

Ales Puan Hesaplama Motoru Nasıl Kullanılır?

 1. Sözel puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 alanlarını doldurunuz. Sayısal 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 2. Eşit ağırlık puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 3. Sayısal puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 

Ales Puan Hesaplama Motorunda Puan Farklılıkları Neden Oluşur?

Ales puan hesaplama motoru ortalama bir standart sapmayı baz alarak en yakın sonucu size sunar. Sınavlar arasındaki standart sapma puanları farklılık gösterdiğinden sonuçların da farklılık göstermesi normaldir.

 

Örneğin; 2011 ales netleriniz ile elde ettiğiniz 85 puan 2013 ales standart sapması baz alınarak hesaplandığında 82 çıkabilir.

 

NOT: Bu sayfaya yorum bırakarak ALES ve hesaplama motoru hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz.


Yorumlar

1 27 28 29
 1. bahar diyor ki:

  Ales puan hesablamaq uchun

 2. yunus diyor ki:

  Arkadaşlar ben Uluslarası İlişkiler Mezunuyum Siyaset Bilimi’nde tezli yüksek lisans düşünüyorum siyaset bilimi sözel mi eşit ağırlık mı net bi bilgim yok ben tam olarak hangi puan türünden ne almalıyım net bilgisi olan varsa cevap verebilir mi lütfen ve ayrıca özel ünv’ler de taban puan genelde kaç oluyor. Şimdiden teşekkür ederim

  1. cefa diyor ki:

   siyaset bilimi devlet üniversitelerinde EAdır ama özellerde sözelden de alabiliyor özel üniversitelerde tahminimce 65-70 arası yerleşirsiniz.

 3. tanzimat diyor ki:

  ALES SORULARININ HEPSİNİ ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİNDE GÖREBİLİYORSUNUZ. SORULARIN CEVAPLARINI MERAK EDEN ARKADAŞLAR. SORU NUMARASININ ÜZERİNE TIKLAYIN. SORU VE CEVAPLARI GÖRÜN

 4. ahmet diyor ki:

  arkadaşlar EA 69,917 ile öğretim görevliliğine başvuru yapabiliyor muyum acaba? Yönetmeliğe göre 70 şartı var ama yine de bir öğrenmek istedim

 5. merve diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar, ales sözel den 80 aldım gazetecilik mexunuyum. Gazetecilik alanında öyp ataması istiyorum. Bi arkadaşım bizim okul ea ile alıyor dedi morr

 6. Esra diyor ki:

  Arkadaşlar ben de Türk Dili Edebiyati mezunuyum deneme mahiyetinde girdim. Mantık soruları kolaydi diyorum bende ama bazen kolay diyoruz celdiricisi kuvvetli sorulardan oluşmuş bir sınav ise bu kolay kolay deyip yapmamış olabiliriz. Ben sayısal sadece 3 soru cozebildim.insallah hepimiz iyi sonuçlar alırız.

 7. Worzel diyor ki:

  Son 2 yılda sınavda yaptığım netlerle/aldığım sonuçlarla yukarıdaki motorun verdiği sonuçları karşılaştırdığımda standart sapmanın 5, 4, 2 puan olumlu yönde etki ettiğini görüyorum, umut verici doğrusu..

 8. hacı diyor ki:

  Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Geçen yıl sözelden 93 puan almıştım. Bu yılki sınav daha kolaydı, sonuçların açıklanmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. hoca diyor ki:

   Dalga mı gecıyorsunuz kendınızı tatmın mı edıyorsunuz anlamadık gıttı. 93 aldıysan ne halt etmeye sürtüyorsun buralarda bır baltaya saplanamadın mı?

   1. hacı diyor ki:

    Bu yaz dönemi başvurularımı yapacağım. Geçen yıl kısmet olmadı malesef. Dediğin gibi henüz saplanamadık .)

 9. Hilal diyor ki:

  Sınavda sözel 1 sözel 2 yi yaptım ama vaktim yetmedi sayısal 1 ve 2 den toplamda 5 soru yaptım sanırım acaba 55 barajını geçebilir miyim ???

  1. aysegül diyor ki:

   öncelikle 4 gruptan bölümüne göre 3 tanesini çözmen gerekiyordu. sözelcisin sanırım . söz 1-2 ve say1 yapman gerekir

   1. aysegül diyor ki:

    ve sözeller iyi gelirse 55 i rahat gecersin :)

 10. Ayşegül diyor ki:

  Sınıf öğretmeniyim eşit agirliktan girerdim hep son sınavda 83.5 ea aldım bu sefer sozelden girdim 120 soruda 106 soru isaretleyebildim yetistiremedim fazla calismamistim umarım iyi bir puan gelir herkesin gönlünce olsun

 11. mehmet sari diyor ki:

  arkadaşlar, ben eşit ağırlıklı alandan girdim. yani say1,söz1 ve say2 yi çözdüm. tüm sözel mantık sorularını yaptım standart sapmada fark eder mi?

  1. Mehmet Yetim diyor ki:

   Evet fark eder ancak bu sınavda biraz daha az fark eder çünkü sözel mantıklar aşırı kolaydı. Yine de sözel mantığa zaman yetiştiremeyen çok veya öylesine sınava girenlerin çoğu sözel mantıklarla uğraşmıyor. 2014 sonbahar sınavında sözel mantıklar 3 bilinmeyenli çıkmıştı, o sınavdaki kadar katkısı olmasa da yine etkisi olur diye düşünüyorum :)

   1. yaşar diyor ki:

    Mehmet Yetim hocam sınav sonucunuzun resmini burada paylaşın lütfen :) Görelim bakalım ne kadar kolaymış :) Ayrıca sözel mantık soruları da kolay değildi …

    1. Hasan diyor ki:

     Bu seneki mantık soruları son 3 senenin en kolayıydı.

     1. Bett diyor ki:

      Gerçekten son üç diyemem ama son iki seneye göre sözel 1 soruları basitti; basit demiyorum son iki seneye göre basitti diyorum sınıf öğretmenleri sorusu, hafta sonu yapılacak etkinlik sorusundan daha basitti,etkinlik sorusu standart sapmada daha etkili olacaktır diye umuyorum

Yorum Yaz

1 26 27 28