reklam
Akademik Personel | 23 Ekim 2014, Perşembe

ALES Puan Hesaplama – Yeni Sistem 2014

Test Alanı Doğru Yanlış Net
Sayısal-1
Sayısal-2
Sözel-1
Sözel-2
Söz1 Net Söz2 Net: Say1 Net: Say2 Net:
Toplam Net: SÖZ Puan: EA Puan: SAY Puan:

ALES Puan Hesaplama Motoru

Uyarı: Ales puan hesaplama motoru sonuçlarında puanlamalar sınava göre +‐2 puan farklılık gösterebilir.

 

Ales Puan Hesaplama Motoru Nasıl Kullanılır?

 1. Sözel puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 alanlarını doldurunuz. Sayısal 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 2. Eşit ağırlık puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 3. Sayısal puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 

Ales Puan Hesaplama Motorunda Puan Farklılıkları Neden Oluşur?

Ales puan hesaplama motoru ortalama bir standart sapmayı baz alarak en yakın sonucu size sunar. Sınavlar arasındaki standart sapma puanları farklılık gösterdiğinden sonuçların da farklılık göstermesi normaldir.

 

Örneğin; 2011 ales netleriniz ile elde ettiğiniz 85 puan 2013 ales standart sapması baz alınarak hesaplandığında 82 çıkabilir.

 

NOT: Bu sayfaya yorum bırakarak ALES ve hesaplama motoru hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz.


Yorumlar

1 14 15 16
 1. Şuheda diyor ki:

  İyi akşamlar ben okul öncesi öğretmenliğinde okuyorum ve din eğitiminde yüksek lisans yapmak istiyorum bunun için say 1 söz 1 söz 2 çözmem gerekiyor değil mi?

  1. akademikportal akademikportal diyor ki:

   Evet SÖzel Alanı çözeceksiniz yani sizin dediğiniz bölümler uygun.

 2. prm diyor ki:

  merhaba ben hemşirelik mezunuyum hangi alanlardan sorumluyum

  1. ayşe diyor ki:

   Sayısal 1 , sayısal 2 ve sözel 1 bölümlerinden sorumlusunuz.

 3. fatime diyor ki:

  Ben sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum eğitim bilimleri alanında yüksek lisans yapabiliyor muyum.

 4. mustafa akpolat diyor ki:

  merhabalar sosyoloji mezunuyum yüksek lisans veya öyp için hangi bölümleri çözmeliyim cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 5. mustafa diyor ki:

  merhaba benim kafam da şöyle bir soru işareti var . Ben geçen mayısta ilk kez girdim alese say 1 20 say 2 29 söz 1 den de 31 net yaptım ea puanım 81.5 geldi . Bi arkadaşımın sınav sonucuna baktım geçen gün onun ise aynı sınavda say 1 25 say 2 3 söz 1 den ise 28 neti var onun ea puanı 74 . yani ben 80 netle 81 o 56 netle 74 puan aldı . burada bir saçmalık yok mu sizce de ? ilk başta ben 80 netle 81 puan aldığıma şaşırmıştım çok aldığımı düşünmüştüm ancak arkadaşımın puanını görünce daha çok şaşırdım . puanlama sisteminde bir sıkıntı mı var daha önce de böyle ilginç olaylara şahit olanlar oldu mu ? yada alesin ham puan olarak verdiği başlangıç puanı mı çok yüksek ? Varsa bilgisi olan aydınlatırsa çok makbule geçer

 6. Mert diyor ki:

  Merhaba eşit ağırlık bölümüm say 1 35 sayı 30 sözel 130 net yapsam ve yds 60 ise yeterli mi iktisat için

 7. Gül diyor ki:

  Merhabalar. ben hesaplama yaptığımda tuhaf bi olayla karşılaştım. örneğin ben sayısalcıyım. 35 say1 35 say 2 neti yaparsam bana sayısal puan olarak 75 civarı geliyor. Fakat aynı şeyi sözel için deniyorum. 35 söz1 ve 35 söz2 neti yapıp hesapladığımda 84 civarı sözel puanı geliyor. bunun anlamı nedir? bu ayrım da neyin nesi lütfen biri bana anlatabilir mi??

  1. emine diyor ki:

   Çünkü sizin sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1çözmeniz gerekiyor. sözel 1’i de çözdüğünüz takdirde hesaplanmasını istediğiniz puanınız hesaplanacaktır.

  2. emrah diyor ki:

   2 alanla 80 den fazla alamaz kimse hata vardr sozel hesabnda sadece snavda sapma varsa 80 81 olur oda sadece snavda olur .d

  3. sabutay diyor ki:

   Katsayılar farklı çünkü, sayılsacının yyapması beklenenTürkçe ile sözelcinin yapması beklenen matematik bir olmaz.. Türkçe öyle böyle yapılır. Sayısalcı için türkçe katsayısı çok düşük tutulmamış ve yapması istenmiş. Bi ales sınavına bakarsan bilgi olarak hepsinin başında(sözel1 sayısal1vs) katsayıyı bulabilirsin, alanlar için.

 8. murat diyor ki:

  merhaba ben işletme mezunuyum ales sınavına gireceğim hangi kısımlardan sorumluyum acabe söz1 say1 söz2 say 2 yardımcı olmazı bekliyorum…

  1. akademikportal akademikportal diyor ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 çözeceksiniz.

 9. rosi diyor ki:

  slm arkarkadaşlar ben işletme son sınıf öğrencisiyim ales sınavında hangi alanlarda ağırlıklı soru çözmem gerekiyor cvb verirseniz sevinirim …

  1. akademikportal akademikportal diyor ki:

   Say1-Say2 ve Söz1 ağırlıklı çözmeniz lazım.

 10. cansu diyor ki:

  ben ales için hazırlanmak istiyorum ama sayısal 2 konularını bulamadım. Sayısal 2 konuları nelerdir?

  1. Aydın diyor ki:

   Sayısal1 ve Sayısal2 konuları aynıdır sadece biraz daha zordur Sayısal2

 11. nuriye diyor ki:

  merhaba. güzel sanatlar fakültesi tekstil ve moda tasarımı bölümünde lisansımı ve yüksek lisansımı yaptım. akademik personel olabilmek için ales sınavına girmem gerekiyor. ben Sözel mi çözmeliyim yoksa EA mı. cevap veririseniz sevinirim. teşekkürler

  1. akademikportal akademikportal diyor ki:

   Yetenek sınavı ile mi alıyor bölümünüz?

   1. nuriye diyor ki:

    Evet özel yetenek sinavi ile alıyor. fakat akademik personel olabilmek için ekstra alesten de en az 70 istiyor

    1. akademikportal akademikportal diyor ki:

     Evet, tabiki onunla ilgili bilgimiz var hangi alandan olacağını söylemek için sormuştuk. Sizin herhangi bir alandan ALES puanı alabilirsiniz özel yetenekle alındığınız için bölüme yani sözel de olur.

 12. nihan diyor ki:

  merhaba ben iktisat mezunuyum akademik personel için alese gireceğim sınavda söz1 say 1 ve say 2 denmi sorumluyum?

  1. akademikportal akademikportal diyor ki:

   Evet o alanlardan sorumlusunuz.

   1. tayfun diyor ki:

    merhaba benim sorum; ben sözel çıkışlıyım ve sözel alanda yüksek lisans tercihi yapacağım, bunun için sözel 1 ve 2 den kendime çok güveniyorum en az 33er doğru çıkaracağımı düşünüyorum ancak sayısal 1 bende hiç yok burayı yapmadan 80 puanı bu netlerle tahmini alabilir miyim ve yükseklisans öğrencilerine bunu sorduğumda kendileri en fazla 75 alırsın dediler, şu an mattan 8 -9 tane de yapabiliyorum kısacası stres yaptım da biraz

 13. ayşe evren diyor ki:

  cevabınızı dört gözle bekliyorum

 14. ayşe diyor ki:

  sözellim çok iyi.sözelden hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilirim.istediğim bölüm (pdr ve okul öncesi)EA dan alıyor.sayısalım hiç yok ne tavsiye edersiniz.76 doğumluyum okumayı seviyorum.sizce yüksek lisans yapmak yanlış bir tercihmi .sosyoloji 2.sınıftayım.(2.ünv.)mezun olduğumuz bölüm ve yüksek lisans arasında doğrudan ilişki varmı şimdiden teşekkürler.

  1. Sait diyor ki:

   Merhabalar Ayşe Hanım,
   genel olarak hepimizin yaşadığı mat sıkıntısını sizde yaşıyorsunuz sanırım. Bir YL öğrencisi olarak sorunuzu cevaplamak istedim.
   http://sosbilen.ege.edu.tr/files/1213kontenjan-yl.pdf
   linkinden sözelden hangi bölümlerde YL yapabileceğinize bakabilirsiniz. Fakat bazı üniversiteler YDS baraj puanı da istiyor. Başvururken bunu da göz önünde bulundurmanız faydanıza olacaktır. İstediğiniz bölümler için Say-1 kısmından min 15 net ve üzeri yapmanız gerekiyor. Bunun için çok güzel uzaktan eğitim videoları ve soru çözümleri mevcut, oradan çalışabilirsiniz. Yaşınız kaç olursa olsun okumak zihninizi zinde tutacaktır. Bence yetenek ve hevesi olan herkes YL yapmalı. Okuduğunuz bölüm ve YL arasında direkt bir ilişki yoktur bunu sizin heves ve ilgi alanlarınız belirler; ancak bulunduğunuz dalda YL yapmanız sizi uzmanlaştırır. Kolay gelsin…

Yorum Yaz

1 13 14 15