reklam
reklam
Akademik Personel | 24 Ekim 2016, Pazartesi

ALES Puan Hesaplama – Yeni Sistem 2016

Test Alanı Doğru Yanlış Net
Sayısal-1
Sayısal-2
Sözel-1
Sözel-2
Söz1 Net Söz2 Net: Say1 Net: Say2 Net:
Toplam Net: SÖZ Puan: EA Puan: SAY Puan:

reklam
reklam

ALES Puan Hesaplama Motoru

Uyarı: Ales puan hesaplama motoru sonuçlarında puanlamalar sınava göre +‐2 puan farklılık gösterebilir.

 

Ales Puan Hesaplama Motoru Nasıl Kullanılır?

 1. Sözel puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 alanlarını doldurunuz. Sayısal 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 2. Eşit ağırlık puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 3. Sayısal puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 

Ales Puan Hesaplama Motorunda Puan Farklılıkları Neden Oluşur?

Ales puan hesaplama motoru ortalama bir standart sapmayı baz alarak en yakın sonucu size sunar. Sınavlar arasındaki standart sapma puanları farklılık gösterdiğinden sonuçların da farklılık göstermesi normaldir.

 

Örneğin; 2011 ales netleriniz ile elde ettiğiniz 85 puan 2013 ales standart sapması baz alınarak hesaplandığında 82 çıkabilir.

 

NOT: Bu sayfaya yorum bırakarak ALES ve hesaplama motoru hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz.


Yorumlar

1 31 32 33
 1. Emine diyor ki:

  Merhabalar, biyoloji öğretmenliği mezunuyum ve üzerin 2. üniversiteden 2 yıllık “Laborant ve veteriner sağlık” okudum. Laborantlıktan yüksek lisans yapmak için illa DGS’ye girip 4 yıla mı tamamlamam gerek? Yoksa ales’e girip hemen başvuru yapabilir miyim?

  1. akademikportal diyor ki:

   Başvuracağınız ensitünün koşullarına bağlıdır bazıları sayısal bölüm mezunlarının hepsini alabilir de.

 2. Hakan diyor ki:

  Mrblar yardımcı olursanız sevinirim.4 yıldır öğretim görevlisi yim. Son 3 yıldır da alese girmedim. Dil puanım da 66.25. Doktora programına başvuracağım fakat Alesten en az 70 istiyorlar.Acaba Alesten muaf mıyım.Tşkler

 3. GÜLDEN diyor ki:

  Merhaba işletme mezunuyum sosyoloji üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum hangi alanlara girmem lazım.

 4. Murat Hasekioğlu diyor ki:

  Benim burada anlamadığım konu; yüksek lisans yapmak için 55 puanın yeterli olduğu ifade ediliyor. Ancak hesaplama motoru boş kağıt verirseniz sayısaldan 37 puan alacağımız gösteriyor. Doğru mudur?

 5. Gülşah diyor ki:

  Merhaba ben sosyoloji lisans okuyup üstüne ales sınavına girerek psikoloji bölümüne yüksek lisans yapabilirmiyim ? yapabilir isem hangi puan türü ile yapmam gerekir ?

  1. psk. diyor ki:

   psikoloji yüksek lisans programları psikoloji mezunlarına dahi az gelecek bir kontenjanda. psikoloji okuyamayıp yüksek lisans yapmak isteyen başka bölümler gerçekten psikolojinin başına bela olmuş durumda.

 6. Gülhan diyor ki:

  Merhaba ben lisans eğitimimi Hemşirelikte tamamladım.yüksek lisans yapıyorum.araştırma görevlisi olabilmek için ales sınavında hangi Alanda ki soruları çözmem gerekiyor.

  1. Aybüke Akay diyor ki:

   Hemşirelikten yüksek lisans yapmak için sayısal puan türüne ihtiyacınız var yani ales sınavında sayısal 1 sayısal 2 ve sözel 1 alnlarını doldurmanız gerekiyor

Yorum Yaz

1 31 32 33