ALES Puan Hesaplama – Yeni Sistem 2014

Test Alanı Doğru Yanlış Net
Sayısal-1
Sayısal-2
Sözel-1
Sözel-2
Söz1 Net Söz2 Net: Say1 Net: Say2 Net:
Toplam Net: SÖZ Puan: EA Puan: SAY Puan:

ALES Puan Hesaplama Motoru

Uyarı: Ales puan hesaplama motoru sonuçlarında puanlamalar sınava göre +‐2 puan farklılık gösterebilir.

 

Ales Puan Hesaplama Motoru Nasıl Kullanılır?

 1. Sözel puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 alanlarını doldurunuz. Sayısal 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 2. Eşit ağırlık puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 3. Sayısal puanınızı kullanacaksanız; ALES Puan Hesaplama Motorunda Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1 alanlarını doldurunuz. Sözel 2 alanının puan katkısı olmayacaktır.

 

Ales Puan Hesaplama Motorunda Puan Farklılıkları Neden Oluşur?

Ales puan hesaplama motoru ortalama bir standart sapmayı baz alarak en yakın sonucu size sunar. Sınavlar arasındaki standart sapma puanları farklılık gösterdiğinden sonuçların da farklılık göstermesi normaldir.

 

Örneğin; 2011 ales netleriniz ile elde ettiğiniz 85 puan 2013 ales standart sapması baz alınarak hesaplandığında 82 çıkabilir.

 

NOT: Bu sayfaya yorum bırakarak ALES ve hesaplama motoru hakkında aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz.


Yorumlar

1 10 11 12
 1. cezair diyor ki:

  işletme mezunları öyp de tercih yaparken sayısal puanını mı eşit ağırlığınkini mi seçmeliler iyi günler

  1. akademikportal akademikportal diyor ki:

   İşletme mezunşarı EA seçmelidir.

 2. Elif diyor ki:

  Merhaba,
  Ben 2010 yılı Yakın Doğu Ünv. (Özel) Bilgisayar Teknolojileri Öğretmenliği mezunuyum. Bu yıl ales için en düşük kaç puan almam gerekiyor.
  Tşk.

 3. Can Polat diyor ki:

  acaba standart sapmayı tahmini olarak kaç almalıyız?

 4. şeyma diyor ki:

  mrb ben beslenme ve diyetetik öğrencisiyim. alese bu sene bahar döneminde girmeyi düşünüyorum say1 say2 sözel 1 i mi yapmam gerekiyor

 5. yavuz selim diyor ki:

  alesten 75 alman yeterli değil dil bölümünden de geçerlilik puanını almanız lazım kadro açarlarsa gano ales ve dil puanınıza göre alıyorlar

 6. mehmet diyor ki:

  mrb arkadaşlar ben eşit agırlık çıkışlıyım felsefe bölümünü bitirdim yüksek lisans yapmak istiyorum.bunun için alesten en az kaç puan almalıyım. bide sözelden alsam olurmu

  1. akademikportal akademikportal diyor ki:

   En az 55 almalısınız ama artık yetmiyor daha fazlası için çalışmalısınız.

 7. Kübra diyor ki:

  Alesi kazandım diyelim yüksek lisanda yaptım 2 yıl peki bundan sonraki aşamalar ne hangi sınavlara girilecek yüksek lisans yapılırken maaş verilecek mi

  1. yavuz selim diyor ki:

   eğer 90 ve üzeri puan yaparsan tübitak 500 tl galiba burs veriyor ayrıca devlette 700 tl para veriyor lisans öğrencilerine
   yüksek lisans yaptıktan sonra araştırma görevlisi olmak için oöp programı denilen sınava gireceksin geçersen hayırlı olsun :)

 8. Kübra diyor ki:

  Iyi günler ben 4. Sınıf öğrencisiyim alese girip ardından 75 puan alsam nerelere atanabılırım ve okullar hangi tarihler arasında kaç kişi alacağını belirtiyor ?

Yorum Yaz

1 10 11 12