Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Giresun Üniversitesi 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Güz dönemi lisansüstü ilanı

Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi Forumunda Giresun Üniversitesi 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Güz dönemi lisansüstü ilanı Konusunu İncelemektesiniz

Giresun Üniversitesi 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Güz dönemi lisansüstü ilanı. Sosyal Bilimler Enstitüsü başvuru bilgi ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2014
  Mesaj
  46

  Giresun Üniversitesi 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Güz dönemi lisansüstü ilanı

  Giresun Üniversitesi 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Güz dönemi lisansüstü ilanı.

  Sosyal Bilimler Enstitüsü başvuru bilgi ve kontenjanlar ekli dosyada görülebilir.
  Başvuru tarihleri: 11 - 21 Ağustos 2014

  Sağlık Bilimleri Enstitüsü başvuru bilgi ve kontenjanlar için tıklayınız.
  Başvuru tarihleri: 05 - 06 Ağustos 2014

  Fen Bilimleri Enstitüsü başvuru bilgileri ve kontenjanlar için tıklayınız.
  Başvuru Tarihleri: 11 - 22 Ağustos 2014
  Eklenmiş Dosya Eklenmiş Dosya
  Son düzenleyen nonova, 03-08-2014 saat 12:49.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2014
  Mesaj
  131

  giresun fbe

  2014–2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIMI


  2014–2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALIMI

  TÜRKİYE CUMHURİYETİ

  GİRESUN ÜNİVERSİTESİ

  FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

  2014–2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM GÜZ YARIYILI

  LİSANSÜSTÜ KONTENJANLAR VE KOŞULLARI  Giresun Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nün aşağıda adları belirtilen Anabilim Dallarına

  2014–2015 Eğitim-Öğretim Güz Yarıyılı’nda lisansüstü öğrenci alacaktır.  FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ KONTENJANLARI

  ANABİLİM DALI

  YÜKSEK LİSANS

  YATAY GEÇİŞ KONTENJANI

  YEDEK KONTENJAN

  ALES PUAN TÜRÜ

  Kimya Anabilim Dalı

  15 öğrenci

  3 öğrenci

  3 öğrenci

  Sayısal

  Fizik Anabilim Dalı

  6 öğrenci

  --------

  -------

  Sayısal

  Enerji Sistemleri Mühendisliği Anabilim Dalı

  10 öğrenci

  ---------

  -------

  Sayısal

  Biyoloji Anabilim Dalı

  Yüksek Lisans

  Doktora

  Yatay Geçiş Kontenjanı (Yüksek lisans)

  Yatay Geçiş Kontenjanı (Doktora)

  Ales Puan Türü

  Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Alanı

  1

  1

  1

  1

  Sayısal

  Moleküler Biyoloji ve Genetik Alanı

  4

  4

  1

  1

  Sayısal

  Botanik Alanı

  4

  2

  1

  1

  Sayısal

  Genel Biyoloji Alanı

  3

  2

  1

  1

  Sayısal

  Hidrobiyoloji Alanı

  5

  2

  1

  1

  Sayısal

  Zooloji Alanı

  4

  2

  1

  1

  Sayısal

  Biyoteknoloji Alanı

  2  1

  1

  Sayısal

  TOPLAM

  23

  13

  7

  7

  Kimya Anabilim Dalı’na;

  Yüksek Lisans: Fen Fakültesi mezunlarının, Fen Edebiyat Fakültelerinin Fen Bilimleri bölümleri mezunlarının, Mühendislik Fakültesi mezunlarının, Eğitim Fakültelerinin Fen Bilimleri ile ilgili alanlardan mezun olanların, Su Ürünleri Fakültesi mezunlarının, Ziraat Fakültesi mezunları başvurabilirler.  Fizik Anabilim Dalı’na;

  Yüksek Lisans: Fakültelerin Fizik, Fizik Öğretmenliği ve Fizik Mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar başvurabilirler.

  Enerji Sistemleri Mühendisliği Anabilim Dalı’na;

  Yüksek Lisans: Mühendislik Fakülteleri ve Teknoloji Fakültelerinden Enerji Sistemleri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerinden mezun olanların başvurabilirler.

  Biyoloji Anabilim Dalı’na

  Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Alanına:

  Yüksek Lisans: Fen Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültelerinin Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümleri mezunları başvurabilir.

  Doktora: Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Ziraat Fakültelerinin Zootekni, Tarla Bitkileri, Bahçe Bitkileri, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olup alanında Tezli Yüksek Lisans yapmış olanlar başvurabilirler.

  Moleküler Biyoloji ve Genetik Alanına:

  Yüksek Lisans: Fen Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin Biyoloji, Kimya, Biyokimya, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinden mezun olanlar başvurabilir.

  Doktora: Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji ve Kimya ABD’da yüksek lisans yapmış olanlar başvurabilirler.

  Botanik Alanına:

  Yüksek Lisans: Fen Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin Biyoloji, Eğitim Fakültelerinin Biyoloji ve Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinden, Ziraat Fakülteleri ve Eczacılık Fakültelerinden mezun olanlar başvurabilir.

  Doktora: Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji ABD’da yüksek lisans yapmış olanların başvurabilirler.

  Genel Biyoloji Alanına:

  Yüksek Lisans: Fen Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin Biyoloji, Su Ürünleri Fakültesi mezunları, Eğitim Fakültelerinin Biyoloji ve Fen Bilgisi Öğretmenliği ile Gıda Mühendisliği bölümleri ile Ziraat Fakültesi mezunu olanlar başvurabilir.

  Doktora: Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji ABD, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği ABD, Ziraat Bilimleri Bilim dalı, Su Ürünleri ABD ve Gıda Mühendisliği ABD’da Yüksek lisans yapmış olanlar başvurabilirler.

  Hidrobiyoloji Alanına:

  Yüksek Lisans: Fen Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin Biyoloji, Su Ürünleri Fakültesi mezunları, Eğitim Fakültelerinin Biyoloji ve Fen Bilgisi Öğretmenliği ile Gıda Mühendisliği bölümleri ile Ziraat Fakültesi mezunu olanlar başvurabilir.

  Doktora: Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji ABD, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği ABD, Ziraat Bilimleri Bilim Dalı, Su Ürünleri ABD ve Gıda Mühendisliği ABD’da yüksek lisans yapmış olanlar başvurabilirler.

  Zooloji Alanına:

  Yüksek Lisans: Fen Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin Biyoloji, Su Ürünleri Fakültesi mezunları, Eğitim Fakültelerinin Biyoloji ve Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinden mezunu olanlar başvurabilir.

  Doktora: Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji ABD, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği ABD ve Su Ürünleri ABD’larında yüksek lisans yapmış olanlar başvurabilirler.

  Biyoteknoloji Alanına:

  Yüksek Lisans: Fen Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin Biyoloji, Su Ürünleri Fakültesi mezunları, Eğitim Fakültelerinin Biyoloji ve Fen Bilgisi Öğretmenliği ile Gıda Mühendisliği bölümleri ile Ziraat Fakültesi mezunu olanlar başvurabilirler.

  Yüksek Lisans ve Doktora Programları Lisans ve yüksek lisans derecesini başvurdukları programdan farklı alanlardan almış olan adaylara, “Giresun Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin 7. Maddesi hükmünce bilimsel hazırlık programı uygulanır.  b) Doktora programına girişte yabancı dil: YDS’den en az 55 (Ellibeş) puan veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan bu puanın muadili bir puan alması zorunluluğu bulunmaktadır.

  c)ALES: Yüksek Lisans ve Doktora programı; en az 55 (Ellibeş) sayısal puan olmalıdır.

  d) Yatay geçiş yoluyla öğrenci kabul edilmesinde;

  -Öğrencinin ders döneminde en az bir yarıyılı başarı ile tamamlamış olması gerekir.

  - Üniversitenin lisansüstü öğretime kabul için öngördüğü koşullara sahip olması,

  - Yüksek lisans programları için kayıtlı olduğu programda tez aşamasına geçmemiş olması, doktora programları için yeterlik sınavına girmemiş olması,

  - Okuduğu programda öngörülen toplam kredinin en az %50’sine karşılık gelen dersten başarılı olması,

  gerekir.

  -Yatay geçiş için yapılan başvurular, ilgili anabilim/anasanat dalı başkanlığının olumlu görüşü alınarak enstitü yönetim kurulunca kabul edilir  BAŞVURU TARİHİ VE YERİ

  Başvuru Tarihi: 11 - 22 Ağustos 2014

  Başvuru Yeri: Fen Bilimleri Enstitü Müdürlüğü’ne aşağıda belirtilen başvuru evrakları ile birlikte şahsen, posta yolu ile yada e-posta yolu ile [email protected]. adresine gerekli evraklar scan edilerek başvurulabilir. (Posta ile yapılan başvurularda postadan kaynaklanan gecikmelerden Enstitü Müdürlüğü sorumlu değildir. Gönderilen belgelerin onaylı olması gerekmektedir.)

  BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

  1-Dilekçe ve Lisansüstü Programlara Başvuru Formu: (Ana Sayfa: Giresun Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Form–22 ),

  2-Özgeçmiş,

  3-Diploma: Yüksek Lisans Programı: Lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesinin onaylı fotokopisi.

  Doktora Programı: Yüksek Lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesinin onaylı fotokopisi.

  4-Transkript (onaylı): Not sistemleri yüzlük sistemden farklı olan adayların, mezun oldukları üniversiteden not ortalamalarının yüzlük sistemdeki karşılığını belirten belge getirmeleri zorunludur. Belgelerini İbraz edemeyenlerin not dönüştürme işlemi Yüksek Öğretim Kurumu’nun belirlemiş olduğu eşdeğer tablolarına göre yapılacaktır.

  5-Nüfus cüzdanı sureti.

  6-Fotoğraf 4 adet vesikalık( kılık-kıyafet yönetmeliğine uygun)

  7-ALES Sonuç Belgesi: Yüksek lisans programına başvuracak adayların sınav tarihi 3 yılı aşmamış olmak kaydıyla, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)’ den başvurduğu programın puan türünden en az 55 (ellibeş) standart puana sahip olduklarına dair ALES sonuç belgesi,

  8-Adayların YDS, İngilizce dil sınavından en az 55 veya YÖK tarafından tanınan diğer yabancı dil sınavlarından en az ilgili puana eşdeğer bir yabancı dil puanı almaları gerekmektedir.

  9-Lisansüstü Programlara başvuran adayların YDS, ÜDS, TOEFL, IELTS KPDS’ ya da Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan almış oldukları puan muadili hesaplanarak %10’luk dil puanından yararlanacaktır. Söz konusu belgelere sahip olmayan adaylar için ayrıca yabancı dil sınavı yapılmayacaktır.

  SINAV TARİHİ VE YERLERİ

  b) Mülakat Sınavı : 27 Ağustos 2014 Çarşamba Saat: 10.00

  Biyoloji ABD Başkanlığı, Kimya ABD Başkanlığı, Fizik ABD Başkanlığı, Enerji Sistemleri Mühendisliği ABD Başkanlığı.

  DEĞERLENDİRME

  Yüksek Lisans :

  Programlara başvuran adayların ALES puanının %50’si, lisans mezuniyet notunun (100’lük sisteme dönüştürüldükten sonra) % 20’si ve mülakat notunun %20’si, yabancı dil puanının %10’u dikkate alınarak, başarı notu hesaplanacaktır. Adayın başarılı sayılabilmesi için yukarıda belirtilen oranların toplamının en az 60 olması gerekir. En yüksek puandan en düşük puana doğru sıralama yapılarak ilan edilen kontenjan kadar öğrenci alınacaktır.

  Doktora Programı:

  Programlara başvuran adayların ALES puanının %50’si, lisans mezuniyet notunun (100’lük sisteme dönüştürüldükten sonra) % 20’si ve mülakat notunun % 20’si, yabancı dil puanının %10’u dikkate alınarak, başarı notu hesaplanacaktır. Adayın başarılı sayılabilmesi için yukarıda belirtilen oranların toplamının en az 65 olması gerekir. En yüksek puandan en düşük puana doğru sıralama yapılarak ilan edilen kontenjan kadar öğrenci alınacaktır.  KESİN KAYIT TARİHLERİ

  Kesin Kayıt Tarihi ve Yeri : 01 – 05 Eylül 2014 tarihlerinde Enstitü Müdürlüğünde yapılacaktır.  KESİN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER:

  1) Yüksek Lisans Programı: Lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesinin noter tasdikli fotokopisi,

  Doktora Programı: Yüksek Lisans diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin noter tasdikli fotokopisi,

  2) Transkript (aslı),

  3) ALES Sonuç Belgesi (aslı),

  4) Erkek öğrenciler için Askerlik Durum belgesinin aslı (Askerlik Şubesi Başkanlığından son 1 ay içerisinde alınmış). Askerliğini yapmış olanlar terhis belgesinin aslı,

  5) Fotoğraf 4 Adet (kılık-kıyafet yönetmeliğine uygun, son 6 ay içinde ve adayın kolaylıkla tanınmasına imkân verecek şekilde)  İLETİŞİM

  FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

  Giresun Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü. Eski Rektörlük Binası Sultan Selim Mah.

  Eşref Dizdar Sok. No:5

  Tel: +90 (0454) 3101087-88

  Fax: +90 (0454) 3101089 e-posta: [email protected]

Benzer Konular

 1. Dumlupınar Üniversitesi 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Güz dönemi Yüksek Lisans ve Doktora ilanı
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan ahmet14
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 16-08-2014, 22:17
 2. Ardahan Üniversitesi 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Güz dönemi Yüksek lisans ve Doktora ilanı
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-07-2014, 16:32
 3. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi SBE 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Güz dönemi lisansüstü ilanı
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan bkarslioglu
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-07-2014, 00:38
 4. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi FBE 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Güz dönemi Lisansüstü ilanı
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan ahmet14
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-07-2014, 01:21
 5. Adıyaman Üniversitesi 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Güz dönemi Yüksek Lisans ve Doktora ilanı
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 25-06-2014, 10:44

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git