Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 18

Yıldız Teknik Üniversitesi 2014 - 2015 Sosyal Bilimler Enstitüsü Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları

Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi Forumunda Yıldız Teknik Üniversitesi 2014 - 2015 Sosyal Bilimler Enstitüsü Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları Konusunu İncelemektesiniz

Yıldız Teknik Üniversitesi 2014 - 2015 Sosyal Bilimler Enstitüsü Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora ...

 1. #1
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  747

  Yıldız Teknik Üniversitesi 2014 - 2015 Sosyal Bilimler Enstitüsü Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları

  Yıldız Teknik Üniversitesi 2014 - 2015 Sosyal Bilimler Enstitüsü Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora Programları Açacaktır.

  Başvurular, 02-11 Haziran 2014 tarihleri arasında Yıldız/Beşiktaş kampüsünde (F Blok Çukursaray Binası) Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından 09:00-12.00 13.00-16:00 saatleri arasında alınacaktır.

  Açılan Kontenjanları Buradan Görebilirsiniz

  BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

  1. BAŞVURU FORMU
  Enstitümüz web sayfasında yer alan Başvuru formunu elektronik ortamda doldurunuz ve fotoğrafınızı yapıştırınız.
  Başvuru formunda güncel e-posta adresinizi yazınız. Öğrenciliğiniz süresince iletişim bu adresten sağlanacaktır.
  Yüksek lisans programlarına başvuranlar, en fazla 2, doktora programlarına başvuranlar ise tek tercih yapabilirler. İki tercih yapmışsanız, bütün belgelerden iki set hazırlamanız gerekmektedir. (Her biri farklı Anabilim Dalına gönderileceğinden iki set belge gerekmektedir.)

  2. DİPLOMA
  Yüksek lisans başvurusu için lisans diplomasının aslı ve fotokopisi, (Not: Henüz mezun olamayan son sınıf öğrenci adayların başvuru yapmalarında diploma şartı bulunmamaktadır. Bu durumdaki adaylar asil listede olmaları durumunda eksik evraklı dönemde kayıt yapacaklardır.)
  Doktora başvurusunun alan içi olarak değerlendirilebilmesi için yüksek lisans ve lisans diplomalarının aslı ve fotokopisi gerekmektedir. (Mezun olduğu yüksek lisans programı başvurmak istediği doktora programı için alan içi ise öğrencilerin lisans diplomalarının aslı ve fotokopisini başvuru evrakına eklemelerine gerek yoktur.)
  Başka bir yükseköğretim programında kayıtlı olan öğrenciler ise, bu kurumdan aldıkları onaylı diploma fotokopisi ile başvuruda bulunabilecektir.
  Yabancı ülke üniversitelerinden mezun olanlar için, YÖKten alınmış diploma eşdeğerlik belgesi gerekmektedir.

  3. TRANSKRİPT

  Transkriptin aslı ve fotokopisi.
  Mezuniyet öncesi müracaat eden adayların genel başarı notu hesaplanırken güncel AGNO değeri dikkate alınır. (Mezuniyet öncesi başvuruda bulunan adayların başvurularında teslim edecekleri transkriptlerin 02 Mayıs - 11 Haziran 2014 tarih aralığında alınmış olması gerekmektedir.)
  100lük sistemdeki notların, 4lük not sistemine dönüştürülmesinde YÖK Dönüşüm Cetveli kullanılacaktır.

  4. ALES BELGESİ YA DA EŞDEĞER BELGELER


  Tezli yüksek lisans ve doktora programına başvuruda bulunacak adayların ilgili puan türünden olmak üzere en az 55 veya Senato tarafından kabul edilen bir sınavdan eşdeğer bir puan almış olmaları gerekir.
  Tezsiz yüksek lisans programına başvuruda bulunacak adayların başvurduğu programın puan türünden olmak üzere ALES belgesine sahip olmaları gerekir.
  - Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı lisansüstü programlarına başvurularda, son kez olmak üzere, ALES koşulu aranmamaktadır. ALES belgesi yerine dosya teslim edilmesi gerekmektedir. Dosya teslimine ilişkin ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

  ALES belgesi ile eşdeğer belgelerin geçerlilik süresi 3 yıldır.


  * Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı lisansüstü programlarına başvurularda, son kez olmak üzere, ALES koşulu aranmamaktadır. ALES belgesi yerine Dosya teslim edilmesi gerekmektedir. Dosya teslimine ilişkin ayrıntılı bilgi daha sonra ilgili Enstitü web sitesinde ilan edilecektir.

  2.Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına için istenilen ALES puan türleri  · Doktora ve tezli yüksek lisans programları için istenilen en az ALES puanını sağlayamayanların başvuruları alınmayacaktır.

  5. YABANCI DİL BELGESİ

  Doktora başvurularında; Adayın İngilizceden yeterli sayılabilmesi için İngilizce merkezi yabancı dil sınavından en az
  55 puan veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından bu puan muadili bir puan almış olması gerekir.

  Yüksek lisans başvurularında;
  Adayın İngilizceden yeterli sayılabilmesi için, en az olmak koşuluyla YDS'den 50 puan veya eşdeğerliği Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilmiş diğer yabancı dil sınavlarından, ÖSYM’nin belirlediği ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)'nun kabul ettiği eşdeğerlik tablolarına uygun olarak, 50 YDS puanına muadil bir puan almış olması,

  Türkçe tezli yüksek lisans programları için; Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu veya Yıldız Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin açtığı İngilizce yeterlik sınavlarından birine girmiş ve en az 60 puan almış olması gerekir.

  Türkçe tezsiz yüksek lisans programlarına başvurularda yabancı dil belgesi aranmaz.

  İngilizce tezsiz yüksek lisans programlarına başvurularda yabancı dil şartı YDS'den 50 puan veya eşdeğerliği Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilmiş diğer yabancı dil sınavlarından, ÖSYM'nin belirlediği ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)'nun kabul ettiği eşdeğerlik tablolarına uygun olarak, 50 YDS puanına muadil bir puan almış olması,

  Yabancı uyruklu adaylardan, eğitim dili Türkçe olan Tezli Yüksek Lisans programlarına başvuru sırasında TÖMER'den alınmış en az (C1) seviyesinde Türkçe yeterlilik düzeyini sağlamış olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.

  Yabancı Dil sınav belgelerinin geçerlilik süresi, ait olduğu sınav sonuç tarihinden itibaren 3 (üç) yıldır. Yabancı dil belgesinin aslı ibraz edilip fotokopisi alınacaktır.

  6. FOTOĞRAF
  Başvuru formu ve başvuru sınav giriş belgesine yapıştırılmak üzere iki adet önden çekilmiş vesikalık fotoğraf. (Başvuru formuna yapıştırılacak olan fotoğrafı lütfen Enstitümüze gelmeden önce yapıştırınız.)

  7. GİRİŞ SINAVI
  Başvuruları (asgari koşulları sağlayan) kabul edilen bütün adaylar 19-21 Haziran 2014 tarihleri arasında giriş sınavına alınacaktır. Giriş sınavının ne şekilde yapılacağı ile gün, saat ve yerleri lisansüstü programlara göre belirlenerek söz konusu tarihlerden önce Enstitümüz web sayfasında ilan edilecektir.

  8. DEĞERLENDİRME
  Tezli yüksek lisans ve doktora programları için başvuran bütün adayların genel başarı notu, aday değerlendirme jürisi tarafından ALES puanının %50'si, lisans ve/veya yüksek lisans genel not ortalamasının %25'i ve giriş sınavı sonucunun %25'i dikkate alınarak hesaplanır.

  Tezsiz yüksek lisans programlarında ise genel başarı notu ALES puanının %80'i, lisans genel not ortalamasının %20'si dikkate alınarak hesaplanır.
  Bir adayın lisansüstü giriş sınavında başarılı sayılabilmesi için genel başarı notunun 100 üzerinden tezsiz yüksek lisans programları için en az 50, tezli yüksek lisans programları için en az 60 ve doktora programları için ise en az 70 olması gerekir. Giriş sınavına katılmayan aday başarısız sayılır ve sıralamaya alınmaz.

  Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı programlarına başvuran adayların Dosy puanının %60'ı, lisans ve/veya yüksek lisans genel not ortalamasının %20'si ve giriş sınavı sonucunun %20'si dikkate alınarak hesaplanır.
  Giriş sınavına katılmayan aday başarısız sayılır ve sıralamaya alınmaz.
  Son düzenleyen aktan, 26-05-2014 saat 14:17.

 2. #2
  Akademik Forum
  Misafir

  Yıldız Teknik Üniversitesinin Yüksek Lisans Başvuru Koşulları Hakkında

  Merhabalar, YDS'ye girmediğimiz varsayılırsa "Türkçe tezli yüksek lisans programları için; Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu veya Yıldız Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin açtığı İngilizce yeterlik sınavlarından birine girmiş ve en az 60 puan almış olması gerekir." sadece bu sınava girip koşulları sağladığımız durumda yüksek lisans başvurusu yapabilir miyiz?

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  747
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhabalar, YDS'ye girmediğimiz varsayılırsa "Türkçe tezli yüksek lisans programları için; Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu veya Yıldız Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin açtığı İngilizce yeterlik sınavlarından birine girmiş ve en az 60 puan almış olması gerekir." sadece bu sınava girip koşulları sağladığımız durumda yüksek lisans başvurusu yapabilir miyiz?
  Evet yapabilirsiniz. Zaten o sınavların da amacı bu..
  enUstunbas bunu beğendi.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  24
  akademik takvim 31 Mayıs son diyor yabancı dil sınavı için..ancak henüz başvuru içeriği ve linkine dair herhangi bir şey bulabilmiş değilim. bulabilen arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.seviniriz.

 5. #5
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  747
  Alıntı enUstunbas Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  akademik takvim 31 Mayıs son diyor yabancı dil sınavı için..ancak henüz başvuru içeriği ve linkine dair herhangi bir şey bulabilmiş değilim. bulabilen arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.seviniriz.
  Neden doğrudan telefonla aramıyorsunuz? Yabancı Diller Fakültesi'ni ve Enstitüyü arayın. Size bilgi vermeleri gerekir.

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  3
  Daha önce yıldız teknik üniversitesinin ingilizce yeterlilik sınavına giren var mı sınavda essay falan yazdırılıyor mu peki yoksa yds benzeri bir sınav mı?


  iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  3
  Sınav kaydı için yıldız teknik üniverstesi hesabna 80 tl yatırıyosnz kimlik fotokopisi 1 adet fotoğraf ve dekontla kampüsteki sürekli eğitim merkezne basvuruyosnz


  iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

 8. #8
  hby
  Misafir
  anlamadığım bir husus var yte'de yüksek lisansa başvurmak için üniversitenin açtığı ingilizce yeterlilik sınavına keinlikle girmemiz mi gerekiyor yoksa yds puanınızın ile başvurabiliyor musunuz?

  yukarda esaslarda tezli yüksek lisans için: ''Türkçe tezli yüksek lisans programları için; Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu veya Yıldız Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin açtığı İngilizce yeterlik sınavlarından birine girmiş ve en az 60 puan almış olması gerekir'' demiş.... 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  24
  kesinlikle girilmesi gerektiğine inanmıyorum..ancak maddelerden biri olabilir.

 10. #10
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  747
  Alıntı hby Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  anlamadığım bir husus var yte'de yüksek lisansa başvurmak için üniversitenin açtığı ingilizce yeterlilik sınavına keinlikle girmemiz mi gerekiyor yoksa yds puanınızın ile başvurabiliyor musunuz?

  yukarda esaslarda tezli yüksek lisans için: ''Türkçe tezli yüksek lisans programları için; Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu veya Yıldız Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin açtığı İngilizce yeterlik sınavlarından birine girmiş ve en az 60 puan almış olması gerekir'' demiş....


  YDS puanınız yoksa üniversitenin kendi sınavı devreye giriyor.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Zirve Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2014-2015 Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan aktan
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 11-06-2016, 22:59
 2. Yıldız Teknik Üniversitesi 2014 - 2015 Fen Bilimleri Enstitüsü Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan aktan
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 16-01-2015, 21:48
 3. Yalova Üniversitesi 2014-2015 Sosyal Bilimler Enstitüsü Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan aktan
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 20-06-2014, 01:03
 4. Koç Üniversitesi 2014-2015 İşletme Enstitüsü Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan aktan
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-05-2014, 15:33
 5. Izmir Ekonomi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2014-2015 Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan aktan
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-05-2014, 23:05

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git