Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 12

Yıldız Teknik Üniversitesi 2014 - 2015 Fen Bilimleri Enstitüsü Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları

Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi Forumunda Yıldız Teknik Üniversitesi 2014 - 2015 Fen Bilimleri Enstitüsü Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları Konusunu İncelemektesiniz

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 2014-2015 Sonbahar Döneminde Yüksek Lisans ve Doktora Programları Açmıştır. ...

 1. #1
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  747

  Yıldız Teknik Üniversitesi 2014 - 2015 Fen Bilimleri Enstitüsü Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları

  Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 2014-2015 Sonbahar Döneminde Yüksek Lisans ve Doktora Programları Açmıştır.

  Başvuru Tarihleri Şu Şekildedir:

  02-11 Haziran 2014 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Öğrenci Başvuruları
  19-21 Haziran 2014 Giriş Sınavlarının Yapılması
  25 Haziran 2014 Anabilim Dalı Başkanlıklarınca Giriş Sınavları Sonuçlarının Enstitüye İletilmesi
  02 Temmuz 2014 Kesin Kayıt Hakkı Kazananların İlanı


  BAŞVURULAR


  Başvurular 02-11 Haziran 2014 tarihleri arasında aşağıdaki Randevu Çizelgesine göre Yıldız Kampüsü Çukursaray da bulunan Fen Bilimleri Enstitüsü F-46 Nolu odada 09:00-12:00 ve 13:00-16:00 saatleri arasında alınacaktır. Randevu çizelgesi aşağıda anabilim dalı şeklinde ayrılmıştır. Aday iki farklı anabilim dalından tercih yapmışsa ilk tercihine göre randevuya gelmesi gerekmektedir. İki tercih olan durumlarda iki başvuruda aynı günde alınacaktır.


  BAŞVURU TARİHİ BAŞVURUSU KABUL EDİLECEK
  YL-D PROGRAMLARI
  02 Haziran 2014
  Pazartesi
  Elektrik Mühendisliği
  Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
  Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
  03 Haziran 2014
  Salı
  Fizik
  Makina Mühendisliği
  Şehir ve Bölge Planlama
  04 Haziran 2014
  Çarşamba
  Çevre Mühendisliği
  Kimya
  Kimya Mühendisliği
  05 Haziran 2014
  Perşembe
  Bilgisayar Mühendisliği
  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
  Biyomühendislik
  Moleküler Biyoloji ve Genetik
  06 Haziran 2014
  Cuma
  Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
  Mekatronik Mühendisliği
  Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
  09 Haziran 2014
  Pazartesi
  İlköğretim
  Gıda Mühendisliği
  Mimarlık
  10 Haziran 2014
  Salı
  Harita Mühendisliği
  İnşaat Mühendisliği
  Matematik
  11 Haziran 2014
  Çarşamba
  Endüstri Mühendisliği
  İstatistik
  Matematik Mühendisliği

  Açılan Kontenjanları Buradan Görebilirsiniz.

  3. BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

  3.1. BAŞVURU FORMU

  · 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı Güz yarıyılı lisansüstü başvuruları FBE web sayfasından (www.onlinebasvuru.fbe.yildiz.edu.tr) online olarak yapılacaktır.
  · Başvuru formunda güncel e-posta adresinizi yazınız. Öğrenciliğiniz süresince iletişim bu adresten sağlanacaktır. Online başvurunuzu yapabilmeniz için verilecek olan şifre, yazmış olduğunuz e-posta adresine gönderilecektir.
  · Yüksek lisans programlarına başvuranlar, en fazla 2, doktora programlarına başvuranlar ise tek tercih yapabilirler. İki tercih yapmışsanız, bütün belgelerden iki set hazırlamanız gerekmektedir. (Her biri farklı Anabilim Dalına gönderileceğinden iki set belge gerekmektedir.)

  3.2. DİPLOMA

  · Yüksek lisans başvurusu için lisans diplomasının aslı ve fotokopisi, (Not: Henüz mezun olamayan son sınıf öğrenci adayların başvuru yapmalarında diploma şartı bulunmamaktadır. Bu durumdaki adaylar asil listede olmaları durumunda eksik evraklı dönemde kayıt yapacaklardır.)
  · Doktora başvurusunun alan içi olarak değerlendirilebilmesi için yüksek lisans ve lisans diplomalarının aslı ve fotokopisi gerekmektedir. (Mezun olduğu yüksek lisans programı başvurmak istediği doktora programı için alan içi ise öğrencilerin lisans diplomalarının aslı ve fotokopisini başvuru evrakına eklemelerine gerek yoktur.)
  · Başka bir yükseköğretim programında kayıtlı olan öğrenciler ise, bu kurumdan aldıkları onaylı diploma fotokopisi ile başvuruda bulunabilecektir.
  · Yabancı ülke üniversitelerinden mezun olanlar için, YÖK'ten alınmış diploma eşdeğerlik belgesi gerekmektedir.

  3.3. TRANSKRİPT

  · Transkriptin aslı ve fotokopisi.
  · Mezuniyet öncesi müracaat eden adayların genel başarı notu hesaplanırken güncel AGNO değeri dikkate alınır. (Mezuniyet öncesi başvuruda bulunan adayların başvurularında teslim edecekleri transkriptlerin 02 Mayıs - 11 Haziran 2014 tarih aralığında alınmış olması gerekmektedir.)
  · 100'lük sistemdeki notların, 4'lük not sistemine dönüştürülmesinde YÖK Dönüşüm Cetveli kullanılacaktır.

  3.4. ALES BELGESİ YA DA EŞDEĞER BELGELER

  · Tezli yüksek lisans ve doktora programına başvuruda bulunacak adayların ilgili puan türünden olmak üzere en az 55 veya Senato tarafından kabul edilen bir sınavdan eşdeğer bir puan almış olmaları gerekir.
  · Tezsiz yüksek lisans programına başvuruda bulunacak adayların başvurduğu programın puan türünden olmak üzere ALES belgesine sahip olmaları gerekir.

  · ALES belgesi ile eşdeğer belgelerin geçerlilik süresi 3 yıldır.


  ALES belgesine eşdeğer belgeler ve karşılıkları aşağıda belirtilmektedir.

  ALES (SAYISAL-SOZEL-EA) GRE (SAYISAL PUAN) GMAT
  Eski Yeni
  55 610 149 450


  3.5. YABANCI DİL BELGESİ

  Doktora başvurularında;

  Adayın İngilizceden yeterli sayılabilmesi için İngilizce merkezi yabancı dil sınavından en az 55 puan veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından bu puan muadili bir puan almış olması gerekir.


  Yüksek lisans başvurularında;

  Adayın İngilizceden yeterli sayılabilmesi için, en az olmak koşuluyla YDS'den 50 puan veya eşdeğerliği Üniversiteler Arası Kurul tarafından kabul edilmiş diğer yabancı dil sınavlarından, ÖSYM'nin belirlediği ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)'nun kabul ettiği eşdeğerlik tablolarına uygun olarak, 50 YDS puanına muadil bir puan almış olması,
  Türkçe tezli yüksek lisans programları için; Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu veya Yıldız Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin açtığı İngilizce yeterlik sınavlarından birine girmiş ve en az 60 puan almış olması gerekir.
  Türkçe tezsiz yüksek lisans programlarına başvurularda yabancı dil belgesi aranmaz.
  İngilizce tezsiz yüksek lisans programlarına başvurularda yabancı dil şartı YDS'den 50 puan veya eşdeğerliği Üniversiteler Arası Kurul tarafından kabul edilmiş diğer yabancı dil sınavlarından, ÖSYM'nin belirlediği ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)'nun kabul ettiği eşdeğerlik tablolarına uygun olarak, 50 YDS puanına muadil bir puan almış olması,
  Yabancı uyruklu adaylardan, eğitim dili Türkçe olan Tezli Yüksek Lisans programlarına başvuru sırasında TÖMER'den alınmış en az (C1) seviyesinde Türkçe yeterlilik düzeyini sağlamış olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.

  Yabancı Dil sınav belgelerinin geçerlilik süresi, ait olduğu sınav sonuç tarihinden itibaren 3 (üç) yıldır.

  Yabancı dil belgesinin aslı ibraz edilip fotokopisi alınacaktır.

  3.6. FOTOĞRAF

  Başvuru sınav giriş belgesine yapıştırılmak üzere bir adet önden çekilmiş vesikalık fotoğraf.

  3.7. GİRİŞ SINAVI

  Başvuruları (asgari koşulları sağlayan) kabul edilen bütün adaylar 19-21 Haziran 2014 tarihleri arasında giriş sınavına alınacaktır. Giriş sınavının ne şekilde yapılacağı ile gün, saat ve yerleri lisansüstü programlara göre belirlenerek söz konusu tarihlerden önce Enstitüler tarafından web sayfasında ilan edilecektir.

  3.8. DEĞERLENDİRME

  Tezli yüksek lisans ve doktora programları için başvuran bütün adayların genel başarı notu, aday değerlendirme jürisi tarafından ALES puanının %50'si, lisans ve/veya yüksek lisans genel not ortalamasının %25'i ve giriş sınavı sonucunun %25'i dikkate alınarak hesaplanır.

  Tezsiz yüksek lisans programlarında ise genel başarı notu ALES puanının %80'i, lisans genel not ortalamasının %20'si dikkate alınarak hesaplanır.

  Bir adayın lisansüstü giriş sınavında başarılı sayılabilmesi için genel başarı notunun 100 üzerinden tezsiz yüksek lisans programları için en az 50, tezli yüksek lisans programları için en az 60 ve doktora programları için ise en az 70 olması gerekir. Giriş sınavına katılmayan aday başarısız sayılır ve sıralamaya alınmaz.


  Giriş sınavına katılmayan aday başarısız sayılır ve sıralamaya alınmaz.


  Enstitü Web Sayfasına Buradan Ulaşabilirsiniz
  Son düzenleyen aktan, 26-05-2014 saat 13:50.

 2. #2
  Akademik Forum
  Misafir

  Question Giriş Sınavı

  Giriş sınavı hakkında fikir sahibi olan var mı ?

 3. #3
  Akademik Forum
  Misafir

  cevap

  Yıldız teknik üniversitesinin sayfasında henüz böyle bir duyuru yok ben hocamada sordum daha kayıtlar başlamadı dedi başka bilgisi olan var mı?

 4. #4
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yıldız teknik üniversitesinin sayfasında henüz böyle bir duyuru yok ben hocamada sordum daha kayıtlar başlamadı dedi başka bilgisi olan var mı?
  Hangi enstitüdesiniz açılan enstitülere ve ilanlarına şu linkten ulaşabilirsiniz: Yıldız Teknik Üniversitesi 2014-2015 Yüksek Lisans ve Doktora Alımları Başladı | Akademik Personel 2014-2015
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  69
  Arkadaşlar benim 70 YDS puanım var. Şimdi ben Yıldız teknik'in ingilizce sınavından da 60 ve üstü puan almak zorunda mıyım? Bu kısmı açıklayabilir misiniz biliyorsanız. Ben tam anlamadım? İşin kötüsü yıldız'ın kendi yaptığı ingilizce sınavın tarihi geçti


  Yüksek lisans başvurularında;

  Adayın İngilizceden yeterli sayılabilmesi için, en az olmak koşuluyla YDS'den 50 puan veya eşdeğerliği Üniversiteler Arası Kurul tarafından kabul edilmiş diğer yabancı dil sınavlarından, ÖSYM'nin belirlediği ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)'nun kabul ettiği eşdeğerlik tablolarına uygun olarak, 50 YDS puanına muadil bir puan almış olması,

  Türkçe tezli yüksek lisans programları için; Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu veya Yıldız Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin açtığı İngilizce yeterlik sınavlarından birine girmiş ve en az 60 puan almış olması gerekir.

  Türkçe tezsiz yüksek lisans programlarına başvurularda yabancı dil belgesi aranmaz.
  İngilizce tezsiz yüksek lisans programlarına başvurularda yabancı dil şartı YDS'den 50 puan veya eşdeğerliği Üniversiteler Arası Kurul tarafından kabul edilmiş diğer yabancı dil sınavlarından, ÖSYM'nin belirlediği ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)'nun kabul ettiği eşdeğerlik tablolarına uygun olarak, 50 YDS puanına muadil bir puan almış olması,
  Yabancı uyruklu adaylardan, eğitim dili Türkçe olan Tezli Yüksek Lisans programlarına başvuru sırasında TÖMER'den alınmış en az (C1) seviyesinde Türkçe yeterlilik düzeyini sağlamış olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2014
  Mesaj
  3
  Alıntı _Whisper_ Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar benim 70 YDS puanım var. Şimdi ben Yıldız teknik'in ingilizce sınavından da 60 ve üstü puan almak zorunda mıyım? Bu kısmı açıklayabilir misiniz biliyorsanız. Ben tam anlamadım? İşin kötüsü yıldız'ın kendi yaptığı ingilizce sınavın tarihi geçti


  Yüksek lisans başvurularında;

  Adayın İngilizceden yeterli sayılabilmesi için, en az olmak koşuluyla YDS'den 50 puan veya eşdeğerliği Üniversiteler Arası Kurul tarafından kabul edilmiş diğer yabancı dil sınavlarından, ÖSYM'nin belirlediği ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)'nun kabul ettiği eşdeğerlik tablolarına uygun olarak, 50 YDS puanına muadil bir puan almış olması,

  Türkçe tezli yüksek lisans programları için; Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu veya Yıldız Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezinin açtığı İngilizce yeterlik sınavlarından birine girmiş ve en az 60 puan almış olması gerekir.

  Türkçe tezsiz yüksek lisans programlarına başvurularda yabancı dil belgesi aranmaz.
  İngilizce tezsiz yüksek lisans programlarına başvurularda yabancı dil şartı YDS'den 50 puan veya eşdeğerliği Üniversiteler Arası Kurul tarafından kabul edilmiş diğer yabancı dil sınavlarından, ÖSYM'nin belirlediği ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)'nun kabul ettiği eşdeğerlik tablolarına uygun olarak, 50 YDS puanına muadil bir puan almış olması,
  Yabancı uyruklu adaylardan, eğitim dili Türkçe olan Tezli Yüksek Lisans programlarına başvuru sırasında TÖMER'den alınmış en az (C1) seviyesinde Türkçe yeterlilik düzeyini sağlamış olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.

  Hayır gerek yok olsa zaten saçma olurdu, geçen hafta başvuru yaptım.

  Ayrıca bugünden itibaren sadece;
  İlköğretim
  Gıda Mühendisliği
  Mimarlık

  Harita Mühendisliği
  İnşaat Mühendisliği
  Matematik

  Endüstri Mühendisliği
  İstatistik
  Matematik Mühendisliği

  Başvuruları kalmış, diğer başvuruları almıyorlar.

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2014
  Mesaj
  41
  Alıntı GreenLeaF Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hayır gerek yok olsa zaten saçma olurdu, geçen hafta başvuru yaptım.

  Ayrıca bugünden itibaren sadece;
  İlköğretim
  Gıda Mühendisliği
  Mimarlık

  Harita Mühendisliği
  İnşaat Mühendisliği
  Matematik

  Endüstri Mühendisliği
  İstatistik
  Matematik Mühendisliği

  Başvuruları kalmış, diğer başvuruları almıyorlar.
  Hocam bu söylediğiniz fen bilimleri Enstitüsü için değil mi? Sosyal Bilimler Enstitüsünü kapsamıyor?!

  GT-I9100G cihazımdan gönderildi

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2014
  Mesaj
  3
  Alıntı alpozkaya Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam bu söylediğiniz fen bilimleri Enstitüsü için değil mi? Sosyal Bilimler Enstitüsünü kapsamıyor?!

  GT-I9100G cihazımdan gönderildi
  Hocam burası zaten fen bilimleri sayfası, sosyal bilimlerin işleyişini bilmiyorum. Ayrıca YDS olan adayın YTÜ SEM sınavı istemesi çok saçma olur bence.

 9. #9
  Akademik Forum
  Misafir
  Merhaba, giriş sınavları hakkında bilginiz var mı?

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2014
  Mesaj
  1
  yazılı mülakat sınavıyla ilgili hiç bir bilgiye ulaşamadım. bilgi edinebilen varsa, yazabilirse sevinirim.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Hacettepe Üniversitesi 2014 - 2015 Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan aktan
  Cevap: 96
  Son Mesaj: 04-09-2014, 03:47
 2. Kadir Has Üniversitesi 2014-2015 Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan aktan
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20-05-2014, 23:12
 3. Istanbul Şehir Üniversitesi 2014-2015 Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan aktan
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20-05-2014, 21:29
 4. Işık Üniversitesi 2014-2015 Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan aktan
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-05-2014, 13:12
 5. Izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 2014-2015 Sonbahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanları
  Yüksek Lisans ve Doktora İlanları 2014-2015 Sonbahar Dönemi forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-04-2014, 19:23

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git