Yüksek Lisans Tez Savunma Sınavı İçin İpuçları

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki tezin yazılmasının her aşamasına emeğini koymuş arkadaşlar hiçbir zaman bu mülakat sınavından korkmasına gerek yok. Hatta bu sınav, tez sahibi arkadaşın alanına daha farklı bakmasına ve kendine olan güvenin daha da artmasına neden olacaktır. Şimdi yüksek lisans tez savunma sınavı için ipuçlarına birlikte göz atalım…

Yüksek Lisans Tez Savunma Sınavı Nasıl Olur?

Arkadaşlar yüksek lisans tez savunma mülakatı, doktora tez savunma mülakatı kadar ağır geçmemektedir. Tez danışmanınız tezin savunmaya elverişli hale geldiğini belirttikten sonra jürinin belirlenmesi, tezin çoğaltılıp jüriye gönderilmesi ve en sonunda belirlenen uygun tarihte mülakatın gerçekleşmesi bu sürecin aşamalarıdır. Mülakat odasının belirlenmesi önemli bir husustur. Genellikle bu tür mülakatlar tez hocalarımızın odasında ve yahut farklı bir bölüm hocasının odasında gerçekleştirilir. 

Devamlı ziyaret ettiğimiz bir odanın olması daha makuldur. Hem ilişkiler sıcak gerçekleşir hem de tez savunma sınavında bulunan hocalar arasında samimi sohbetlerin oluşması muhtemel olur. Bu durum odada sizin de heyecanınızı azaltacak sohbetlerin meydana gelmesi ve tez ile size sorulacak soruların daha iyi bir şekilde cevaplanmasını sağlayacaktır. Savunma sınavının gerçekleşeceği oda belirlendikten sonra odanın hazırlanmasına dikkat edilmelidir.

Savunma Sınavı İçin Odanın Hazırlanması

Önceden havalandırılmalı masa veya sehpalar özenle hazırlanarak su ve çay gibi sıcak içeceklerin yanında başta ayran gibi soğuk içeceklerin önceden hazırlanmasına önem verilmelidir. Ayrıca jürinin uzun zaman geçireceği bu odada bir takım aparatif yiyeceklerin de hazırlanması ortamın yumuşatılmasını sağlayabilir. Şurada dikkat edilmesi gereken bir husus, sıcak ve koku meydana getirecek yiyeceklerden uzak durulup daha çok yöresel yiyeceklerin hazırlanması olabilir. Bu yiyeceklerin servis tabağında hijyenik bir şekilde sunulmasına dikkat edilmelidir.

Aparatiflerin hazırlanmasında plastik tabak ve çatal olayına kesinlikle gidilmemeli özellikle ucuz, kalitesiz yiyecek ve içecek servisinden kaçınılmalıdır. Tez savunma sınavından çıktıktan sonra yemeğe gidilmeli geleneği her yerde yoktur bu nedenle savunma odasında uygun bir servisin bu ihtiyaç için yeterli olacabileceği de düşünülmektedir.

Savunma İçeriği Nasıl Olur

Arkadaşlar, tez savunmasına girmeden önce şunu bilmelisiniz, bu savunmada tezin konusu anlatılmaz, bu konu hakkında sunum yapılmaz ve tez baştan sona anlatılmaz.

Bunun yerine neden bu konu seçildi, bu konunun belirlenmesinde rol oynayan sorunsal neydi, literatür taraması yapılırken ulaşabildiğimiz kaynaklar nedir ve ne türdedir? Tezin başlıkları neye göre belirlendi? Tezin yazılması sürecinde hangi metotlar kullanıldı? Bu tez ile hangi alanda hangi eksiklikler doldurulmaya çalışıldı ve tez konusun çalışıldığı alanda süregelen tartışmalar nelerdir gibi sorulara araştırmacının cevap vermesi beklenir.

Bu tür sorulara isterseniz farklı materyaller kullanarak cevap verebilirsiniz isterseniz hiç kımıldamadan oturduğunuz yerden de cevap verebilirsiniz. Jüride bulunan akademisyenlerin sorularına kısa ve net cevaplar verirken polemiğe girmekten kaçınılmaya özen gösterilmelidir.

Jürideki hocaların tavsiyeleri umursanmalı ve not edilmelidir. Güzel bir renk uyumu içeren fazla aşırılığa kaçmadan bir takım kombinlerin giyinilmesine dikkat edilmelidir. Sınava girmeden tezin bir defa okunması ve onunda öncesinden tezin yazılmasında en fazla yararlanılan kaynakların gözden geçirilmesi şahsi tavsiyelerimiz arasındadır.

Bahsedilen bu tavsiyeler kesinlik içermez, her kurum kültürünce aynı karşılanmaz. Yalnızca gözlemler sonucunda belirli akademik çevreler göz önünde tutularak yazılmıştır.

Sınavı başarılı geçen adaylar senatonun da onayı ile çalışması YÖK Ulusal Tez sistemine yüklenerek bilimsel çalışmasının duyurusu yapılmış olmaktadır.

Ayrıca yüksek lisans tez savunma sınavınızın başarıyla geçmesini Akademik Personel Ailesi olarak temenni ederiz. Akademik kariyerinde ilerleyecek arkadaşlar için ise Doktora Nedir? yazımızda bilmesi gereken tüm detaylara da yer vermiş bulunmaktayız.

Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
  • tdk - 20.12.2015

    Yüksek Lisans tezi hakkında bu kadar güzel tavsiyeler verirken keşke imla kurallarına dikkat etme nezaketini de gösterseydiniz.

  • Yorumsuz - 23.12.2015

    Yazıdaki ifade bozukluklarını ve dahası yüksek lisans yapma seviyesine gelmiş bir arkadaşın “de/da”ları ayrı ya da bitişik yazacağına karar verememiş olmasını bir kenara bırakıyorum.

  • Yorumsuz - 23.12.2015

    Tez savunması gibi resmî bir ortamda ayran, içli köfte, sarma gibi yiyeceklerin “kokusuz” addedilmesi ve tavsiye edilmesine gerçekten hayret ettim ve yazıyı tekrar okudum. Tekrar şaşırdım.


İçindekiler