Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 34

Mülakat tecrübesi olanlar !...

Yüksek Lisans Eğitimi Forumunda Mülakat tecrübesi olanlar !... Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar yüksek lisans ve doktora mülakat tecrübesi olanlar burada deneyimlerini paylaşabilir mi? Kıyafetten - alan ...

 1. #1
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  360

  Mülakat tecrübesi olanlar !...

  Arkadaşlar yüksek lisans ve doktora mülakat tecrübesi olanlar burada deneyimlerini paylaşabilir mi? Kıyafetten - alan bilgisine dahil her şeyi paylaşalım lütfen?

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  63
  Erkek olduğunuzu varsayıyorum. Şık ve traşlı gitmekte yarar var. Şıklık ölçüm benim o jüriyi ve kurumu önemsediğim kadar demektir. Kravat ve ceket size kalmış ama ütülü bir gömlek klasik pantolon ve ayakkabı şart.

  İçerik konusu ise çok zengin gerçekten, hemen her türlü şeyi sorabilirler, ancak belki de en önemlisi sizin soğukkanlı olmanızdır. Zaten o işi hakedecek kadar birikimli ve bilgili iseniz tek ihtiyacınız soğukkanlı olmak ve akıllı olmaktır. Güçlü yanlarınızı vurgulayın ve doğal olun.

 3. #3
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  360
  Çok teşekkür ederim. Siz nerede mülakata girdiniz?
  Benim soğukkanlılık konusunda bir sıkıntım olacağını sanmıyorum. Ancak sizin de belirttiğiniz üzere birikimli ve bilgili olma noktasında şüphelerim var. Lisans'tan 3.10 ile mezun oldum ancak o kadar geniş bir yelpaze ki neyi nerden nasıl soracakları aklımı kurcalıyor. Örneğin; alanımla ilgili spesifik bir şey sordular diyelim ve benim de hiçbir fikrim yok bu durumda ne yapmalıyım, nasıl davranmalıyım? Bu konuda hiçbir fikrim yok demek kötü bir izlenim yaratır mı?
  Çok teşekkürler...

 4. #4
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  322
  yukarıdakilere ek olarak;

  mülakat gideceğiniz bölümün hocalarına ünv nin sitesinden bir bakın, sonra o hocalar hangi çalışmaları yapmışlar yani bölüm sizin alanınızda hangi konulara daha çok yönelmiş onu araştırın, bulabiliyorsanız bölümde yürütülmüş yüksek lisans ve doktora tezlerini bulun bu tezleri bir inceleyin, hocalar genelde kendi uzmanlık alanlarında sorular sormaya yatkındırlar

 5. #5
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  360
  Çok saolun.. Ayrıca mülakatta mutlaka alan ile ilgili sorular sorulur mu? Örneğin; bazı arkadaşlar mülakatta kişiyi tanımaya yönelik sorular sorup gönderebilirler de dedi? Siz ne düşünüyorsunuz?.
  Çok teşkkürler

 6. #6
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  İzmir/Söke
  Mesaj
  830
  hocam öncelikle yükseğe de doktoraya da aynı hocalar önünde girdim yüksek sonrası doktorada da jüri nin tavır olarak hiç değişmediğini gördüm. öncelikle hava sıcak ya tanıyorum işte gerek yok olayına sakın girme ve kıyafetin mutlaka takım olmalıdır. güzel kot güzel gömlek olacağına kötü renk takım dahi giysen daha üstün olacaktır karşıdakini ciddiye aldığını gösterir. ali hocamın dediği gibi oradan mezun yüksek veya doktıora konularına tezlerine bakın her hoca ortak, neden burayı istedin sorusundan sonra kendi alanları ile ilgili 1 soru soracaktır. daha sonrasından rahat ol okulu öveyim profları öveyim olayına girme
  sadece amaç benim birşeyler öğrenmem ise imkanı ve bilgi birikimi fazla olan okuldan yararlanmak isterim de ayrıca ben dedim doktora sınavındada yine güldüler ve doğru dediler. eğer ben bu işten para kazanacaksam sosyal bir şehirde kazanıp güzel yerlerde yemek isterim dedim hepside doru dedi ve ortam az yumuşattı kasma hocam kendi alanında güveniyorsan gerisi gelir.
  Ben bilim'i sadece 15 inden 15 ine değil üzerine 1'inde döner 7'sinde burs ile yaparım

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  19
  Hocam yalnız sen mezun olduğun üniversiteye mi başvuruyorsun, yoksa başka bir üniversiteye mi?
  Eğer mezun olduğun üniversiteye başvuruyor isen, durum biraz daha kolay olur. Sana hangi hocayla çalışacaksın diye sorarlar? Bir de eğer bölümünüzde anabilim dalı ayrışması varsa, bu sefer durumun daha da kolaylaşır. Örnek vereyim, biyoloji bölümünün zooloji abd sine başvurduğunu farz edelim. Sana Mikrobiyoloji anabilim dalı başkanı büyük ihtimalle soru bile sormayabilir. Mesela bana 8 hocadan yalnızca 3 ü soru sordu, çünkü diğerleri konuma fransızdı Yalnızca geyik muhabbeti tarzı bir iki laf döndü

  Ama başka bir üniversiteye başvuracaksan şunlar aklında bulunsun,

  - Siyasi ya da dini anlamda ima uyandıran bir obje yanında kesinlikle bulunmasın. Yaşanmış bir olayı anlatayım hemen. Evli bir adam mülakata gittiğinde, gümüş bir yüzük takmış. Hocalar vay efendim bu niye altın takmamış, kesin şakirttir diye adamı almadılar. Bunu da bana mülakata giren bir hoca anlattı.
  - Arkadaşların da dediği gibi takım elbise - kravat ikilisinde fayda var (adam efendiymiş imajı, özellikle yaşlı hocalar buna dikkat ediyor)
  - Sorulan bir soruyu eğer bilmiyorsan, zorlama bir cevap verme. Bazı hocalar buna takabilir. Hocam şu an aklıma gelmedi de, bence daha iyi. En azından hoca senden bir cevap bekliyorsa, ufak bir tüyo verebilir.

  Son olarak kolaylıklar diliyorum dostum.

 8. #8
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2010
  Mesaj
  33
  Dostum hocalar önce kendi mezun ettiği öğrencileri alırlar sonra dısardan gelen torpilliler daha sonra da kontejyan kalırsa yuksek puanlı avantajlıdır.Bizde olan mulakat buydu.

 9. #9
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  5
  ben daha bu hafta mülakata girmiş biri olarak bir kaç bilgi paylaşabilirim..
  öncelikle tamamen bilimsel sorular yöneltildi. ben jeofizik mühendisiyim bana sismik dalga, yer hareketi, plaka hareketleri vs 7-8 tane soru sordular.. klasik bir soru olarak neden bu üniversite diye sordular bir de ben alan dışı yani jeoloji ye başvurdum neden alan dışı bir bölüme başvurdun dediler
  aynı üniversitenin bir de inşaat mühendisliği yüksek lisansına başvurdum
  bu bölümde ise aksine bana bizim jeofizik hakkında pek bilgimiz yok sen bize bir şeyler anlat dediler ben de bölümümün inşaatla ilgili olabilecek kısımlarından 2cümlelik bir bilgi verdim. çalışmayı düşünüyor musun okurken diye sordular. bu arada referans bulabilirseniz harika olur.

 10. #10
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  360
  Benim Üniversitem ilk defa bu yıl yüksek lisans programı açmadı benim bölümüme. Başka yerlerebaşvurdum. Mesela Anadolu Üniversitesi bilim ve mülakat sınavı yapmadan sadece ales dil ve diploma notuna göre başarı sıralamsı yaparak öğrenci alacakmış yüksek lisans ve doktoraya. Burada da torpil herhalde artık!?

Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. ÖYP lisansüstü MÜLAKAT
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan tenten
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 17-08-2012, 20:37
 2. ÖYP'de Mülakat varmı?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan tarihci_23
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 18-10-2011, 13:05
 3. mülakat:(
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bahtsız bedevi
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 07-10-2011, 23:31
 4. AKÜ mülakat
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan afy10ur
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 23-08-2011, 22:37
 5. Mülakat aşaması ?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan HÜLYA
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 27-06-2011, 13:56

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git