Bulunan 1 den 8 - Toplam 8

Tarih yüksek lisans, Anabilim dalları hakkında bilgi

Yüksek Lisans Eğitimi Forumunda Tarih yüksek lisans, Anabilim dalları hakkında bilgi Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba arkadaşlar... Ben Açıköğretim Kamu Yönetimi mezunuyum ve şu anda bir üniversitede Tarih alanında yüksek ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  3

  Unhappy Tarih yüksek lisans, Anabilim dalları hakkında bilgi

  Merhaba arkadaşlar...

  Ben Açıköğretim Kamu Yönetimi mezunuyum ve şu anda bir üniversitede Tarih alanında yüksek lisans yapıyorum. Bu sene bilimsel hazırlık dönemimizdi ve tamamlamak üzereyiz.

  Yüksek lisansa müracaat esnasında bizden alt bilim dallarımızı seçmemizi istediler. Ben zorlanırım endişesi ile birazda lisans alanıma yakın olsun düşüncesiyle TC Tarihi alt bilim dalını seçtim.

  6 adet alandışı yüksek lisans öğrencisiyiz. 3 kişi TC, 1 kişi Yeni Çağ, 2 kişi ise Orta Çağ alanında. Henüz alanlarımızla ilgili ders almadık. Bilimsel hazırlık 1 ay sonra tamamlanmış oluyor. Seneye kendi alanlarımıza geçeceğiz.

  Bilimsel hazırlık esnasında oldukça başarılı oldum. Alt yapım oldukça sağlam ve okuma-algılama yetilerim çok iyi. Madem öyle niye AÖF mezunusun diye soracak olanlar olursa zahmet etmeyin sadece ailevi sebeplerden kaynaklanıyor.

  Arkadaşlar, sizden talep ettiğim yardım konusu ise şudur:

  Bizlere müracaat esnasında seçtiğimiz tarih bilimi alt bilim dallarını bir defaya mahsus olmak üzere değiştirme izni vermeleri söz konusu.

  Bazı hocalarımız bize ülke genelinde TC Tarihi ve Yakın Çağ alanlarında çok fazla sayıda yüksek lisans mezunu olduğunu birçoğunun doktora programlarına bu yığılmadan dolayı kabul edilmediklerini söylüyorlar.

  Genel olarak hem akademik kadrolarda hem de doktora öğrencisi olarak ihtiyacın ise Eski Çağ (İlk Çağ) ve Orta Çağ alanlarında olduğunu belirttiler. Malumunuz ki bu alanlar tarihin karanlık devirlerine ait olması, bazı ölü dilleri öğrenme mecburiyeti olması, kaynak sorununun bulunması ve diğer alanlara nazaran konularının ağır olması sebebiyle pek fazla mezun vermiyor.

  Benim şahsi kanaatim bu alanlarda da başarılı olabileceğim yönünde şekillendi. Fakat karar veremedim. Sizce Orta Çağ alanına mı geçeyim yoksa Eski Çağı mı tercih edeyim??
  Bu alanların artıları ve eksileri hakkında biraz bilgi sahibi olabilirsem gerçekten çok memnun kalırım.

  Zira bu durum 4-5 gündür zihnimi çok kurcalıyor.

  Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden şükranlarımı sunarım.

 2. #2
  Ömür
  Misafir
  çok farklı bir alan olduğu için fikir belirtmeyim ama sadece öyp ek yerleştirmeden hangi tarih bölümlerine göre öğretim görevlisi aldıklarına bakabilirsiniz, belki yardımcı olabilir

  Öyp ek yerleştirme taban puanları ve bölümleri

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Mesaj
  3
  Cevap ve yardımlarınız için teşekkürler. Daha detaylı bilgi verebilecek olan birileri varsa çok çok memnun olurum

 4. 14-01-2012, 00:55

  Lisansüstü


 5. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  9
  ben ege üniversitesi son sınıf tarih öğrencisiyim ve 4 yıldır eski çağ tarihiyle ilgileniyorum bu alanda çok az kişi var çünkü bizim milletimize çok uzak olan bir alan malesef ki.. eski çağ tarihinin çok güzel ve olumlu yanları olmakla birlikte zor yanları da var özellikle latince ve yunanca o kadar öğrenilmesi kolay diller değil ama çalıştıktan sonra halledilebilir...fakat şunu söyleyebilirim ki diğer alanlara nazaran çok daha fazla emek isteyen bir ana bilim dalı çünkü kaynakların tamamının türkçe çevirisi yok hatta bir çoğu yok yani iş sizin çeviri yeteneğinize kalıyor.. eski çağ diğer alanlara göre kendi yağınızla kavurulacağınız bir alan... ve en önemlisi de her alanda olduğu gibi sevginizi katmanız ve önyargıyla yaklaşmamanız..

 6. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  19
  Hocam Tc ve Yakınçağ zaten çok mantıklı değil, en fazla açık eskiçağ, orta çağ ve gtt de .Ancak orta çağ çalışmak diğerlerine göre çok daha rahat olacaktır.

 7. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  2
  arkadaşlar selamlar hepinize benim size bir sorum olacaktı acaba öyp de tarih alanında illaki tarih mezunumu istiyorlarlar yoksa alan dışındakilerde başvurabilirler mi?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 8. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  2
  arkadaşlar selamlar hepinize benim size bir sorum olacaktı acaba öyp de tarih alanında illaki tarih mezunumu istiyorlar mı yoksa alan dışındakilerde başvurabilirler mi?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 9. #8
  Tarihci_b
  Misafir

  Yl

  Seni kim hangi universite kabul etti? Tarih alaninda mezun degilsin kaldi ki aof ten mezunsun. Rezalet bi durum var ortada. Ulkenin egitim anlayisi ne halde

Benzer Konular

 1. Tübitak yüksek lisans bursu hakkında bilgi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ahmet09
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 23-01-2015, 23:46
 2. Ana Bilim Dalları hakkında
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan akademikemre
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 10-07-2012, 11:56
 3. Öyp lisans üstü hakkında bilgi
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan burak21
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 25-09-2011, 23:22
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 26-11-2010, 17:55

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git