Merhaba,

Arkadaşlar internette araştırdım bazı sorularım cevaplarını bulamadım, yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

1 - Arkadaşlar bildiğim kadarıyla Tezli yüksek lisans yapıyorken tecil ettirme süresi en fazla 3 yıl 4 ay, bu süre içinde tezli yüksek lisansı 2 dönem dondursak bu süre 4 yıl 4 aya çıkar mı?

2 - Tezli yüksek lisans yaparken, başka bir tezli yüksek lisansa başvursak(kayıtlıyken) eğer başvuru kabul edilirse, kayıt sildirip yenisine geçmek gibi bir durum var mı? Yoksa başvurmak için kayıdın önceden silinmiş olması mı gerekli?

3 - Tezli yüksek lisansda ders kaydı yaptırıp derslere/finallere girmesek, başarısızlıkdan dolayı kaydın silinmesi gibi bir durum mevcut mu?

4 - Yeni bir yasayla yüksek lisans eğitim süresi herkesin sıfırlanmış, bu sıfırlanma olayı daha önce yüksek lisansda bulunanların askerlik tecil süresinide uzattı mı, yeniden başlattı mı?

5 - Tezli yüksek lisans yaptığımız üniversitede kaydımızı sildirip, tekrar aynı üniversitede tezli veya tezsiz yüksek lisans yapsak askerlik tecil süresini yeniden başlatır mı? Aynı üniversitede yapabiliyorsak peki aynı bölüme tekrar kaydolsak tecili uzatıyor mu yoksa aynı üniversitede yapsak bile tecili uzatmak için başka bir bölümde mi yapmalıyız?

Teşekkürkler