Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

Yüksek Lisans Yönetmelik Değişikliği (Uzatanlarla İlgili)

Yüksek Lisans Eğitimi Forumunda Yüksek Lisans Yönetmelik Değişikliği (Uzatanlarla İlgili) Konusunu İncelemektesiniz

Mayıs ayında değişimler başladı arkadaşlar. Yüksek lisansı devam edipte uzatan arkadaşlar yeni yönetmelikte bu konu ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  136

  Post Yüksek Lisans Yönetmelik Değişikliği (Uzatanlarla İlgili)

  Mayıs ayında değişimler başladı arkadaşlar. Yüksek lisansı devam edipte uzatan arkadaşlar yeni yönetmelikte bu konu ile ilgili madde aşağıdaki gibidir.
  Yüksek lisans tezinin sonuçlanması

  MADDE 24 – (1) Tezli yüksek lisans programındaki bir öğrenci, elde ettiği sonuçları enstitü kurulu tarafından belirlenen tez yazım kurallarına uygun biçimde yazmak ve tezini jüri önünde sözlü olarak savunmak zorundadır.

  (2) Yüksek lisans tez jürisi; danışmanın görüşü alınarak ilgili başkanlığın önereceği on öğretim üyesi içinden, enstitü yönetim kurulu kararı ile belirlenir. Jüri, biri öğrencinin danışmanı ve en az biri enstitülerin başka bir ana bilim/bilim dalından ya da başka bir yükseköğretim kurumundan olmak üzere üç veya beş kişiden oluşur. Ana bilim/bilim dalı başkanı, jüri üyelerini uzmanlık alanlarını göz önünde bulundurarak önerir. Jürinin üç kişiden oluşması halinde ikinci tez danışmanı jüri üyesi olamaz. Ayrıca, birisi ilgili ana bilim/bilim dalından, diğeri enstitü içindeki başka bir ana bilim/bilim dalı ya da başka bir yüksek öğretim kurumundan olmak üzere iki yedek üye belirlenir. Tez jürisi enstitü yönetim kurulu tarafından kabul edilen zorunlu sebepler dışında değiştirilmez.

  (3) Sanatta yüksek lisans programı tezli yüksek lisans programı usulüne tabidir.

  (4) Sanatta yüksek lisans öğrencisi sanatta yüksek lisans tezi yerine aynı usulle atanacak çalışma danışmanı tarafından önerilen ve enstitü yönetim kurulu tarafından kabul edilen sergi, konser, resital veya proje şeklinde sanatta yüksek lisans çalışması yapabilir.

  (5) Tez yerine sanatta yüksek lisans çalışması yapan öğrenci, sergi, konser, resital veya proje çalışmasını açıklayan ve belgeleyen bir metni jüri önünde sözlü olarak savunmak zorundadır.

  (6) Jüri üyeleri, enstitü yönetim kurulunca atanmalarını izleyen iki ay içinde toplanarak öğrenciyi tez savunma sınavına alır. Sınav, tez çalışmasının sunulması ve bunu izleyen soru yanıt bölümünden oluşur. Tez savunma sınavının yapılacağı yer ve tarih, enstitünün ilgili ana bilim/bilim dalı tarafından önceden duyurulur ve sınav dinleyicilere açık olarak yapılır.

  (7) Tez savunma sınavının tamamlanmasından sonra jüri, dinleyicilere kapalı olarak tez hakkında, oy birliği veya oy çokluğuyla kabul, ret veya düzeltme kararı verir. Bu karar, ilgili başkanlık tarafından sınavı izleyen üç gün içinde enstitüye tutanakla bildirilir.

  (8) Tezi hakkında düzeltme kararı verilen öğrenci, gereğini yaparak tezini en geç üç ay içinde aynı jüri önünde yeniden savunur. Tezi başarısız bulunan öğrenciye ilgili başkanlığın önerisi ve ilgili enstitü yönetim kurulu kararı ile yeni danışman atanır. Yeni danışmanın teklifi üzerine öğrenci için enstitü yönetim kurulu kararı ile yeni tez konusu belirlenir.

  (9) Azami öğrenim süresine ek olarak bir yıl süre kullanmasına rağmen tezini enstitüye teslim etmeyen öğrenciye yeni bir konuda çalışmak üzere enstitü yönetim kurulunca yeni bir danışman atanır. Bu öğrenciler yeni tez çalışmasına başlamadan önce danışmanın önerisi, ilgili başkanlığın görüşü ve enstitü yönetim kurulu onayıyla program için gerekli olan toplam kredinin en fazla 1/3’ü kadar dersi yeniden alırlar.

  Kaynak : Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü 30 Mayıs 2012 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28308
  http://egtbil.gazi.edu.tr/posts/view...etmeligi-13169
  Bilisimogretmenim.com

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  28
  Yayımlanmış mı_? en son taslak halindeydi..

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  174
  benim tez uzamıştı; hatta konumu bile değiştirdim. toplama vurursak 4 sene ancak öyp ye atandıktan sonra 7 ayda ; nisan da şükürki bitirdim. tabi bilmek gerek bu süreçleri, paylaşan arkadaşımıza teşekkürler.

Benzer Konular

 1. Yeni yönetmelik madde 7 hakkında
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan argor
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 14-08-2012, 12:41
 2. Yeni Yönetmelik Bu Alımlara Yetişecek mi Acaba?
  ÖYP Yönetmelikleri forum içinde, yazan La1end
  Cevap: 27
  Son Mesaj: 26-06-2012, 12:56
 3. Yönetmelik gereği...
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan pisagor
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 21-12-2011, 13:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git