Sayfa 1 - Toplam 7 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 63

YÖK Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Desteği

YÖK 50/D - 33/A Yüksek Lisans Araştırma Desteği Forumunda YÖK Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Desteği Konusunu İncelemektesiniz

Herkese merhabalar, Epeydir vakit bulamadığım için YÖK Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Desteği ile ilgili yazamamıştım. ...

 1. #1
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182

  YÖK Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Desteği  Herkese merhabalar,

  Epeydir vakit bulamadığım için YÖK Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Desteği ile ilgili yazamamıştım. Bu makalede işlemleri aşama aşama anlatacağım. YÖK tarafından verilen bilgiler şu şekilde:

  "Yüksek lisans eğitimine devam edip, tez konusu belirlenmiş öğretim görevlileri, okutmanlar ile 33/a veya 50/d kadrosunda görev yapan araştırma görevlileri burslu araştırmacı olarak tez konuları ile ilgili inceleme ve araştırma yapmak üzere en çok 3 ay süre ile yurtdışına gönderilecektir.

  Yüksek lisans eğitiminin tez aşamasında olanlara ilişkin başvuru şartları:
  · T.C. vatandaşı olup, halen bir devlet yükseköğretim kurumunda öğretim görevlisi, okutman veya araştırma görevlisi kadrosunda çalışıyor olmak,
  · Yüksek lisans öğrencisi olmak,
  · Yurtdışındaki bir yükseköğretim kurumundan alanı ile ilgili araştırma, inceleme yapabilmesine imkan sunan bir kabul belgesi almak,
  · Çalışmada kullanılacak yabancı dili, araştırmayı yürütebilecek düzeyde bildiğini son beş yıl içinde aldığı ÜDS, KPDS -en az 60 puan- veya uluslararası eşdeğerliliği bulunan dil sınav sonuçları ile belgelendirmek (Eğitim dili İngilizce, Almanca ve Fransızca dışında olan yükseköğretim kurumlarına veya araştırma merkezlerine gönderilmede değerlendirmeyi Öğretim Üyesi ve Araştırıcı Yetiştirme Kurulu yapar.)
  · Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerliği yapmış, tecil edilmiş veya tecil edilebilecek durumda bulunmak)"

  Öncelikle unutmamamız gereken temel bir etken var : yüksek lisans aşamasında maksimum 90 gün için görevlendiriliyoruz ve ders aşamasını bitirip tez aşamasına geçmiş olmanız gerekiyor.

  İşlemler kısaca özetlenecek olursa:

  1. Yurtdışından bir okuldan araştırma yapmak için kabul belgesi almak.
  2. Eğitim aldığınız enstitüden 39. Madde görevlendirmesi almak.
  3. YÖK’e Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Desteği için başvurmak.
  4. YÖK’ün desteği okulunuza aktarması ve okulun desteği size aktarması.

  Şimdi bunlara detaylı olarak bakalım. Öncelikle yurtdışından bir okulda araştırma yapmak için kabul belgesi almak gerekiyor. Bunu iki yolla yapabilirsiniz: 1. Danışmanınızın tanıdığı hocalar aracılığıyla, 2. Google’dan okulları ve hocaları aratarak. Hocalara ilk atacağınız mailde kendinizi tanıtıp, araştırma için oraya gitmek istediğinizi, ne kadar süre kalmak istediğinizi ve para beklentinizin olup olmadığını (burslu geleceğim derseniz kabul almanız kolaylaşır) detaylı olarak yazmanız gerekir. Daha sonraki maillerde size direktifleri veriyorlar. Bazı belgeler sunmanızı bekleyebiliyorlar veya hoca direk tamam benle çalışabilirsin diyor. Kabul mektubunda hocanın imzasının olması yetiyor. Kabul mektubu okulun antetli kağıdına basılmalı ve okul adı/adresi/hocanın bilgileri yer almalı.

  Benim durumumda şu şekilde oldu. Bana araştırmacı olarak başvuru formları gönderdiler. O formları doldurdum. Forma tez özetimi ve hangi alanlarda araştırma yapacağıma dair bir araştırma planı da eklememi istediler. Diğer tüm başvurularla beraber incelediler. Daha sonra hocayla mailleşmeye devam ettim ve yaklaşık 2 ay sonra misafir araştırmacı olarak kabul aldım. Hoca kabul belgemi taratıp gönderdi (Renkli taranmış belgeler yeterli oluyor, orijinal belge için posta süresi beklemenize gerek yok).

  Kabul mektubunuz geldikten sonra, eğitim aldığınız okuldan 39. Madde görevlendirmesi almanız gerekiyor. Çoğu enstitü web sayfalarında görevlendirme formları mevcuttur(Örnek Form: Eklenti 2841). O formlardan edinip doldurunuz. Bu formu kendiniz imzalayıp, tez danışmanınıza imzalattıktan sonra bölüm başkanınıza imzalatıyorsunuz. Bu forma

  · Kabul belgenizi Eklenti 2843

  · Askerlik durumunu gösteren belgeyi (sadece erkekler için tabi :))
  · Öğrenci belgenizi (üstünde öğrenci tez aşamasındadır ibaresi bulunmalı)
  · Dil belgenizi (en az 60 olmalı)
  · Yüksek lisans araştırma desteği takip formunu (http://goo.gl/1KurXI) ekliyorsunuz.
  · Okulunuz başka belgeler de isteyebilir. Rektörlük benden detaylı araştırma planı ve bu araştırma sonuçlarının neye katkı sağlayacağı ile ilgili yazı istedi. Ve bu formun üzerinde danışmanım tarafından “uygundur” onayı istendi.

  Bu formları enstitünüze götürüp kurula sokturmanız gerekiyor. Enstitüye “YÖK Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Desteği” istediğinizi belirtmeyi sakın unutmayınız. Enstitüden çıkacak kararda bunun belirtilmesi gerekiyor.

  Enstitü kararı çıktıktan sonra bu karar rektörlüğünüze gidiyor ve gerekli yerlerden geçiyor. Bazı kısımları elle takip edebiliyorsunuz. Rektörlük onayı çıkınca YÖK’e iletilmek üzere okul sizin formlarınızın üstüne kapak yazısı yazıyor. Aşağıda bir örneğini görebilirsiniz.

  Eklenti 2844

  Bu kapak yazısı, enstitü kararı ve sizin eklemiş olduğunuz belgeleri elden YÖK’e kendiniz de götürebilirsiniz veya okul da gönderebilir. Ben elden götürdüm daha hızlı oluyor. YÖK kurulu Salı günleri toplanıyor ve her hafta kurul olmayabiliyor. YÖK’e elden götürecekler için: YÖK’e ulaşınca hemen personel daireye gitmeyiniz. Kapıdan girdiğiniz yerden ilerleyip sola dönünüz. Oradan belgenize sayı/tarih almanız gerekiyor. Sayı/tarih alıp personel dairedeki sizin okulunuzla ilgilenen kısımdaki beye/hanıma o belgeleri götürüyorsunuz. İlgili kişi detaylı bir şekilde okuyor. Daha önce YÖK bursu alıp almadığınızı soruyor ve kurula sokacağım diyor. Kurul ne zaman olacak diye sorabilirsiniz. Kurul sonuçları ilgili kişilere Perşembe öğleden sonra iletiliyor. Kurul Salı günü oldu diye hemen telefonla aramaya kalkmayınız. Siz en garanti sonuç için kuruldan sonraki Cuma günü arayınız.

  Kurul sonucunuzu öğrendikten sonra hemen YÖK’e gitmeye kalkmayınız. Kurul sonuçları elektronik olarak okulunuza gönderiliyor. Bu aşamadan sonra bekleme süreci başlıyor. Öncelikle YÖK’ün paranızı okulunuza aktarması gerekiyor. Benimki 35 gün falan sürdü.

  YÖK parayı okulunuza aktardıktan sonra okulunuzda tahakkuk birimine gidip form doldurmanız gerekiyor. Gitmeden önce uçak biletinizi satın alıp elektronik kopyasını tahakkuk birimine götürmeniz iyi olur çünkü uçak bileti miktarını da size aktaracaktır okul. Eğer bu formu doldurduktan sonra uçak biletinizi alırsanız döndüğünüzde alabilirsiniz miktarı. Bu formda günlük size verilecek desteği (o günkü kur karşılığı TL olarak) , uçak biletini vb. yazıyorsunuz. Oradaki ilgili kişi satır satır yardım ediyor. Form doldurma işleminden sonra formda enstitü müdürünün ve rektör danışmanı veya yardımcısının (bu kısmı tam hatırlamıyorum) imzalaması gereken alanlar var. Bu alanları elden götürüp imzalatabiliyorsunuz. İmzaları tamamladıktan sonra formu tahakkuka bırakıyorsunuz. Form oradan gerekli yerlere gidiyor ve ortalama 1 hafta sonra maaşınızı aldığınız hesaba araştırma desteğiniz aktarılıyor.

  İşlemler adım adım bu şekilde gerçekleşiyor. Başvuracaklara boş şans dileriz.

  Mr December ve AkademikPersonel.org Ailesi

  Ülkeler için günlük destek miktarları: Eklenti 2845
  İlgili YÖK web sayfası: http://goo.gl/dVskHb
  Son düzenleyen Nazmi, 24-10-2013 saat 12:50.
  babanazim58, globalerol, biomeh ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
  --------------------------------------
  #akademikzam

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  7
  hocam bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim, bugünlerde tam da böyle bir bilgiye ihtiyacım vardı. bununla birlikte yine de sormam gereken birşey var. ben bir üni de okutmanım ve bir başka üni de yükseklisans yapıyorum. ikinci dönemde resmen tez aşamasına geçmiş olacağım. şimdi benim görev yaptığı okulda yapmam gereken işlerle, öğrenim gördüğüm okulda yapacağım işlemlerin ayrılması lazım. nereye ne belgesi vereceğim kısaca bilgilendirir misiniz?

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  668
  hocam şunuda eklemek gerekiyor. orada üniversitenizden sorumlu olan kişinin bursu daha önce aldınızmı diye sormasının nedeni şu

  yökün prensip kararı vardır. daha önce burs kullanan kişiler bir sonraki sefer burstan yararlandırılmıyorlarmış. amaç bursun daha çok kişiye ulaşabilmesiymiş

  yani yüksek lisansta 3 ay giden araştırma görevlisi doktoradaki 1 yıllık araştırma desteğinden yararlanamıyormuş.(kaynak kişi: abant izzet baysal üniversitesinden sorumlu yök personel daire baskanlığı uzmanı)
  Nazmi bunu beğendi.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  13
  Alıntı Mr December Demiş ki: Mesajı Görüntüle


  Mr December ve AkademikPersonel.org Ailesi

  Ülkeler için günlük destek miktarları: Eklenti 2845
  İlgili YÖK web sayfası: Yüksek Lisans Araştırma Desteği - Yükseköğretim Kurulu
  Mr December hocam öncelikle ayrıntılı olarak izi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Ben yeni atandım. Kadrom 50d. İkinci dönem yüksek lisansa başlayacağım. Benim iki tane sorum olacaktı. Cevaplarsanız sevinirim.
  1. Destek alabilmek için tez aşamasında olmak lazım demişsiniz. Bu yaz yani ders aşamasındayken ABD'ye maddi destek olmadan 2-3 aylığına gitmenin bir yolu var mı? Bunun için gerekirse oradan kabul de alabilirim ve danışman hocamı da ikna edebilirim.
  2. Desteği almak için ne zaman başvurmalıyız? Süreç baya uzun sürdüğü için tarihleri denk getirmek açısından soruyorum. Yurtdışına gidiş tarihini kendimiz belirleyebiliyor muyuz yoksa ne zaman çıkarsa o zaman mı gidebiliyoruz?

 5. #5
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Alıntı biomeh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Mr December hocam öncelikle ayrıntılı olarak izi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Ben yeni atandım. Kadrom 50d. İkinci dönem yüksek lisansa başlayacağım. Benim iki tane sorum olacaktı. Cevaplarsanız sevinirim.
  1. Destek alabilmek için tez aşamasında olmak lazım demişsiniz. Bu yaz yani ders aşamasındayken ABD'ye maddi destek olmadan 2-3 aylığına gitmenin bir yolu var mı? Bunun için gerekirse oradan kabul de alabilirim ve danışman hocamı da ikna edebilirim.
  2. Desteği almak için ne zaman başvurmalıyız? Süreç baya uzun sürdüğü için tarihleri denk getirmek açısından soruyorum. Yurtdışına gidiş tarihini kendimiz belirleyebiliyor muyuz yoksa ne zaman çıkarsa o zaman mı gidebiliyoruz?
  1. Desteğe başvurduğunuz gün tez aşamasında olmanız gerekiyor. Okulunuz görevlendirmeyi yaparsa gidebilirsiniz desteksiz.
  2. Desteği almadan 3 ay önce başvurursanız işler rahat rahat yürür. Ben çok sıkışık bir zamanda başvurdum ve okula 2 hafta geç gidebildim. Tarihleri siz belirliyorsunuz çünkü okuldan kabulu siz alıyorsunuz.
  --------------------------------------
  #akademikzam

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  13

  desteksiz yurtdışı

  Alıntı Mr December Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  1. Desteğe başvurduğunuz gün tez aşamasında olmanız gerekiyor. Okulunuz görevlendirmeyi yaparsa gidebilirsiniz desteksiz.
  2. Desteği almadan 3 ay önce başvurursanız işler rahat rahat yürür. Ben çok sıkışık bir zamanda başvurdum ve okula 2 hafta geç gidebildim. Tarihleri siz belirliyorsunuz çünkü okuldan kabulu siz alıyorsunuz.
  Hocam o zaman süreç şu iki maddeye mi iniyor? Ders aşamasında desteksiz yurtdışına gidebilmek için?
  1. Yurtdışından bir okuldan araştırma yapmak için kabul belgesi almak.
  2. Eğitim aldığınız enstitüden 39. Madde görevlendirmesi almak.

  Bir de yurtdışındayken maaş alabiliyoruz değil mi?

 7. #7
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.182
  Alıntı biomeh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam o zaman süreç şu iki maddeye mi iniyor? Ders aşamasında desteksiz yurtdışına gidebilmek için?
  1. Yurtdışından bir okuldan araştırma yapmak için kabul belgesi almak.
  2. Eğitim aldığınız enstitüden 39. Madde görevlendirmesi almak.

  Bir de yurtdışındayken maaş alabiliyoruz değil mi?
  1. Evet.
  2. Evet.

  * Maaşınızı alırsınız.
  --------------------------------------
  #akademikzam

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  17
  Örnek olarak koyduğunuz eklenti dosyalar ne yazık ki yüklenmiyor. Sanırım silinmiş. Güncellemeniz mümkün mü?

  - - - Güncellendi - - -

  Arkadaşlar, son zamanlarda YÖK bursundan faydalanan var mı? Doktora tez araştırma bursundan faydalanmak isteyen bir ÖYP araştırma görevlisi arkadaşa burs verilmemiş. Tüm evraklarını tamamlayan ve YÖK'ten haber bekleyen bu arkadaşa "YÖK bursu ödemeleri durduruldu" şeklinde cevap verilmiş. Böyle bir durumla karşılaşan başka kimse oldu mu?

  Ayrıca, ben de ÖYP araştırma görevlisiyim ve doktora tez dönemindeyim. Tez araştırması yapmak üzere bir yıl için yurt dışındaki bir üniversiteyle görüşmelerimi tamamlamıştım. Yaklaşık 2-3 hafta sonra davetiyemi yollayacaklar. 1 yıllığına gitmeyi planladığım için kira ödememek amacıyla buradaki evimi boşaltmaya hazırlanıyordum. Açıkçası YÖK bursuna güveniyordum, artık öyle bir umut da kalmadı. Benim sormak istediğim, 1 yıllığına görevlendirme aldığımızda maaşımızda (%40 oranında) bir kesinti oluyor mu?

 9. #9
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Alıntı djanan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Örnek olarak koyduğunuz eklenti dosyalar ne yazık ki yüklenmiyor. Sanırım silinmiş. Güncellemeniz mümkün mü?
  Önceki sistemde kalmış sanırım mail de atmıştınız gece geç saatlerde sistemi kapatıp geri getireceğim belgeleri.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  17
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Önceki sistemde kalmış sanırım mail de atmıştınız gece geç saatlerde sistemi kapatıp geri getireceğim belgeleri.
  Teşekkürler. İyi ki varsınız

Sayfa 1 - Toplam 7 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Doktora Yurtdışı Tez Araştırma Yök Bursu
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan fikretylmaz
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 07-08-2016, 19:23
 2. Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan Duygu
  Cevap: 20
  Son Mesaj: 04-09-2015, 10:51
 3. Yurtdışı Yüksek Lisans Araştırma Bursu
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan Duygu
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 14-12-2013, 22:32
 4. ÖYP Araştırma Görevliliği ve Araştırma İzni-Desteği
  ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan celik58
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 09-07-2013, 10:25
 5. Tübitak Yurtdışı Araştırma Bursu ve ÖYP Yurtdışı Araştırma Bursu
  Burs ve Destek Haberleri forum içinde, yazan mellifluously
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 27-12-2012, 00:07

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git