+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 6 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 56

YLSY 2017 - Mülakat Deneyimleri ve Sonuçlar

YLSY - 2016 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu Forumunda YLSY 2017 - Mülakat Deneyimleri ve Sonuçlar Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba arkadaşlar, 2017 YLSY hakkında forumda sadece iki başlığa rastladım ve onlar da sadece belirli ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2017
  Nerden
  Afyonkarahisar
  Mesaj
  7

  YLSY 2017 - Mülakat Deneyimleri ve Sonuçlar

  Merhaba arkadaşlar, 2017 YLSY hakkında forumda sadece iki başlığa rastladım ve onlar da sadece belirli alanlar hakkında. Genel bir alanda neden başlık açılmadığını anlamış değilim. Geçen senelerin konularında mülakatların nasıl geçtiği hakkında bilgi paylaşımları olmuştu, tecrübeli kişilerden birçok bilgi edinilmişti. Mülakatlar 24 Kasım itibariyle bitti fakat hiç kimse bilgi paylaşmıyor bu bana çok ilginç geliyor. Mülakatta sizlere neler soruldu? Mülakatlara kaç kişi çağırıldı ve kaçı gelmişti? O gün neler yaşadığınızı vs anlatmanızı istiyorum bu konu altında. YLSY hakkında tecrübe sahibi arkadaşların da sorulacak mantıklı sorulara cevap vereceklerinden şüphem yok. Bu sene bilgi paylaşımı konusunda neden kısır bir dönem yaşanıyor inanın anlamış değilim.

  Bu sene ben de başvuru yaptım. Elektrik Mühendisliğinden yeni mezun oldum ve başvurabileceğim 5 farklı kuruma ait 17 farklı alan vardı. ALES EA puanım 83,85579 ve bu puan aslında düşük bir puan YLSY geneline bakılırsa. Zaten başvurduğum alanlar arasından da ikisine seçilebiliyormuşum bunu taban ve tavan puanlar açıklanınca öğrendim. Bu puanım ile başvurduğum "Nükleer Sektörde Kalite, Güvence ve Kontrol" lisansüstü öğrenim grubunda mülakata çağırılmaya hak kazandım. 2 kişi resmi burslu öğrenci olmaya hak kazanabilecek ve 6 kişi mülakata çağırıldı. Açıklanan listede bu programın taban ve tavan puanları 82,5 ile 85 arasında değişiyordu ve mülakata gittiğimde 4. sırada çağırılmaya hak kazandığımı farkettim. Bu bilgiyi mülakata gitmeden, oradaki listeye bakmadan anlamanız mümkün değil sadece taban ve tavan puanlara bakarak tahmini bir sonuca varabilirsiniz.

  Mülakat gününden bir gün önce Ankara'ya gittim ve mülakat günü takım elbisemi giyerek mülakatın yapılacağı yer olan Ankara Başkent Öğretmenevine gittim. Girişteki bekleme salonunda bekleyen birçok kişi vardı. Asılı olan listelerden kaçıncı sırada olduğunuzu görebiliyorsunuz ve oradaki görevli kişiler beşerli gruplar halinde mülakatınızın yapılacağı katlara ve odalara yönlendiriyorlar sizi. Mülakat saatiniz 13:00 yazıyor olabilir ama mülakat sıranız o saatte gelmeyecektir yüksek ihtimalle. Ama yine de mülakat saatinden yarım saat önce orada olmanızı tavsiye ederim. Benim yukarıya çıkacağım 5'li grubun çağırılması 15:30'u bulmuştu. Yukarıya 2 kişi çıkıyor olmamıza şaşırmıştım fakat yukarıda farkettim ki çağırılan 5'li grubun içindeki 1 kişi farklı bir alandan ve geri kalan 4 kişi Nükleer Sektörde Kalite, Güvence ve Kontrol alanında çağırılıyor. Benim alanımdan çağırılan 4 kişiden de 2'si gelmemişti mülakata ve bu kişiler ALES puanları benden yüksek olan kişilerdi. Genelde mülakatlar 15 dk civarında sürüyor bekleme salonunda gözlemlediğim kadarıyla. Komisyondan komisyona farklılıklar gösterebilir bu hatta mülakata giren kişiler arasında da farklılık gösterebilir. Çünkü benimle birlikte çağırılan arkadaşın mülakatı 9 dk sürerken benim mülakatım 25 dk sürdü.

  Mülakata 8. komisyonda girdim ve oldukça sıcak kanlı insanlardı. Mülakat boyunca sözümü hiç kesmediler ve sonuna kadar dinlediler. İlk olarak kendimi tanıtmamı istediler ve neden elektirk mühendisliğini seçtiğimi sordular. Kelimesi kelimesine hatırlamam mümkün değil ama hatırladıklarımı aktarmaya çalışacağım sizlere. Tesla'nın elektrikli otomobillerine gitti bir ara konu Tesla Model 3 hakkında birkaç soru sordular onları cevapladım. Elektrik üretimi ile alakalı birkaç teknik konu soruldu. Ama mülakatın geneline bakacak olursak %20 teknik %80 genel sohbet ile geçti. Sosyal kişiliğinize çok önem veriyorlar ve benim anladığım kadarıyla mülakatta size güvenip güvenemeyeceklerini test ediyorlar. Çünkü teknik konu pek konuşmadık. Konu oraya nasıl geldi diye sorabilirsiniz inanın hatırlamıyorum ekşisözlüğü takip edip etmediğimi sordu birisi ve ben de 1 saat öncesinde ekşisözlükte ylsy başlığını aratıp kullanıcıların deneyimlerine baktığımı söyledim. Benden bir gün önce mülakata giren bir kişi ekşisözlükte "kürdistan referandumuna, darbeye" iyi hazırlanın yazmıştı ve bunu gülerek onlara aktardım çünkü bana hiç bu tarz siyasi konuları sormadılar. Onlar da "bak biz sana hiç böyle birşey sorduk mu" dediler ve eğer ekşisözlükte yazarlığım olsa bu aramızda geçen konuşmayı oraya aktarırdım dedim ve güldük. Daha sonra öğrencilik yıllarımda aktif olup olmadığımı sordular ve ben de düzenlediğim etkinliklerden, katıldığım konferanslardan ve bir günümün nasıl geçtiğinden bahsettim. Öğrencilik yıllarımda hem okula gidiyordum hem bir işte çalışıyordum hem de hafta sonları dil kursuna gidiyordum. Son olarak okuduğum en son kitap hakkında bilgi vermemi istediler. Selçuk Aydemir'in Mahalleden Arkadaşlar adlı kitabından bahsettim ve kitabın içinden birkaç konudan bahsettim bayağı kahkaha attık hep birlikte. Kitabı toplu taşıma araçlarında vs okurken insanların bana garip gözlerle baktıklarından bahsettim çünkü her sayfasında çok güldüğüm, eğlendiğim bir kitaptı. Kitabın adını bir kenara not aldı mülakatımdaki 3 kişi de ve en kısa zamanda alıp okuyacaklarından bahsettiler.

  Onları birkaç konuda etkilediğimi hissetmem içimi bir huzurla doldurdu diyebilirim. Mülakatta konuştuğumuz birçok konuyu da hatırlamıyorum şuan fakat hatırladıklarımı da ayrıntılarıyla aktarmak istedim sizlere. Sizlerin de deneyimlerinizi okumak isterim. Mülakatlar geçti ve sonuç bekleme aşamasındayız. Herhangi bir çekinceniz olmamalı diye düşünüyorum deneyimlerinizi aktarırken.
  Son düzenleyen ycy, 10-12-2017 saat 22:44.

 2. #2
  Akademik ForumM
  Misafir

  YLSY 2017 - Mülakat Deneyimleri ve Sonuçlar

  Çok teşekkürler, ben de kimsenin yaşadığı mülakat tecrübesini neden anlatmadığını çok merak ediyorum. Sadece mülakat tecrübesi de değil, ylsy 2017 ile ilgili bilgi son derece kısıtlı. Kimse herhangi bir şey yazmamış. Açıkçası gidip gitmeme konusunda çok kararsızım. İnternetten paylaşılanlardan fikir edineyim diye araştırmaya çalıştım ama kimse hiçbir şey yazmamış.
  ycy bunu beğendi.

 3. #3
  Genciosman
  Misafir
  Merhaba,
  Ben Sağlık alanından mülakata girdim. Bu alanda toplamda 115 kişi alındı. Moleküler biyoloji ve genetik mezunuyum. Biyoloji temelli disiplinler ve eczacılık gibi pek çok bölümden kişiler vardı. Mülakat komisyonunda bir mikrobiyolog, bir doktor ve bakanlıktan bi kişi vardı. Mulakat sırasında kendimi tanıtmamı istediler ve ben işimden bahsederken kullandığım terimler üzerinden sorular gelmeye başladı. Antibody-Drug Conjugate teknolojilerden bahsediyordum burada konuyu bölüp antikor antijen ilişkisine dayanan lab testlerine bir örnek vermemi ve bunun çalışma prensibini açıklamamı istediler. Kemoterapilerin immün sistemi neden baskıladığını sordular. Bunun üstesinden nasıl gelinir diye sordular. Antikorlar antijenleri nötralize etmek dışında başka ne işe yarar diye sordular. Uzun lafın kısası sizin bahsettiğiniz ya da ilgi alanınız olduğunu belirttiğiniz bir alanda ne kadar bilip bilmediğinizi siz soruları bilemeyinceye kadar kurcalıyorlar. Baskı altına alıp nasıl tepki vereceğinizi ölçüyorlar.
  Arkadaşlar mülakat sonuçlarının açıklanma süresi ya da tarihi ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.
  ycy bunu beğendi.

 4. #4
  MmMisafirRrR
  Misafir

  2017 YLSY Mülkat Sonuçları

  Mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak bir bilginiz var mı ?

 5. #5
  Genciosman
  Misafir
  Mülakat sonuçları ile ilgili geçen yıldan bilen birileri var mı acaba? Güvenlik soruşturması falan oluyor mu? Açıklanması mülakat bitiminden ne kadar sonra olmuştu?

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2017
  Nerden
  Afyonkarahisar
  Mesaj
  7
  Alıntı Genciosman Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Mülakat sonuçları ile ilgili geçen yıldan bilen birileri var mı acaba? Güvenlik soruşturması falan oluyor mu? Açıklanması mülakat bitiminden ne kadar sonra olmuştu?
  Geçen sene ile alakalı konuları inceleyince 2 ay sonra açıklandığını farkettim ben ama bu sene ne kadar sürer bir bilgim yok. Güvenlik soruşturması yapılıyor muhakkak yoksa şimdiye açıklanırdı.

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2017
  Mesaj
  2
  Alıntı ycy Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Geçen sene ile alakalı konuları inceleyince 2 ay sonra açıklandığını farkettim ben ama bu sene ne kadar sürer bir bilgim yok. Güvenlik soruşturması yapılıyor muhakkak yoksa şimdiye açıklanırdı.
  Hocam MEB'in ilgili birimiyle iki hafta önce telefonla görüştüğümde bana sonuçların açıklanmasının ve yerleştirme tercihlerinin alınmaya başlamasının ocak 2018'e kadar halledileceğini söylemişlerdi. Ancak ne yazık ki bir gelişme yok şu anda.
  ycy bunu beğendi.

 8. #8
  Hopustek
  Misafir
  Bekleme sureci o kadar zor ki uyku duzenim bozuldu artik surekli ylsy sayfasina girip aciklandi mi acaba diye bakmaktan, daha once mulakat deneyimleri olanlarin yaptiklari paylasimlara gore olumlu ya da olumsuz olacagini dusunup degisik dusunceler icinde beklemek insani yipratiyor. Biran once aciklansa da artik olumlu olumsuz bizde sonuca gore hareket etsek. Umarim gonlumuze gore olur. Bu hafta aciklanir insallah .

 9. #9
  Bir Üye
  Misafir
  Tamamen aynı hissediyorum.

 10. #10
  Genciosman
  Misafir
  Arkadaşlar yyegm yi arıyorum ama ulaşamıyorum. Ulaşabilen var mı acaba?

Benzer Konular

 1. YLSY 2015 İlk Mülakat Deneyimleri
  YLSY - 2016 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan onmazyilmaz
  Cevap: 169
  Son Mesaj: 16-01-2017, 20:28
 2. YLSY Mülakat Saati
  YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan m.fatihgs
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 21-12-2013, 19:26
 3. YLSY Tercihler Tamam Simdi Sonuclar Zamanı
  YLSY - 2013 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan jokerstyle
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 03-12-2013, 15:43
 4. IELTS 7 Eylül Sınav Deneyimleri
  IELTS - International English Language Testing System forum içinde, yazan metweekie
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 23-09-2013, 20:49
 5. Makale: YLSY Sonuçlar ve Yerleştirme Puanları
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 16
  Son Mesaj: 14-04-2012, 19:16

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git