+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
Ağaç Şeklinde Aç7Beğeni
 • 5 gönderen vooblier
 • 2 gönderen vooblier

YLSY Başvuru Sürecinde Yaşanan Yalan ve Spekülasyonlara Dair 2015 YLSY Adaylarına Uyarı

YLSY - 2016 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu Forumunda YLSY Başvuru Sürecinde Yaşanan Yalan ve Spekülasyonlara Dair 2015 YLSY Adaylarına Uyarı Konusunu İncelemektesiniz

Ben bir 2014 ylsy bursiyeriyim ve bugün öylesine bir bakmak için girdiğim bu forumda yine, ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170

  YLSY Başvuru Sürecinde Yaşanan Yalan ve Spekülasyonlara Dair 2015 YLSY Adaylarına Uyarı

  Ben bir 2014 ylsy bursiyeriyim ve bugün öylesine bir bakmak için girdiğim bu forumda yine, geçen senelerde yaşandığı gibi yanlış yönlendirme, caydırma ve spekülasyon dolu mesajlar atıldığını gördüm. Ve tıpkı geçen sene olduğu gibi bu yalan ve spekülasyonlar artarak devam edecektir, ylsy yerleştirme puanları belli olduktan sonra tercih döneminde zirve yapacaktır. Malesef bu mesajlar pekçok müstakbel bursiyeri öyle veya böyle etkileyebildiği için bu uyarıyı yazmayı üzerime vazife görüyorum (Haksızlığa dayanamayan bir yapım var ve bu yalancıların birilerinin hakkına girmesine gerçekten dayanamıyorum).

  Önümüzdeki üç ay içerisinde burada göreceğiniz yalan, yanlış yönlendirme ve spekülasyonları aşağıdaki şu 4 başlık halinde toplayacağım:

  1) "YLSY tü-kaka"
  Özellikle rakiplerini elemek isteyen ve başvuracak aday sayısını azaltmayı hedefleyenler burada ylsy'yi kötüleyerek olası adayları caydırmak için her yola başvuracaklar. Özellikle de bilgisi olmayan ve tereddüt yaşayan adayları hedef alacaklar. Burada yazılan hiçbir mesajdan olumlu/olumsuz etkilenmeyin ve kararı kendiniz verin.

  2) "Mülakatlar Hep Torpil, Mülakatta Alakasız Saçma Sorular Soruyorlar, Cemaatçileri/X Partisi yandaşlarını alıyorlar, Hiç Boşuna Kendinizi Yormayın"
  Geçen sene de mülakat döneminde böyle yalan bilgilerle herkesin hevesini kırdılar hatta çoklarını inandırdılar. Özellikle de mülakatta alan sorusu sorulmadığını söyleyerek insanları alan bilgisine çalışmaktan çevirdiler. Ancak mülakatlarda görüldü ki gayet liyakate dayalı ve alan bilgilerine göre değerlendirmenin yapıldığı bir mülakat gerçekleşti. Not: Bazı bölümlerin mülakatları bu dediğime uymayabilir ve hakikaten ölçücü olmayan sorular sorulmuş olabilir ama mülakatların geneli alan bilgisine dayalı ve gayet objektifti diyebilirim. Tabi bu tartışmaya açık bir konu, ama size tavsiyem oturun ve adam gibi alan bilgisi konularını tekrar edin.

  3) "Arkadaşım YLSY'yi kazandı, atanamadı, hayatı mahvoldu, sakın başvurmayın"
  Evet gerçekten de geçmiş yıllarda büyük maduriyetler yaşandı. Ancak son yıllarda bu maduriyetlerin sayısı giderek azalıyor ve bu burs gitgide rayına oturan bir burs haline geliyor, akademisyen adayları için çok büyük bir fırsat sunuyor. Kaldı ki bu maduriyetlerin çoğu hatta belki de daha fazlası ÖYP gibi diğer programlarda da yaşanıyor.

  4) YLSY Yerleştirme Puanları Belli Olduktan Sonra Yaşanacak Yalan ve Spekülasyonlar
  Mülakata girip nihai puanlarınız belli olunca iş üniversite tercihlerine gelecek ve rakiplerinize göre puanınızın nerede olduğunu bilmek isteyeceksiniz. Ve bu foruma girip bilgi paylaşımlarına bakacak ve belki o puan paylaşımlarına göre tercihlerinizi belirleyeceksiniz. Ancak geçen sene defaatle gördük ki bu puan paylaşımlarının tamamına yakını yalan ve rakip elemeye/yanlış yönlendirmeye dayalıdır. Ben bunu geçen sene kendi puanımdan/sıralamamdan tecrübe ettim. Tercih sayısı kısıtlı olduğundan tercihleriniz çok değerli, ve bunu bilen rakipleriniz sizi yanlış yönlendirerek "hmm benim puanım bu adamdan düşük ve bu adam x kadrosunu tercih edicek, ben o zaman bunu tercih edip 1 tercihimi boşa yakmayayım" demeniz için türlü yalanlara başvuracaklar. Hiçbirini dikkate almayın ve size en mantıklı gelen tercihleri yapın.

  Son olarak, elbette bu forumda çok değerli bilgi paylaşımları oluyor ve bu işi iyi bilen üyeler ve moderatörler müstakbel bursiyerlere yardım edip kafalarındaki soruları yanıtlıyorlar. Ancak malesef yalan ve spekülasyon da eksik olmuyor. Ve bu yalanlar özellikle Anonim mesaj yazanlarda geliyor ve @Nazmi hocam ısrarla bu anonim mesaj olayını yasaklamıyor (hocam kusura bakmayın ama artık gerçekten dayanamıyorum bu spekülasyonlara ) Dilerim ki insanların hakkını yiyerek, rakiplerini yalanla eleyerek akademisyen olmaya çalışan bu insanlar amaçlarına asla ulaşamazlar.

  Not: Bu foruma pek giremiyorum, dolayısıyla özel mesaj atmamanızı rica ediyorum.

  Not2: "YLSY bursu mükemmeldir, mutlaka başvurun" demek gibi bir niyetim yok bu mesajı yazarken. Gerçekten de büyük külfeti ve sorumluluğu olan bir burs ve gerçekten büyük çaba gerektiriyor. Ancak bu kararı verirken, artılarını ve eksilerini doğru bir şekilde değerlendirip kararı kendiniz verin diye bu mesajı yazdım. Elinizi nasıl bir taşın altına soktuğunuzun da farkına varın tabi ve ona göre çalışın. Bir Doktora tamamlamak yapılacak en zor işlerden biridir belki de. Gerçekten istekli misiniz iyi düşünün.
  Son düzenleyen vooblier, 27-07-2015 saat 00:38.
  Cancer, mmutlu38, Nozdriyef ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  154
  Sağol, varol.

 3. #3
  Akademik Forum
  Misafir
  bu tür spekulasyonlara kanan adamın ekmeğini yerler zaten yurt dışında.

  bu kadar saf akademisyen adaylarımız harbiden var mı ya?

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  170
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  bu tür spekulasyonlara kanan adamın ekmeğini yerler zaten yurt dışında.

  bu kadar saf akademisyen adaylarımız harbiden var mı ya?
  Burada yeni mezun olmuş ve bu burstan yeni haberdar olmuş yüzlerce insan var ve ben de o psikolojiyi yaşamış bir insan olarak iyi biliyorum ki kesinlikle olumsuz yorumlardan etkileniliyor. Hele ki internet ortamında yazılanların çoğunun yalan olduğunu bilmeyen ve herkesi kendi gibi dürüst sanan insanların etkilenme ihtimali daha da yüksek. Sadece YLSY'nin varolan riskleriyle değil, olmayan şeyleri de uydurarak adayları etkiliyorlar ve insanlar da "tazminat", "kefiller", "atanamama", "ingilizce" gibi çeşitli faktörler üstüne bir de varolmayan yalan ve yanlış yönlendirmelerden ziyadesiyle etkilenebiliyorlar. Heves kırılması bile büyük bir etkilenmedir bana göre.

  Kısacası burada mesele dediğiniz gibi "saflık" değil "bilgi eksikliği ve yanlış yönlendirme"dir ve ben de bunu anlatmaya çalıştım. Örneğin size "mülakatta hiç alan sorusu sormuyorlar, hep torpil" denildiğinde ve sizin de dolayısıyla hevesiniz kırılıp, üstüne "boşuna alan konularına çalışmayayım" dediğinizde siz "saf" değil "kandırılmış" oluyorsunuz. Kanmayasınız diye uzun uzun anlattım.
  Son düzenleyen vooblier, 27-07-2015 saat 01:28.
  ziraat42 ve Cancer bunu beğendiler.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  1
  Mülakata çağırılacak adayların listesi tahminen ne zaman açıklanır?

Benzer Konular

 1. YLSY Kapsamında Master Yapıp Doktora Yapmadan Dönmek Hakkında Önemli Tartışma ve Uyarı
  YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan vooblier
  Cevap: 47
  Son Mesaj: 31-08-2016, 11:11
 2. YLSY 2015 Başvuru Kılavuzu
  YLSY - 2016 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan ziraat42
  Cevap: 64
  Son Mesaj: 28-04-2016, 15:20
 3. YLSY 2015 Başvuru Duyurusu
  YLSY - 2016 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan ahmedoff
  Cevap: 73
  Son Mesaj: 21-07-2015, 12:05
 4. 2015 YLSY'ye 2015 Ales Sonbahardan Sonra Başvuru Yapılsın
  YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan turgay tunç
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 20-07-2015, 09:13
 5. YLSY 2013 - Mülakatlara dair Avukat İle Görüşme..
  YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan souslévent
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 14-11-2013, 02:20

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git