+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 35 12311 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 350

2015 YLSY Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

YLSY - 2016 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu Forumunda 2015 YLSY Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Konusunu İncelemektesiniz

SORU: YLSY Nedir? CEVAP:YLSY,1416 sayılı kanun kapsamında yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek öğrencileri seçme ...

 1. #1
  Editör
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  743

  2015 YLSY Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  SORU: YLSY Nedir?
  CEVAP:YLSY,1416 sayılı kanun kapsamında yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirme programıdır.

  SORU:YLSY Başvurusu İçin Gerekli olan Puanlar Nelerdir ?
  CEVAP: ALES puanınızın en az 70 ve üstü, lisans ortalamanızın en az 2,5/4 ya da 65/100 ve üstü olması gerekir. YLSY başvurularında dil şartı aranmamaktadır.

  SORU: YLSY Puanı Nasıl Hesaplanır?
  CEVAP: Mülakat aşamasına kalmak için öncelikle ALES puanı kullanılır. Mülakattan sonra ALES puanınızın %40 ı mülakat puanınızın %40, genel not ortalamanızın %20 si alınarak YLSY puanınız hesaplanır.

  SORU: Başvuru İçin Yaş Şartı Nedir ?
  CEVAP: YLSY kadrolarına başvurabilmek için 30 yaşını aşmamış olmak gerekir. 2015 Yılı için 1985 ve daha sonrasında doğmuş olmak gerekir.

  SORU: İngilizce Dil Yeterliliği Nedir ?
  CEVAP: Eğer aşağıdaki tabloda belirtilen yeterli dil puanına sahip değilseniz veya sahip olup yinede dil kursu almak isterseniz yurt içinde Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbul illerinde açılacak dil kurslarında 12 aya kadar dil eğitimi alabilirsiniz. Bu sürenin sonunda dil yeterliliğini sağlayamamış iseniz 6 aya kadar daha uzatma verilebilir.

  SORU: Yurt İçindeki Dil Öğrenim Bursu Ne Kadardır?
  CEVAP: Yurt içinde dil eğitimi alacak olan bursiyerlere verilecek burs miktarı 1000 liradır.

  Yurt dışı dil eğitimine gidebilmeniz için aşağıdaki puanlardan birine sahip olmanız gerekir.

  Sınav Adı Seviye/Puan
  Arapça YDS / ÜDS / KPDS 50*
  TOEFL – IBT 79
  TOEFL – PBT 548
  TOEFL – CBT 211
  CAE B
  CPE C
  FCE C
  PEARSON PTE Akademik 71
  IELTS 6.0
  TELC Deutsch GmbH ve B2
  Diğer Almanca Sınavlar

  Yeterli dil puanına sahip olup yurt içi yabancı dil kurslarına katılmadıysanız ya da yurt içi yabancı dil kurslarına katılıp yeterli dil puanını aldıysanız yurt dışında da 6 aylık dil eğitimi alabilirsiniz.

  SORU: YLSY Eğitim Süreleri Ne Kadardır?
  CEVAP:YLSY kapsamında eğitim süreniz kurumlar için yüksek lisans, MEB ve üniversiteler için yüksek lisans + doktora şeklindedir.
  Yüksek lisans için normal süre 2 yıldır. Talep edilmesi halinde 6 ay burslu, 6 ay burssuz uzatma verilebilir. Doktoraya resmi burslu olarak devam edilebilmesi için sadece 6 ay burslu uzatmanın alınmış olması gerekir. Doktora için normal süre 4 yıldır. Talep edilmesi halinde 1 yıl burslu, 1 yıl burssuz uzatma verilebilir. Doktora sonrası 1 yıl staj yapma imkanı tanınabilir.

  SORU : Yurt Dışında Lisansüstü Eğitim için Verilen Burs Neleri Kapsamaktadır? Hangi Masraflarımız Karşılanacak?
  CEVAP: Bursu hak ettiğiniz takdirde, okul ücretiniz ile sağlık sigorta ücretinizin tamamı ödenecek, yaşam giderleri için ülkeden ülkeye değişen aylık belli bir miktar burs verilecektir. Bu miktar normal şartlar altında yeterlidir. Ayrıca öğrenime başlamak üzere yurt dışına giderken ve öğrenimi tamamladıktan sonra yurda dönerken yol ücretiniz 1 defaya mahsus olmak üzere karşılanacaktır. En fazla 4 sınav ücreti ile yine en fazla 4 okul başvuru ücretiniz de karşılanacaktır. Senede 1 aylık burs tutarında da kırtasiye parası ödenecektir.

  SORU : YLSY BursU Doktorayı da Kapsamakta mıdır? Doktora için Ayrıca Bir Şart Var mıdır?
  CEVAP:Üniversite ve Milli Eğitim Bakanlığı adına öğrenim göreceklerin yüksek lisans ve doktora yapması zorunludur.Doktora öğrenimlerini tamamlamayanlar öğrenim masraflarını faizleriyle birlikte ödemekle yükümlü olacaklardır.Kurumlar adına öğrenim görecekler yüksek lisans sonrası ilgili kurum uygun görürse doktora eğitimi yapabileceklerdir.

  SORU : Yurt Dışı Burs Miktarları Ne Kadardır?
  CEVAP: Burs miktarının ülkelere göre dağılımını gösteren tablo aşağıdaki gibidir.

  ÜLKELER YABANCI PARA MİKTARI
  ......1.490 EURO ALMANYA
  ......1.780 $ ABD
  ......1.380 EURO AVUSTURYA
  ......1.980 A$ AVUSTRALYA
  ......1.180 EURO BELÇİKA
  ........ 830 EURO ÇEK CUMHURİYETİ
  ......8.640 DK DANİMARKA
  ......1.220 $ ÇİN
  ......1.590 EU RO FRANSA
  ......1.160 EURO FİNLANDİYA
  ......1.370 EURO HOLLANDA
  ......1.200 £ İNGİLTERE
  ......1.680 EURO İRLANDA
  ......1.150 EURO İSPANYA
  ......8.340 K SİSVEÇ
  ......3.040 FS İSVİÇRE
  .........970 EURO İTALYA
  ..230.000 JAPON YENİ JAPONYA
  ......1.870 C$ KANADA
  ......8.140 KN NORVEÇ
  ......1.340 $ ÜRDÜN
  ......1.240 $ YENİ ZELANDA
  .....1.530 $ RUSYA FEDERASYONU *
  .........540 $ KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN, TÜRKMENİSTAN
  TACİKİSTAN ÖZBEKİSTAN MOĞOLİSTAN
  ......1.220 $ DİĞER ÜLKELER
  .........540 $ DİĞER ÜLKE
  VE BÖLGELER*
  *KIRIM, TATARİSTAN, ÇEÇENİSTAN, DAĞISTAN

  SORU : Transkriptimde İstenen Not Ortalamasını Sağlayamadım/ Mezun Değilim/. Ama ÖSYM beni Yerleştirdi. BursU Alabilir miyim?
  CEVAP: ÖSYM'nin açıkladığı YLSY başvuru kılavuzunda yer alan başvuru koşullarını sağlamayan ve başvuru sırasında yanlış/hatalı bilgi veren adayların başvurusu iptal edilecektir.

  SORU : Yurtdışında Lisansüstü Öğrenim Görebilmek için Gerekli Dil Yeterliliğine Sahip Değilim. Ne yapmam Gerekir?
  CEVAP: Yurt dışında lisansüstü öğrenim yapmaya hak kazanan ve öğrenim görecekleri ülkelerdeki üniversitelerce istenen yeterli yabancı dil puanına sahip olmayan adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının işbirliğinde yurt içinde açılacak olan yabancı dil kurslarına alınacaklardır. Yabancı dil öğrenimi için verilen süre 1 yıldır. Bu süre içerisinde yeterli yabancı dil puanını alamayanlara 6 aya kadar burslu ek süre verilebilir. Ancak, kendi imkânlarıyla öğrenimi için gerekli olan yabancı dil puanını almayı taahhüt edenler, geçerli mazeretleri dikkate alınarak bu kurslara katılmayabilirler. Bunlara verilecek süre de emsallerini geçemez.

  SORU : Dil yeterliliğini Sağlamak için MEB'nın Düzenlediği Dil Kurslarından Birine Gitmem Zorunlu mu? Yoksa Kendi İmkanlarımla da dil Yeterliliğini Sağlamama İzin Verilir mi?
  CEVAP: Kendi imkânlarıyla öğrenimi için gerekli olan yabancı dil puanını almayı taahhüt edenler, geçerli mazeretleri dikkate alınarak bu kurslara katılmayabilirler. Bunlara verilecek süre de emsallerini geçemez.

  SORU: Dil Kursunun Yapılacağı İllerde İkamet Etmiyorum. Barınma İle ilgili MEB Bir Yardımda Bulunacak mı?
  CEVAP: Kalacak yerle ilgili MEB bir yardımda bulunmayacaktır. Yurtlarda yer olması halinde kalmanız mümkün olabilecektir.

  SORU : Dil Kursu Hafta İçi mi Yoksa Hafta Sonu mu Olacak?
  CEVAP: Dil kursu hafta içi 5 gün süresince olacaktır ve devam mecburiyeti vardır.

  SORU: Dil kursunun süresi ne kadar olacak?
  CEVAP: Dil kursunun süresi öğrencinin seviyesine göre değişmekle beraber en fazla 1 yıldır.

  SORU : Yurtdışındaki üniversitelerden lisansüstü öğrenim için gerekli olan kabul belgesini(akseptans) kendim mi alacağım yoksa MEB benim adıma kabul alacak mı?
  CEVAP: Lisansüstü öğrenim için kabul belgesini öğrencinin kendisi temin edecektir.

  SORU : TPAO, BOTAŞ VE TCDD Genel Müdürlüğü adına lisansüstü öğrenim görmek üzere yurtdışına çıkacağım. Öğrenimimin bitirdikten sonra nerede ve hangi statüde çalışacağım?
  CEVAP: İlgili kurumlarla bağlantı kurmanız gerekmektedir.

  SORU : Evli olan bursiyerlerin eş ve çocuklarının vize ve diğer giderleri MEB tarafından karşılanacak mı?
  CEVAP: Hayır. Evli olan bursiyerlerimiz, eş ve çocuklarının her türlü giderlerini kendileri karşılayacaktır.

  SORU : Şu anda bir işte çalışmaktayım. İstifa etmem gerekli mi?
  CEVAP: Yurt içi/yurt dışı öğreniminize başlamadan önce istifa etmeniz gerekmektedir. Yurt içi dil kursu boyunca eğitiminizi aksatmamak şartıyla çalışmaya devam edebilirsiniz.

  SORU: TOEFL sınavı ve üniversite başvuru ücretlerim karşılanacak mı?
  CEVAP: En fazla 4 sınav ücreti ile yine en fazla 4 okul başvuru ücretiniz de karşılanacaktır.

  SORU: Resmi-burslu öğrenci olarak yurtdışında lisansüstü öğrenim görebilmek üzere hangi üniversitelerden kabul belgesi almam gerekli? Bu konuda bir sınırlama var mı?
  CEVAP: Lisansüstü öğrenim görmek için aşağıdaki linkteki listede yer alan üniversitelerin herhangi birinden kabul almanız gerekmektedir.

  SORU: Memur olarak çalışanlar, YLSY kontenjanlarına başvurabilir mi?
  CEVAP:Memur olarak çalışanların, YLSY ile yurt dışında eğitim görebilmesi için ya istifa etmeleri ya da ücretsiz izne ayrılmaları gerekmektedir.

  SORU: YLSY programlarına başvurabilmek için dil şartı var mıdır?
  CEVAP:Hayır dil şartı yok. YLSY kapsamında yurt dışında okuma hakkı kazananlar eğer ilgili dil bilgisine sahip değilse yurt içinde ve yurt dışında dil eğitimi de alabilmektedir.

  SORU: Mecburi Hizmet yükümlüğü ne kadardır?
  CEVAP: Mecburi hizmet yükümlülüğü yurt için kurslarındaki eğitimden dolayı bire bir, yurt dışı eğitimde ise iki katıdır.

  SORU: Eğitimi yarıda bırakanlar veya başarılı olmayanlar mali yükümlülüğü nedir?
  CEVAP: Gerek yurt içindeki dil eğitimi, gerekse de yurt dışındaki esas eğitimi yarıda bırakanlar veya başarısız olanlar, kendilerine Devlet tarafından yapılan masrafları ödemek zorunda olacaktır.

  SORU Kim, dönüşte hangi kadroya atanacak?
  CEVAP: 1416 sayılı Kanunda yer alan açıklamalar, kılavuzda da yazmaktadır.

  Buna göre,
  - Üniversiteler adına öğrenim görmeye hak kazananlar, doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere adına öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarının ilgili kadrolarına atanacaklardır.
  - Milli Eğitim Bakanlığı adına bu Kanun kapsamında yurt dışına gönderilenlerden gönderildikleri ülkede doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere yurda dönenler Milli Eğitim Uzmanı kadrolarına atanır.
  - MTA, TAGEM, TPAO, SYGM, DSİ, ÇEM, OGM kurumları adına yurtdışına gidenler, yüksek lisans eğitimleri sonrasında, dönüşte öğrenimlerine uygun olarak mühendis, kimyager ve biyolog gibi kadrolara atanacaktır.

  SORU: Yurt dışında geçen süreler ne olacak ?
  CEVAP:1416 sayılı Kanunun 21. maddesi gereğince, Yurt dışında lisansüstü eğitim amacıyla geçirdikleri sürelerin tamamı memuriyette geçmiş sayılacaktır.

  SORU: Devlet diğer masrafları da ödüyor mu?
  CEVAP: YLSY kapsamında yurt dışına gönderilecek öğrencilerin, seviye tespit sınavlarına başvuru ücretleri, yurt dışına gidiş vize harçları, uçak biletleri, sağlık giderleri de Devlet tarafından karşılanmaktadır.
  Son düzenleyen ziraat42, 08-11-2015 saat 23:19.
  saydam, glshslv ve sefil_muzisyen bunu beğendiler.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2015
  Mesaj
  13
  Bilgilendirme için teşekkürler.Ancak aramama rağmen kılavuza rastlayamadım.Yayımlanmadı mı daha acaba?

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2015
  Mesaj
  37
  merhaba hangi kurum adına eğitim göreceğimiz nerede yazıyor acaba?

 4. #4
  Editör
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  743
  Alıntı zapporta Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bilgilendirme için teşekkürler.Ancak aramama rağmen kılavuza rastlayamadım.Yayımlanmadı mı daha acaba?
  Alıntı glshslv Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  merhaba hangi kurum adına eğitim göreceğimiz nerede yazıyor acaba?
  Henüz kılavuz yayınlanmadı.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  8
  Merhaba. YLYS ile ilgili bisey soracaktım. Ben yüksek lisansı kazandım güz doneminde başlıycam bu durumda benim YLYS' ye basvurma imkanim var mı?

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  7
  teşekkürler
  Son düzenleyen fzt.namik, 15-07-2015 saat 15:58.

 7. #7
  Editör
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  743
  Alıntı Zemra Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba. YLYS ile ilgili bisey soracaktım. Ben yüksek lisansı kazandım güz doneminde başlıycam bu durumda benim YLYS' ye basvurma imkanim var mı?
  YLSY programının var olan yüksek lisanslarınız ile herhangi bir ilgisi yoktur.

 8. #8
  Editör
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  743
  Alıntı fzt.namik Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Merhaba 2013 yılı YLSY alımlarında benim bölümüm olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon(3185) ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon(8344) kontenjanları açılması gerekirken yalnızca Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon(3185) koduna açılmış. 2 bölüm birbirinden farklı değil sadece isim farklılığı var. Bu sene de aynı şekilde olursa bunun bir çözümü var mıdır?

  Çünkü ben Fizyoterapi ve Rehabilitasyon(8344) koduyla mezunum.
  Kılavuz yayınlanmadı fakat konuyu MEB ve ÖSYM ile görüşmelisiniz.

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  8
  O halde başvurabilirim çok tesekkürler

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2015
  Mesaj
  37
  kılavuz yayınlandı

Benzer Konular

 1. YLSY Sıkça Sorulan Sorular
  YLSY Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 484
  Son Mesaj: 04-08-2018, 16:38
 2. ÖYP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular..
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1307
  Son Mesaj: 21-01-2016, 11:21
 3. YLSY 2014 Sıkça Sorulan Sorular
  YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 300
  Son Mesaj: 22-12-2015, 23:58
 4. ÖYP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
  ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1462
  Son Mesaj: 04-05-2015, 13:49
 5. Makale: ÖYP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (ÖYP S.S.S. v2)
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 08-07-2011, 14:00

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git