Merhaba,
ben an itibariyle Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü YL öğrencisiyim ve tez aşamasındayım. Eğer bir aksilik çıkmazsa temmuz-ağustos 2015 gibi tezimi savunabileceğim. Buradan hareketle şu soruları yanıtlayabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.

1) YLSY Mülakatını geçip resmi burslu öğrenci statüsü kazanma durumumuz sanırım Ocak ayına sarkabilir. Bu durumda yurt içi dil kursuna gidip 6 aylık süreç sonunda YL mezuniyetini tamamlayıp doğrudan doktoraya başvurabilir miyiz? Yani doktora ya da yl için gideceğimiz ne zaman belli olabilir. Eğer mümkün olursa dil eğitimini kendi imkanımızla tamamlayıp yine aynı süre sonunda Doktora başvurusu yapabilir miyiz?

2) Aynı anda özel bir okulda çalışıyorum. Eğer YLSY burslusu olursam buradan istifa etmem gerekir mi. Zira kılavuzda 'resmi kurumlarda çalışanlar ' ifadesi yer alıyor. Resmi kurum tanımı; ''Resmi kurumlara kamu kurumları da denir. Resmi kurumlar kar amacı gütmezler.'' şeklinde yapılınca ve özel okullar da kâr amacı güden kurumlar olunca belki istifa etmeme şansımız olur diye düşündüm.

3) İkinci Yl için askerliğini yapmamış adaylara müsaade edilmez ibaresinden hareketle sadece YL mezunu olduktan sonra YL için izin verilmez sonucuna ulaşabiliriz sanırım. Yani YL öğrencisi olmak ikinci bir yl için başvuru yapabiliriz herhalde.