Sayfa 1 - Toplam 16 12311 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 154

YLSY -2014 : Yeni Sistem - Peki Şimdi Ne Olacak?

YLSY - 2014 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu Forumunda YLSY -2014 : Yeni Sistem - Peki Şimdi Ne Olacak? Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba arkadaşlar; biliyorsunuz bugün YLSY - 2013 Kılavuzu ilan edildi. Öncelikle bir sürü pdf. dosyası ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  119

  YLSY -2014 : Yeni Sistem - Peki Şimdi Ne Olacak?

  Merhaba arkadaşlar;

  biliyorsunuz bugün YLSY - 2013 Kılavuzu ilan edildi. Öncelikle bir sürü pdf. dosyası var, hepsini birleştirdim, böyle daha kolay olur. Ektedir.

  YLSY gün geçtikçe, bilinen ve tercih edilen bir bursluluk anlaşması oluyor. Ancak, içerik ve kapsam hala tam olarak açıklanmadığı için, ve yetkili merciilerde görevli insanların konu hakkındaki yetersiz bilgileri sayesinde; YLSY hala korkulu bir rüya olmaya devam ediyor. Burada en azından; genel olarak gördüğüm sorulara cevap vereceğim, umarım yardımcı olur.


  Soru : ''On Tercih Yapıp Sadece Birine Mülakata Girebiliyormuşuz, Peki Dokuz Tercih Ne Olacak?''


  Örnekle açıklayalım; 10 tercih yaptınız, ve 4 tercihiniz ile başvurduğunuz x,y,z,q üniversitelerinin kadroları için ''İlk 3'e girdiniz. Maalesef bunlardan sadece birine gideceksiniz. Ve siz kazanırsanız, başarılı olacaksınız. Peki kazanamadık diğer 3 tercih ne olacak? Yine maalesef ki, onların mülakatına giremeyeceksiniz, daha vahimi girdiğiniz mülakattaki puanınız ile tercih etmediğiniz üniversitelerin puanlarından yüksek skor yapmış olabilme ihtimaliniz de var. Çok saçma bir durum, ama kılavuz bunu söylüyor.



  Soru: Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Adına Burslu Öğrenci olarak Gidersek Dönüşte Ne Olacak? Akademisyen Olabilir Miyiz?


  Öncelikle akademisyen olamıyorsunuz. Kitapçıkta bahsedilen kurumlar ''yetişmiş'' insan aradıklarından bu bursu vermekteler, kurum içi değerlendirilmek üzere gönderilmektesiniz. Yüksek Lisans + Doktora yapıp döndüğünüzde ortalama ''uzman'' olarak 10 yıl zorunlu hizmetiniz olacaktır.

  Soru: Üniversite kadrosu kazandık, sadece YL yapıp dönsek, döndüğümüzde Araş. Gör. mü olacağız?



  Evet yl yapıp dönseniz dahi, zorunlu hizmetiniz bitene kadar, kadronuzun bulunduğu üniversite de Araştırma Görevlisi olarak çalışacaksınız.



  Peki zorunlu hizmet bitince ne olacak?


  Çok küçük ihtimal dahi olsa da , açıkta kalma durumunuz olacaktır. Ama ben buna imkan vermiyorum, örneğin; Almanya'da YL+DR'sini yapmış kişiye kurum içi kadro ve görevler zaman içerisinde artacaktır. Kadro dışı kalsanız bile -mucize gerçekleşti diyelim - ortalama 2 dil bilen Doktorasını tamamlamış olarak zaten sizi kaparlar


  Ama ben hem bu kurumlarda çalışmak istiyorum, hem de akademisyen olmak istiyorum. Olmaz mı?


  Teknik olarak olabilir


  Yol-1 : YL yapıp döndünüz diyelim, ortalama 2 yıl eğitim gördüğünüz için, 4 yıllık bir zorunlu hizmetiniz olacaktır. Eğer ki; gittiğiniz ilde sizin bölümünüz ile alakalı Doktora programı var ise, orada eğitiminize devam etme şansınız olacaktır. Bu süre içinde hem zorunlu hizmetinizi yaptığınız yerin kadro sıkıntısı ortadan kalkabilir, DR ile Cari Alımlara başvuru yapabilirsiniz, ancak zorunlu hizmetinizde bu mümkün değildir. Zorunlu hizmetinizin bitmesi gerekir.

  Örneğin; MEB'de çalışan 2 arkadaşım var, İstanbul'dalar. Kurum biraz sıkıntı çıkarmasına rağmen, Doktoralarını yapıyorlar. Bu arkadaşlarım tabi zorunlu hizmet durumunda değiller, bir yandan da Cari Alımlara bakıyorlar.



  Yol-2 : Yüksek Lisansınızı İngiltere'de yaparsanız, orada YL'ler tam süreli 1 yıldır. Buraya döndüğünüz de; 2 yıllık zorunlu hizmetiniz var demektir. Doktora için iki yıl bekleyebilir, bu süre içerisinde biraz para biriktirip bir yandan da, DR için tez alanı belirleyebilir, ön çalışma yapabilirsiniz. Kendimden örnek verecek olursam, YL yaptığınız yer ile hiçbir zaman bağlantınızı koparmayın, hocalar ile mailleşin, kendinizi unutturmayın. 2 yıl sonra DR programına başvurabilirsiniz, bunlar avantaj olacaktır.




  Soru: YLSY Burslusu ÖYP'li gibi Devlet Memuru sayılıyor mu?

  Maalesef ki hayır. Hala siz bir öğrencisiniz, sigorta priminiz yatmamaktadır. Aylık burs miktarınız ile gittiğiniz ülkede sigorta primi yatırıyorsunuz. Ortalama 80 Euro'dur.



  Soru: YLSY'de ne kadarlık senete imza atıyorum?

  Örneğin ABD İçin;

  Yüksek Lisans için 65.000 $

  Doktora için 75.000 $


  YL+DR = 140.000 $ imza atıyorsunuz


  İngiltere İçin;

  YL 45.000 Euro

  DR 55.000 Euro


  Toplam : 100.000 Euro


  Bursun kesilme durumları nelerdir?

  a) başka bir kurumdan da burs alındığında : Mesela YLSY öğrencilerinden bazıları burs almakta veya bir projede asistanlık karşılığında ücret almaktadır. Konsolosluğa burslarını/ücretlerini söylememektedirler, gizlemektedirler. Böyle bir durumda öğrenilen öğrencinin bursu kesilmekte ve yasal faizler ve cezalar ile geri ödemesi istenmektedir.

  b) YL de 1+ dönem; DR'de 2+ dönem uzatılırsa : Yüksek Lisansta 1 dönem, DR'de 2 dönem sonunda hala bitirmemiş iseniz, bursunuz kesilir, kendi cebinizden okul ve yaşam masraflarını karşılamak durumunda kalırsınız. Bu süre zarfında MEB, ödediği paraları geri almamaktadır, sadece burs vermemektedir.

  c) Eğitiminizi yarıda bırakırsanız: Eğitiminizi bıraktınız döndünüz, harcanan paraları yasal faizler + cezalar ile birlikte ödemeniz gerekmektedir.



  Soru: ''YLSY'de Aylık Ne kadar Burs Veriliyor? Bize bu Burs Yeter Mi?''



  YABANCI PARA MİKTARI ÜLKELER

  ......1.240 EURO ALMANYA

  ......1.485 $ ABD

  ......1.150 EURO AVUSTURYA

  ......1.650 A$ AVUSTRALYA

  .........985 EURO BELÇİKA

  ......7.200 DK DANİMARKA

  ......1.325 EURO FRANSA

  .........970 EURO FİNLANDİYA

  ......1.145 EURO HOLLANDA

  ......1.000 £ İNGİLTERE

  .........955 EURO İSPANYA

  ......6.950 KS İSVEÇ

  ......2.530 FS İSVİÇRE

  .........810 EURO İTALYA

  ..192.000 JAPON YENİ JAPONYA

  ......1.560 C$ KANADA

  ......6.780 KN NORVEÇ

  ......1.120 $ ÜRDÜN

  ......1.120 $ YENİ ZELANDA

  .....1.275 $ RUSYA FEDERASYONU * .........450$ KAZAKİSTAN, KIRGIZİSTAN, TÜRKMENİSTAN TACİKİSTAN ÖZBEKİSTAN MOĞOLİSTAN

  DİĞER ÜLKELER .... 1.020$
  ————————————
  *KIRIM, TATARİSTAN, ÇEÇENİSTAN, DAĞISTAN




  Bu burs miktarları; Finlandiya - Danimarka -İsveç haricinde çok güzel ideal burslardır. Saydığım ülkeleri görmüş biri olarak, bu paralar ile ne ölürsünüz ne de yaşarsınız

  Örnek ile gidelim; DR sonrası için hocam Leeds Üniversitesinde şu an aylık 600 sterlin ile rahat geçiniyorum diyor. 1000 sterlin ile rahat yaşarsınız. Tabi ki Londra merkezde olmayacaksanız. Ben üç ay Liverpool - Sheffield da aylık 700 pound ile rahat yaşadım üç yıl önce. Bu miktar fena değil

  Rusya için verilen burs ile kendinize krallık bile kurabilirsiniz



  Soru: Dil Yeterliliğim Yok! Kursa Gidiyor Muyum? Gittiğim Zaman Burs vb. Ücret Alacak Mıyım?

  Dil kursuna gidiyorsunuz, MEB onu da karşılıyor. Ayrıca Türkiye'de dil eğitiminiz boyunca ''harçlık''verilmekte olup, şu an; Yüksek Lisans öğrencisinin aldığı burs ile eşdeğerdir, bu da 580 TL dir.


  Dil Kursuna Nerelerde Gidebiliyoruz? Kursun süresi Ne kadardır?

  Genellikle; Yurt içi dil kursları Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Trabzon, Gaziantep, Bursa, Erzurum illerinde yapılır.

  İngilizce bilginize bağlı olarak maksimum kurs süresi 1 yıldır.


  Dil yeterliliğini sağlamak için MEB’in düzenlediği dil kurslarından birine gitmek zorunlu mudur? Kendi imkânlarımla da dil yeterliliğini sağlamama izin verilir mi?

  Hayır zorunlu değildir, ancak verilen maksimum sürede, ön kabul aldığınız okulun istediği dil puanını almanız gerekmektedir. Kurs bu yönden epey faydalı olacaktır.


  Sınav ücretleri, gidiş dönüş uçak biletlerini nasıl alacağız?

  YLSY burslusu olduğunuz için, MEB sizin kazanmanız için en fazla 4 sınavın ücretini de ödüyor. Ayrıca, her yıl 2 defa olmak üzere de, gidiş dönüş uçak biletini de Konsolosluk aracılığı ile size ulaştırmaktadır, en fazla 4 okulun başvuru ücreti de ödenmektedir.



  Soru: Eşimle Beraber Gitmek İstiyoruz, Eşim Kapsam dahilinde Olabilir Mi?


  Evli olan bursiyer, eşinin ve varsa çocuklarının tüm ihtiyaçlarını kendileri karşılamak zorundadılar.



  Soru: Burs İçin Kimler Kefil Olabilir?


  a) Kefaletname 2 kefil tarafından imzalanacaktır.

  b) Kefillerin yurt içinde çalışıyor olması gereklidir. (emekli kefil kabul edilmez)

  c) Kefil Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir kuruluşta memur ise en az 1 yıllık, işçi ve sözleşmeli çalışan ise en az 5 yıllık hizmeti ile halen çalışıyor olması gereklidir. (mevsimlik veya geçici işçi kefil kabul edilmez)

  d) Serbest meslek sahibi kefil bulunması halinde, kefilin meslek odası, baro veya birlik gibi bir kuruluşta en az 5 yıllık üye kaydının bulunması gereklidir.

  e) Yukarıda belirtilen şartları taşımaları koşuluyla anne veya babadan sadece birinin kefil olması mümkündür.

  f) Karı-kocanın ikisi de aynı kişiye kefil olamaz.

  g) Kefillerin çalışma belgelerinde iş adresi, hizmet yılı, kurum ve emekli sicil numaraları mutlaka belirtilmelidir ve resmî nitelik taşımalıdır. (maaş bordrosu kabul edilmez)

  h) Kefillerin noter tasdikli nüfus cüzdan örnekleri de 1’er örnek olarak Bakanlığımıza verilecektir. (Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği de olabilir.)





  aklımda kalanlar bunlar.. Ekstra bir şey gelirse eklerim buraya..
  edius, nefertitism, Gökhan60 ve 7 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  88
  Hocam diyelim ki iki tercih yaptık ve ikisinde de ilk 3'e girdik. mülakat tarihleri de farklı günler, iki mülakata da katılamaz mıyım çakışmazsa ?

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  Peki biz itirazda bulunacağız iletişimcilerden EA puanı alınmasıyla ilgili. Kimi aramamız gerekiyor? YÖK, ÖSYM, MEB? Muhattabımız hangisi?

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  215
  Alıntı edius Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Peki biz itirazda bulunacağız iletişimcilerden EA puanı alınmasıyla ilgili. Kimi aramamız gerekiyor? YÖK, ÖSYM, MEB? Muhattabımız hangisi?
  yök olmadığını düşünüyorum. ösym de değildir. burada meb ve ilana çıkan üniversiteler sorumlu diye düşünüyorum.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  3
  merhaba arkadaşlar diyelim ilk üç tercih için mülakata çağrıldık sadece birine gittik diğer 2 tercih için gitmedik ya bizim yerimize başka birini mülakata çağıracaklar mı

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  72
  Alıntı balıko Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  merhaba arkadaşlar diyelim ilk üç tercih için mülakata çağrıldık sadece birine gittik diğer 2 tercih için gitmedik ya bizim yerimize başka birini mülakata çağıracaklar mı
  Yalnızca 1 kontenjan için mülakata çağırılacaksınız.
  souslévent bunu beğendi.

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  11-2013
  Mesaj
  215
  Alıntı edius Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Peki biz itirazda bulunacağız iletişimcilerden EA puanı alınmasıyla ilgili. Kimi aramamız gerekiyor? YÖK, ÖSYM, MEB? Muhattabımız hangisi?
  biraz araştırdım. meb'de bu bursun sorumlusu ortaöğretim genel müdürlüğü! evet yanlış duymadınız ilköğretim ve liselerle ilgili çalışması gereken bu birime böyle bir görev verilmiş. bence şikayetler,değişiklik istekleri buraya yapılmalı.

  Ortaöğretim Genel Müdürlüğü*

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  155
  Lisans alanı dışında bir alanı tercih edebiliyor muyuz?

 9. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  Alıntı sinemaa Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  biraz araştırdım. meb'de bu bursun sorumlusu ortaöğretim genel müdürlüğü! evet yanlış duymadınız ilköğretim ve liselerle ilgili çalışması gereken bu birime böyle bir görev verilmiş. bence şikayetler,değişiklik istekleri buraya yapılmalı.

  Ortaöğretim Genel Müdürlüğü*
  Evet bu kısmı gayet iyi biliyorum. 2 sene önce bu bursla alakalı İletişim kadrolarında bir sıkıntı olmuştu gitmediğim yer kalmamıştı, kimle konuştuysam suçu birbirinin üstüne atıp sorunu çözememişlerdi. Orta Öğretim Daire başkanlığı sadece bursu veren kurum, bana söyledikleri de bizle olan iletişiminiz, bu bursu hak ettiğiniz zaman başlar idi. Yani onlar bu olayı çözemezler. Ama ÖSYM de topu yöke atacak, yökte üniversitelere atacak. Üniversitelerde AAA öylemiymiş biz yeni öğreniyoruz diyecekler. Neden böyle olacak çünkü 2 sene önce aynen yaşadım bunları

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Nerden
  Tokat
  Mesaj
  246
  sous ellerine sağlık abi ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi )
  souslévent bunu beğendi.

Sayfa 1 - Toplam 16 12311 ... SonSon

Benzer Konular

 1. ALES 2014 Yeni Sistem Değerlendirme Anketi Sonucu
  ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 30-12-2014, 11:28
 2. IELTS Kalktı. Peki Ne Olacak Şimdi...?
  IELTS - International English Language Testing System forum içinde, yazan yusufb
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 19-02-2014, 08:33
 3. Eee Tübitak Ne Olacak Şimdi ?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Uğurlu kız
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 28-07-2013, 17:28
 4. atandık peki şimdi ??
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan htcgkts
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 03-01-2013, 18:45
 5. Kazandık ama şimdi ne olacak?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan kashna26
  Cevap: 132
  Son Mesaj: 06-08-2012, 01:33

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git