Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen XX06

Eğitimcilere Yapılan Haksızlık Neden ?

YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu Forumunda Eğitimcilere Yapılan Haksızlık Neden ? Konusunu İncelemektesiniz

Bu başlığı açarken amacım tartışma ortamı yaratmak değil. Cidden düşünüpte mantığı varsa tabi o mantık ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  56

  Unhappy Eğitimcilere Yapılan Haksızlık Neden ?

  Bu başlığı açarken amacım tartışma ortamı yaratmak değil. Cidden düşünüpte mantığı varsa tabi o mantık ne onu bilmek istiyorum.

  Ben biyoloji öğrt. mezunuyum ales puanımla bu sene ki biyoloji tercihlerine yerleşebiliyorken sadece eğitim mezunlarının tercih edebileceği 3-4 kadroya puanların aşırı yüksek olmasından dolayı giremedim.

  Neden kendi bölümümün fen fakültesi kontenjanını tercih edemiyorum.Bu ayrım neden ? Maksat tercih ettiğimiz alanlarda özelleşmek değil mi ?
  Zihinsel engelli eğitimine zihinsel engelli öğrt dışında sınıf ogretmenlıgı okul oncesi öğrt. gibi bölümler basvurabılıyorken biyoloji bolumune sadece fen edebiyat basvurabılıyor ki bende okulda aynı dersleri gördüğüm halde. Aynı durum matematık ogretmenlıgı kımya , fızık vs vs içinde geçerli.Kendi bölümlerimizin derslerine sırf eğitimci olduğumuz için başvuramıyoruz. Bu durumun nedeninin mantığı nedir ?

  Çok emin değilim ama eskiden YLSY de ölçme değerlendirme gibi ortak alanlara sadece pdr ciler tercih yapabiliyordu.Bu maduriyetin düzeltilmesine de ayrıca çok sevindim.Peki bizim bu durumunda da düzeltilme gibi bi sans olabilir mi ? Eskiden Fen edebiyat bölümlerine ilgili alandan mezun olan eğitimcilerde tercih yapabiliyordu.

  Bir de Dsi veya tpao eğitim mezunları için kadro açıyor mu ?
  yolcu bunu beğendi.

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  4
  fen edebiyat fakültesinden çok daha fazla puan alarak giridiğiğmiz bölümlere (fizik, kimya, biyoloji, mat. gibi) ve bütün aldığımız derslerin eşit veya daha kapsamlı olmasına, onların formasyon alıp öğretmen olabilmesine ve bizim biyolog veya kimyager ünvanı alamamıza rağmen eğitim fakültesi öğrencilerine olan haksızlığı kimse görmüyor görmekte istemiyor.

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  136
  Bir noktada görüşünüze katılıyorum. Eğitim fakültesi mezunu olarak sadece o alanın eğitimi ile ilgili çalışmak zorunda kalmak biraz kötü bir durum. Ben de Türkçe öğretmenliği mezunuyum. Edebiyat alanında çalışmak istedim ama olmadı. Nasıl ki Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu bir insan Türkçe Eğitiminde yüksek lisans yapabiliyorsa tam tersinin de olması gerekli diye düşünüyorum. Yahut ikisine de müsade edilmemeli. Size bir noktada katıldığımı söylemiştim. Eğitim alanında haklısınız yalnız iş öyp veya cari usul yerleştirmelere geldiğinde size katılmıyorum. Dediğim gibi ben de Eğitim fakültesi mezunuyum ve her eğitim fakültesi mezunu insan bilir ki fen-edebiyat fakültelerinin müfredatı yoğun ve daha uğraşılasıdır. Eğitim fakülteleri mezunlarının diploma notlarının genel itibarıyla yüksek olması da zaten bunu destekler. Siz biyoloji öğrt. mezunu biri olarak biyoloji kadrosuna yerleşirseniz bu diğer fen-edebiyatlılara haksızlık olacaktır. Ama dediğim gibi tam tersi de olmamalı. Yani Biyoloji mezunu bir kişi de tutup Biyoloji Eğitimine yerleşmemeli.. Ylsy içinse bir düzenleme getirilebilir. Belki bilimsel hazırlık süreci eklenebilir..
  Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.
  -Ziya Paşa-

Benzer Konular

 1. Cevap: 11
  Son Mesaj: 01-08-2015, 22:57
 2. Yüksek Lisans Yapılan Alan İle Lisans Yapılan Alan Farklıysa?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan DENİZZ
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 21-05-2012, 02:01
 3. ÖYP'li Olup Tekrar ÖYP kadrolarına Başvuru Haksızlık Değil mi?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan gngn
  Cevap: 83
  Son Mesaj: 19-02-2012, 03:33
 4. Cevap: 4
  Son Mesaj: 19-12-2011, 01:12
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-12-2011, 17:46

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git