Bulunan 1 den 1 - Toplam 1

ÜDS Hakkında bir soru ayrıca ÜDS/KPDS çalışanlara naçizane öneriler...

YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÜDS Hakkında bir soru ayrıca ÜDS/KPDS çalışanlara naçizane öneriler... Konusunu İncelemektesiniz

İyi günler (ya da iyi sabahlar diyeyim), Benim sormak istediğim sorunun benzerini bulmuş olsam da ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  02-2011
  Mesaj
  12

  ÜDS Hakkında bir soru ayrıca ÜDS/KPDS çalışanlara naçizane öneriler...

  İyi günler (ya da iyi sabahlar diyeyim),

  Benim sormak istediğim sorunun benzerini bulmuş olsam da yine de emin olamadım...

  ÖYP dil puanı olarak KPDS ve ÜDS verebiliyoruz

  ancak,

  KPDS puanım 95, ÜDS puanım ise 97,50

  Sorun şu ki, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü olduğum için ÜDS sosyal puanım olması gerek ancak 97,5 ÜDS sağlık bilimlerinden aldığım puan...

  Yani merak ettiğim konu, sağlık bilimleri olmasına rağmen 97,50 ÜDS puanımı İngiliz Dili ve Edebiyatı için kullanabilir miyim?  Önerilerime gelince:

  Dil bölümü dışındaki arkadaşlara;

  1) Öncelikle eğer yabancı dil ya da dille hiçbir ilginiz yok ise ÖYP ve diğer yüksek lisans programları konusunda iki kere düşünmeliler. Dil yeterliliği alamadığınız zaman başarısız olmuş sayılıyorsunuz çünkü... ÖYP'de bir yaptırımı da vardır sanırım.

  Ama yine de kafanıza koymuşsanız ÖYP'yi
  2) Dili bir ders olarak görmeyin, bir alışkanlık olarak görün. Günlük yaşamınızla ilişkilendirmeye çalışın.

  Birçok kişinin sorduğu sorulardan/öne sürdüğü bahanelerden biri şu: "Ben ... bölümüyüm benim İngilizce'ye/yabancı dile neden ihtiyacım olsun ki?!"
  Türk Dili ve Edebiyatı mezunu bile olsanız unutmayınız ki bu alanda yazılan tezler ve yürütülen araştırmalar, ne yazık ki, yurtdışında daha kapsamlı ve daha çok sayıda. Her geçen gün de artıyor.

  Araştırma görevlisi veya yrd doçent olduğunuzda öğrencilerinizden bir farkınız olmalı ve dolayısıyla çeviri okumak yerine yabancı kaynakları incelemek ve yürüttüğünüz çalışmalarınızı yurtdışında kabul ettirmeniz için iyi bir ölçüde dil bilmeniz şart.

  Yüksek lisansa başladığınız (ya da üniversitede öğrenci olarak adım attığınız günden bu yana) çalışmalarınızı hep yabancı dilde yapmaya çalışın. Bu size, kendi alanınızda terminolojik bilgi ve dil kullanma alışkanlığı kazandıracaktır.

  3) KPDS/ÜDS'den yeterli puanı almak ayrı bir şey yabancı dilde yetkin olmak ayrı bir şey. Bugün ne yazık ki (birçok) İngilizce okutmanı dahi İngilizce bir seminere ya da konferansa gittiğinde çevirmenden dinlemek için kulaklık kullanmakta.

  Araştırma Görevlisi/Yrd Doçent/Doçent olarak başkasına muhtaç olmak üniversite kadrosunda olanlar için çok büyük bir gurur kaynağı değil elbette.

  Bu yüzden en azından kendi alanlarınızda uluslararası kaynakları takip etmeyi ve düzenli okumayı şimdiden alışkanlık durumuna getirmenizde yarar var.

  (İngilizce) KPDS’den 40 ve üzeri puan almak için ise dilbilgisini tam olarak bilmeniz ve temel kelime dağarcığına sahip olmanız yeterli. Ancak, 70 puan almak için okuduğunuz metnin anafikrine ve konusuna hakim olmanızı sağlayacak dilbilgisi ve kelime dağarcığında; nesnel ve öznel verileri ayırt edebilecek makale yazım tekniklerinde: olaylar arasında bağlantı kurabilmenizi sağlayacak öykü-roman tekniğinde (az da olsa) yetkin olmanız gerekmekte.

  Bu son yazdıklarım da ancak ve ancak (kendi alanınızda veya günlük konularda) düzenli okuma alışkanlığı edinmek ile gerçekleştirilebilecek hedefler. Çok okumak değil, düzenli okumak ile olabilecek basit hedefler bunlar.  Soruma gelecek yanıtlar için şimdiden teşekkürler. Herkese iyi şanslar...
  Son düzenleyen nakrugt, 02-07-2011 saat 03:02. Sebep: yazım yanlışı

Benzer Konular

 1. KPDS 'ye Giren Arkadaşlardan Öneriler
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan dygmsu
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 28-11-2012, 18:32
 2. EN iyi ÜDS-KPDS soru bankası hangisi? Öneriler..
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Dissident
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 01-03-2012, 17:03
 3. KPDS Soru(m)!
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan avahap
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-10-2011, 18:03
 4. KPDS Olası Soru Dağılımı
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nirvana
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 04-05-2011, 23:36
 5. Kpds soru sayısı kesinleşti mi?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan egeiletişim
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26-04-2011, 19:39

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git