Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

KPDS Dilleri

YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız Forumunda KPDS Dilleri Konusunu İncelemektesiniz

Ben ortaçağ alanında akademik kariyer yapmak istiyorum. Yabancı dil sınavını da arapça üzerinden vermeyi düşünüyorum. ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  3

  KPDS Dilleri

  Ben ortaçağ alanında akademik kariyer yapmak istiyorum. Yabancı dil sınavını da arapça üzerinden vermeyi düşünüyorum. Acaba arapça ingilizce(ÜDS) yerine geçerli bir dil midir? Kabul ediliyor mu?

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2010
  Mesaj
  6
  Ne için olduğuna bağlı... Yüksek lisans, doktora için başvurduğun üniversiteye bağlı. Doçentlik için geçerli, ÖYP için özel şart yoksa geçerli olmayabilir. (Özel şart da genellikle Arap Dili Edebiyat için olur, Ortaçağ için sanmıyorum... Ben de Ortaçağdayım, ama Japon ortaçağı olduğu için bana özel Japonca, Avrupa çalışana çalıştığı ülke olsun gibi bir durum yok). Büyük üniversitelerin hepsi yüksek lisans ve doktora için ingilizce ister. Hatta doktora için İngilizce, Almanca ya da Fransızca istemeyen üniversite var mıdır bilemiyorum... Boğaziçi İngilizce ön koşul olarak isteyip yanında da kendi çalıştığın alanla ilgili iki dili doktora yeterliliği geçmeden halletmeni istiyor (Amerika'da da aynı sistem var) ki bence doğrusu da bu. Diğer alanları bilemem ama tarihçi olmak için en az bir batı bir doğu bilip bunun yanında da kendi alanınla ilgili (Ortadoğuysa Arapça, Farsça, İbranice, Uzakdoğuysa ya da GTT Çince Japonca Korece vs., Avrupaysa Almanca Fransızca İtalyanca vs.) birden fazla dil bilmek ŞART. Sevelim ya da sevmeyeleim, tarih alanında ki buna ne yazık ki Osmanlı tarihi de dahil, en iyi yayınlar ya İngilizce çıkıyor (Halil İnalcık dahi bazı kitaplarını önce İngilizce çıkardı, sonradan Türkçeye çevrildi) ya da kısa sürede İngilizceye çevriliyor. Tabi tekrarlamak isterim, Arapça öğrenme sadece İngilizce öğren demiyorum, çünkü bu da yanlış. Madem ki bu yola baş koydun her ikisini de ne yapıp edip hallet. Bu ülkede ne olacağı belli olmaz, yarın Doçentlik ya da profesörlük için İngilizce, Almanca, Fransızca'dan birisinden en az 85 isteyip bir de ikinci dil isterler, o zaman da çok geç kalmış olursun. Uzun lafın kısası bence İngilizceyi hallet derim.

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  95
  Bizim bir arkadaş Öyp'den Arapça kpds dili ile İlahiyat Fakültesi kontenjanına yerleşti..Sanırım diğer bölümlerde de kabul ediliyor..Hatta bundan sonra da doçentlikte dahi kabul edileceğini söyledi arapça kpds'nin..

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2012
  Mesaj
  1
  Arkadaşlar ben mühendisim ama yabancı dilim Arapça...Kpds arapçadan da yeterli puanı aldım...Acaba gerek öyp'de gerekse araştırma görevlisi alımlarında ingilizce dışında bir dil kabul edilir mi, yoksa illa ingilizce mi isterler? Öyp alımlarında özel olarak herhangi bir dil belirtilmemiş..( boğaziçi hariç) Sorumu cevaplarsanız sevinirim en azından ona göre hazırlanayım....

 5. #5
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  ÖYP alımları için KPDS'de yapılan tüm diller geçerlidir hepsi kabul ediliyor.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

Benzer Konular

 1. GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ Doğu Dilleri alanında Yüksek Lisans yapmış olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-01-2012, 17:17
 2. KPDS Kasım 2011 Bu Sınavla Birlikte Neler Değişti? Artık KPDS' ye Nasıl Hazırlanmalı?
  KPDS - Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan kaya_06
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 17-12-2011, 11:51
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-07-2011, 10:16
 4. öyp batı dilleri
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan merumt
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 15-06-2011, 15:04
 5. Akademik kadrolara başvurularda hangi kpds dilleri kabul ediliyor?
  YDS / Yabancı Dil Sınavı Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan prehistorian
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-01-2011, 18:48

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git