Yarı iletken kıtlığı 2023’e kadar sürebilir

serkan
serkan 28.02.2022
Güncellendi 28/02/2022

Küresel yarı iletken kıtlığının 2023 yılına kadar devam edeceği tahmin ediliyor. Danışmanlık firması IDC tarafından yayınlanan bir rapora göre, mevcut dünya yarı iletken sıkıntısı 2022’nin ilk yarısında devam edecek ve küçük iyileştirmelerle 2023’e kadar sürebilir.

- Reklam -

Yarı iletkenler için arz ve talep arasındaki uyumsuzluk, 2021 boyunca teknoloji ve otomotiv endüstrisi dahil olmak üzere birçok endüstriyi etkiledi.

IDC, Haziran ayından itibaren durumun iyileşebileceğini, ancak fiş eksikliğinin 2023’e kadar tam olarak toparlanamayacağını öne sürüyor. Bu, talebin güçlü kalacağı zaman olacak, ancak stok seviyelerindeki artış ve ekonomide olası bir yavaşlama “olabilir” Bu alandaki sınırlamaları hafifletin”.

Yarı iletken kıtlığından en çok etkilenenlerden biri otomotiv pazarı ve IDC, “tedarik zinciri üzerinde başka etkiler olmazsa” 2022 ve 2023’ün sonuna kadar araç üretiminde herhangi bir ilerleme göremeyeceğimize inanıyor.

- Reklam -

Düşük karlılıkları nedeniyle, yarı iletkenlerdeki tedarik kısıtlamaları, özellikle 16 nanometrenin üzerindekiler olmak üzere olgun işlem düğümleri aracılığıyla yapılmıştır. IDC, yarı iletken üreticilerinin yatırımlarını diğer proseslerin aksine son teknoloji proseslerle yapılan gofretlere odakladığını belirtiyor.

Şu anda küresel pazarın sadece yüzde 15’ini temsil etseler de, bu grubun geliri toplamın yüzde 44’ünü oluşturuyor.

Uzman danışmanlık firması Gartner’dan alınan veriler, yarı iletken pazarından elde edilen küresel gelirin 2021’de yüzde 25,1 artarak 509 milyar Euro’ya ulaştığını gösteriyor. Tarihte ilk kez bu pazar 500 milyar Euro sınırını aştı.

Danışman, gelirdeki bu artışın, güçlü talebin yanı sıra hammadde fiyatlarındaki artışın ve geçen yıl cipslerin ortalama fiyatını artıran lojistik sorunların bir sonucu olduğunu garanti ediyor.

- Reklam -

Semiconductor Industry Association tarafından sunulan en son veriler , pazarın Kasım 2021 ile 2020’nin aynı ayı arasında yüzde 23,5 büyüyerek yalnızca o ayda 43.350 milyon Euro’ya ulaştığında ısrar ediyor.

SIA, yarı iletken pazarının Ocak ve Kasım 2021 arasındaki gelirinin, larazon.es tarafından bildirildiği üzere veri toplamaya başladıklarından bu yana “sektördeki en yüksek toplam” olan neredeyse bir trilyon avro olduğunu bildirdi .

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir