Bulunan 1 den 6 - Toplam 6
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen merzer
 • 1 gönderen eczak

Uzman Kadrosunda Akademik Teşvik Hesaplanması

Uzman Forumunda Uzman Kadrosunda Akademik Teşvik Hesaplanması Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar, Uzman kadrolarında akademik teşvik hesaplanırken katsayının 1 olmasının bir nedeni var mı? Öğretim üyeleri ...

 1. #1
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  505

  Uzman Kadrosunda Akademik Teşvik Hesaplanması

  Merhabalar,

  Uzman kadrolarında akademik teşvik hesaplanırken katsayının 1 olmasının bir nedeni var mı? Öğretim üyeleri ve uzman kadrosu 1 ile çarpılıyor öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanları 2 ile çarpılıyor ama bu gruba uzmanlarda dahil burada bir anormallik yok mu?

  Biraz baktım ama nedenini bulamadım. Mantıklı bir açıklama yapılmış mı bu konuyla ilgili? İlerde 2 ile çarpılması için bir çalışma var mı acaba?

 2. #2
  Akademik Forum
  Misafir
  döner sermaye aldıklarından olabilir

 3. #3
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Nedeni yönetmeliği yapan gerzek kimse o .
  Mantığı yok.
  Burada katsayı mantığı yayını az olanların mağdur olmasını engellemek. Prof. adam zaten yayınları atıfları tez danışmanlıklarından çıkan yayınları, kitap bölümlerinini yeniden basılması derken sorun olmuyor. Daha alt kadroları teşvik amaç. Ama uzmanla alıp veremediği olan biri var büyük olasılık yök te . ösym de sınav görevi verilmemesi, akademik zam da unutulması falan iyi niyetli adımlar değil. sorumlu ahmak arkadaşı bulmak şart.

  - - - Güncellendi - - -

  bu durum için bimer e yazdık ancak dönen olmadı henüz.

  - - - Güncellendi - - -

  Sayın ilgili;

  Akademik personelin bilimsel faaliyetlerini özendirmek amacı ile hükümetimiz döneminde akademik teşvik yönetmeliği çıkarılmış ve öğretim elemanları getirdikleri bilimsel katkı oranında ödüllendirilmeye başlamışlardır. Bu durum akademik personel için oldukça sevindiricidir. İnsanları gerçekten de üretmeye teşvik etmektedir. Akademik teşvik puanının hesaplanmasına ilişkin bir yönetmelik çıkarılmış ve bu yönetmelik uyarında akademik teşvik başvurucuları alınmaya başlanmıştır.
  Akademik teşvikten akademik personel olarak tanımlanan;
  • Öğretim üyeleri (Profesör, Doçent ve yardımcı doçent)
  • Öğretim görevlisi ve okutman
  • Araştırma görevlisi, çevirmen, uzman, öğretim planlamacısı gibi tüm kadrolar yararlanmaktadır. 24.11.2016 tarihli yeni akademik teşvik yönetmeliğinin sekizinci bölümü olan akademik teşvikin hesaplanması bölümünün sekizinci maddesinde faaliyet puanı hesaplamasında kullanılacak çarpanlar ifade edilmiştir. İlgili madde aşağıdaki şekildedir;
  Faaliyet puanı hesaplanırken alt faaliyet oranları profesör ve doçent için 1, yardımcı doçent kadrosunda bulunanlar için 1,5, araştırma görevlisi ve okutman kadrolarında bulunanlar için 2, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarında bulunanlar için 1 ile çarpılır
  Maddenin konma amacı değerlendirildiğinde daha az mesleki kıdeme sahip dolayısı ile daha az atıf ya da yayın sayısına sahip olan, birçok proje de yürütücü olamayan alt unvan sahibi personelin korunduğu görülmektedir. Bu durum oldukça değerlidir. Eşit bir değerlendirme yapmak için de şarttır. Ancak aynı mantık uzman – çevirici ve öğretim planlamacısı için işletilmemiştir.
  Araştırma görevlileri de uzmanlar gibi öğretim yardımcısı kategorisindedir. Bu kategoride katsayı iki ile çarpılırken uzmanların katsayılarının hesaplanmasında 1 çarpanı kullanılmasının hiçbir makul nedeni bulunmamaktadır.
  Yasa metnini hazırlayan komisyonun neden bu şekilde bir ayrıma gittiği, bu ayrımı neye dayandırdığı anlaşılamamaktadır. Uzman bir akademik kadrodur, bu bağlamda okutman ya da araştırma görevlisinden hiyerarşik olarak alt sırada değerlendirilmemelidir. İşe alım kriterleri değerlendirildiğin de uzman olmak için araştırma görevlisine ait şartları sağlamak yeterli değildir. Bu şartların üzerine ek iki yıl mesleki deneyim şartı vardır. Görüldüğü üzere alım kısmında daha çok niteliğe sahip olması beklenen uzman personel teşvik düzenlemesinde haksız rekabete uğratılmaktadır.
  Bu madde aynı düzeyde akademik çalışma yapana araştırma görevlisinin, uzman kadrosunda çalışan personelden iki kat fazla akademik teşvik puanına sahip olmasını, doğal olarak iki kat daha fazla ödeme almasına olanak sağlamaktadır. Mevcut durum eşitlik ilkelerine tamamen aykırıdır. Uzmanlar zaten yoğun olan uzmanlık faaliyeti dışında yüksek lisans ve doktora eğitimine devam etmeye çalışmakta, evdeki dinlenme sürelerinde akademik çalışmalar içim mesai harcamaktadırlar. Oysa araştırma görevlilerinin işi gereği tamamen bu çalışmaların içindedirler. Bu nedenle daha fazla katsayı verilmesi gerekirken katsayının profesör ve doçent kadrosundakiler ile eşitlenmesinin açıklanması mümkün gözükmemektedir.
  Bu başvurum ile birlikte aşağıdaki sorulara yanıt aramaktayım.
  1. Diğer öğretim yardımcılarına 2 çarpanı kullanılırken uzmanlara 1 çarpanının kullanılmasının amacı nedir?
  2. Hangi özellikler dikkate alınarak bu çarpanlar belirlenmiştir?
  3. Uzmanların uğradığı bu haksızlık konusunda yeni bir düzenleme yapılacak mıdır?  Sizde yazabilirsiniz.
  SouthWestChem bunu beğendi.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2015
  Mesaj
  15
  Değerli uzman arkadaşlar, akademik teşvik puanlamasında uğradığımız mağduriyeti yök'ün üniversitelere gönderdiği yazıya verecekleri cevap üzerinden dile getirmemiz gerekiyor. Yani uzmanlara yapılan katsayı uygulamasının değişmesi gerektiğini üniversitenin ilgili birimlerine, yök'e iletilmek üzere yazalım. Bildiğiniz gibi YÖK, akademik teşvik uygulaması ile ilgili görüş/önerilerin kendilerine iletilmesi için rektörlüklere yazı gönderdi.

 5. #5
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  505
  Arkadaşlar YÖK yazı göndermiş mevcut akademik teşvik ödeneğinde neler değişmesi gerekir diye rektörlükten bizim ve diğer tüm fakültelere iletilmiş bölüm başkanı gönderdi görüş soruluyor diye, bu sıralar herkes bölümünde görüş sorulduysa uzmanlarında 2 ile çarpılması gerektiğini söylerse ve hocalar bu şekilde görüş bildirirlerse belki düzenleme şansı olabilir yoksa unutulup gidecek bu yıl da.
  pinko_34 bunu beğendi.

 6. #6
  Akademik Forum
  Misafir
  Malesef bu konuda bir adaletsizlik söz konusu. Ben de bu konuyu EBYS üzerinden YÖK'den gelen bir yazı üzerine açıkça belirterek komisyonlarda görüşülmesini ve bu adaletsizliğin giderilmesini talep ettim. Şurası bir gerçek ki YÖK'te kanundaki "Öğretim Elemanları" ifadesini bilmeyen birçok aklı evvel insan var. Umarım bunlar F tipi soruşturmalarıyla hakettikleri yere gitmişlerdir.

Benzer Konular

 1. Akademik Teşvik
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan Ugurs
  Cevap: 61
  Son Mesaj: 24-06-2020, 00:52
 2. Uzman Kadrosunda Atamam Yapılmadı
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan uzmann
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 05-01-2015, 23:44
 3. uzman kadrosunda tayin işlemleri hk.
  Uzman forum içinde, yazan selmakilci
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 10-12-2014, 09:57
 4. uzman kadrosunda çalışanlar öyp ye başvurabilir mi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bayantar
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 16-10-2014, 13:13
 5. İşçi Kadrosunda Uzman Olarak Çalışmak
  Uzman forum içinde, yazan ch.accepted
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-11-2013, 15:41

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git