Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 12

Uzmanlardan Geliştirme Ödeneği

Uzman Forumunda Uzmanlardan Geliştirme Ödeneği Konusunu İncelemektesiniz

Bir sorum olacak uzman olarak çalışan arkadaşlardan Geliştirme ödeneği alan var mı? Yasal olarak öğretim ...

 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  74

  Uzmanlardan Geliştirme Ödeneği

  Bir sorum olacak uzman olarak çalışan arkadaşlardan Geliştirme ödeneği alan var mı? Yasal olarak öğretim elemanlarının alması lazım diyor. Bana yatmayınca strateji ile görüştüm strateji başkanı bana "öğretim elemanından kasıt eğitim öğretim işleri ile fiili olarak meşgul olan kişi" olduğunu söyledi. Benim kadromun Rektörlükte olması nedeni ile eğitim- öğretim yapmıyorsun dedi o nedenle alamıyormuşum. Şimdi yeni kurulan uzaktan eğitim merkezinde görev yapmaya başladım ( Gerçi hala ara eleman gibi çalışıyorum ). Geliştirme ödeneği alabiliyormuyum yoksa alamıyormuyum bunun bir netleştirmem lazım. Güya öğretim elemanıyız ama uygulama olarak hiç bir durumda öğretim elemanı olamıyoruz. Diğer uzmanların keyfi yerinde mi ?

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051
  Element uydurmuşlar, şu yazılanları kendilerine bir gösterin bakalım öğretim elemanından kasıt neymiş??

  GELİŞTİRME ÖDENEĞİ ÖDENMESİNE DAİR KARAR

  Madde 2 - Geliştirme ödeneği;
  a) Bu ödeneğin verilmesi öngörülen yerlerdeki yükseköğretim kurumlarına ait öğretim elemanı kadrosuna atanarak, atandığı yükseköğretim kurumunda fiilen çalışanlara,

  görevin yapıldığı yükseköğretim kurumlarının bulunduğu yerler için bu Karara ekli cetvelde öngörülen oranlar üzerinden fiilen görev yaptıkları sürece ödenir.

  Madde 3 - Geliştirme ödeneği, çalışmayı izleyen aybaşında ödenir. Bu ödeneğe, ödeneğin verilmesi gereken yükseköğretim kurumlarında fiilen göreve başlanıldığı tarihten itibaren hak kazanılır. Görevden ayrılma halinde, o ay içinde çalışılan günler itibarıyla hesap edilerek ödenir. Daha yüksek veya daha düşük geliştirme ödeneğine hak kazanacak şekilde görev yerleri değişenler hakkında da aynı usule göre işlem yapılır.

  Madde 4 - Profesör, Doçent, Yardımcı Doçent ve Araştırma Görevlisi dışındaki kadrolara atanmış öğretim elemanlarına, bu Karar hükümlerine göre hesaplanacak geliştirme ödeneği miktarının yarısı ödenir.

  UZMAN

  2457/Madde 33/b

  b) Uzmanlar, öğretimle doğrudan doğruya veya dolaylı olarak ilgili olan, özel bilgi veya uzmanlığa ihtiyaç gösteren bir işle laboratuvarlarda, kitaplıklarda, atölyelerde ve diğer uygulama alanlarında görevlendirilen öğretim yardımcılarıdır.

  2547/ Madde/3

  l) Öğretim Elemanları: Yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, okutmanlar ile öğretim yardımcılarıdır.

  p) Öğretim Yardımcıları: Yükseköğretim kurumlarında, belirli süreler için görevlendirilen, araştırma görevlileri, uzmanlar, çeviriciler ve eğitim - öğretim planlamacılarıdır.
  hicran bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  74
  Bu yazıya göre alıyor görünüyor ama gel de anlat. Diğer uzman arkadaşlar alıyorlar mı acaba yoksa almıyorlar mı ?

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2013
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  61
  Ben de doğudaki bir üniversitede uzman olarak görev yapmaktayım ve geliştirme ödeneğini alıyorum.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  16
  Hocam ben de bir yılı aşkın bir süredir uzman olarak görev yapmaktayım ayrıca derslere de girmiyorum. Üniversitenin geliştirme ödeneğini alıyorum. Umarım hakkınız olan ödeneği almaya başlamışsınızdır.

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  74
  Şöyle diyorlar " kadronuz rektörlükte olduğu için rektörlük kadrosunun da öğrencisi olmadığı için alamıyorsunuz " masal mı okuyorlar yoksa hakikaten böyle mi bilmiyorum. Geliştirme ödeneği alan arkadaşların kadrosu da rektörlükte mi ? ya da öğrencisi olan bir birimde mi?

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  16
  Hocam üniversitenin Dış İlişkiler Koordinatörlüğü'nde görev yapıyorum ve kadrom rektörlüğe bağlı. Dolayısıyla bu durumun peşine düşmenizde fayda var. Neye dayanarak ödeneği vermiyorlar çok merak ediyorum.

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  74
  İzim ünideki dış ilişkiler de çalışan uzmanlara sordum onlar da almıyormuş. Strateji ile dün görüştüm sizin biriminiz ( uzaktan eğitim merkezi) eğitim öğretim faaliyetinde bulunuyor olduğunu düşünürsek verebiliriz dediler ama geçmişe dönük alamayabilirsiniz gibi bişey söylediler. Çok ilginç olaylar dönüyor şimdi almaya hakkım varsa ne değişti geçmişe dönük neden alamıyorum 1,5 senedir görev yapıyorum ve diğer birimde ( dış ilişkiler, bilgi işlem ) çalışan uzman arkadaşlar neden alamıyor.


  iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  74
  Herkes akademik zamma yoğunlaşmışken ortada kazanılmış haklarını alamayan ya da keyfi uygulamalara maruz kalanlar var. Geliştirme ödeneği bilmecesinin nasıl çözüleceğini bilen yok mu?


  iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

 10. #10
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  74
  Sonuç: Mayıs ayı itibarı ile geliştirme ödeneğimizi ödemeye başladılar. Strateji geliştirme Daire başkanı maliyeye görüş almak için sorunu bildirmiş. Maliye bakanlığımızdan gelen yanıt aynen şöyle olmuş " Biz bu konu hakkında görüş bildirmeyeceğiz" şaşırdım ve ayıpladım. Genelge yayınlamışlar muğlak ve yoruma dayalı kimi üniversite kendi yorumuna göre ödüyor kimisi ödemiyor ve bu sebepten dolayı topu tekrar bizim üniye atmışlar. Strateji başkanı da sağolsun ödeme kararı almışlar. Bu durumda soru 1.) Benim içime bir korku belirdi acaba sonradan ödenmeme kararı alınıp geri alırlar mı? soru 2.) Geriye dönük almak için stratejiden arkadaşlara sordum sen hiç karıştırma aldıysan ne mutlu gibisinden cevaplar aldım hatta şube müdürü ile görüştüğümde fazla karıştırma ortalığı der gibiydi ve bu durum beni daha çok işgillendirdi. YÖK te uzmanları da düşünerek bir kararlar alınmamış bu sebepten böyle sorunları yaşıyoruz. OSYM de olduğu gibi akademik eleman bile saymıyorlar. KPSS içime oturdu ar gör , öğr gör arkadaşlar 3 er görev aldılar, daire başkanları 3 er görev aldılar uzmana hiç bir şey....

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Geliştirme Ödeneği
  Akademik Personel ve Özlük Hakları forum içinde, yazan cmcrk
  Cevap: 94
  Son Mesaj: 13-09-2016, 13:06
 2. Dil Tazminatı ve Geliştirme Ödeneği
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan trman
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 22-04-2015, 14:55
 3. Geliştirme Ödeneği
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan ilim-23
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 27-03-2014, 00:37
 4. Geliştirme Ödeneği
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan kashna26
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 07-10-2012, 09:24
 5. Zam ve Geliştirme Ödeneği
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan pervane
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 20-05-2012, 21:12

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git