Tsunami sonrası dünyayla bağlantısı kesilen Tonga adalarında ciddi hasar

serkan
serkan 18.01.2022
Güncellendi 19/01/2022

En az iki kişiyi öldüren bir tsunaminin neden olduğu güçlü sualtı patlamasının Tonga Adaları’na verdiği zararı değerlendirmekten sorumlu uluslararası kuruluşlar Salı günü “önemli hasar” bildirdiler.

- Reklam -

Uluslararası Kızılhaç Federasyonu’ndan Katie Greenwood, “Elimizdeki az bilgiden, yıkımın ölçeği, özellikle en izole adalarda çok büyük olabilir” dedi.

Bölgede çok sayıda keşif uçağı uçtu.

Krizin ölçeğine ilişkin ilk tahminler, uydu telefonuyla iletildi ya da bir kablo koptuktan sonra İnternet ağından kopan bir ülkenin üzerindeki keşif uçuşları sayesinde kuruldu.

Ailesi, henüz can kaybının açıklanmadığını, ancak bir tsunami dalgası tarafından süpürülen bir Britanyalının cesedinin bulunduğunu duyurdu. DPA haber ajansının haberine göre, polisin olay yerinde olduğunu aktaran Yeni Zelanda Dışişleri Bakanlığı’na göre, başka bir kişi de hayatını kaybedecekti.

- Reklam -

Yeni Zelanda ve Avustralya, Tonga üzerinden keşif uçakları gönderdi.

Başkent Nuku’alofa, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) bir acil durum raporunda iki cm kül ve volkanik tozla kaplandığını açıkladı. Şehrin bazı bölgelerinde elektrikler yeniden sağlandı. Yerel telefon ağı da geri yüklenir, ancak uluslararası iletişim kesintiye uğrar.

Kayalar ve enkaz da tsunami tarafından iç kısımlara süpürüldü ve Nuku’alofa kıyısına zarar verdi.

- Reklam -

Bir tehlike sinyali tetiklendi

Ancak teşkilat, özellikle “önemli maddi hasarın” tespit edildiği ve bir tehlike sinyalinin tetiklendiği alçakta bulunan Mango adasındaki ve Fonoi adasındaki durumdan endişe duyuyor.

OCHA, ana ada Tongatapu’nun batı sahillerinde “birkaç tatil yeri ve/veya ev yıkılmış ve/veya ciddi şekilde hasar görmüş” “büyük hasar” bildiriyor.

Avustralya Uluslararası Kalkınma Bakanı Zed Seselja’ya göre, takımadalarda konuşlanmış Avustralya polisinin küçük bir birliği tarafından doğrulanan ve batı sahil bölgesinin ilk “oldukça endişe verici” değerlendirmesini sağlayan bir bulgu.

- Reklam -

Birleşmiş Milletler Uydu Merkezi (UNOSAT) tarafından yayınlanan uydu görüntüleri, Hunga-Tonga-Hunga-Ha’apai yanardağının en yakınlarından biri olan küçük Nomuka adasındaki patlama ve tsunaminin sonrasını gösterdi.

UNOSAT’a göre, bulutsuz bölgede tespit edilen 104 yapıdan 41’i hasar gördü ve neredeyse tamamı külle kaplandı.

OCHA, Avustralya’nın C-130 askeri uçaklarının inişine izin vermek için ülkenin havaalanının Pazartesi günü pistini temizlemeyi umduğunu söyledi.

- Reklam -

Üç günlük yelkenli gemiler

Avustralya filosundan HMAS Adelaïde, Yeni Zelanda filosundan HMNZS Wellington ve HMNZS Aotearoa gemileri, üç gün uzaklıktaki Tonga’ya doğru konuşlandırıldı.

Acil insani yardım sağlamak için hızlı bir şekilde yanıt veren büyük yardım kuruluşları, mahsur kaldıklarını ve yerel personelle iletişim kuramadıklarını söyledi.

Geçen haftaki volkanik patlama on yıllardır kaydedilen en büyük patlamaydı: 30 km yüksekliğindeki devasa bir duman ve kül bulutunun ardından hemen bir tsunaminin başlaması.

- Reklam -

1,2 metrelik dalgalar Nuku’alofa’yı süpürdü, burada sakinler daha yüksek yerlere kaçtı ve gökten kayalar ve kül düşerken sular altında kalan evleri geride bıraktı.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir