İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği 20. İzmir Avrupa Caz Festivali 4-20 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. Yirminci yılında Avrupa ölçekli, yapımcı, festival, konser organizatörlerinden oluşan, yaratıcı müzik, modern caz ve Avrupa perspektifinde üretilen emprovize müziği desteklemeye yönelik bir ağ olan Europe Jazz Network (EJN)’ye kabul edilen İzmir Avrupa Caz Festivali, kendi alanında en saygın festivallerden biri olduğunu da kanıtlamıştır.

Bu yıl Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği, Avusturya Kültür Ofisi, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Polonya Adam Mickiewicz Enstitüsü, Polonya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir Goethe Enstitüsü, İzmir Fransız Kültür Merkezi ve İzmir İtalyan Konsolosluğu işbirliği ile düzenlenen 20. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde, tümü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak on konser, iki sergi ve Akademi İKSEV’de yapılacak iki seminer yer alacaktır.
Festivale katılan tüm sanatçıları gençlerle buluşturacak atölye çalışmalarıyla bu alanda da bir ilke imza atan 20.İzmir Avrupa Caz Festivali, geleneksel hale gelen Açık Caz Atölyesiyle yine iki yetenekli genç cazcıya Siena Yaz Ustalık Sınıflarında burs olanağı sağlayacaktır.
20. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin biletleri, AASSM’deki ana gişe ve Biletix gişelerinde 8 Şubat 2013’den itibaren satışa sunulacaktır.

KEREM GÖRSEV’DEN CAZ TERAPİ
İzmir Avrupa Caz Festivali yirminci yılına 4 Mart 2013 Pazartesi günü AASSM Konser Salonunda Kerem Görsev Therapy Project & Festival Yaylıları’nın konseriyle başlayacaktır. Otuz yıldan fazla süredir kendisini ülkemizde caz müziğinin sevilip yaygınlaşmasına adayan Kerem Görsev son albümü “Therapy”i yepyeni bir yorum ve efsanevi ekip arkadaşlarıyla birlikte yorumlayacaktır. Açılış konserinde Görsev’e efsanevi saksafonist Ernie Watts, basçı Kağan Yıldız, davulcu Ferit Odman ve Avrupa cazının yıldız isimlerinden şef Alan Broadbent yönetiminde otuz bir sanatçıdan oluşan Festival yaylıları eşlik edecektir. Kerem Görsev 1999 ve 2010 yılarında büyük caz orkestraları kategorisinde iki albüm yayınlamıştır. Londra Senfoni ve St. Petersburg Senfoni Orkestraları ile kaydedilen bu albümlerdeki eserlerin hepsi sanatçının kendi bestesidir. Bu kategoride Türkiye’deki tek örnek olma özelliğini de gösteren bu albümlerden ‘Therapy’, 2011 yılında bahsi geçen kategoride Grammy adayı olmuştur.

YARATICI, KORKUSUZ VE ÖZENLİ
20. İzmir Avrupa Caz Festivali, Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği işbirliği ile 6 Mart 2013 Çarşamba günü AASSM Küçük Salon’da olağanüstü bir caz dörtlüsünü ağırlayacaktır. Hollanda cazının gururu, eleştirmenlerin müziklerini yaratıcı, korkusuz ve özenli bulduğu Yuri Honing Akustik Kuartet, caz listelerini alt üst eden son albümleri “True” dan örnekler sunacaktır. Jazzwise Magazin’in “Honing ve adamları tazeliğin saygın avantajına, açık bir müzikal kimlik ve herkesi yakıp tutuşturacak yeteneğe, etkili ifade sanatında olağandışı derecede birbirine karşı bağlılığa sahiptir.” diye tanımladığı dörtlü benzersiz bir saksafonist Yuri Honing, başarılı caz piyanisti Wolferd Brederode, sıra dışı basçı Mark Haanstra ve davulcu Joost Lijbaart’tan oluşmaktadır.

FENOMEN TEKNİĞİ VE FARKLI STİLLER
Avusturya geleneksel müziğini, Balkan, klasik, rock müziği, ayrıca soul, caz, deneysel, serbest ve swing elementlerini de içeren repertuarlarıyla Avusturya Cazının en iyi temsilcilerinden biri olmayı başaran David Helbock Trio, 20. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin iz bırakacak konserlerinden birini verecektir. Aynı yaşta (27), tümü “Öne Çıkan Sanatçı” ödüllü bu üç genç adam Avusturya Kültür Ofisi işbirliği ile 7 Mart 2013 Perşembe günü AASSM Küçük Salonda olacaktır.

GÜR RENKLER VE DİNAMİK BİR RUH
İzmir Avrupa Caz Festivali yirminci yılı onuruna sahnesini caz sahnelerinin en özgün sanatçılarından biri kabul edilen Edmar Castaneda ve arkadaşlarına açmaktadır. Kolombiya doğumlu arpist Castaneda’ya trombonda Marshall Gilkes, davulda Rodrigo Villalon’dan oluşan üçlüsü ile vokalde dinleyenin kalbine işleyen sesiyle Andrea Tierra eşlik edecektir. “Arp çalmak Tanrı’nın bir hediyesidir. Tanrı sevgisiyle insanların kalplerine dokunmak istedim” diyen Edmar Castaneda 9 Mart 2013 Cumartesi günü Amerika Birleşik Devleri Büyükelçiliği işbirliği ile Festival sahnesinde olacaktır.

DERİN, KİŞİSEL, YANSITICI
Yalnız Polonya’nın değil Avrupa Cazının bir numaralı ismi kabul edilen Tomasz Stanko onları “ Polonya caz tarihinin tamamına göz attığımızda hiçbir zaman böyle bir grup ortaya çıkmamıştı. Her gün daha iyiye doğru gitmeye devam ediyorlar” sözleriyle tanımlamaktadır. Marcin Wasilewski (piyano), Slawomir Kurkicwicz (bas) ve Michal Miskiewicz’den (davul) oluşan Marcin Wasilewski Trio, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Polonya Adam Mickiewicz Enstitüsü, Polonya Cumhuriyeti İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile 12 Mart 2013 Salı günü AASSM Konser Salonu’nda konser verecektir. Müzikleri derin, kişisel ve yansıtıcı olarak tanımlanan Trio, yankılar uyandıran “Fatihful” albümleriyle Festivalde olacaktır.

ROMANTİZM VE RASYONALİZMİN SINIRLARINDA
Pablo Held (piyano), Robert Landfermann (bas), Jonas Burgwinkel’den (davul) oluşan Pablo Held Trio, İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile 13 Mart 2013 Çarşamba günü AASSM Küçük Salon’da çalacaktır. Eleştirmenlerin, “Genç caz piyanistleri arasında bir kuyruklu yıldız”, “doğaçlama hayal gücü ve müzikal ekonominin kombinasyonu” ve “Alman cazının en heyecan verici gruplarından birisi” gibi ifadelerle tanımladığı Pablo Held Trio “bir üçlü olmaktan çok daha fazladır. Üçlünün amaçları sürprizlerle dolu tek bir ortak rotada akmaktadır. Onlar her parçada romantizmin ve aynı zamanda rasyonalizmin sınırlarını çizerler.”

GERGİN, DOPDOLU, ZENGİN VE ELE GEÇİRİLMİŞ BİR SES
Le Mans’taki Avrupa Caz Festivali’nin Direktörü Armand Meignan, François Cornelup’u “Tam anlamıyla saksafon abidesi, sürekli olarak doğaçlama çerçevelerinde yeni keşifler arayan, tam anlamıyla kendine özgü bakış açılarını oluşturan, deli gömleği giymiş gibi değil tersine karşısındakileri o gömleğin içine sokan saf enerjiyle dolu tam bir müzisyen” olarak tanımlıyor. İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile 14 Mart 2013 Perşembe günü Festival’de çalacak François Corneloup Trio saksafonda François Corneloup, kontrbasta Hélène Labarrière ve davulda Simon Goubert’den oluşmaktadır.

KAPANIŞ İTALYAN CAZININ BÜYÜK USTASINDAN
20. İzmir Avrupa Caz Festivali, 20 Mart 2013 Çarşamba akşamı İtalyan Cazının özgün sesi Mauro Grossi Quintet konseri ile kapanacaktır. İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile gerçekleştirilecek konserde, caz dünyasının en iyileriyle yapılmış otuzdan fazla kaydın sahibi piyanist Mauro Grossi, cümleleme ve tını konularında benzersiz bir tekniğe sahip vokalist Claudia Tellini, klarnet, basklarnet ve alto saksafonda mucizevi yetenek Nico Gori, sıra dışı basçı Ares Tavolazzi ile İtalya’nın en becerikli ve deneyimli caz davulcusu Walter Paoli sahne alacaktır.

GENÇLERİN FESTİVALİ
AÇIK SAHNE
İzmir Avrupa Caz Festivali 20. Yılında gençlere yönelik etkinlikleriyle adeta gençlik festivali özelliği kazanmıştır. Festival programında yer alan ‘Açık Sahne’ ve ‘Açık Caz Orkestrası’ konserleri, bu güne kadar yapılan caz atölyelerinin olumlu sonuçlarını gözler önüne serecektir. 18 Mart 2013 Pazartesi günü Siena Yaz Ustalık Sınıflarına burs kazanan genç cazcıların bir bölümü ‘Açık Sahne’ konserinde bir araya gelecek ve spontane oluşturdukları gruplarla konser vereceklerdir. Tamer Temel saksafon, Tolga Bilgin trompet, Engin Recepoğulları saksafon, Evrim Özkaynak vokal, Devrim Yeşilpınar piyano, Sercan Kerpiççiler trompet, Can Ercan gitar, Halil Çağlar Serin bas, Barış Tunçel bas, Olgun Açar davul, İbrahim Azman davul, genç Türk cazcılarının ulaştığı müzikal yetkinliği sergileyeceklerdir.

AÇIK CAZ ORKESTRASI
İzmir Avrupa Caz Festivali’nin klasiklerinden biri olan Açık Caz Orkestrası Konseri bu yıl 19 Mart 2013 Salı günü yapılacaktır. Mauro Grossi Quintet ile Açık Caz Atölyesi’ne katılacak genç cazcılar, bu konserle kazandıkları yeni deneyimleri dinleyicileriyle paylaşacaktır. Aynı gece Siena Caz Vakfı işbirliği ile verilen Siena Yaz Ustalık Sınıflarına burs kazanan isimler de açıklanacaktır.
20. YIL AFİŞİ İZMİRLİ GENÇ SANATÇININ
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), eğitim faaliyetleri içinde önemli bir yer tutan Caz Afişi Yarışmasının on birincisini 1991 doğumlu İzmirli sanatçı Göze Ekim’in çalışması kazanmıştır. Halen DEÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi olan Göze Ekim, kendi alanında en önemli organizasyonlardan biri olan 20. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin afişinin sahibi olmuştur. Ekim’in sözleriyle 20. İzmir Avrupa Caz Festivali Afişi: “İzmir’in en eğlenceli sembollerinden birisi bana göre filidir. “Bahadır” ve “İzmir” den sonra da şehrimizle iyice bütünleştiği için tasarımımda kullanmayı tercih ettim. Hortumlarından çıkardıkları sesler de küçüklüğümden beri trompeti hatırlatıyordu bana. Fil ve trompet metaforumuzda bu yüzden bana göre İzmir ve caz için en ideal ikili oldu.”

ÜNİVERSİTELİLERDEN DİNLEYİCİ ARAŞTIRMASI
Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yüksek Lisans Öğrencileri 20. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde dinleyici araştırması yapacaktır. Festival süresince dinleyiciler arasında anket çalışması yapacak öğrenciler daha sonra sonuçları bilimsel bir makale haline getirerek paylaşacaktır.

KAÇIRILMAYACAK İKİ SEMİNER
İzmir Avrupa Caz Festivali’nin en az konserler kadar ilgiyle beklenen etkinliklerinden olan Caz Seminerlerinin sayısı bu yıl ikiye çıkarılmıştır. Festival Danışmanı, caz tarihçisi, gazeteci, yazar Francesco Martinelli 18 Mart 2013 Pazartesi günü saat 14.00’de Akademi İKSEV Salonunda “Kontrbas- Hazine Sandığı”, 20 Mart 2013 Çarşamba günü aynı yer ve saatte “İspanyol Rengi: Caz ve Latin –Amerikan Müziği” konulu seminerlerini verecektir. Ücretsiz olan seminerler Türkçe’ye çevrilecektir.

CAZ ATÖLYELERİ
İKSEV’in gençleri ustalarla buluşturma projesi kapsamında başlanan ve son derece olumlu sonuçlar veren caz atölye çalışmaları bu yıl Festivale katılan tüm sanatçıları gençlerle buluşturacak düzeye çıkarılmıştır. 18 Şubat Pazartesi günü mesai bitimine kadar www. iksev.org adresinden online başvuru yapılabilen atölye çalışmalarının takvimi aşağıdaki gibidir:

ATÖLYE ÇALIŞMALARI
Tüm atölyeler İKSEV Binası’nda gerçekleşecektir.
4 Mart Kerem Görsev
5 Mart Yuri Honing Acoustic Quartet
8 Mart Edmar Castaneda
12 Mart Marcin Wasilewski Trio
14 Mart Pablo Held Trio
17-18-19 Mart Açık Caz Orkestrası Atölyesi “Mauro Grossi Quintet”

FESTİVAL SERGİLERİ
20. İzmir Avrupa Caz Festivali programı iki sergi ile zenginleşecek. 11. Caz Afişi Yarışması Sergisi’nin yanı sıra caz fotoğrafçılığında çığır açan Aykut Uslutekin’in “Cazın Büyüsü” konulu fotoğraf sergisi Festival süresince Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açık kalacaktır.

PRESTİJLİ ÜYELİK
İzmir Avrupa Caz Festivali yirminci yılında Avrupa ölçekli, yapımcı, festival, konser organizatörlerinden oluşan, yaratıcı müzik, modern caz ve Avrupa perspektifinde üretilen emprovize müziği desteklemeye yönelik bir ağ olan Europe Jazz Network (EJN)’ye kabul edilmiştir. 2012’de 25nci yılını kutlayan EJN’nin Festival, kulüp, konser salonu, bağımsız organizatörler ve ülke birliklerinden oluşan 27 ülkeden 87 üyesi var. EJN, Avrupa’da cazın kimliğinin altını çizmeyi ve çeşitliliğini desteklemeyi, bu müzik alanındaki kültürel ve eğitimsel farkındalığı arttırmayı amaçlamaktadır. EJN’nin misyonu, Avrupa sahnesindeki emprovize müziğin tanıtılması, cesaretlendirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, farklı ülkelerden sanatçılar, organizatörleri ve dinleyiciler için fırsatlar yaratmaktır. İzmir Avrupa Caz Festivali, davet üzerine başvurduğu EJN üyeliğine kabul edilerek kendi alanındaki en başarılı Festivallerden biri olduğunu ve amaçlarına ulaştığını kanıtlamıştır.

BİLET SATIŞ
20. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin biletleri, AASSM’deki ana gişe ve Biletix gişelerinde 8 Şubat 2013’den itibaren satışa sunulacaktır.
İnternet’te Bilet Satışı www.biletix.com
Telefonla BİLETIX 0 216 556 98 00
Bilet Gişeleri
Ana Gişe AASSM 0 232 247 80 03
D & R Alsancak 0 232 464 10 15
D & R Carrefour Karşıyaka 0 232 324 40 43
Pan Kitap Evi Karşıyaka 0 232 369 11 99
Palme Kitap Evi Bornova 0 232 343 10 77
Manisaspor Store 0 236 235 01 45
Bilet Fiyatları: Tam:
4 Mart, 12 Mart ve 20 Mart konserleri: 100 TL – 50 TL – 25 TL
Diğer Konserler: 25 TL
İndrimli Biletler: Tüm konserler için öğretmen, öğrenci, emekli ve 60 yaş üstü: 12.50 TL
(sınırlı sayıda ve belirli kategoride)
Kombine Biletler*: Genç Kombine: 80 TL (sınırlı sayıda ve belirli kategoride)
*Kombine biletler 11-28 Şubat 2013 tarihleri arasında satışa sunulacaktır.
Toplu biletler: En az 20 kişilik gruplara % 10 indirim* uygulanır.
Tel: 0 232 482 00 90 / 106
* Sınırlı sayıda satışa sunulan indirimli biletlere grup indirimi uygulanmaz


Kaynak: izmirdesanat.org