Tekneyle eşsiz Tuna Deltasını keşfedin

serkan
serkan 19.01.2022
Güncellendi 19/01/2022

Tuna Deltası dünyanın harikalarından biridir. Belki kısa sınavlarda duymuşsunuzdur, ama eminim ki orada bulunmadıysanız gerçekten etkilenmek çok zordur!

- Reklam -

Bu videoda onunla ilgili en önemli şeyleri keşfedeceksiniz ve eminim ki Tuna Deltası’ndaki yerinizi bizimle ayırtacaksınız (açıklamadaki bağlantıya bakın).

Peki Tuna Deltası hakkında bu kadar özel olan ne, soruyorsun?

Tuna Deltası, Avrupa’daki son bakir doğal yerdir. Aynı zamanda resmi UNESCO standartlarına göre en önemli rezervasyondur.

- Reklam -

Bu yaz neden bu turist Mekke’nin listenizde olması gerektiğini söyleyeyim!

Özetle
Tuna Deltası Tuna Deltası, 1830’dan fazla ağaç ve bitki türünü, 2440’ı aşkın böcek türünü, 91 yumuşakça türünü, 11 sürüngen türünü, 10 amfibi türünü, 320 türü görebileceğiniz bir biyolojik çeşitlilik müzesidir. birçoğu benzersiz türler ve doğa anıtları olarak ilan edilen kuşlar ve 44 memeli türü.

O kadar büyük ki, iki ülkeye ait, %82’si Romanya’ya. O kadar büyük ki, 5.700 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Avrupa’nın en büyük sulak alan rezervi (bataklık bölgesi).

Ve bu rakamdan memnun değil.

- Reklam -

Tuna Deltası sürekli büyüyor
Jeologlar Tuna Deltası’nın binlerce yıl önce oluşmaya başladığı konusunda hemfikir olsalar da, manzara sürekli değişiyor. Deltaya her yıl yaklaşık 67 milyon ton alüvyon geldiği ve bu cennetin her yıl biraz daha büyüdüğü tahmin ediliyor.

Her yıl 40 metre büyüyor… Ve ürettiği yeni adalara isim verirken her zaman yaratıcı olmalıyız.

İşte bu:

- Reklam -

1. Kuşbilimciler için bir cennet
Tuna Deltası, esas olarak Ekvator ile Kuzey Kutbu arasındaki konumu nedeniyle 300’den fazla yerleşik ve göçmen kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

2. İnanılmaz derecede zengin bir kültürel mirasa sahiptir.
Daha önce de belirtildiği gibi, Tuna Deltası dünyanın en iyi korunmuş deltalarından biridir. İlk olarak MÖ 4. yy civarında Herodot tarafından bahsedilen bu yer, henüz insan elinden tam olarak etkilenmemiştir ve şu anda oldukça küçük bir nüfusa sahiptir 15.000. Ancak, Delta’daki insan varlığı M.Ö. 5.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Tarih öncesi çağlardan kalma eserlerin birçoğunun yanı sıra antik Yunan, Bizans ve Roma kültürlerinin çeşitli izleri burada hala mevcuttur.

3. Bu, Avrupa’nın en büyük sulak alanıdır Avrupa’daki
Volga Deltası’ndan daha büyük olmasına rağmen, gerçek şu ki, bu kıtadaki en büyük ve en dikkat çekici nehir sulak alanıdır. Tuna Deltası ayrıca dünyanın en büyük sazlık alanına sahiptir.

- Reklam -

4. Biyosfer rezervinin %50’sinden fazlası bozulmamış
Tuna Deltası 1990’larda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeydi ve bazı alanlar halka açık alanların dışında. Şu anda deltanın %50’sinden fazlası bozulmamış durumda ve tüm alan turizm, balıkçılık ve avcılığın sıkı bir şekilde kontrol edildiği alanlara bölünmüş durumda.

5. 12 tür habitat içerir
Zengin fauna ve floraya ek olarak, Tuna Deltası’ndaki eşsiz, çarpıcı manzaraya da hayran olabilirsiniz. Peyzajlar, derin su alanlarından sırtlı alanlarda yetişen ormanlara kadar 12 farklı habitat tipinde sınıflandırılmıştır.

6. Delta, nesli tükenmekte olan hayvan ve balık türlerine ev sahipliği yapmaktadır
Tuna Deltası’nda avcılık ve balıkçılık tamamen yasaklanmamakla birlikte, sıkı bir şekilde kontrol edildiğini unutmamak gerekir. Bunun nedeni, bu deltanın Dünya’da hala nesli tükenmekte olan bir türe ev sahipliği yapan birkaç yerden biri olmasıdır. Bunlara su samurları, kırmızı boyunlu kazlar, cüce karabataklar ve çeşitli pelikan türleri dahildir.

- Reklam -

7. Çoğu ülkeyi aşan nehrin yolculuğunun bittiği yerdir
Delta, Karadeniz’e akmadan hemen önce Tuna’ya giden yolun sonunu işaret ediyor. Tuna’nın Almanya’dan Romanya’ya yolculuğu sırasında dokuz ülke ve dört Avrupa başkentinden, Viyana, Bratislava, Budapeşte ve Belgrad’dan geçmesi nedeniyle benzersiz olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu iki su kütlesi bir araya geldiğinde ne kadar güzel göründüğünü görmelisiniz.

1. Caraorman-Tekneyle Tuna Deltası’nı keşfetmek için bir gezi Tuna Deltası’na
yapılacak bir tekne turu size sayabileceğiniz daha fazla kuş ve hayvan türünü keşfetme şansı verecek!

- Reklam -

Tekne turlarımız, sizi Tuna Deltası’ndaki en önemli gezilerin tümüne götürmek için özel olarak yapılmıştır. Eski korsan köylerinden 400+ yıllık meşelere, tüm Avrupa’da devletler tarafından resmen tanınan tek korsanın mezarına kadar, tekne turlarımızla keşfetmeniz gereken çok sayıda turistik yer var!

Tüm tekne turlarımız aynı yerden, Mahmudia, Tulcea İlçesinden başlamaktadır.

Önce Caraorman’a gidelim.

- Reklam -

Bölgeyi ziyaret edenler, hareketli kum tepeleri ve dünyevi meşeleriyle ünlü Caraorman Ormanı’nı ziyaret edebilirler.

Caraorman’da ne görebilirsin?
Deltada Romanya’daki tek kum ormanları, Letea ormanı ve Caraorman ormanı bulunmaktadır. 25 metre uzunluğa kadar asmalar vardır.

- Reklam -

Deltada ayrıca iki etçil bitki vardır: bataklık su samuru ve aldrovanda. İşte şifalı bitkilerin en büyük potansiyeli: yaklaşık 195 tür.

Tuna Deltası’ndaki en büyük yırtıcı kuşlar, kanat açıklığı 3,2 metreye (10 fit ve 6 inç) ulaşan Girit Pelikan ve kanat açıklığı 2,5 metreye (8 fit ve 3 inç) ulaşan Beyaz Kuyruklu Kartal’dır.

- Reklam -

İşte kıvırcık pelikan:

- Reklam -

O oltaların tozunu al, onlara ihtiyacın olacak!
Deltanın sularında dünyanın en büyük tatlı su balığı bulunur: morina (Huso huso). Morina 100 yıla kadar yaşayabilen ve kocaman olabilen bir balıktır.

Tuna Deltası’nda yakalanan en büyük balık, 1980 yılında Sfântu Gheorghe’de 882 kg (1944,477 pound) ağırlığında bir morinaydı.

Bir balık avı gezisi için buna ne dersin?

- Reklam -

Şimdi, daha geleneksel seyahat için ziyaret edebilirsiniz…

2.Sulina
Sulina Tuna Deltası’ndaki tek kasaba ve Tuna nehri sayesinde sürekli büyüyor!

için bir çok sebep var NauticTour ile Tuna Deltası’nı tekneyle keşfedin, ancak en iyilerinden biri, burada Romanya’nın en iyi plajlarına, Avrupa kalite standartlarına göre yapılmış pansiyonlara ve otellere (Avrupa Birliği tarafından Rumen girişimcilere sağlanan Avrupa fonlarıyla oluşturulmuş) ve birçok turistik mekana sahip olacaksınız.

Size Sulina sahillerinden bahsedeyim!

Sulina’nın pürüzsüz kumu var, ancak büyük şehirlerde ve Köstence gibi turistik noktalarda karşılaştığınız gürültü, kirlilik veya trafikten hiçbiri yok.

Şehir hala sürekli büyüyor, bu yüzden oradaki herhangi bir sıcak incelemeden çok daha yeni..Bu yüzden size Sulina sahillerinden bahsedeyim.

ya da bakir bir kumsala gidebilirsiniz.. Bir bayrak alın ve köpeğinizin adını verin, umursamıyoruz.

Sulina’da başka ne yapabilirsin?
Tüm Tuna Deltası’ndaki tek kasaba olduğu için (elbette daha eşsiz bir seyahat deneyimi için birçok köy var), Sulina Avrupa’nın en ikonik mezarlığına ev sahipliği yapıyor. Kötü bir tat gibi görünebilir, ancak fiyat ve prenses hakkında en sürükleyici hikayelere ev sahipliği yapar ve 6’dan fazla farklı etnik kökene sahip insanlara sahiptir… 2000 yılı aşkın bir geçmişe sahip, dünyanın her köşesinden.

Size Sulina’daki bu ünlü mezarlık hakkında daha fazla bilgi vereyim.
Sulina Mezarlığı’nda evlenmek isteyen gençlerin yüzük takası yaptıkları bir yer var. Bir efsaneye çekilirler, bu yüzden orada gömülü olan iki sevgili Margaret Ann Pringle ve William Webster’ın mezarının yanında otururlar, çünkü aşklarının, sonlarını kucaklamış bulan nişanlılarınınki gibi süreceğine inanırlar. Yüzlerce mezar arasında, bizim için daha sıra dışı olan iki mezar haçı var. Orada, hikayelere göre, birlikte olmak isteyen iki genç adam gömülü. Ebeveynleri evlenmelerine razı olmadığı için ikisi sonsuza kadar birlikte kalmak için kendilerini suya attılar. Ancak işler tamamen farklıdır ve gerçek hikaye iki levha üzerine yazılmıştır. Aslında genç adam, kanun izin verdiği için nişanlısını seyahate götüren bir subaydı. Gemi başarısız oldu, ikisi öldü ve Sulina’ya gömüldü. Aşk hikayelerini sevdikleri için, aşıklar efsaneyi tercih eder ve gerçeğin farklı olduğuna inanmayı reddederler, bu yüzden ebedi aşklarını ikisinin mezarının yakınında itiraf ederler.

Pek çok farklı türde hayvan ve kuş olduğundan, soru şudur: Keyfini çıkarabileceğiniz kaç tane keşfedilmemiş tür var? Gerçekten farklı bir tatil için ne kadar boş zamanınız var?

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir