Rusya’nın bağımsızlığını tanıdığı Donbas Bölgesi nerede? Donetsk ve Luhansk haritada nerede?

Anıl Candemir
Anıl Candemir 22.02.2022
Güncellendi 22/02/2022
Rusya'nın bağımsızlığını tanıdığı Donbas Bölgesi nerede? Donetsk ve Luhansk haritada nerede?

Rusya Başkanı Putin, Ulusa Sesleniş konuşmasında Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığını tanıdığını açıkladı. Putin, Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanıyan kararnameyi imzaladı. Bu kara Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nden de tepkiler gecikmedi. Gözler de bir anda bu Donbas Bölgesi’ne çevrildi. Nerede bu Donbas Bölgesi? Bağımsızlığını ilan eden ve Rusya tarafından tanınan Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri nerede? Donetsk ve Luhansk nerede, Ukrayna’nın neresinde kalıyorlar? Donetsk ve Luhansk neden önemli? Donetsk ve Luhansk yüzölçümleri kaç? Donetsk ve Luhansk nüfusları ne kadar? Ayrıca Donetsk ve Luhansk Haritadaki yerleri çok merak ediliyor. Haritamız ile yerlerini anlatalım:

- Reklam -

Donetsk ve Luhansk haritada nerede?

Donbas Bölgesi (Donbass), Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk illerinin oluşturduğu bölgeye verilen isim. 2014 yılından sonra çıkan ayaklanmalar sonucu bu iki şehrin Rusya’ya yakın olan kısımlarında iki bölge bağımsızlığını ilan etti: Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri.  Haritada göreceğiniz gibi bu iki bölge, iki şehrin yarısına yakın bir kısmından oluşuyor.

Rusya'nın bağımsızlığını tanıdığı Donbas Bölgesi nerede? Donetsk ve Luhansk haritada nerede?

 

- Reklam -

Putin Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığını tanıdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ulusa Sesleniş konuşmasında Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ın “bağımsız ülkeler olarak tanınma” taleplerini kabul ettiklerini açıkladı.  Putin, Luhansk ve Donetsk’teki iki halk cumhuriyetini tanıma kararını içeren bir kararnameyi kameralar önünde canlı yayında imzaladı.

İki devletin kısa tarihlerine de göz atalım.

Lugansk Halk Cumhuriyeti, Donbass Savaşı sırasında 28 Nisan 2014’te kuruldu. 11 Mayıs’ta bağımsızlık referandumu yapıldı. Halk bağımsızlık yönünde oy kullandı. 12 Mayıs’ta resmen bağımsızlığını ilan etti. Ülke, diğer yanda kurulan Donetsk Halk Cumhuriyeti ile 24 Mayıs 2014’te konfederasyon imzalamıştır. Lugansk Halk Cumhuriyeti ile olarak Donetsk Halk Cumhuriyeti tarafından tanındı. İkinci olarak tanıyan da Güney Osetya oldu. Putin 21 Şubat 2022 günü Rusya’nın da onların bağımsızlıklarını tanıdığını duyurdu. Başkanları ise Leonid Pasechnik.

Donetsk ve Luhansk yüzölçümleri kaç?

Luhansk 8.377 km2 yüzölçümüne sahip. Donetsk ise 8.902 km2 alanda kuruldu.

- Reklam -

Donetsk ve Luhansk nüfusları ne kadar?

Luhansk nüfusu 1,464,039 olarak tahmin ediliyor. Donetsk’te ise nüfus biraz daha fazla, yaklaşık 2.302.444 kişi.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir