TC ile PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı – Telefon Numarası

Gizem Editör
Gizem Editör 16.04.2023
Güncellendi 16/04/2023
ptt yardım parası sorgulama
ptt yardım parası sorgulama

Devlet tarafından vatandaşa ödenene çeşitli sosyal yardım ödemeleri PTT tarafından vatandaşlara yatırılıyor. Durum böyleyken PTT yardım parası sorgulama nasıl yapılır? Merak ediliyor. Sizlere tüm aşamalarıyla birlikte PTT adına yatan para sorgulama için ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

- Reklam -

PTT yarım parası sorgulama ekranından ya da telefon numarasından iletişime geçerek paranızın yatıp, yatmadığını hemen öğreneceksiniz. 2023 TC ile sosyal yardımlaşma sorgulaması yapmak için adımları atlamadan okuyunuz.

PTT Yardım Parası Nedir? Kimler Alabilir?

PTT yardım parası nedir
PTT yardım parası nedir

TC kimlik no ile yardım parası sorgulama adımlarına gelmeden önce PTT yardım parasından sizlere kısaca bahsetmek istiyorum Devletin çeşitli ihtiyaç sahiplerine birden fazla yaptığı para yardımları var. Bunlara sosyal yardım ödemeleri deniyor. Aktif olarak şu an şu yardım ödemeleri bulunuyor:

 • Doğalgaz Tüketim Desteği
 • Doğum Yardımı
 • Elektrik Tüketim Desteği
 • Engelli Aylığı
 • Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği
 • Kronik Hastalık Yardımı (Tüberküloz-SSPE)
 • Engelli Yakını Aylığı
 • Şartlı Eğitim Yardımları
 • İşe Başlama Yardımı
 • Vefat Yardımı
 • İşe Yönlendirme Yardımı
 • Yaşlı Aylığı
 • Öksüz ve Yetim Yardımı 

Gördüğünüz gibi birçok sosyal yardım parası var Bunlara başvuran ihtiyaç sahiplerinin sayısı da az değil. Eğer onlardan biriyseniz ve PTT yardım parası sorgulaması yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin.

- Reklam -

Çocuk parası ne kadar oldu? Öğrenmek için yazıya tıkayın.

TC ile PTT Yardım Parası Sorgulama 2023

TC ile PTT Yardım Parası Sorgulama
TC ile PTT Yardım Parası Sorgulama

Yukarıda bahsettiğim yardım ödemeleri PTT aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yatırılıyor. Para yatırıldığında PTT’den yatırılan para çekiliyor. Bundan önce paranın yatıp yatmadığını öğrenmek için sorgulama yapmak gerekiyor.

İnternet üzerinden TC kimlik numaranız ve e-devlet aracılığıyla “ptt adıma yatan para sorgulama” işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Nasıl mı? İşte PTT yardım parası sorgulama adımları:

ptt yardım parası sorgulama ekranı
ptt yardım parası sorgulama ekranı
 • Bu sayfaya tıkladığınızda “Kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.
t.c. ile sosyal yardılaşma sorgulama
t.c. ile sosyal yardılaşma sorgulama
 • Karşınıza kimlik doğrulama sistemi çıkacak. Buradan TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek PTT yardım parası sorgulama ekranına erişebileceksiniz. Eğer E-devlet şifreniz yoksa bu ekrana erişemezsiniz.
tc ile yardım parası sorgulama
tc ile yardım parası sorgulama
 • Karşınıza şöyle bir ekran çıkacak. Eğer ödemesi beklenen bir yardım parası varsa önünüzde listelenecektir. Şu an ben de olmadığı için ödenecek kayıt bulunamadı bildirimi veriyor.

TC ile ptt yardım parası sorgulama yapmak işte bu kadar basit. Telefondan internetinizle nasıl sorgulama yapacağınızı adım adım izlemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

- Reklam -
tc ile yardım parası sorgulama

PTT Yardım Parası Sorgulama Telefon Numarası

İnternetten tc ile yardım parası sorgulama işlemi bu şekilde kolayca gerçekleştirilebiliyor. Ancak bununla uğraşmak istemiyorsanız, PTT yardım parası sorgulama telefon numarasını arayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bunun için PTT çağrı merkezini aramanız gerekiyor. 444 1 788 numarasını arayarak “PTT adıma yatan para sorgulama yapmak istiyorum” diyebilirsiniz. Bu şekilde de sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer Sorgulama Yöntemi

PTT’den para sorgulama olarak diğer bir yöntem de şubeye giderek TC kimlik numaranızı vererek sorgulama yapmanızdır. Gişe görevlilerine sosyal yardım parası sorgulama yapmak istiyorum dediğinizde sizden TC no isteyeceklerdir. Numaranızı vererek kolayca PTT yardım paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

- Reklam -

Sosyal Yardım Parası Sorgulama Yaparken Dikkat!

tc ile para sorgulama
tc ile para sorgulama

Sosyal yardım parası sorgulama işlemi için yukarıdaki ekranı kontrol etmek oldukça önemlidir. Çünkü gerçekleştirilen ödemeler, ödemenizi PTT şubesinden alana kadar bu ekranda görüntülenir. Eğer son ödeme tarihi geçtiyse ve ödemenizi almadıysanız, ilgili kuruma iade edilir.

Bu nedenle, sorgulama sonucunda bekleyen ödemeniz varsa, en kısa zamanda PTT şubesine giderek T.C. kimlik numaranızı vererek paranızı almanız önemlidir.

Eğer yardım ödemeniz EFT yoluyla başka bir banka hesabınıza aktarıldıysa da yine bu ekrandan görüntüleyebilirsiniz. Bu ödeme, 6 ay boyunca ekrandan görüntülenebilir. EFT işlemi hafta içi 16:45’e kadar yapılmışsa aynı gün hesabınıza geçer, sonraki saatlerde yapılmışsa ertesi gün hesabınıza düşer. EFT işlemi hafta sonu ya da resmi tatillerde gerçekleştirilmişse, ertesi gün hesabınıza düşecektir.

- Reklam -
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir