Sayfa 1 - Toplam 12 12311 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 119

ÖYP Başvuru, Tercih, Yerleştirme, Atama Şeması ve Kılavuzu

ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı Forumunda ÖYP Başvuru, Tercih, Yerleştirme, Atama Şeması ve Kılavuzu Konusunu İncelemektesiniz

DİKKAT!! Burada yazılanlar mevcut ÖYP Usul ve Esaslardan Alınmıştır! herhangi bir güncellemede yazı yenilenecektir . ...

 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.051

  ÖYP Başvuru, Tercih, Yerleştirme, Atama Şeması ve Kılavuzu  DİKKAT!!

  Burada yazılanlar mevcut ÖYP Usul ve Esaslardan Alınmıştır! herhangi bir güncellemede yazı yenilenecektir.  ÖYP Başvuru, Tercih, Yerleştirme ve Atama Kılavuzu  1- YÖK ÖYP kontenjanlarını BURADAN yayınlar, eğer bu yayınlanan ilanların özelliklerine baktığınızda eğitiminizi karşılayan, başvurabileceğiniz ilanlar varsa ve ilgili alandaki ALES puanınız 70 veya üzerinde ise (ÖYP'ye Başvuru Yaparken Hangi ALES Puanımı Kullanmalıyım?) aynı zamanda da başvuru tarihleri arasında mezun olabilecek durumda iseniz ve diploma notunuz belirlendiyse o zaman başvuru hakkına sahipsiniz demektir.

  *YDS Puanı ÖYP Başvurularında Zorunlu Değildir!

  2- Kontenjanlar yayınlandıktan yaklaşık bir hafta sonra 21/07/2014 - 01/08/2014 tarihleri arasınd YÖK'ün resmi sayfasından (BURADAN) Online olarak merkezi tercih sistemi açılır (bkz: ÖYP Başvuru Kılavuzu)

  3- Bu süreçte 10 Tercih hakkınız olacaktır ve yanlış tercih yaparsanız bir daha ÖYP'ye asla başvuru yapamayacağınız için bu tercihler esnasında Tercih Kılavuzunu dikkatlice okumanız gerekir.

  İlanlarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar;

  -İlanın Özel Şartlarında Bulunan Bölüm,Anabilimdalı ya da Program Adı Normal Şartlarda Birebir Tutmalıdır, Eşdeğerlik Uygulamasına Son Verilmiştir. Atamayı Yapacak Olan Tercih Ettiğiniz Üniversitedir Arayıp Bölümünüzün Kabul edilip Edilmeyeceğiniz Sorabilirsiniz.

  -Yüksek Lisans Yapıyor Şartına Doktora Yapanlar veya Yüksek Lisans Bitirenler BaşvuraMAZ.

  -Yüksek Lisans Yapanlar, Yüksek Lisans Bitirenler veya Doktora Yapanlar Eğer Lisans Mezuniyetleri Özel Şartlardaki Lisans Mezuniyet Şartını Karşılıyorlarsa O İlanlara Başvuru Yapabilirler.

  4- Tercihlerinizi doğru bir şekilde yaptıysanız ve ÖYP Puanınız yeterli (ÖYP Puan Hesaplama) olduysa (Tüm ÖYP Puanları) kadroya yerleşmeye* hak kazanırsınız.

  *Yerleşmeye hak kazanmanız atamanızın yapılacağını garanti etmez, evraklarınızda bir eksik varsa veya kadro özelliklerini taşımıyorsanız atamanız yapılmaz.

  5- a) Eğer başvuru yaparken yabancı dil puanınız 65'in üzerindeyse atandıktan sonra lisansüstü eğitiminize devam edebilir veya ÖYP lisansüstü tercihlerin açılmasını beklersiniz. (Bknz. madde 6)

  b) Eğer başvuru yaparken yabancı dil puanınız 65'in altındaysa ÖYP Dil Merkezlerinde 6 ay yabancı dil* eğitimi alırsınız. Atamanız yapıldıktan sonra 1 yıl içnde 50 puanı, 2 yıl içinde de 65 puanı geçmelisiniz yoksa kadro ile ilişiğiniz kesilir.

  *Talebe göre Fransızca, Almanca ve Arapça dillerine ait kurslar da açılmaktadır.

  6- a) Eğer hiç bir lisansüstü programına kayıtlı değilseniz ve atandığınız yerde Yüksek Lisans ya da Doktora Programınız yoksa o zaman YÖK tarafından yine aynı sayfadan yapılacak olan ÖYP Lisansüstü yerleştirmelerini bekleyeceksiniz, Ağustosun sonu Eylül'ün başı gibi olur tercihler ve aynı şekilde ÖYP puanı ile yapılır. Eğer atandığınız Üniversitede Yüksek Lisans ve Doktora Programınız varsa orda devam etmenizi isterler ve sizi başka Üniversiteye göndermezler.

  b) Özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dalları için ilgili yükseköğretim kurumunca özel yetenek sınavı yapılır. Değerlendirme ve yerleştirme adayların ÖYP Puanının % 75'i ve ilgili yükseköğretim kurumunca yapılan özel yetenek sınavının % 25'i hesaplanarak yapılır.

  c) ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil sınav puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri, YÖK tarafından yerleştirildikleri ÖYP lisansüstü programlarına kayıt yaptırdıktan sonra, YÖK Yürütme Kurulu kararı ile 2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi uyarınca ÖYP kapsamındaki diğer yükseköğretim kurumlarında görevlendirilebilirler. Talepleri halinde ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri yüksek lisans eğitimlerini atandıkları yükseköğretim kurumlarından da alabilirler. Ancak Doktora eğitimi için, ilgili anabilim dalının ÖYP kapsamında eğitim veren program sayılıp sayılmayacağına, kuruluş tarihinden itibaren 10 yıl geçmeyen yükseköğretim kurumları için, YÖK Yürütme Kurulunca karar verilir. İlgili alanda ÖYP kapsamında eğitim veren programlara sahip yükseköğretim kurumları kendi kadrolarına atanan araştırma görevlilerini YÖK Yürütme Kurulu kararı gerekmeksizin doktora eğitimine başlatabilirler.

  d) ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden önce Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri, Yürütme Kurulunca karara bağlanır.

  e) ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden sonra Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri değerlendirmeye alınmaz.

  f) Halen bir devlet yükseköğretim kurumunda lisansüstü (yüksek lisans, doktora, bütünleşik doktora) eğitimine devam eden ÖYP araştırma görevlilerinin devam ettikleri yükseköğretim kurumu/bölüm/anabilim dalı Yükseköğretim Kurulu kararı ile ilan edilen ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim yapabilecek yükseköğretim kurumları arasında yer alıyorsa, bu anabilim dalına yerleşen araştırma görevlileri bu yükseköğretim kurumuna tahsis edilen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında tutulur. Yükseköğretim kurumunun bu durumdaki araştırma görevlileri için kontenjan talep etmesine gerek yoktur.

  Önemli Notlar:

  -ÖYP kapsamında yüksek lisans eğitimini tamamlayan araştırma görevlilerinin doktora eğitimlerine bir başka yerde devam etmelerine yükseköğretim kurumunun teklifi üzerine Yürütme Kurulunca karar verilir. Kısacası Yüksek Lisansı bitirdiğiniz yerde doktora programı varsa normal şartlarda başka bir Üniversiteye Doktora eğitimine gidemezsiniz.

  -ÖYP araştırma görevlilerinin atandıkları anabilim dalında lisansüstü eğitim yapmaları esastır. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalında lisansüstü eğitim yaptırmak yükseköğretim kurumunun takdirindedir. Ancak, bölüm değişikliği yükseköğretim kurumunun teklifi ve Yürütme Kurul kararı ile yapılabilir. Yani Anabilim Dalınızı Dekanlığınız sizin isteğiniz üzere değiştirme hakkına sahiptir.

  ÖYP İçin İhtiyacınız Olan Linkler  http://www.akademikpersonel.org/oyp-...erekenler.html

  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı

  ÖYP Hakkındaki Sorularınız

  ÖYP Sık Sorulan Sorular

  http://www.akademikpersonel.org/oyp-...el-sirali.html

  ÖYP Puan Hesaplama » ÖYP Puan Hesaplama Motoru

  http://www.akademikpersonel.org/oyp-...oru-cevap.html
  Son düzenleyen Nazmi, 15-07-2014 saat 14:09.
  Merve, Gamze, _EMİR_ ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. #2
  Akademik Forum
  Misafir
  Acilmiyor arkadaslar. Yardimci olacak var mi.

 3. #3
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  2.042
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Acilmiyor arkadaslar. Yardimci olacak var mi.
  Sayfa çöktü sanırım. Yakında tekrar yayında olacaktır.

 4. #4
  Akademik Forum
  Misafir
  Atandıktan 6 ay sonra 50'nin altında olan YDS durumunda kadro iptalinde geri ödeme durumu nedir

 5. #5
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  2.042
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Atandıktan 6 ay sonra 50'nin altında olan YDS durumunda kadro iptalinde geri ödeme durumu nedir
  Hocam sorunuzu biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2014
  Mesaj
  5
  ya neden kadrolar görünmüyor açan varmı

 7. #7
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  2.042
  Alıntı D400arızalı Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ya neden kadrolar görünmüyor açan varmı
  YÖK tarafından düzenleme yapılıyor. Gün içerisinde tekrar deneyin.

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2013
  Mesaj
  75
  Hocam atandıktan sonra hemen yüksek lisansa başlamak zorunda mıyız? Veya 39. maddeyle görevlendirme alırsak ve istifa edersek de tazminat öder miyiz? Ya da 39u beklemeden direk 35i atandığımız okulda bekleyebiliyor muyuz? Teşekkürler

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2014
  Mesaj
  104

  öyp sözleşme


  işaretlediğim kısımdaki gibi bir durumdaysak sözleşme imzalıyor muyuz? tazminat olayı için soruyorum.

 10. #10
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  3.888
  Görevlendirme alıyorsunuz bu durumda tabii ki imzalarsınız.

Sayfa 1 - Toplam 12 12311 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Adım Adım 2012 ÖYP Başvuru ve Tercih İşlemleri Kılavuzu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 350
  Son Mesaj: 21-07-2014, 22:42
 2. ÖYP Kadroları Tercih Kılavuzu
  ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan sidneh
  Cevap: 49
  Son Mesaj: 23-12-2013, 23:20
 3. Adım Adım 2012 ÖYP Başvuru ve Tercih İşlemleri Kılavuzu
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 217
  Son Mesaj: 02-08-2012, 10:12
 4. 2011 YLSY Tercih Kılavuzu Yayınlandı
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 26-07-2012, 09:47
 5. Makale: ÖYP Tercih İşlemleri Yardım Kılavuzu
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 24
  Son Mesaj: 22-12-2011, 23:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git