Bulunan 1 den 6 - Toplam 6
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen raga26

Yatay geçiş ya da çağrılma... Hangisi? (öyp 35. Madde) (yardım lütfen!)

ÖYP Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri Forumunda Yatay geçiş ya da çağrılma... Hangisi? (öyp 35. Madde) (yardım lütfen!) Konusunu İncelemektesiniz

Herkese merhaba Eğitim hayatımın en zor dönemlerini yaşıyorum. Hiç bu kadar zorlanmamıştım. Şu anda üçüncü ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  22

  Yatay geçiş ya da çağrılma... Hangisi? (öyp 35. Madde) (yardım lütfen!)

  Herkese merhaba
  Eğitim hayatımın en zor dönemlerini yaşıyorum. Hiç bu kadar zorlanmamıştım. Şu anda üçüncü danışmanım ile devam ediyorum. Ancak onun bile değişme riski var güç savaşları yüzünden.
  Anabilim dalım ise tam bir cadı kazanı. İlk danışmanım emekli olmuştu. Zorunlu olarak ikinci danışmanıma geçtim. İkinci danışmanım ise tam bir psikopat çıktı. Hatta paranoid şizofreni diyebilirim. Doktora öğrencisi olarak iki kişi öğrencisiydik. İkimiz de dayanamadık. Maalesef anabilimdalı/program başkanı aynı zamanda. Bir şekilde ondan da kurtuldum. Ama kurtulana kadar mobbingin bini bin para (hala da devam ediyor). Yeni danışmanımla çok mutluyum. Çok seviyorum.
  Ama psikopat peşimizi bırakmıyor. Gücünü kullanıyor. Kinini kusuyor. Fırsat geçti mi vuruyor tekmeyi. İşin garibi herkes anabilim dalı başkanının psikopat olduğunu biliyor. Ancak, kimse ses çıkartmıyor. Üstelik kendi çıkarları için işbirliği yapanlar da gani. Son danışmanıma yaptıkları mobbingden danışmanım dayanamadı. Yazdığı dilekçeler sonunda soruşturma açıldı psikopata. Ama ne fayda... En fazla uyarı alır.
  Sürekli aramalar, okul işlerinde zamanımızı çalmalar, toplantılarda saçma sapan konulara takılıp uyarmalar, hep saçmalıklarıyla bizi oyalaması… Hayır, saygı duysa, karışmasa, taş koymasa önümüze biz de ona saygı ve sevgi duyacağız. Ancak, o elinden geleni yapıyor. Kendisi doçent ama bir tane doktora öğrencisi yok. Alamıyor. Namı yürüdü… Ancak okul içinde onu tanımayan bir saf yüksek lisans öğrencisi devam eder onunla doktoraya. Ama öyle bir öğrencisi de yok. Okulda şu anda vekâleten rektör dekanlık yapıyor. Bunu fırsat biliyor psikopat. Rektöre şimdiki danışmanımın çok öğrencisi var diyor. İki öğrencisini kopartıyor ama o iki öğrenci psikopata gitmiyor. Çünkü biliyorlar nasıl biri olduğunu. Son kale ben kalıyorum. O kadar olumsuz yaşananlara bakmadan 180 derece dönüyor danışmanım ve son iki aydır bana yapmadığı şirinlik kalmıyor. Elimden geleni yapıyorum. Enstitü müdürü ile görüşüyorum. ÖYP koordinatörüm ile görüşüyorum. Sonunda koordinatörlük devreye giriyor danışmanımda kalmama karar veriyor. Ama ne fayda… Psikopat mobbingine devam ediyor (not: haberi alınca tekrar cadılığına döndü).
  Şimdi yine bana ve danışmanıma kin kusuyor. Allah sonumu hayır etsin. Diyeceksiniz “Muhatap olma!” Maalesef olmak zorunda kalıyorum. Anabilim dalı başkanı ve her akademik işim en kötü onun imzasına kalıyor. Neredeyse az kaldı gazetelere çıkmamıza. Umarım skandal bir haberim olmaz.
  Direneyim dedim ama olmuyor. Akademik ilerleme sağlayamıyorum. Doktora öğrencisiyim ama kendimi lisans öğrencisi seviyesine indirdi bu okul. Köreltti akademik hayatımı. Hep iletişim sorunları hâkim. Dayanacak gücüm kalmadı.
  Yatay geçiş yapayım diyorum ama nereye geçeceğim? 35. madde senetim var. Döneceğim üniversite Bülent Ecevit. Onlara bu durumları söylesem göz yumarlar mı değiştirmeme? Oradaki rektörüm ile görüşsem… Ya da üniversiteme geri çağırsınlar beni. Zonguldak'tan devam edeyim.
  Çok mağdur durumdayım. Yardımınıza ihtiyacım var.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  17
  Doktora ders dönemini tamamladıktan sonra (yeterliliğe girmeden) ben de benzer durumlardan dolayı bağlı olduğum üniversiteye kendi isteğimle dönüş yapmak zorunda kaldım. Üniversite ÖYP kordinatörlüğü geçiş işleminden sonra 50dli bir araştırma görevlisi imkanlarını kullanmamın mümkün olacağını söyledi. Geçiş işlemim tamamlandı ve asıl atandığım üniversiteye döndüm. Farklı üniversitelerle görüştüm ve doktora yatay geçiş yapmamı kabul ettiler. Lakin bağlı olduğum üniversite görevlendirmemin mümkün olmadığını söylüyor hele hele yatay geçişin imkansız olduğunda ısrar ediyor.
  İşin kötü tarafı bu sabah görüştüğüm YÖK ÖYP birimindeki kadın da bunları doğruluyor. yalnızca lisansüstü üniversiteme görevlendirmemin yapılabileceğini söylüyor. Bunun dışında bir seçeneğimin olmadığını ve benim o sorunlu bölüme dönerek ancak doktoramı bitireceğimi belirtiyor. Fakat mobbing vs yüzünden orda değil doktorayı bitirmek yeterliliği bile geçmem mümkün değil.

  Tüm form başlıklarını inceledim hemen hemen ama çözüm nezdinde herhangi bir cevap bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilecek birileri varsa çok memnun olacağım.

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  04-2017
  Mesaj
  737
  Bence de en iyisi asıl kadronun bulunduğu Bülent Ecevite dönerek tez çalışmalarını kendi üniversitende devam ettir. Tez danışmanınla mail vs. yoluyla irtibatını sürdürebilirsin. Anabilim Dalı başkanıyla herhangi bir ilişkin kalmayacağı dahası o bölümle sadece öğrenci olarak ilgin kalacağı için mobingci psikopatla muhatap olmazsın. KEndi bölümünde huzur içinde tezinle ilgilenirsin.
  Yeterliğe girmeyen arkadaşın işi daha zor. Keşke yeterliği atlatmış olsaydı.
  Son düzenleyen eskilerden biri, 08-06-2017 saat 12:11.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  17
  Alıntı eskilerden biri Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yeterliğe girmeyen arkadaşın işi daha zor. Keşke yeterliği atlatmış olsaydı.
  Sanırım kendi yolumu kendim bulmam gerekecek.

  Artık 50d statüsünde olduğumdan aslında öğrencilik statümün yatay geçişle aktarılması mümkün.

  Fakat kadromun aktarılması -yeni bir 35. madde ile- mümkün değil.

  Önce öğrenci olarak yatay geçiş yaptıktan sonra 39. madde ile görevlendirme alarak eğitimime devam etmemde teknik olarak bir sorun olmaması gerekir yanılıyor muyum?

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  22
  Mesele yeterliğe girip girmemekte değil. Yatay geçiş şartlarını sağlıyorsanız öğrenci olarak geçebilirsiniz.

  EN KÖTÜ DURUMDA, kadronuzun bulunduğu üniversiteden gidip gelebilirsiniz . YÖK ikinci bir kez 35. maddeyi onaylamayabilir ama 35 ile görevlendirme pratikte aktarılması gereken bir durum. Senet hükümleri geçerli olarak devam etmeli. Halihazırdaki senet devam edecek ama kalan sürelerinizi yeni üniversitenizde devam etmiş olacaksınız. İmkansız bir durum değil. Kanunsuzluk da yok. Burada mağdur olan tek kişi biziz.

  BİMER üzerinden iki sene önce yazmıştım. YÖK yatay geçişinize müdahale etmiyor. Şartları sağlarsanız geçebilirsiniz yazmıştı cevaben.

  Size tavsiyem en kötü 3 aydan 3 aya 39 ile görevlendirilerek yeterliğinizi yatay geçiş şartlarını sağladığınız üniversitede tamamlamak sonrasında tezinizi kadronuzun olduğu yerde olacak şekilde tamamlamak. En acil plan bu. Umarım daha iyi bir sonuç alırız/alırsınız
  monoxin bunu beğendi.

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  16
  Rega26 Bimere yatay geçişle ilgili soru sorduğunuzu ve yatay geçişin mümkün olduğunu söylemişsiniz. Bu gerçekten doğru mu ve siz yatay geçiş yaptınız mi?

Benzer Konular

 1. Hangisi Tecil Tarihi? Acil Yardım Lütfen
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan tonydelk
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 05-09-2017, 12:48
 2. 35. madde,yatay geçiş ve ilişik kesilmeme
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sinemaa
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 28-04-2017, 01:07
 3. Yardım..Yüksek lisans yatay geçiş
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan ased
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 04-06-2016, 22:49
 4. 35.madde Görevlendirmesinde Yatay Geçiş
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Avtalha
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04-05-2016, 13:48
 5. 35. madde yatay geçiş
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan globalerol
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 15-08-2013, 13:34

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git