Selamlar, YÖK'ün 4-5 yıl önce aldığı bir kararda ÖYP li arkadaşların doktora bitirmeden, doktorayı yaptığı üniversiteden
asıl kadrosunun bulunduğu üniversiteye dönmesi durumunda zorunlu hizmetlerinden eksilme olmayacağı şeklinde bir yönetmelik çıkarmıştır.
2015 ve öncesinde doktora ortasında ÖYP li arkadaş geri dönüş yaptığında zorunlu hizmeti azalmakta iken 2015 sonrasında yönetmelikle zorunlu hizmetin azalmasının doktorayı bitirme şartına bağlaması ÖYP lileri aptal yerine koymaktan başka bir şey değildir.
Ayrıca bir çok ÖYP li 33a kadrosuna atanma gerekçesiyle YÖK ün onayı ve isteği ile eğitim ortasında asıl üniversitesine dönmeye mecbur edildi.
Asıl üniversitelerin %90 nı da 33a ya atayıp tekrar görevlendirme vermeyip git gel şeklinde eğitimlere devam ettirdiler. Asıl üniversiteler ÖYP lileri ihtiyaçları olduğu için onları çalıştırmak için geri çağırdılar ama YÖK sadece 33a ya geçirmek için onay verdiğini iddia etmektedir. Üniversiteler ve YÖK ÖYP lilere 3 maymunu oynamaktadır. 3. maymun da sendikalar olmaktadır. Böyle ciddi konularda nasıl dava açtınız bizim haklarımızı nasıl koruyorsunuz? bize açıklama yapmalısınız ancak ne dava açan nede bizim hakkımızı koruyan var.

1-ÖYP liler eğitim aldıkları üniversitede çalıştıkları için zorunlu hizmet yüklenmesi yanlış olur.

2-madem ÖYP lilerin zorunlu hizmeti var kadrosunun bulunduğu kurumda çalıştığında neden zorunlu hizmeti azalmıyor?
2. madde için sendikalar 2015 yılında dava açmaları lazımdı. varsa bizim bilmediğimiz dava açan sendika bizi bilgilendirebilir misiniz.
dava ne aşamada biz de öğrenelim?
yoksa dava açan nasıl dava açılır ne tedbirler alınmalı bu işin uzmanları yorumlarsa faydalı olur.