Bulunan 1 den 10 - Toplam 10

39. Madde Görevlendirmesi Herhangi Bir Üniversiteye Yapılabilir mi?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda 39. Madde Görevlendirmesi Herhangi Bir Üniversiteye Yapılabilir mi? Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba, Öyp kapsamında kadromun bulunduğu üniversitenin dışında bir üniversitede doktora eğitimi alıyorum. Ders dönemim bitti. ...

  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2014
    Mesaj
    49

    39. Madde Görevlendirmesi Herhangi Bir Üniversiteye Yapılabilir mi?

    Merhaba,
    Öyp kapsamında kadromun bulunduğu üniversitenin dışında bir üniversitede doktora eğitimi alıyorum. Ders dönemim bitti. Öyplilerin 50d statüsünden 33a ya geçiş sürecinde kadrom tekrardan 33a ya dönüştüğü için kadromun bulunduğu üniversiteye geçtim. Soracağım soru şudur: Yeterlilik sınavına hazırlanma gerekçesiyle doktora eğitimi aldığım üniversiteden başka bir üniversitede 39. madde ile görevlendirme talep edebilir miyim?

  2. #2
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    01-2018
    Mesaj
    8
    Edebilirsiniz fakat görevlendirme verip vermemek üniversitenizin insiyatifinde, vermeyebilirler. Bölümünüzle konuşup ikna etmeniz lazım.

  3. #3
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2014
    Mesaj
    49
    Teşekkür ederim. Bölüm yönetimi gayet makul yaklaşıyor. İnşallah sonuç olumlu olur.

  4. #4
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.182
    Alıntı tarhana Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhaba,
    Öyp kapsamında kadromun bulunduğu üniversitenin dışında bir üniversitede doktora eğitimi alıyorum. Ders dönemim bitti. Öyplilerin 50d statüsünden 33a ya geçiş sürecinde kadrom tekrardan 33a ya dönüştüğü için kadromun bulunduğu üniversiteye geçtim. Soracağım soru şudur: Yeterlilik sınavına hazırlanma gerekçesiyle doktora eğitimi aldığım üniversiteden başka bir üniversitede 39. madde ile görevlendirme talep edebilir miyim?
    Hangi nedenle 39 talep edeceksiniz? Yeterlilik sınavına hazırlanmak bir gerekçe değil. Doktora yapan herkesin yaşadığı bir süreç. Ve bağınız olmayan bir okula nasıl 39 ile görevlendirme talep edeceksiniz?
    --------------------------------------
    #akademikzam

  5. #5
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2014
    Mesaj
    49
    Yüksek Öğretim Kurumunun
    "YURTİÇİNDE VE DIŞINDA GÖREVLENDİRMELERDE UYULACAK ESASLARA İLİŞKİN YÖNETMELİK" adlı yayınında 2. Maddede "a) Kısa süreli görevlendirme:
    Öğretim elemanlarının bilimsel toplantılara katılmak, inceleme, araştırma ve uygulama yapmak üzere süresi üç ay kadar (üç ay dahil) olan görevlendirmelerdir.
    İnceleme, araştırma ve uygulama için görevlendirmelerde konu ile ilgili bir ön raporun Fakülte Yönetim Kurulunca kabulü şartı aranır. Kongrelere bilimsel tebliğ ile katılmak esastır." denilmektedir.
    Burada şunu da belirterim, talebimi daha önce "yeterlilik" olarak sözlü şekilde gerekli mercilere belirttim. Onayladılar.
    Ayrıca 2547 sayılı kanunun 39. Maddesini okuduğunuzda görevlendirme için talep ettiğiniz üniversite ile bir bağınızın olmasına gerek olmadığını fark edersiniz.

  6. #6
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    04-2017
    Mesaj
    688
    39 görevlendirmesi araştırma için de istenebilir. Kütüphane ve arşiv araştırmaları için çok gorevldndirildik. Aslında tüm geçici görevlendirmeler 39 ile olur. Örnek kongre sempozyum görevlendirmeleri.
    Uygun bir dille gerekçelendirilerek araştırma için görevlendirme dilekçesiyle yapılabilir.

  7. #7
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.182
    Alıntı tarhana Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Yüksek Öğretim Kurumunun
    "YURTİÇİNDE VE DIŞINDA GÖREVLENDİRMELERDE UYULACAK ESASLARA İLİŞKİN YÖNETMELİK" adlı yayınında 2. Maddede "a) Kısa süreli görevlendirme:
    Öğretim elemanlarının bilimsel toplantılara katılmak, inceleme, araştırma ve uygulama yapmak üzere süresi üç ay kadar (üç ay dahil) olan görevlendirmelerdir.
    İnceleme, araştırma ve uygulama için görevlendirmelerde konu ile ilgili bir ön raporun Fakülte Yönetim Kurulunca kabulü şartı aranır. Kongrelere bilimsel tebliğ ile katılmak esastır." denilmektedir.
    Burada şunu da belirterim, talebimi daha önce "yeterlilik" olarak sözlü şekilde gerekli mercilere belirttim. Onayladılar.
    Ayrıca 2547 sayılı kanunun 39. Maddesini okuduğunuzda görevlendirme için talep ettiğiniz üniversite ile bir bağınızın olmasına gerek olmadığını fark edersiniz.
    Üniversite ile bağ derken oranın kütüphanesi sizinkinden daha mı iyi? Orada size yardımcı olacak hocalar mı var? Şu an olduğunuz okulda olmayıp orada daha iyi olan şeyler mi var? Orada bir hocanın dersine mi katılacaksınız? gibi şeyleri kastettim. Yoksa durup dururken herkes 39 istesin, ders çalışmak isteyen 39 alsın, tez yazmak isteyen 39 alsın. Görevlendirmenin bir "nedeni" olmalı, "doktora yeterlilik" bu görevlendirme için bir neden değildir.
    --------------------------------------
    #akademikzam

  8. #8
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    12-2014
    Mesaj
    49
    Teşekkürler

    - - - Güncellendi - - -

    Alıntı Mr December Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Üniversite ile bağ derken oranın kütüphanesi sizinkinden daha mı iyi? Orada size yardımcı olacak hocalar mı var? Şu an olduğunuz okulda olmayıp orada daha iyi olan şeyler mi var? Orada bir hocanın dersine mi katılacaksınız? gibi şeyleri kastettim. Yoksa durup dururken herkes 39 istesin, ders çalışmak isteyen 39 alsın, tez yazmak isteyen 39 alsın. Görevlendirmenin bir "nedeni" olmalı, "doktora yeterlilik" bu görevlendirme için bir neden değildir.
    tabiki gerekçe sadece yeterlilik olamaz. Fakat yeterlilik için makul imkanların istenilen üniversitede olması gayet tabi bir gerekçe olabilir. Benim sorumda asıl vurgulamak istediğim başka bir üniversitede yani "bağım olmayan" bir okulda makul gerekçe ile görevlendirme talep edilip edilemeyeceğiydi.

  9. #9
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.182
    Alıntı tarhana Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Teşekkürler

    - - - Güncellendi - - -



    tabiki gerekçe sadece yeterlilik olamaz. Fakat yeterlilik için makul imkanların istenilen üniversitede olması gayet tabi bir gerekçe olabilir. Benim sorumda asıl vurgulamak istediğim başka bir üniversitede yani "bağım olmayan" bir okulda makul gerekçe ile görevlendirme talep edilip edilemeyeceğiydi.
    Görevlendirme talebi için görevlendirmeye gerek duyulan şeyin "belgesinin" olması gerekiyor. O belge olmadan da okulunuz size 39. madde görevlendirmesi verirse eğer tuhaf bir durum ortaya çıkar. O zaman herkes kendini istediği yere 39. madde ile görevlendirtebilir diğer okulun haberi bile olmadan.

    Bölüm yönetimi olumlu karşılamış ama bu konuya dekanlığın tavrı nedir?
    --------------------------------------
    #akademikzam

  10. #10
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    04-2017
    Mesaj
    688
    Kütüphane ve arşiv araştırması için görevlendirme alırken hiç bir belge sunmadık. Gerekçelendirdik. Zaten nasıl bir belge sunulacaktı?

Benzer Konular

  1. ÖYP 35.Madde Görevlendirmesi
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan htcgkts
    Cevap: 102
    Son Mesaj: 09-07-2015, 00:36
  2. 35 madde Görevlendirmesi
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan mystick
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 28-11-2014, 15:59
  3. 35. Madde Görevlendirmesi/Yeni Üniversiteye Geçiş
    ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Hebele1
    Cevap: 6
    Son Mesaj: 30-04-2014, 12:10
  4. ÖYP 35. Madde İle Lisansüstü Görevlendirmesi
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan aysegul
    Cevap: 31
    Son Mesaj: 12-12-2013, 12:09
  5. 35. madde veya 39.madde görevlendirmesi
    ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Anthracite
    Cevap: 4
    Son Mesaj: 23-09-2013, 21:03

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git