Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen eskilerden biri
 • 1 gönderen Ink Bottle

ÖYP affı kendi isteğiyle FERAGAT edenleri de kapsıyor mu?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP affı kendi isteğiyle FERAGAT edenleri de kapsıyor mu? Konusunu İncelemektesiniz

iyi çalışmalar sizlere sormak istediğim bir sorum var ARALIK 2013 te öyp kadrosuna yerlestım ancak ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  6

  Lightbulb ÖYP affı kendi isteğiyle FERAGAT edenleri de kapsıyor mu?

  iyi çalışmalar sizlere sormak istediğim bir sorum var ARALIK 2013 te öyp kadrosuna yerlestım ancak dil kursu tercıhı donemine gireceğimiz zaman (senet ımzalama asaması) hakkımdan feragat ettıgıme daır bır dılekce verdım kazandıgım unıversıteye ve onlarda onayladıkalrına daır bır yazı postalayarak aramaızdakı bagı kesmıs bulunduk:..aşagıdakı madde göz önüne alındıgında sizce benım durumumu kapsar mı kazandıgım üni ile irtibatlastım henuz bılgıler olmadıgını soyledıler..bende bır zamanlar buraya uye olmustum ancak ıstıfa sonrası hıc tekrar katılamamısım..istifa ile secıtıgım yol pişmanlıklarla dolu bır surectı bu sebepten bır umut buraya yazmak ıstedım.elbet fıkrı olan cıkar dıye dusundum..tesekkurler sımdıden ..
  MADDE 15- 2547 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

  “GEÇİCİ MADDE 78- Yükseköğretim kurumlarında hazırlık dâhil bütün sınıflarda intibak, önlisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü öğrenimi gören öğrencilerden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar, kendi isteğiyle ilişikleri kesilenler dâhil, terör suçundan hüküm giyenler ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler hariç, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayanlar bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört ay içinde ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunmaları şartıyla bu Kanunun 44 üncü maddesinde belirtilen esaslara göre 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilirler.

  Müracaat süresi içinde askerlik zamanı gelmiş olanların askerlikleri tecil edilmiş sayılır. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte askerlik görevini yapmakta olanlar terhislerini takip eden 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvurmaları halinde bu maddede belirtilen haklardan yararlandırılır.

  Bu maddede yer alan hükümlerden yararlanarak ayrıldığı yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırıp işi veya ikametinin başka bir ilde bulunduğunu belgeleyenler, üniversiteye giriş yılı itibarıyla geçmek istediği üniversitenin taban puanını sağlamaları ve ikamet ettikleri ildeki yükseköğretim kurumlarının senatolarının da uygun görmesi halinde, senatolar tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde ikamet ettikleri ildeki üniversitelerdeki eşdeğer diploma programlarına yatay geçiş yapabilirler.

  Bu maddeden yararlanıp bir yükseköğretim kurumunda öğrenci statüsü kazananlar başvurmaları halinde Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi bünyesindeki açık öğretim önlisans veya lisans düzeyindeki eşdeğer bölümlere yatay geçiş yapabilirler. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Yükseköğretim Kurulu yetkilidir.

  Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup statüleri 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılan ve ek 30 uncu madde uyarınca 33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden ataması yapılmayanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte;

  a) Başarısızlık ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında süresi içinde lisansüstü eğitimlerini tamamlayamama veya terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olmaları nedeniyle araştırma görevlisi kadrosuyla ilişiği kesilenler hariç olmak üzere, Devlet yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı kadrolarında bulunmayan ancak doktora veya sanatta yeterlik eğitimini tamamlayanlar bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içerisinde,

  b) Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında lisansüstü eğitimine devam eden araştırma görevlilerinin maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içerisinde,

  kadrosunun bulunduğu yükseköğretim kurumuna müracaat etmeleri hâlinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları kaydıyla ilgili üniversite tarafından 33 üncü maddenin (a) fıkrası kapsamında yeniden atamaları yapılır. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında eğitimlerini tamamlayan araştırma görevlileri ihtiyaç halinde başka üniversitelerde de görevlendirilir. Görevlendirmeden itibaren üç ay içerisinde görevine başlamayanlar müstafi sayılır.”

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  04-2017
  Mesaj
  729
  Geçici Madde 78 a 50dli olup lisansüstü eğitimlerini tamamlamaları nedeniyle üniversiteleri ile ilişikleri kesilenler;
  78 b ise halen görev yapmakta olan 50d li ÖYP arş.gör.lerin 33a ya göre yeniden atanmalarını içeriyor.
  Dolayısıyla yasada kendi isteğiyle feragat edenlerle ilgili bir madde yok.
  Gamze bunu beğendi.

 3. #3
  Editör
  Üyelik Tarihi
  10-2014
  Mesaj
  629
  ÖYP affı ne demek? Ne yaptık da neyin affı. Kusura bakmayın ama daha çıkan kanunun ne olduğunu ifade edemiyorsunuz. Zaten sisteme karşı milyon tane yanlış algı var siz de bu ifadeyle destek oluyorsunuz.

  Çıkan kanun bir zamanlar haksızca alınan bir hakkın iadesidir. Bir yanlıştan dönmektir, af maf yok.
  qpuro bunu beğendi.
  2013 Temmuz ÖYP Araştırma Görevlisi, 2015 Kasım TÜBİTAK Doktora Bursiyeri
  “Bir insanı etik açıdan eğitmeden sadece zihnen eğitmek topluma yeni bir bela kazandırmaktır.” Theodore Roosevelt

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2014
  Mesaj
  6
  Teşekkür ederim bilgi için

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı eskilerden biri Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Geçici Madde 78 a 50dli olup lisansüstü eğitimlerini tamamlamaları nedeniyle üniversiteleri ile ilişikleri kesilenler;
  78 b ise halen görev yapmakta olan 50d li ÖYP arş.gör.lerin 33a ya göre yeniden atanmalarını içeriyor.
  Dolayısıyla yasada kendi isteğiyle feragat edenlerle ilgili bir madde yok.
  Çok tesekkur ederım bılgı ıcın..

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı Ink Bottle Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ÖYP affı ne demek? Ne yaptık da neyin affı. Kusura bakmayın ama daha çıkan kanunun ne olduğunu ifade edemiyorsunuz. Zaten sisteme karşı milyon tane yanlış algı var siz de bu ifadeyle destek oluyorsunuz.

  Çıkan kanun bir zamanlar haksızca alınan bir hakkın iadesidir. Bir yanlıştan dönmektir, af maf yok.
  Haberi ve madddeyı okudugum gibi aktardıgımı beyan ettiğim acık bır sekilde ortadayken tavrınızı anlayamadım acıkcası. Durum benim açımdan AF, baya baya AF. sistemin içine dahil olmadan istifa etmişim ve geri iş başı yapabilme ihtimalimin manası açık ara AF'tır.Kapsar kapsamaz bu bilgiyi sordum.Sizin durumlarınız hakkında fikir de beyan etmedim eleştiride yapmadım bahsi geçen milyonlarca kişiden olsam eleştirdiğim sisteme acaba entegre olabilir miyim diye hiç tanımadığım insanlardan fikir istemem.Son olarak Çıkan kanunun ne ifade ettiğini benden iyi bildiğiniz ve ilgi alanınız olduğunu düşündüğüm için yazdım zaten.

Benzer Konular

 1. Feragat Dilekçesi
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan deniz07
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 13-01-2018, 16:36
 2. Feragat (ACİL)
  Akademik Personel ve Özlük Hakları forum içinde, yazan Hasanimo
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 21-02-2017, 11:13
 3. ÖYP Haklarından Feragat
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bonzo
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 03-06-2015, 13:14
 4. 2014 Öğrencı Affı ÖYP ile Atanıp Gitmeyenleri de Kapsıyor mu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan antitusif123
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 29-04-2015, 16:56
 5. Muvafakat İşlemleri Devam Edenleri Bekleyen Süreç
  ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan rmy_85
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 26-02-2015, 08:03

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git