Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 2 gönderen ideolog

ÖYP de Son Durum, Yapabileceklerimiz ve Hukuki Yorumlar

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP de Son Durum, Yapabileceklerimiz ve Hukuki Yorumlar Konusunu İncelemektesiniz

ÖYP de ki değişikliğin gerekçesi belirtilmedi henüz bir açıklama yok ve bizler yeterince organize olmazsak ...

 1. #1
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  298

  ÖYP de Son Durum, Yapabileceklerimiz ve Hukuki Yorumlar

  ÖYP de ki değişikliğin gerekçesi belirtilmedi henüz bir açıklama yok ve bizler yeterince organize olmazsak bu sekilde günler birbiri ardına geçecek ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu yüzden elimizi çabuk tutmaliyiz ve ses getirecek bir şeyler yapmalıyız. İmza kampanyası bile 4 bin civarı oysa biz neredeyse 15 bin ÖYP liyiz. Neden böyle ?? Çünkü kimi zaman hepimizin doğasında olan bencillik duygusu ile hareket ederiz. Şimdi ki durumdan da senetlerin ağır yükü altında ezilenler, ağır mobbing ile karsilasanlar, iki yılı dolmak üzere olup henüz dili geçemeyenler ve bu sebeple atılmanın eşiğinde olanlar, yola bir idealizm ile başlayıp çeşitli sebeplerle işten soğuyanlar Vs. İçin 50d fırsat gibi görünebilir ve içten içe seviniyor olabilirler. Oysa bir kısmımız ise yıllarca çabalayıp da cari de ki adaletsiz sistemden ötürü bir türlü atanamayanlar, bir gariban vatan evladı olup hiç kimsenin referansını (torpil) alamayacak alacak olsada haram olacağı veya adaletsizlik endişesiyle istemeyecek olanlar, bölümünde memur olarak veya özel de atanmanın imkansız olduğu için bu yolu seçmişler, kazandığı haklarıyla tüm olumsuz yanlarına rağmen yinede bu sistemde olmaktan memnun olanlar Vs. olarak 50d dönüşümünden oldukça mağdur durumdayız.

  Peki bu durumda ne yapmalıyız? İşimize gelse de gelmese de birlik olmalı ve alınan ve alınacak olan kararların lehimize olacak sekilde düzenlenmesi için uğraş vermeliyiz. 50d den fırsat doğacağına inanlar şunu bilmeli ki her halükarda yaşayacağınız senet veya benzeri sıkıntıları yasayacaktiniz bu durmadan istifade edeceğinizi düşünmeniz yaşadığınız sıkıntılar açısından bakıldığında belki Size hak vermemize sebep olabilir ancak sizde yarın daha vahim durumlara düşmeyeceğinizden emin olamazsınız. Bu yüzden orta ve itidalli bir yolda birleşip hakkımızı istemek zorundayız.

  Asıl konulardan biri de bu kararın gerekçesi.
  Bazı duyumlara göre ÖYP sisteminin kurucuları fetocuymuş. Bu durumda bu sistemi adamlarını üniversitelere kolayca yerleştirmek için kullanmış olduklarını düşünebiliriz. Bunun için de adamlarına soruları verip yüksek puanlar elde etmeleriyle bu sisteme dahil etmiş olabilirler. Ama böyle ise dahi sistemi tümden kaldırıp haklarımızı elimizden almaları mantıksız çünkü zaten adamlar heryere adamlarını bu sekilde yerleştirmiş ve onlar (50 bin 657li) belirlenip ihraç edildi pekala. Aynısı akademisyenlere de yapıldı içlerinde ÖYP li de vardı. Yani bütün ÖYP lileri zaten araştırıp ilişkili olanları yine ihraç edebilirler. Öyleyse bu 50d muhabbetini asıl nedeni nedir? Bu işin için de başka şeyler var belli ki.
  Bence sistemi idare etmekte zorlaniyorlardı, ödenekler Yök için belkide bir yüktü, basiretsizliklerinden veya bazı hesaplarından dolayı değiştirip durdukları maddeler için açılıp kazanılan davalardan bıkmış ta olabilirler. Vel hasılı kelam OHAL i fırsat bilip yine bir dusuncesizlik ettiler. Veya kimbilir ne çıkarlar uğruna yaptılar tüm bunlar tahmin adam akıllı bir açıklama yapmadıkları müddetçe gerekçeyi de bilemeyiz.

  Bence mesele haberlerde yer alabilmeli gündemde kalması için bu yüzden ben bir kaç kanala iletişim bilgilerinden yazdım show tv ve kanal d ye de arayarak ilettim. Change.org da imzalayanlar in hepsi aynı şekilde kanallara yazsa heralde kayıtsız kalamayıp haber yapabilirler şansımızı deneyelim.

  Bu başlık altında haber kanalları iletişim bilgilerini ve haber programı sunucularının iletişim bilgilerini paylaşabiliriz.

  Ve ben özellikle hukukçu ÖYP li hocalarımızın burdan neler yapabileceğimize dair bizi bilgilendirmelerini ve durumu yorumlamalarının önemli olacağını düşünüyorum. Nitekim yapılan yorumlardan OHAL de de dava açılabileceğini öğrendik ancak bir açıklama veya geri adım olmazsa geç olmadan dava açmalı mıyız, bireysel ve ya toplu olarak hukuki açıdan ne yapabiliriz bunlar hakkında en güvenilir sizlerin bilgileri olacaktır diye düşünüyorum. Nitekim işin bizzat içinde olduğunuz için dışarıdaki hukukuçulardan daha iyi yorumlayabilirsiniz gibi geldi bana bu yüzden umarım bu başlık altından bizleri bilgilendirirsiniz.

 2. #2

 3. 05-09-2016, 17:54

  Misafir

  Sebep
  Kullanıcı isteği

 4. #3
  Akademik Forum
  Misafir
  Şimdi alakasız gibi olacak ama yazmadan geçemedim. Öyp sistemini eleştiren biri olmama rağmen son yapılan değişikliği oldukça haksız bulduğumu belirteyim. Ancak metni (ilk metni) okumak isterken ciddi dilbilgisi hatalarından okuyamadım. Bir insan akademiye gönül verdiğini söyleyip bir de/da'yı nerelerde ayrı yazacağını bilmiyorsa onun akademisyen olması zaten ziyan. Bu durumun aslında ülkedeki birçok şeyin göstergesi olduğunu düşünüyorum. Cari usulde torpil, öyp'de ise böyle nitelik düşüklüğünü görünce akademi için köklü bir dönüşümü talep eden toplu bir girişimde bulunmak gerekiyor aslında.

 5. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  298
  Alıntı Akademik Forum Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Şimdi alakasız gibi olacak ama yazmadan geçemedim. Öyp sistemini eleştiren biri olmama rağmen son yapılan değişikliği oldukça haksız bulduğumu belirteyim. Ancak metni (ilk metni) okumak isterken ciddi dilbilgisi hatalarından okuyamadım. Bir insan akademiye gönül verdiğini söyleyip bir de/da'yı nerelerde ayrı yazacağını bilmiyorsa onun akademisyen olması zaten ziyan. Bu durumun aslında ülkedeki birçok şeyin göstergesi olduğunu düşünüyorum. Cari usulde torpil, öyp'de ise böyle nitelik düşüklüğünü görünce akademi için köklü bir dönüşümü talep eden toplu bir girişimde bulunmak gerekiyor aslında.
  tebrik ederim doğrsu bi de da ile niteliksz yaptınız harika bi tespit sizn metin çok gzel mşllh sizdn süper akademisyen olur. (Bu nasıl olmuş)

  El insaf. Mobilden ve hızlıca yazdığım için ve gayri resmi bir ortam olması sebebiylede yeteri özeni göstermediğim için bütün ÖYP lileri niteliksiz ilan ettiniz ya pes doğrusu.
  Bir paragrafla çözmüşsünüz olayı. Köklü dönüşümler yapacak insansınız. En kısa zamanda olaya el atmalısınız.
  chilecAsh ve finduilas bunu beğendiler.

Benzer Konular

 1. e-YDS Hakkında Yorumlar ve Başvuru İşlemleri
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 104
  Son Mesaj: 12-10-2017, 16:01
 2. Forumda Keyfi Silinen Yorumlar ve Beğeniler
  Site Hakkında forum içinde, yazan Oğuz Kağan
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 07-12-2014, 22:33
 3. ÖYP'de Kefil Bulamayanın Atılması (çıkarılması) Hukuki mi?
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan alpertunga84
  Cevap: 30
  Son Mesaj: 03-01-2014, 17:43
 4. ÖYP 2012/2 Açılan Dil Merkezleri Hakkında Yorumlar
  ÖYP Dil Merkezleri forum içinde, yazan tugbalevent
  Cevap: 1396
  Son Mesaj: 22-09-2013, 21:55
 5. Dil Merkezleri Hakkındaki Yorumlar
  ÖYP Dil Merkezleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 07-09-2013, 01:16

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git