Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

Lisans Ortalaması Hesaplanırken Hem 4'lük Hem de 100'lük Ortalama Varsa Hatalı Girişlere Dikkat!

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda Lisans Ortalaması Hesaplanırken Hem 4'lük Hem de 100'lük Ortalama Varsa Hatalı Girişlere Dikkat! Konusunu İncelemektesiniz

Herkese Merhaba, Forumda bazı arkadaşların lisans ortalaması yazılırken eğer 4 lük ve 100 lük sistemde ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  5

  Lisans Ortalaması Hesaplanırken Hem 4'lük Hem de 100'lük Ortalama Varsa Hatalı Girişlere Dikkat!

  Herkese Merhaba,
  Forumda bazı arkadaşların lisans ortalaması yazılırken eğer 4 lük ve 100 lük sistemde her iki türde de ortalama yazıyorsa 4 lük olanı esas alıp YÖK çevrim tablosuna göre ortalamalarını yazmaları gerektiği yönünde yorumlar okudum..

  """Mezuniyet notunuz eğer 4 lük sistem ise mutlaka (YÖK çevrimi) 100'lük sisteme çevirmelisiniz. Eğer Transkriptinizde hem 100 lük hem 4'lük not sistemi varsa yine YÖK çevrimini kullanmalısınız.""

  Ancak benim anladığım kadarıyla yazılması gereken mezun olduğumuz okulun mezuniyet tarihinde hangi sistemi kullandığı değil mi?
  Bazen okul 100 lük sistemde veya 4 lük sistemde olsa da talep üzerine diğer sisteme çevirerek karşılığını yazıyor. Bu durumda her iki türde de ortalama yazıyor diyerek direk 4'lük sistemden 100 lüğü Yök'ün tablosuna göre çevirirsek muhtemelen hatalı olacaktır diye düşünüyorum.
  Örneğin ben 100 lük sistemde mezun oldum ve ben okuldayken sistemimiz 100 lüktü zaten transkripte bütün notlarım 100 lük olarak yazıyor ve ortalamada 82 olarak yazıyor. ancak geçen yaz doktora başvurusunda bulunurken bir okul lisans ortalamamın 4 lük sistemde karşılığını istediği için tekrar istediğim transkiriptimde her iki sistemde ortalamayı yazmışlar yani hem 82 var hemde altta küçük bir not ilave ederek karşılığı 3.39 yazmışlar ben bu ortalamayı yök'ün tablosuna göre çevirirsem ortalamam 85 civarı oluyor. ama aslında benim okulumda okurken sistem 100 lüktü ve ortalamam 82 idi bu durumda benim aslında ortalamamı 82 olarak yazmam gerekmiyor mu?
  teşekkürler..
  Son düzenleyen Kutadgu, 13-01-2016 saat 10:43.

 2. #2
  Akademik Forum
  Misafir
  forumda bu konu hakkında her açıdan bakmadan, eli olan yazdığından ikilemde kalınıyor.benimde elim var ben de bir yazayım. daha önce bahsettiğiniz durumdan muzdarip birileri olmuş. kazandığı halde ataması yapılmamış. onun için konu ile ilgili genel şartların 7. maddesi ne diyor iyi okuyun. sonuç olarak 100 lükten mezun olmuşsanız o 7. maddeyi hiç okumayın.ales ile alakalı bazı durumlar sıralamışlar üst maddelerde onları kaale alıyormusunuz? yok .niye çünkü eğitim bilimleri muafiyet şu bu sizle alakası yok . muhattabını ilgilendiriyor.

  forumda biri tespit etmişti. 100 lük mezunların transkriptine üniversiteler 4 lük not ortalamayı da ekleyince adamın kafasını karıştırıyorlar diye.olay bundan ibaret arayın sorun ekleyen belli zaten.

  4 lük 5 lik sistemden mezun olmuş başka sistem görmemiş bireyler yüzünden de milletin kafası karıştırıldı . arayın mezun olduğunuz öğrenci işlerini onlar bu konulara vakıflar. transkripti verende hazırlayanda onlar .sorun böyle böyle durum var bizim 100 lük sistem değil mi hala geçerli mi vs. diye anlatın işde. eskiden olup değişen yerler de olduğundan genelleme de yapılamıyor öğrenci işlerinden arayın sorun öğrenin kimse de milletin kafasını karıştırmasın. 4 lük 5 lik sistem mezunları da genel şartlar 7. maddeyi iyi okusun yök dönüşüm tablosunu esas alsın. herkese saygılar selamlar

 3. #3
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  755
  Merhaba,

  Onluk, binlik bile olsa yine 4'lük sistemdeki notu YÖK'ün tablosuna göre 100'lüğe çeviriyorlar. En azından ben bugüne kadar hep öyle denk geldim, aksini duymadım.
  Bir kırmızı gül dalı eğilmiş üstüne...

 4. #4
  Akademik Forum
  Misafir
  Hocam ama bende iki tane Transkript var şuan ve biri ilk aldığım onda ortalamam 82 ikinci aldığım Transkript ise ben istediğim için okul 4 lük karşılığında ilave etmiş ve bu 4 lük olana göre yök tablosunu kullanırsam farklı ortalamalar çıkıyor. İkinci aldığım Transkriptte sonuçta ben istediğim için okul kendi tablosuna göre bi karşılık ilave etmiş sadece. bu durumda asıl geçerli olan ztn okulun sistemi 100 lük olduğu için o türdeki ortalamam değil mi?
  yanlışlıkla fazla ortalama yazıp hem kendimi hem kadroyu yakmayayım.

  - - - Güncellendi - - -

  Hocam ama bende iki tane Transkript var şuan ve biri ilk aldığım onda ortalamam 82 ikinci aldığım Transkript ise ben istediğim için okul 4 lük karşılığında ilave etmiş ve bu 4 lük olana göre yök tablosunu kullanırsam farklı ortalamalar çıkıyor. İkinci aldığım Transkriptte sonuçta ben istediğim için okul kendi tablosuna göre bi karşılık ilave etmiş sadece. bu durumda asıl geçerli olan ztn okulun sistemi 100 lük olduğu için o türdeki ortalamam değil mi?
  yanlışlıkla fazla ortalama yazıp hem kendimi hem kadroyu yakmayayım.

  - - - Güncellendi - - -

  transkripte notları 85 68 90 63 olarak girilenin notu zaten 100'lük sistemde hesaplanıyor. lütfen milletin kafasını kurcalamayın. yök ü tekrar aradım emin olduğum halde teyit ettirdim. öğrenci işlerimi aradım teyit ettirdim.
  beni de şaşırtıyorsunuz. gidin kitap okuyun okuduğunuzu az anlayın. anlamıyorsanız genel şartlar 7. maddeyi tekrar tekrar okuyun ancak sonuna kadar değil ilk satırını az anlayarak okumanız yeterli . ne diyor mezuniyete esas not sistemi 4'lük 5 'lik olan..... ha onu okudumu bi dur benim hiç aa bb cb ff notum var mıdı yoksa 64 76 80 felan mıydı okurken notlarım bi düşün zahmet olacak. aa cb notun yoksa 65 80 notlarla okuyup bitirdiysen
  senin not sistemin 100 'lüktür ara öğrenci işlerini teyit ettir bak bakalım mezuniyetinden bu yana sistem değişmiş mi aynı mı. böyle olanların izleyeceği yol budur sistemi hala aynıysa 100'lük notunu kullanacak.

  diğer 4 lük 5 lik olan .....ibaresine kadar 7. maddeyi okuyan sonrada düşünen ve gözünün önüne aa bc dd ff ler gelen direk yök dönüşümünü kullansın. benim üniverstem yüzlüğe daha güzel çevirmiş işime daha yarıyor diyip yök dönüşümüne isyan başlatıp milletin kafasını karıştırmasın.

  yani notları 100 lükten almış olup , transkriptinde not sistemi 100 lüktür ibaresi ve aynı zamanda 4 lük genel ortalaması bulunan zaten işini yapmış öğrenci işleridir. kesinkes 100 lükten hesaplamasını yapmış en yakın yök dönüşümü 4 ' lük karşılığı da oraya yazmıştır bilinsin diye .yök dönüşümü yüzde 5 binde 5 oynatabilir aldırmasın. direk kendi öğrenci işlerinin hesapladığı 100 lük sistemini baz alsın. bunun dışında diğerleri 4 ' lükler 5 ' likler yök dönüşümünü kullansın.tekrarlayalım.. ya ölede çok dezavantajlı oluyor ben kendi 4 lük olduğum halde yüzlüğümü kullanayım diyende gitsin bildiğini yapsın kadrooyu yaksın milletin de kafasını gelip brda karıştırmasın.

  adam konu açmış kadro yakmamak için dikkat edilmesi gerekenler oraya yazmış yök dönüşümünü esas alın
  adamın biri gelmiş buraya yazmış yök dönüşümünü esas alın. biri de çıkıp demiyor yüzlük sistemden sapasağlam hesaplayan ünversiteler var bosamı hesap yapmışlar . bununla yetkili birileri ilgilensin bu forumda
  bu yüzden zibille kadro yakılabilir. umarım basvuranların çoğu 4 lük 5 lik mezunudur çünkü ortalık direk yök dönüşümünü kullanma modunda .

  tekrarlıyorum. öyp genel koordinatörün sözüdür 4 lük 5 lik sistemden mezun olan yök dönüşümü kullansın diğer anlattığım benim durumumda olan yani ; hem 100 lük notlarla öğrenim görmüş ,hem transkriptinde not sistemi 100 lüktür ibaresi olan , transkriptinde 4 lük sistemli karşılığı da bulunan heyecan yapmasın.üniversitesi iyi iş çıkarmıştır öğrenci işlerini arayıp tebrik edebilir sapasağlam 100 lük not hesaplamıştır kendileri. 4 lük notuda bir çevireyim derse yüzde 5 binde 5 fark olabilir normaldir aldırmasın. dikkat edecek olursa sapasağlam not hesaplaması yök dönüşümünde iki ardışık 4 ' lük arasında kaldığından yakın olan tercih edildiğini görecektir. bunu yayın,yayımlayın bi daha da yazmayacağım bu konuda . herkese selamlar saygılar

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  5
  bende aslında sizin söylediğiniz şeye dikkat çekmek istedim. asıl olan okulu hangi not sistemi ile bitirmiş olduğunuzdur diye. ancak forumda bu konuda bir kafa karışıklığı var gibi.
  Asılında Transkriptinizde her iki sistemde ortalama yazdığı durumda YÖK tablosunu kullanacaksınız diye bir şey yok eğer okuldan mezun olduğunuzda 4 lük 5 lik sitemde mezun olduysanız YÖK dönüşüm tablosu kullanılacak. yok eğer 100 lük sistemde mezun olunduysa ozaman ne yazıyosa o ortalama kullanılacak okul ilaveten 4 lük karşılığını yazsa bile Transkriptinizde yazan kullanılacak. saygılar..

Benzer Konular

 1. Lisans Ortalaması Ağırlıklı Not Ortalaması
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan ehlihadis
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 01-01-2015, 13:19
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-12-2013, 14:13
 3. Memurlar dikkat edin aile ve çocuk yardımı ödeneğiniz hatalı olabilir
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20-01-2013, 11:00
 4. Transkriptte Sadece Yüzlük Ortalama Varsa Ne Yazılacak
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bilenkisi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-07-2012, 22:28
 5. Dikkat dikkat!!!büyük üniversiteleri ya da öyp eğitimi veren ünileri kazananlar bunu okuyun!!!
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan favori
  Cevap: 46
  Son Mesaj: 20-12-2011, 12:19

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git