Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Sercan

ÖYP ile atandıktan sonra başvurulan YL programı

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP ile atandıktan sonra başvurulan YL programı Konusunu İncelemektesiniz

2014 temmuz ÖYP klavuzunda lisansüstü eğitim yerleştirme konusunda şu madde yer almakta: (8) ÖYP kapsamında ...

 1. #1
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  298

  ÖYP ile atandıktan sonra başvurulan YL programı

  2014 temmuz ÖYP klavuzunda lisansüstü eğitim yerleştirme konusunda şu madde yer almakta: (8) ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden sonra YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yüksek öğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri değerlendirmeye alınmaz.

  bununla ilgili bir sorum var:benim atandığım üniversitede cari yl başvurusu daha başlamadı ve ben normal cariden başvursam ve kazansam ve kaydımı yapsam bu "YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yüksek öğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış" ifadesinin anlattığı şey olmaz değil mi? çünkü hem cari hem öyp için yl kontenjanı var üniversitenin bu durumda bu yl programı aslında "YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında" kalıyor ama yine de bu durumda eğer dediğim gibi kazanırsam ben "başka bir yüksek öğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış" olmuyorum.

  bu ihtimali heralde şu tabir karşılayabilirdi : "YÖK Yürütme Kurulunca ÖYP kapsamında belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında kalan cari usullü lisans üstü eğitime başlamış araştırma görevlisi" bu durumda ben bu maddenin yeterince açık olmayışından (ve bu savımı çürüten başka madde yoksa) hareketle üniversitenin cari yl programına başvursam ve dil eğitimi için başka üniversite ye gitmiş olsam bile sınavlara girip yl ın ilk yılını böyle geçirsem olur mu? ayrıca bölümün ilk öyp li araştırma görevlisi olduğum için hocalar pek bilgili değil bölüm başkanıyla konuşamadım ama o da çok bilgili değilse ikna yöntemi ile böyle yapılabilinir mi?

  - - - Güncellendi - - -

  site de sorun var galiba ilgilenilirse iyi olur bazen mesajlarım yukarıdaki gibi oluyor: tek paragraf gibi, oysa ben birden fazla paragraf şeklinde yazıyorum arada boşluklar bırakıyorum. bu şekilde pek okunaklı olmuyor uzun olduğu için, umarım düzelir.
  Son düzenleyen Nazmi, 18-08-2014 saat 17:05.

 2. #2
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Mesaj
  2.043
  Alıntı ideolog Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  2014 temmuz ÖYP klavuzunda lisansüstü eğitim yerleştirme konusunda şu madde yer almakta8) ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden sonra YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yüksek öğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri değerlendirmeye alınmaz.bununla ilgili bir sorum var:benim atandığım üniversitede cari yl başvurusu daha başlamadı ve ben normal cariden başvursam ve kazansam ve kaydımı yapsam bu "YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yüksek öğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış" ifadesinin anlattığı şey olmaz değil mi? çünkü hem cari hem öyp için yl kontenjanı var üniversitenin bu durumda bu yl programı aslında "YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında" kalıyor ama yine de bu durumda eğer dediğim gibi kazanırsam ben "başka bir yüksek öğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış" olmuyorum. bu ihtimali heralde şu tabir karşılayabilirdi : "YÖK Yürütme Kurulunca ÖYP kapsamında belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında kalan cari usullü lisans üstü eğitime başlamış araştırma görevlisi" bu durumda ben bu maddenin yeterince açık olmayışından (ve bu savımı çürüten başka madde yoksa) hareketle üniversitenin cari yl programına başvursam ve dil eğitimi için başka üniversite ye gitmiş olsam bile sınavlara girip yl ın ilk yılını böyle geçirsem olur mu? ayrıca bölümün ilk öyp li araştırma görevlisi olduğum için hocalar pek bilgili değil bölüm başkanıyla konuşamadım ama o da çok bilgili değilse ikna yöntemi ile böyle yapılabilinir mi?

  - - - Güncellendi - - -

  site de sorun var galiba ilgilenilirse iyi olur bazen mesajlarım yukarıdaki gibi oluyor: tek paragraf gibi, oysa ben birden fazla paragraf şeklinde yazıyorum arada boşluklar bırakıyorum. bu şekilde pek okunaklı olmuyor uzun olduğu için, umarım düzelir.
  Dil eğitimindeyken kazandığınız YL ve Doktoralar ÖYP kapsamına alınmaz malesef. 8 numaralıı maddede belirtilen durum, tam da sizin yapmak istediğiniz durumdur hocam. Site ile ilgili olan mesajı aldım. Nazmi hocaya ileteceğim hocam. Teşekkür ederiz bilgilendirme için.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  298
  Alıntı srcnyldz Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Dil eğitimindeyken kazandığınız YL ve Doktoralar ÖYP kapsamına alınmaz malesef. 8 numaralıı maddede belirtilen durum, tam da sizin yapmak istediğiniz durumdur hocam. Site ile ilgili olan mesajı aldım. Nazmi hocaya ileteceğim hocam. Teşekkür ederiz bilgilendirme için.
  ben teşekkür ederim hocam mesajım düzelmiş sevindim bence 8. madde çok açık değil çünkü yukarıda uzun uzun anlattığım anlamlar çıkarılabilir ama anladığım o ki kimse benim ne anladığımla ilgilenmez ve genel geçer olana tabi olmak zorunda kalacağım anlaşılan ama şimdi aklımda şöyle bir ihtimal daha var bu son olacak acaba bu uygulanabilir mi?ben bu yl ye kaydolsam ve sadece sınavlarına girip geçebildiğim dersleri geçsem ama bu öyp kapsamında sayılmayacak tamam. sonra dil de barajı geçince normal öyp kapsamındaki yükseğe başlasam ama bu önceden kayıt olduğum yüksekten geçtiğim dersleri saydırıp sadece geriye kalacak olan üç beş dersi alsam olur mu? eğer oluyorsa mesela ben çoğu dersi geçmişsem ve öyle ilk yıl alacağım bir kaç ders olursa aynı anda tezi de aradan çıkartıp 1 yılda yüksekten mezun olur muyum? hem teorikte hem pratikte yapabilir miyim böyle.

  - - - Güncellendi - - -

  hocam bu arada bıkmadan sorularımızı yanıtlıyorsunuz gerçekten çok teşekkürler bu sayede ne yapacağımızı biliyoruz. Nazmi hocama da böyle harika bir siteyi kurduğu için teşekkür ederim ve hem diğer moderatörlerimize hemde burada bilgisini tecrübesini paylaşan her üyeye teşekkür etmek istiyorum

Benzer Konular

 1. ÖYP İle Atandıktan Sonra ABD Değişikliği
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan minre
  Cevap: 46
  Son Mesaj: 05-05-2017, 23:18
 2. ÖYP ile Atandıktan Sonra İstifa
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan third4
  Cevap: 28
  Son Mesaj: 23-06-2015, 09:54
 3. 3 Yıl Yasağı İstifa Edilen Tarihten Sonra mı Atandıktan Sonra mı?
  ÖYP Yönetmelikleri forum içinde, yazan iletisimci87
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 16-07-2014, 23:21
 4. atandıktan sonra... (ACİL)
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan minre
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 20-01-2013, 19:09
 5. ÖYP İle Atandıktan Sonra Bitirememe Durumu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan mertmn
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 25-12-2012, 11:28

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git