Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

ÖYP kapsamındaki yüksek lisans eğitimi sonrasında asıl kadronun bulunduğu üniversiteye geri dönüş süreci.

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda ÖYP kapsamındaki yüksek lisans eğitimi sonrasında asıl kadronun bulunduğu üniversiteye geri dönüş süreci. Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba arkadaşlar; Ben Ekim 2011'den bu yana ÖYP kapsamında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  5

  ÖYP kapsamındaki yüksek lisans eğitimi sonrasında asıl kadronun bulunduğu üniversiteye geri dönüş süreci.

  Merhaba arkadaşlar;

  Ben Ekim 2011'den bu yana ÖYP kapsamında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Anasanat Dalı'nda yüksek lisans yapıyorum. Ağustos 2011'de ÖYP kapsamında Batman Üniversitesi'ne araştırma görevlisi olarak atandım. 29 Ocak'ta yüksek lisans tez savunma sınavına girerek tezimi verdim. 6 Şubat'ta da, yüksek lisans tezimi ilgili sosyal bilimler enstitüsüne teslim ettim. 10 Şubat'ta da enstitü tarafından ilişik kesme formu verilecek. Ancak ilişiğimin kesilmesi için enstitü tarafından henüz ilişik kesme formu verilmedi bana. Bununla birlikte, asıl kadromun bulunduğu Batman Üniversitesi'ne kadro iademin yapılması için de yazı yazılmadı henüz enstitü tarafından. Bu konuyla ilgili olarak benim sizlere sormak istediğim şey tam olarak şu arkadaşlar:

  Ben henüz Batman Üniversitesi'ndeyken yüksek lisans eğitimi öncesinde bana ÖYP yönetmeliği gereği bir senet-taahhütname imzalattılar. Bu taahhütname'de şuna benzer bir madde vardı:

  - Yüksek lisans eğitimimi tamamladığım tarihten itibaren en geç 5 gün içinde asıl kadromun bulunduğu üniversiteden görev talebinde bulunacağımı taahhüt ederim.

  Buna göre, ilgili ÖYP araştırma görevlisinin "yüksek lisans eğitimini tamamladığı tarih" ibaresi tam olarak hangi anlama geliyor?

  1- Yüksek lisans tez savunmasının yapıldığı tarih mi?
  2- Savunma sonrası yüksek lisans tezini enstitüye teslim ettiği tarih mi?
  3- Tez teslimi sonrası ilgili enstitü ile ilişiğinin kesildiği tarih mi?
  4- Enstitü ile ilişiğinin kesilmesinden sonraki geçici mezuniyet diplomasının verildiği tarih mi?
  5- Asıl kadrosunun bulunduğu üniversiteye iade edilmesi için intibakının geldiği tarih mi?

  Bu anlamda, bu açıklamada bir belirsizlik söz konusu. Ne yapacağımı bilemediğim için bu durumu sizlere de bir danışmak istedim. Yani bu durumda benim, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ile ilişiğimin kesildiği günden itibaren en geç 5 gün içinde mi Batman Üniversitesi'ne dönüp görev talebinde bulunmam gerekiyor? Yoksa ilişiğimin kesilmesini müteakip ensitünün, kadromun Batman Üniversitesi'ne iadesi için başlatacağı intibak sürecinin sonunda mı görev talebinde bulunarak geri dönmem gerekiyor?

  Daha açık bir ifadeyle, ben bu 1-2 aylık kadro iade süreci zarfında intibakımın gelmesini Atatürk Üniversitesi'nde mi bekleyeceğim, yoksa Batman Üniversitesi'nde mi bekleyeceğim? Bu konuda ne Atatürk Üniversitesi'nde ne de Batman Üniversitesi'nde danıştığım hiç kimse bana tam ve net bir yanıt veremedi şu ana kadar. Benim asıl endişem ise, bana imzalattırılan taahhütnamede adı geçen "yüksek lisans eğitiminin tamamlandığı tarihi" bilmeden geçirmek. Bu nedenle de sonradan söz konusu görev talep süresini geçirdiğim için üniversitenin bana soruşturma açmasından çekiniyorum açıkçası. Sizce şu durumda benim nasıl hareket etmem gerekiyor? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar sorularımı yanıtlayabilirse gerçekten çok sevinirim. Çünkü ciddi anlamda yönlendirilmeye ihtiyacım var şu süreç dahilinde.

  Şimdiden teşekkür ederim. Herkese selam ve saygılar.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Mesaj
  11
  merhaba nazmi hocam sormak istediğim bir üniversitede 35.madde ile görevliyim yüksek lisansımı yeni tamamladım ve kadro iade yazım geldi hem 35li olduğum hemde asıl üniversiteme. ben aynı yerde doktora ağitimimin devamı için dilekçe verdim. bu dilekçe anabilimdalından onaylandı, enstitüden rektörlüğe ordan yöke gidecek, bu süre zarfında yıllık izin kullanarak kadro iademin yapılmasını erteleyip sonrasında asıl üniversiteme gönmeden doktoraya devam etmem mümkün mü?

Benzer Konular

 1. ÖYP Araştırma Görevlilerinin Doktorada Geri Dönüş Süreci
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 103
  Son Mesaj: 30-06-2020, 22:39
 2. Tez Aşamasında Kadronun Bulunduğu Üniversiteye Dönüş Süreci
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan SEFER
  Cevap: 97
  Son Mesaj: 24-01-2017, 15:01
 3. Doktora Tez Aşamasında Kadronun Olduğu Üniversiteye Dönüş
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Kohiba
  Cevap: 28
  Son Mesaj: 06-10-2015, 14:50
 4. Cevap: 6
  Son Mesaj: 17-09-2013, 15:59
 5. Yurt Dışına Çıkılıp Sonrasında İstifa Etmek ve Geri Dönüş (50/d)
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan asfix
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 19-06-2013, 21:17

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git