önceki açılan konulara baktım ama durumum ile ilgili net bir cevap bulamadım..

durumum şu:
uluslararası ilişkiler lisans mezunuyum.."ortadoğu çalışmaları" bölümünde yüksek lisans yapıyorum..tez aşamasındaym..ayrıca bu sene "uluslararası ilişkiler" yüksek lisans programına da başladım..ona ise devam etmedim henüz..ar-gör kadrolarındaki "uluslararası ilişkilerde yüksek lisans yapıyor olmak" şartını sağlamak için başlamıştım zaten.."ortadoğu çalışmaları" bölümünü bitirince zaten yine doktoraya geçerim ve ikisi de sosyal bilimler olduğu için "uluslararası ilişkiler" bölümü doktora programına da başvurabilirim..o nedenle "uluslararası ilişkiler" yüksek lisans derslerine devam etme gereği duymadım..

sorum ise şu:
öyp atamalarında uluslararası ilişkiler lisansımı kullanarak başvurduğum bir üniversiteye atansam; "ortadoğu çalışmaları" bölümüme devam edip, tezimi yazıp direkt doktoraya geçebilir miyim ? yoksa illa uluslararası ilişkilerde yok yere tekrardan 2 yıl yüksek lisans yapmam mı gerekir ?

bu konu önemli çünkü 78.6 puan gibi düşük bir öyp puanım olmasına rağmen, bir umut hakkariye de başvuracağım. ve eğer tutarsa; hakkaride ne yüksek lisans olarak ne de doktora olarak "uluslararası ilişkiler" bölümü yok. dolayısıyla dışarıda yapmam gerekecek..dışarda okuduğum yıl kadar sonra dönüp hakkaride mecbur kalmam gerekecek..

cevaplarınıza ihtiyacım var..malum öyp tercih zamanındayız..kafam karıştı iyice..

- - - Güncellendi - - -

kou kaybolmasın diye tekrar yorum atmak zorunda kalıyorum..bilgisi olan bir şeyler yazsın..