Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 11

35. Madde ile Daha Ne kadar Gidilebilir ?

ÖYP Hakkındaki Sorularınız Forumunda 35. Madde ile Daha Ne kadar Gidilebilir ? Konusunu İncelemektesiniz

Öncelikle az önce bu konuda yukarıda başlık açan hocamıza çok geçmiş olsun. Site yönetiminde olmasam ...

 1. #1
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222

  35. Madde ile Daha Ne kadar Gidilebilir ?

  Öncelikle az önce bu konuda yukarıda başlık açan hocamıza çok geçmiş olsun. Site yönetiminde olmasam da önceleri bu tip düşüncelere sahip biri olarak içimde bir burukluk oluştu yazdıklarınızı okurken. Sınavlar bittiğinden beri öyp ile ilgili ne bulduysam okudum. Zaten sizin bu yazınızı okumaya başlamadan önce de fikirlerim artık eskisi gibi değildi bu hususta.

  Ielts,yds,ales çalışırken kadro aşkıyla insanın gözü hiçbirşeyi görmüyor. İstifa edenlerin bazılarının keyfi olmasına kızıyor ama gelinen noktada tanıdığım öyp'li arkadaşlarımın birçoğu kötü durumda. 35. madde bir kanser hücresine benziyor. Minimum 12 sene (Kimi zaman bir insan ömrünün çeyreği) hayatınız taahüt altında hem de nasıl mı?

  1-En İnsanı Haklardan Biri Olan "Çalışmama" Hakkını "Daha Önce Çalışılarak Kazanılan Hakları" Misliyle Geri Ödeyerek Kullanabilme Şartı.


  Bugün bu konuda herkesin ne düşündüğü aşağı yukarı malum ama en parlak ve akılcı çözümleri üretmesi gereken camianın bu olaya bulduğu çözüm bu. Koca akademik camianın bulabildiği çözümün bu olması dünyadaki üniversitelerle onlarca yıl daha yarışamayacağımızın da bir kanıtı değil midir ? İstifa etmek isteyen, çalışmak istemeyen bir adamdan akademiye bir hayır gelir mi diye soran da yok. Sonuç olarak 4. yılında istifa etmek isteyen, çalışmaya daha fazla dayanamayan birisi ya çok zengin bir aileye sahip olmalı ya da yavaş yavaş akıl sağlığını kaybederek kendi yok oluşunu seyre koyulmaya başlamalı.

  2-Herkes İle İyi Geçinme Zorunluluğu.


  Özellikle 35. madde ile gittiğiniz yerlerdeki hocalarınızla yaşayacağınız olan 6 ile 7 yıl arasında geçecek olan sürede kendileri ile 1 kere bile ters düşmeden bu zaman dilimini geçirmeniz gerekiyor. 35. maddenin insanları kendi kullandırmaya iten kısımlarından birisi bu. Eğer hocan seni yapmaman gereken bir işe zorladı ve sen yapmadıysan sınavlarına, tezlerine normalde çalıştığının 3 katı daha fazla konsantre olman gerekecek. Tabi hala o ortaya çıkan işe tarafsız gözle bakılacaksa veya ele alınıp okunacaksa !

  3-Mobbing.


  35. madde zaten zorunlu hizmet terimini kullanarak tırnak içinde bir psikolojik mobbing havası oluşturuyor. Bunu atlıyorum şimdilik. Esas buna sebep olan şey 35. madde ile görev yapanların ruh hallerinin kendilerini kullandırmaya daha fazla müsait olması. Ne yapabilir ki kendini kullandırmamaktan başka ? 6 yılın sonunda 500 bin liralara yaklaşacak bir senet var okulun elinde. Bu konuda Vahdet hocamınızın sahip olduğu arşive göz atabilmek isterdim. Mesleğiniz araştırma görevlisi olmasına rağmen öğlen olduğunda hocanıza döner almak için elinizde tepsi ile koşturabilirsiniz kantinler arası mesela. Onların para karşılığı yaptıkları işleri siz yapabilir ama parasını onlar alırlar. Okulda etkinlik bildirileri asar, olmadık lafları işitir hatta bazen bir sınıf dolusu insanın önünde tartaklanarak sınıftan atılırsınız (!) Şiddetin fiziksel ve psikolojik birçok yanının yanında farklı tiplerini de yaşarsınız ki bundan çok bahsetmek istemiyorum. Üstelik bu saydıklarım sadece sağdan soldan duyup biryerlerden okuyabildiklerimiz . Vahdet hocamın bu konudaki bilgileri kusursuz dediğim gibi.
  E şikayet etsin o zaman dediniz gibime geldi... Evet bunu o da düşünmüştü ama ya haklılığını ispatlayamazsa. O zaman yine birkaç yüzbinliralık bir kaynağı kısa sürede bulması gerekecek bu genç arkadaşımızın.

  4-Öyp Uygulamalarının Her Okulda Farklı Olması


  Bir laf vardır, askere gidenler çok iyi bilir. Ne kadar askerlik yapılacak yer varsa o kadar askerlik tipi vardır diye. Bu da onun gibi. Kimisi 35 vermem der, kimisi 39 neymiş yeğenim ben sana bir çay vereyim der. Kimisi de 39 ile giderken(dil için olan değil) senet sıkıştırmaya çalışır cebinize. Kimisi kafasına göre bilim sınıfı okutur size , kimisi sen yl-doktora'yı boşver bana adam lazım deyip okulda kalmalara zorlar sizi(!)
  Üstelik bu uygulamalar karşısında kibarca ikna etmelisinizdir onları, yoksa önündeki 12-13 yılı da geçtim, bir ömür sürünebileceğiniz şeyler yaşatılabilir size o senetler varlığı ile bu insanlar.

  5-Psikolojik Sorunlar


  35 imzaladığı günün sabahında bir farklı uyandığını söylüyor bir arkadaşım. Öyp'li olmuş en sevdiği işi yapıyordu ama 1 günde çok değişmişti sanki herşey diyor. Evet değişen artık mesleğinin bir aşktan mecburiyete dönmesiydi. Daha önce korkmadan yazan araştıran adamın elleri titriyordu kendi deyimiyle sınavda satırlarını yazarken, okulda bir hocası ile konuşurken. Üstelik bu psikolojik travmalar minik bir kartopundan çığa dönebiliyordu kimilerinde. Hayat bu, herkes aynı değil ya. Ayrıca işin uzaktan gözüktüğüden daha stresli olduğunu öğrenen biri de dua etmeli psikolojisinin bu hayatı kaldırabilecek düzeyde olduğuna. Ya değilse peki ? Deli raporu almadığı sürece devam etmeliydi bu strese. Bir kere "öyp'li" olmuştu artık.

  6-Aile-Çevre Faktörleri


  Öyp ile uzakları kazanabilirsiniz. Üstelik severek gidebilir çalışmaya başlayabilirseniz ama sevdiklerinizden biri mesela annenizin sizden uzaklarda kanser olduğunu öğrendiniz. Dönmek, son anlarında belki de onun yanında olmak istiyorsunuz. O zaman personel daire'ye gidip bol sıfırlı rakamları masaya bırakmanız tek çareniz. İstifa ne olursa olsun size yasak, ailenize söyleyin onlar da yaşamasınlar böyle şeyler değil mi ama ? Evlilik mi? Bundan hiç bahsetmeye gerek bile yok, herhalde mesleki anlamda evliliğe en çok engel olan durumlardan biri de öyp. Tabi üniversiteniz eğitime de başlayamayabilirmiş ileride, yaşamayı düşündüğünüz o şehir yaşaması zor bir yer haline gelebilirmiş. Boşver bunları, senedi imzaladıysan bunları da aşmalısın artık.

  Peki hepsi ne için ? 2200 lira için mi, mesleki aşk mı ? Akşam 17:00'den sonra kendi işine başlayabilen insanlara soruyorum hepsi ne için ?

  Bu işte mutlu olan bir azınlık muhakkak vardır, onlar durumlarından ne kadar memnuniyet duysalar azdır. Bunun yanında atanma hırsı ile, uzun yıllar işsiz gezerek bu tip noktaları atlayan insanlar bir daha düşünsünler (Bunlardan birisi benim). 900 liraya koli taşımak bazen sizi çok daha mutlu edebilir üstelik 5 yılın sonunda patrona ben gidiyorum dediğinizde 900*60+%50 hesabı yapamaz size. Bunun rahatlığı bile bazen herşeyden değerli geliyor insana. İsminizin başında ar.gör ali yazması ile kol.taş.gör ali yazması arasında görünürde fark var ama mutluluk anlamında fark yok malesef bunu görüyorum şimdi.

  Bu kadar konuştun bir de çözüm üret diyorsan çözüm çok basit. 5 yıl akademik görevlerden men getir istifa edene. Bundan büyük ceza olamaz zaten. Ama şu an bu insanlardan istenilen şey bir cezanın karşılığı olamaz çünkü akan ter faiziyle geri nasıl verilir ben hala bulamadım yolunu...

  Ögeder'in bu hususta çalışmaları olacağından eminim ama gündemdeki sırası kesinlikle üstlere gelmeli. Daha fazla hayat, aile,can mahvolmadan çalışmalar ciddi anlamda başlamalı.

  Saygılar; Henüz 35'li Olmayan Birisi
  Nazmi, panzehir65, Kutadgu ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

 2. 15-12-2013, 03:30

  Doktora

  Sebep
  üye isteği üzerine

 3. 15-12-2013, 08:44

  Misafir

  Sebep
  üye isteği üzerine

 4. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  136
  Hocam senet olayi insanin elini kolunu bagliyor. Hem asistanlar keyf icin mi buyuk sehirlere daha dusuk ucretle gidiyor. Ev taşımak vs gibi sıkıntıları geçiyorum. Bence gorevlendirme alma desteklenmeli. Cezalandirilmamali böyle
  Bilisimogretmenim.com

 5. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  47
  akademik camia dan men işe yaramaz ben iktisattan öyp ye girsem yüksek lisans doktoramı yapsam yar. doç. maaşından fazla veren yere giderim hiçte bir zararım olmaz akademik camiaya da dönmem ( ben akademik camia da olmak istiyorum farz-ı misal olarak diyorum) çoğu bankada yada memurluk vs.. daha fazla parayı bulurum burda amaç geri dönüşü sağlamak daha iyi bir çözüm bulunabilir belki ama şu anlık bu lazım gibi. mobbing vb. durumlar için yargı yolları her zaman açıktır. bence öyp ile ilgili daha büyük sorunlar var onlar daha önemli senet olayınıda en baştan her şeyi düşünerek girmek lazım böyle bir sorumluluk alamam derseniz senet istemeyen üniversiteleri seçebilirsiniz. (yüksek lisans ve doktorayı atandığınız yerde yapabileceğiniz)

 6. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  382
  Alıntı ch.accepted Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Değerli hocam, yukarıdaki yazı yer yer yanlış bilgiler içerse de genel hatlarıyla yazdığın problemler ve risklerin hepsi ihtimal dahilinde.

  Aslında hepsinin basit birkaç cümlelik cevabı var. Akademi oyun değil. ÖYP tercihi yapmak bilgisayarda strateji oyunu oynamaya benzemez. Aaa sonuç kötü deyip ekranı kapatamazsınız. Çünkü bu hayatın ta kendisi. Risklerle, ihmallerle, ihtimallerle dolu... Bu yola girmek isteyen de bu riskleri almak zorunda. Yok alamam ya sevmezsem ya sıkıntılı olursa diye stresle başlayan biri zaten çok ilerleyemez.

  Bugün binlerce arkadaşımız 2547 SK 35. Md ile görevli. Dikkat edin içinden 10-15 tanesi 50-100 tanesi hariç herkes görevinde mutlu biçimde çalışıyor ( tabi herkesin derdi var kimse tam anlamıyla mutlu değildir) kısacası bu riskler var evet ve olması da gerekiyor. Bu riskleri alamayacağını düşünen arkadaşlara tavsiyem bu sistemin içine girmemeleri.

  Iyi çalışmalar
  sizinle ielts dava olayında da karşı karşıya gelmiştik. Düşünce sisteminiz her konuda aynı kendinizle çelişmediğiniz için tebrik ederim! Ancak sistemi eleştiren birine girmeseydin o zaman bunlar olacaktır gibi bir düşünce ne kadar doğru? Bugün hepimiz ülkede bir gidişatı eleştiriyoruz öyleyse ülkeyi terk mi etmemiz gerekir? zira hangi ülke sorunsuz ki? sizin düşüncenize göre! Akademi hakkında ahkam kestiğiniz aşikar, ne kadardır bu işin içindesiniz ya da içinde misiniz bilmiyorum, ama şunu bilmeniz gerekir ki akademisyen önce sorgulamalı, eleştirmeli ve çözüm aramalıdır. Bu riskler var, kabul et öyle gel diye bir şey söyleyemezsiniz. Bugün risk alarak çalışmak zorunda olan kaç meslek grubu var ki biz alalım? Böyle gelmiş böyle gider mantığıyla, sinmiş birer akademisyen olmayacağız. Ögeder'den Vahdet hocamız zam konusunun çözümünden sonra umarım bu konuya da eğilecektir, biz de gereken neyse yapmaya hazırız gerek pasif gerek aktif her türlü eyleme varım.
  RAGİ, sidneh ve struggle bunu beğendiler.
  Eğer anlamıyorlarsa boşver tatlım

 7. #5
  ch.accepted
  Misafir
  Alıntı papirus Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  sizinle ielts dava olayında da karşı karşıya gelmiştik. Düşünce sisteminiz her konuda aynı kendinizle çelişmediğiniz için tebrik ederim! Ancak sistemi eleştiren birine girmeseydin o zaman bunlar olacaktır gibi bir düşünce ne kadar doğru? Bugün hepimiz ülkede bir gidişatı eleştiriyoruz öyleyse ülkeyi terk mi etmemiz gerekir? zira hangi ülke sorunsuz ki? sizin düşüncenize göre! Akademi hakkında ahkam kestiğiniz aşikar, ne kadardır bu işin içindesiniz ya da içinde misiniz bilmiyorum, ama şunu bilmeniz gerekir ki akademisyen önce sorgulamalı, eleştirmeli ve çözüm aramalıdır. Bu riskler var, kabul et öyle gel diye bir şey söyleyemezsiniz. Bugün risk alarak çalışmak zorunda olan kaç meslek grubu var ki biz alalım? Böyle gelmiş böyle gider mantığıyla, sinmiş birer akademisyen olmayacağız. Ögeder'den Vahdet hocamız zam konusunun çözümünden sonra umarım bu konuya da eğilecektir, biz de gereken neyse yapmaya hazırız gerek pasif gerek aktif her türlü eyleme varım.
  Sayın hocam,

  Öncelikle yazımı okuduğunuz ve yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Böyle saldırgan bir üslupla cevap yazmasaydınız neden böyle yazdığımı düşündüğümü sorsaydınız cevaplayabilirdim ya da neden böyle düşünmemem gerektiğini sebepleriyle açıklasaydınız yazınızı dikkatle okuyup görüşlerimi güncelleyebilirdim. Fakat şu durumda yazdığınız saldırgan uslüpta yazıya ( ve bundan sonra yazacağınız muhtemel cevaplara) cevap vermeyeceğimi belirtmek isterim. Size çalışmalarınızda başarılar.
  RAGİ bunu beğendi.

 8. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  03-2011
  Mesaj
  319
  Arkadaşlar bazen düşünüyorum da mobbing, 35. Madde sorunları.. vs öyp araş görleri bir hayli şikayet etmeye başladık, tüm bunlarda haklıyız, ancak çocuklar haklı, böyle de olmuyor diye öyp yi kaldırdılar diyelim, ne olur düşünsenize?
  Şikayet etmeyelim demiyorum ama biraz da iyi olacağına dair telkinlerimiz eksik olabilir mi? 35. Li olsun olmasın hepimiz bir şekilde sıkıntılar yaşıyoruz, tez aşamasında kadromuzun old. Okula dönme hakkımız da var mesela, bunlar güzel şeyler, bilemiyorum ki... ateş düştüğü yeri kötü yakıyor tabii, ama biraz da bence kazanmanın haklı sevincini yaşayalım, bunları göremez olduk, puanlar tırmandı bizim yerimizde olmak isteyen, bir atansam sorunlar vız gelir diyen binlerce insan vardır.. o yüzden birazcık bardağın dolu tarafını görsek daha iyi hissetmez miyiz?
  Selamlar,

 9. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  382
  Alıntı ch.accepted Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Sayın hocam,

  Öncelikle yazımı okuduğunuz ve yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Böyle saldırgan bir üslupla cevap yazmasaydınız neden böyle yazdığımı düşündüğümü sorsaydınız cevaplayabilirdim ya da neden böyle düşünmemem gerektiğini sebepleriyle açıklasaydınız yazınızı dikkatle okuyup görüşlerimi güncelleyebilirdim. Fakat şu durumda yazdığınız saldırgan uslüpta yazıya ( ve bundan sonra yazacağınız muhtemel cevaplara) cevap vermeyeceğimi belirtmek isterim. Size çalışmalarınızda başarılar.
  http://www.akademikpersonel.org/3196...2013-a-33.html 33. sayfada kendi yazdığınızı bir okuyun da saldırganlık neymiş görün Hocam. Tutarlılık sadece düşüncelerinizde tutumunuzda değil, ben de cevap vermeyeceğim yazdığınıza, o sayfada olduğu gibi yine anlamıyorsunuz. Haa bu arada merak ederseniz ben o davayı kazandım eski eş değerliğimle doktorama da başladım, 35. maddede de bir haksızlığa uğrarsam yine davamı açarım, kimse de bana girmeseydin o zaman diyemez bilginize...
  Eğer anlamıyorlarsa boşver tatlım

 10. #8
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  35. madde ile gidildiğinde maaşınızı gittiğiniz üniversite veriyor zaten. Ayrıca başarısızlık durumunda da senet tahsil edilmiyor, yani mesleki yeterlilikler az gelir de devam edemezsem nolur diye bir şey yok.

  Yazı çok güzel, senedin zararlarını bir kez daha hatırladık ama böyle hataların da yazının haklılığına gölge düşürmesini önlemek gerek.
  papirus bunu beğendi.

 11. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  52
  Alıntı sidneh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  35. madde ile gidildiğinde maaşınızı gittiğiniz üniversite veriyor zaten. Ayrıca başarısızlık durumunda da senet tahsil edilmiyor, yani mesleki yeterlilikler az gelir de devam edemezsem nolur diye bir şey yok.

  Yazı çok güzel, senedin zararlarını bir kez daha hatırladık ama böyle hataların da yazının haklılığına gölge düşürmesini önlemek gerek.
  Başarısızlık durumundan neyi kastediyorsunuz hocam? Yapamıyorum deyip yarıda bırakırsanız senet tahsil edilmiyor mu?

 12. #10
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Alıntı nonickname Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Başarısızlık durumundan neyi kastediyorsunuz hocam? Yapamıyorum deyip yarıda bırakırsanız senet tahsil edilmiyor mu?
  Hayır, yüksek lisans veya doktora süresinde bitirilemezse senet tahsil edilmiyor. Okumuyorum ben derseniz elbette yapılacak bir şey yok, senedi ödemek durumundasınız.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Muvafakat Gelince Daha Ne Kadar Kurumda Beklerim
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan selimberk
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 29-03-2015, 01:03
 2. ÜDS'DEN Alınan Puanlar Ne kadar daha geçerli Sayılacak?
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan sweetcurse
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22-02-2013, 23:47
 3. 35. Madde İle Görevlendirme Ne Kadar Sürer?
  ÖYP Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri forum içinde, yazan Gundogarken
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 11-09-2012, 20:55
 4. Akademisyen maaşlarındaki yetersizliğe daha ne kadar tepkisiz kalınacak?
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan desirus
  Cevap: 40
  Son Mesaj: 16-06-2012, 11:26
 5. Cevap: 18
  Son Mesaj: 07-07-2011, 10:47

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git